Zavrieť

Porady

DPH- registrácia za platiteľa DPH

Mám problém s novou s.r.o., ktorá sa stáva platiteľom DPH dňom 28.02.07- tento dátum bude na kartičke DPH z DÚ. Firma však dostala preddavok od budúceho odberateľa služieb 600000,00 Sk dňa 12.02.2007. Odberateľ žiadal faktúru s rozpisom DPH, aby si mohol uplatniť odpočet. Môžeme mu vystaviť faktúru s dátumami a rozpisom DPH nasledovne:?
Daň. povinnosť 12.02.2007 - t.j. deň prijatia platby
Dátum vyhotovenia 22.02.2007
a s.r.o. zároveň daň uvedenú na fa odvedie.
Ďaľší problém sa mi naskytá pri odpočte DPH za nákupy, ktoré boli realizované pred dátumom 28.02.2007, konkrétne nákup noteebuk - 15.02.07 a zaplatená prvá zvýšená splátka leasingu na nákup nákladného automobilu a tiež prvá splátka leasingu. Môžeme si vo februári uplatniť odpočet na tieto nákupy? Prosím veľmi pekne niekoho o radu. Pekne ďakujem.
Usporiadat
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Prosím, nikto mi nevie poradiť, s tým majetkom som sa vysporiadala podľa § 55, ale stále rozmýšľam nad tým preddavkom, či to môžem tak vystaviť. Pekne prosím!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

heluška Pozri príspevok
Prosím, nikto mi nevie poradiť, s tým majetkom som sa vysporiadala podľa § 55, ale stále rozmýšľam nad tým preddavkom, či to môžem tak vystaviť. Pekne prosím!
V čase prijatia platby, t.j. v deň daňovej povinnosti firma nebola platiteľom DPH, tak nemôže s takýmto dátum vystaviť ani daňový doklad za účelom odpočtu a odvedenia DPH. DPH bude vysporiadaná v rámci zúčtovacej /súhrnnej faktúry/, ktorá predpokladám bude vystavená po 28.2. t.j. v čase kedy je firma platiteľom DPH.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Čo sa týka toho odpočítania DPH z toho leasingu za nákladné auto a ostatné, tam podľa mňa platí § 55 - odpočítanie dane pri registrácii platiteľa.

Ja mám podobný problém, no trochu naopak. Firma sa stala platiteľom od 15.1.07 ale bločky cez registračnú pokladňu ako jej tržby vystavovala s DPH už od 8.1.07. Čo s tým - má odviesť z týchto tržieb od 8.-15.1. DPH štátu?
Naposledy upravil Lotarka : 02.03.07 at 20:42
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lotarka Pozri príspevok
Čo sa týka toho odpočítania DPH z toho leasingu za nákladné auto a ostatné, tam podľa mňa platí § 55 - odpočítanie dane pri registrácii platiteľa.

Ja mám podobný problém, no trochu naopak. Firma sa stala platiteľom od 15.1.07 ale bločky cez registračnú pokladňu ako jej tržby vystavovala s DPH už od 8.1.07. Čo s tým - má odviesť z týchto tržieb od 8.-15.1. DPH štátu?
Ak ich vystavovala s DPH, aj keď nemala musí DPH odviesť...

§69
5/ Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná zaplatiť túto daň.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
heluška Pozri príspevok
Mám problém s novou s.r.o., ktorá sa stáva platiteľom DPH dňom 28.02.07- tento dátum bude na kartičke DPH z DÚ.
Ďaľší problém sa mi naskytá pri odpočte DPH za nákupy, ktoré boli realizované pred dátumom 28.02.2007, konkrétne nákup noteebuk - 15.02.07 a zaplatená prvá zvýšená splátka leasingu na nákup nákladného automobilu a tiež prvá splátka leasingu. Môžeme si vo februári uplatniť odpočet na tieto nákupy? Prosím veľmi pekne niekoho o radu. Pekne ďakujem.
Lotarka Pozri príspevok
Čo sa týka toho odpočítania DPH z toho leasingu za nákladné auto a ostatné, tam podľa mňa platí § 55 - odpočítanie dane pri registrácii platiteľa.

Chcem len upozorniť, že podľa §55 Z DPH nie je možné odpočítať DPH z leasingu nákl. auta pri registrácii platiteľa.

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Dôvod: prostredníctvom leasingu sa nestávame vlastníkmi majetku, teda sme ho nenadobudli. Máme ho iba v "prenájme".
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

A čo sa deje s DPH z ostatných splátok, ktoré podľa splátkového kalendára budú mať dátum dodania už vtedy, keď je platcom?
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Vďaka za odpoveď, Evina!
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Lotarka Pozri príspevok
A čo sa deje s DPH z ostatných splátok, ktoré podľa splátkového kalendára budú mať dátum dodania už vtedy, keď je platcom?
V období, keď si plátcom DPH, môžeš si už nárokovať DPH z prijatých zdaniteľných plnení, v zmysle Zákona o DPH.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

To som si myslela. A z toho vyplýva ďalšia otázka - Ako bude postupovať pri odpisovan?. Aká bude suma, z ktorej bude rátať odpisy?
Ja by som potom prihliadnuc na tvoje slová postupovala tak, že by som si k obstarávacej cene bez DPH prirátala to DPH, ktoré nemohla odpočítať, lebo nebola platcom. Rozmýšlam správne???
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Lotarka Pozri príspevok
To som si myslela. A z toho vyplýva ďalšia otázka - Ako bude postupovať pri odpisovan?. Aká bude suma, z ktorej bude rátať odpisy?
Ja by som potom prihliadnuc na tvoje slová postupovala tak, že by som si k obstarávacej cene bez DPH prirátala to DPH, ktoré nemohla odpočítať, lebo nebola platcom. Rozmýšlam správne???
DPH sa zaúčtuje do VOZD.
Naposledy upravil Anja111 : 04.03.07 at 11:55
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ešte raz, aby sa niekto nezmýlil - OC bude vrátane neodpočítaného DPH?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anja111 Pozri príspevok
Áno. OC bude vrátane DPH a z tej budeš DHM odpisovať.
POZOR.
Podľa § 25 ods. 6 ZoDP: pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
Postupy účtovania sa rovnako odvolávajú na toto ustanovenie zákona o dani z príjmov.

DPH nie je súčasťou OC pri leasingu a to nikdy, či sa jedná o:
- platiteľa dane,
- neplatiteľa dane,
- fyzickú osobu,
- právnickú osobu,
- účtovnú jednotku účtujúcu v sústave PÚ,
- účtovnú jednotku účtujúcu v sústave JÚ.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Lotarka Pozri príspevok
Ja by som potom prihliadnuc na tvoje slová postupovala tak, že by som si k obstarávacej cene bez DPH prirátala to DPH, ktoré nemohla odpočítať, lebo nebola platcom. Rozmýšlam správne???
Mali ste o DPH účtovať do daňových výdavkov v čase vzniku daňovej povinnosti ... v PD pri úhrade splátky.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová Pozri príspevok
Mali ste o DPH účtovať do daňových výdavkov v čase vzniku daňovej povinnosti ... v PD pri úhrade splátky.
Pri podvojnom účtovníctve cez predpis splátky.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jana Acsová Pozri príspevok
POZOR.
Podľa § 25 ods. 6 ZoDP: pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
Postupy účtovania sa rovnako odvolávajú na toto ustanovenie zákona o dani z príjmov.

DPH nie je súčasťou OC pri leasingu a to nikdy, či sa jedná o:
- platiteľa dane,
- neplatiteľa dane,
- fyzickú osobu,
- právnickú osobu,
- účtovnú jednotku účtujúcu v sústave PÚ,
- účtovnú jednotku účtujúcu v sústave JÚ.
Ďakujem a opravujem. Samozrejme, v tomto prípade pri lízingu, sa DPH zaúčtuje do VOZD.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Vďaka za opravu a ujasnenie.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Poprosím Vás o Váš názor na problém, s ktorým som sa stretla :
Živnostníčke vzniklo živnostenské oprávnenie 10.4.2006 a stala sa plátcom DPH 19.4.2006.
3.4.2006 na kúpila stoličky, stoly, umelé kvety, pečiatky, šanony... Mala možnosť uplatniť si odpočet aj z týchto dokladov, alebo len z tých , ktoré boli vystavené po dni 10.4.2006 ? Vopred vďaka za názory !
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

rene Pozri príspevok
Poprosím Vás o Váš názor na problém, s ktorým som sa stretla :
Živnostníčke vzniklo živnostenské oprávnenie 10.4.2006 a stala sa plátcom DPH 19.4.2006.
3.4.2006 na kúpila stoličky, stoly, umelé kvety, pečiatky, šanony... Mala možnosť uplatniť si odpočet aj z týchto dokladov, alebo len z tých , ktoré boli vystavené po dni 10.4.2006 ? Vopred vďaka za názory !
Nárok na odpočet má platiteľ DPH iba odo dňa vydania osvedčenia pre platiteľa DPH- ináč by vlastne ani dátum začiatku rtegistrácie nemal význam.... Dozadu sa môže odpočítať len DPH z majetku,
viď http://www.porada.sk/t25207-uplatnen...i-poda-55.html
0 0
Klára2 Klára2

Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

Možno sa pýtam blbosť, ale aj z drobného majetku alebo len z dlhodobého?
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Ahojte, mám malý problém. Klient (realitná kancelária) nadobudol v júni 2009 nehnuteľnosť (RD, ktorý má od kolaudácie viac ako 5 rokov), v júli ju začal zhodnocovať a v októbri ju predal. Na základe tejto transakcie sa stal platcom DPH (od kedy neviem presne, zistím až príde osvedčenie o registrácii). Moja dilema nastáva tu: Klientovi povedala milá pani na DÚ, že si môže odpočítať DPH z bločkov z rekonštrukcie (júl 09 - október 09), čo je podľa môjho názoru hlúposť... Čím mám argumentovať (akými §-mi), aby sme mali všetko v poriadku?
0 0
Načítať ďalšie