Zavrieť

Porady

cestovné náhrady v EUR alebo SKK

Hovorí sa v zákone o cestovných náhradách, že SZČO pri zahraničnej pracovnej ceste má mať preddavok v inej ako slovenskej mene podobne ako zamestnanec?

SZČO bol na zahraničnej prac ceste, valuty bral zo svojho súkromného účtu,
ako to mám zaúčtovať v JÚ.?

Musí mať valutovú pokladňu, memôžem to rovno prepočítať na SKK a z pokladne vypatiť cestovné v SKK.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Tak to je môj večný problém pri ZPC uskutočnených nielen SZČO, ale aj spoločníkmi sro. Vyučtovať ZPC, ale chcieť preplatiť v Sk s odôvodnením, že on to vraj nepotrebuje vo valutách. Podľa mňa tu vzniká podozrenie z fiktívnych ZPC, veľakrát nepodložených žiadnym výsledkom, ktorý prinesie zdaniteľný príjem.

    Takže, ak je táto ZPC hodnoverne podložená napr. faktúrou o dovezenom tovare, faktúrou o poskytnutej službe v zahraničí, zmluvou so zahraničným obchodným partnerom, blokmi o nákupe PHM v zahraničí, dokladom o ubytovaní a pod. a priložíš k tomu jeho písomné prehlásenie, že súhlasí s preplatením nároku z vyučtovania ZPC v inej mene napr. Sk prepočtom kurzu NBS v deň vyučtovania, tak by to mohlo byť obhájiteľné. Určite by pomohlo aj to ak by doložil doklad o výbere valút zo svojo súkromného účtu, prípadne doklad o nákupe valút.

    Potom by to bolo možné vyplatiť z Sk-pokladne.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Bubika
    tiež to riešime prehlásením, resp. žiadosťou o vyplatenie v inej mene
    Bubika a nevieš mi sem uviesť, čo také píšete v tej žiadosti alebo prehlásení???

    cestovné náhrady v EUR alebo SKK

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.