Zavrieť

Porady

daňovo uznateľný náklad???

firma A má prenajaté priestory od firmy B-vlastníka budovy. Firma A však umožňuje používať časť prenajých priestov (so súhlasom F.B) firme C, s ktorou su personálne prepojené. Konkrétne ide o jazykové školy. Firma A je platca DPH a firma C nie. Aby sa firma A vyhla koeficientu DPH z dôvodu prenájmu neplatcovi, rozhodla sa že nebude faktúrovať nájomné. V plnej výške ho bude znášať firma A.
!!!Problémom podľa mňa bude daňová uznateľnosť nájomného v plnej výške u firmy A a žiadne nájomné vo firme C. Poradte mi prosim, či rozmýšľam správne a že firma A by mala vyfakturovať aspon nejaké nájomné firme C. Respektíve či existuje nejaké iné korektné riešenie. dakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  betka je offline (nepripojený) betka

  betka
  Ak je u Vás problém koeficient, ........... bez komentára, ...,

  Firma B ako vlastník budovy, nech uzatvorí nájomnú zmluvu s firmou C, a tým bude mať príjem z prenájmu nehnuteľností táto firma.
  Vy (A) nebudete musieť FA a uzatvátať zmluvy s firmou C, (podnájomcom), a nebude mať problémy s daňovou uznateľnosťou, ako píšete. Budete si účtovať iba náklady za priestory, ktoré využívate pre Vašu podnikateľskú činnosť.

  Zmluva bude uzatvorená medzi B a C, pričom B prenajímateľ uzatvorí zmluvu s nájomcom C. Nepojde tu u podnájom. Možnože firma B bude musieť počítať koeficient, ak je plátcom DPH.

  eva.bb je offline (nepripojený) eva.bb

  eva.bb
  dakujem za prispevok, no toto riešenie firma B urobí zmluvu s firmou C nie je možné z rôznych dôvodov. Jedená možnosť je: A uzavrie zmluvu s C, alebo bude celý nájom znášať len firma A.
  Neviete sa niekto vyjadriť k daňovej uznateľnosti nákladov plného nájmu u firmy A???

  Janka P je offline (nepripojený) Janka P

  žena - čo viac si želať ? Janka P
  Mohlo by sa to posúdiť ešte ako dar ( urobiť darovaciu zmluvu ). V príslušnej výške by som to zaúčtovala 543/518. Ako platca DPH však musí firma A DPH z daru odviesť.

  jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

  jaja99
  Ak došlo k využívaniu priestorov firmou C, tak nájomný vzťah vznikol. Prečo sa bojíš koeficientu? Budeš mať na vstupe také plnenia, ktoré ním budeš prepočítavať? Podľa mňa nie. Koeficient Ti síce vznikne, ale na vsupe nebudeš mať doklady, ktoré budú súvisieť so zdaňovanými a aj oslobodenými plneniami. Takže Ti vznikne plný nárok na odpočet so všetkých vstupov.
  Náklady súvisiace s prenájmom (energie) môžeš neplatiteľovi fakturovať s DPH, ak ich cena nie je zahrnutá v nájomnom. Je to pre Teba výhodnejšie - oddeliť nájomné a energie.

  eva.bb je offline (nepripojený) eva.bb

  eva.bb
  dakujem za radu.
  jasne, že energie budem z A fakturovať s DPH a A má plný nárok na odpočet DPH na vstupe.
  f.A ale nebude mať nárok na odpočet DPH z nájomného pretože bude f.C fakturovať nájomné bez DPH :-( tento postup uplatním, ak viem presne určiť ktoré vstupy sa používajú na oslobodené plnenia (teda žiadny koeficient)
  ak neviem presne určiť ktoré vstupy sa použijú na oslobodené plnenia, použijem koeficient a ním prepočítavam všetky vstupy
  alebo sa mýlim?!

  daňovo uznateľný náklad???

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.