Zavrieť

Porady

Predaj bytu - co s uverom spolocenstva vlastnikov bytov

Dobry den,
mam nasledujuci problem. Zdedil som byt po starej mame a chcem ho predat. Avsak spolocenstvo vlastnikov bytov si pred par rokmi vzalo uver od Statneho fondu rozvoja byvania na rekonstrukciu domu (fasada, strecha, atd.) Vsetci vlastnici bytov museli zriadit na svojich bytoch zalozne pravo ako rucenie za tento uver spolocenstva vlastnikov. Uver sa bude splacat este 10 rokov. Mam nasledujuce otazky:
1. Je mozne aby bol takyto zalozeny byt predany kupujucemu, co chce platit hypotekou?
2.Dochadza uzavretim kupnej zmluvy automaticky na kupujuceho povinnost splacat tento uver (resp. cast uveru pripadajucu na byt), alebo je treba robit nejaku specialnu zmluvu o prevzati dlhu medzi kupujucim a Statnym fondom rozvoja byvania, ci spolocenstvom vlastnikov?

Neviem si s tym rady a predseda spolocenstva tomu tiez nerozumie. Dakujem za kazdu odpoved a radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Predovšetkým bolo nezodpovedné od vedenia SVB uzavrieť zmluvu o pôžičke s nevyhnutnosťou založného práva na byty jednotlivých vlastníkov. Každá banka alebo stavebná sporiteľňa poskytuje úvery bez nevyhnutnosti založenia bytov, teda existuje aj iná forma ručenia, aby sa mohli uskutočňovať prípadné odpredaje bytov.
    Pri tomto konkrétnom prípade nie je možné vykonať odpredaj bytu bez vedomia záložného ručiteľa, teda ŠFRB. Je treba vstúpiť do jednania s ním. Som presvedčený, že s takýmito situáciami majú skúsenosti a problém vyriešia.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Urobili to tak ako to urobili, s tým sa už nedá nič robiť, ale nevidím v tom až taký problém. Všetci "zúčastnení" musia vedieť, že sa byt predáva a nový majiteľ musí vedieť, že je byt založený.
    Stejne sa to spláca väčšinou z FO a nový majiteľ bude musieť platiť toľko do FO koľko si SVB odsúhlasilo.

    Štátny fond rozvoja bývania si len poznačí zmenu majiteľa aj tak má zmluvu s SVB.
    Elena Navrátilová
    Úver zo ŠFRB banky akceptujú. Nejedná sa o klasické založenie bytu ako keď sa založí v prospech banky kvôli hypotekárnemu, resp. akémukoľvek typu úveru. Na zhromaždení sa rozhodnú členovia SVB o vhodnej forme založenia bytu pri žiadaní o úver. Môžu sa dohodnúť aj na úvere z banky. Je to na ich dohode.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Nemám praktické skúsenosti so vzatím si akéhokoľvek úveru z banky. Avšak z pohľadu práva ak je raz záložné právo zapísané v katastri nehnuteľností nerozlišuje sa či sa jedná o klasické alebo iné založenie. Platný občiansky zákonník charakterizuje, že záložné právo je vecné právo k cudzej veci čo prakticky znamená, že ak sa byt prevedie z jedného vlastníka na iného vlastníka prechádza na nového vlastníka aj keby sa jednalo o x-prevodov. Dovtedy ak nezanikne z nejakého dôvodu zabezpečená pohľadávka. Ovšem je treba na túto skutočnosť upozorniť potenciálneho kupujúceho, nakoľko ak by doterajší vlastník tak neurobil má záujemca o byt oporu v zákone.
    Elena Navrátilová
    Treba si pozrieť zákon 182/1993. Je tam jednoznačne uvedené, že úhrady do FO sú automatickým úkonom aj pri zmene vlastníka. Pokiaľ sa berie úver za účelom obnovy spoločných častí bytového domu, je hradený tento úver z FPOaÚ. Je to povinnosť zo zákona o SVB a nie OZ. SVB nemôže brať akýkoľvek úver za účelom obnovy jednotlivého bytu ale len spoločných častí domu, o ktoré sú povinní sa starať všetci členovia SVB,nakoľko sú podľa LV pomerovými vlastníkmi týchto spoločných častí.

    Tristan je offline (nepripojený) Tristan

    Tristan
    Elena Navrátilová Pozri príspevok
    Treba si pozrieť zákon 182/1993. Je tam jednoznačne uvedené, že úhrady do FO sú automatickým úkonom aj pri zmene vlastníka. Pokiaľ sa berie úver za účelom obnovy spoločných častí bytového domu, je hradený tento úver z FPOaÚ. Je to povinnosť zo zákona o SVB a nie OZ. SVB nemôže brať akýkoľvek úver za účelom obnovy jednotlivého bytu ale len spoločných častí domu, o ktoré sú povinní sa starať všetci členovia SVB,nakoľko sú podľa LV pomerovými vlastníkmi týchto spoločných častí.
    Dakujem za Vase odpovede a prosim Vas este o doplnenie. Kde v tom zakone najdem ze povinnost splacat uver prechadza automaticky na kupujuceho? Nastastie som si nasiel kupujuceho co ma vlastne prostriedky a nebere hypoteku, aj som ho na to upozornil, ze byt je zalozeny o co tam ide, zo vsetkym suhlasil. Skor sa mi jedna o to, ci niekde nebudem figurovat ako dlznik povinny z uveru. Ci to nebude mat nejake dosledky pre mna, ako byvaleho vlastnika.

    Som sice pravnik, ale v Cechach a tu som sa nikdy s tymto nestretol. Tu je zakon o vlastnictve bytov o hodne iny.

    Dakujem za odpovede.
    Elena Navrátilová
    Je to špecifikované v časti o použití a čerpaní FPOaÚ. Zároveň by to malo byť spomenuté aj v zmluve o SVB, resp. v jeho dodatkoch.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Aj v tej zmluve ktorá je uzatvorená to musí byť a bude tam určite odvolávka na príslušný zákon.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    De facto, jednotlivý vlastník bytu nesplácá úver, ale platí príslušné a odhlasované príspevky do FPÚaO. Splátka úveru ide z tohto Fondu, ale jej platbu zadáva SVB.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Presne tak ako to napísal svojar. Vlastník platí odhlasované poplatky a SVB spláca úver.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.