Zavrieť

Porady

Daňové priznanie - odpočítateľná položka na manželku

Manzelka uz podala DP za rok 2006 a jej zaklad dane bol 65tisic Sk. Mozem si rozdiel medzi 65 000 Sk a 90 816 Sk uplatnit ako odpocitatelnu polozku ja? Staci ako doklad prilozit jej potvrdenie o podani DP, kde je uvedeny a jej zaklad dane? Vsade sa totiz pouziva pojem "suhrn prijmov manzelky" a mne celkom nie je jasne ci je to jej hruby prijem, alebo prijem po odpocitani zaplateneho poistneho - t.j. spominany zaklad dane. Manzelka bola okrem ineho v r.2006 aj PN (ako zamestnanec), ale ak som dobre pochopil,nemocenska davka sa do prijmu manzelky nezapocitava. Alebo je to inak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Yano Pozri príspevok
    Manzelka uz podala DP za rok 2006 a jej zaklad dane bol 65tisic Sk. Mozem si rozdiel medzi 65 000 Sk a 90 816 Sk uplatnit ako odpocitatelnu polozku ja? Staci ako doklad prilozit jej potvrdenie o podani DP, kde je uvedeny a jej zaklad dane? Vsade sa totiz pouziva pojem "suhrn prijmov manzelky" a mne celkom nie je jasne ci je to jej hruby prijem, alebo prijem po odpocitani zaplateneho poistneho - t.j. spominany zaklad dane. Manzelka bola okrem ineho v r.2006 aj PN (ako zamestnanec), ale ak som dobre pochopil,nemocenska davka sa do prijmu manzelky nezapocitava. Alebo je to inak?
    Možeš si uplatniť rozdiel medzi 90816 a vlastným príjmom manželky - vlastným príjmom manželky je hrubý príjem plus nemocenské dávky.

    Yano je offline (nepripojený) Yano

    Yano
    Pepa Pozri príspevok
    Možeš si uplatniť rozdiel medzi 90816 a vlastným príjmom manželky - vlastným príjmom manželky je hrubý príjem plus nemocenské dávky.
    No to som si prave nie isty, pretoze na stranke drsr som sa v pokynoch pre uplatnenie nezdanitelnej ciastky docital (citujem): "Do vlastného príjmu (manzelky) sa nezahŕňa daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky (napr. rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, príspevok na pohreb, prídavok na dieťa, príspevok na bývanie) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie (okrem doktorandského štipendia)."


    Takze nemocenske davky nepatria medzi statne socialne davky? Od dane su oslobodene, ale do prijmu sa pocitaju... tak konecne v tom mam jasno, VDAKA!

    monikal je offline (nepripojený) monikal

    monikal
    prosim o radu
    manželka poberala celý rok nemocenské. možem si odrátat v DP rozdiel medzi jej nemocenskou a NČZD ??????

    ak som dostával dochodok celý rok 2006 možem si odrátet v DP rozdiel medzi dochodkom a NČZD????

    príspevky už čitam bezhlavo a potom v tom mám zmatok dakujem

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    monikal Pozri príspevok
    prosim o radu
    manželka poberala celý rok nemocenské. možem si odrátat v DP rozdiel medzi jej nemocenskou a NČZD ??????

    ak som dostával dochodok celý rok 2006 možem si odrátet v DP rozdiel medzi dochodkom a NČZD????

    príspevky už čitam bezhlavo a potom v tom mám zmatok dakujem


    Áno môžeš.

    mgm je offline (nepripojený) mgm

    živnostník mgm
    Prosím Vás, keď manželia žijú na priváte spolu, majú trvalé bydliská ešte u rodičov - on u svojich a ona tiež u svojich - môže si uplatniť manžel na manželku nezdaniteľnú časť? Ďakujem

    džino je offline (nepripojený) džino

    džino
    mgm Pozri príspevok
    Prosím Vás, keď manželia žijú na priváte spolu, majú trvalé bydliská ešte u rodičov - on u svojich a ona tiež u svojich - môže si uplatniť manžel na manželku nezdaniteľnú časť? Ďakujem
    podstatné je že ste manželia
    Naposledy upravil džino : 04.03.07 at 20:36

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Podstatné je že sú manželia a že žijú v spoločnej domácnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.