Zavrieť

Porady

daňové priznanie!!!!

som tá, ktorá má rada čísla
ahoj poraďáci, brat ma poprosil, aby som mu urobila daňové priznanie FO B. je živostník. chcem sa spýtať, podľa akého zákona si môže uplatniť 40§ paušálne výdavky.
a ďalej na porade som našle také, že okrem týchto 40 § si môže + k tomu odpočítať aj úhrady do SP a ZP. je to pravda. nie že mu to vyplním a na úrade ho poslu....
Jeho príjmy sú 302177, 40§ výdavky 120871 a SP a ZP 11572 (lebo nemá zaplatené za celý rok)
čiastkový základ dane je teda 169734
odpočítam na daňovníka - 90816
a na jeho ženu - 10284 (lebo poberá invalidný dôchodok za rok to bolo 80532)

Základ dane tak 68634
a z toho daň 19 % 13040.

Je to správne alebo nie.

a ešte prosím o radu, na soc. poisťovňu si má vypočítať koľko preddavkov bude platiť a je neviem, či to má byť podľa tohto vzorca:

Základ dane - 169734 /2 / 12 = 7072 /100 * 33,15 = 2344.

ešte raz Vám ďakujem za rady.
Naposledy upravil Denda : 08.03.07 at 17:23
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ermon Pozri príspevok
No ja to v softe MRP viem tak vyplniť. Ale pravda je, že je to tam velice divne napísané... Osobne si myslím, že oba spôsoby sú o.k.
Spôsob bez poistného na riadku 2 Ti niektoré DÚ vrátia, niektoré nie...moja skúsenosť
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Pepa Pozri príspevok
Čítam - úhrnom na riadku 9 vrátane zaplateného poistného.

tak ako čítaš Úhrnom riadky 1-8 + zaplatené poistné. Ak máš výdavky 40% zo živnosti, z príjmu na základe autorského zákona tiež 40% a povedzme zo sprostredkovania poistenia tiež 40%, tak do r. 9 dáš úhrn výdavkov a plus zaplatené poistné.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ermon Pozri príspevok
No ja to v softe MRP viem tak vyplniť. Ale pravda je, že je to tam velice divne napísané... Osobne si myslím, že oba spôsoby sú o.k.
Lenže napr. Alfa ma nepusí to inak vyplniť a krosáci tvrdia že to majú odobrené drsr, že takto je to správne. Nie je dôvod im neveriť, inak by to nepustili do "sveta"
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

evina Pozri príspevok
Pepi neprovokuj ...Formulácia je tak blbo napísaná, že sa môže pochopiť aj tak aj tak, a preto je tu každoročný problém... /nie každý si vie domyslieť, či tam čiarka je alebo nie.../
Každopádne prax žiada písať poistné spolu s paušálnymi výdavkami na riadku 2 aj 9

"ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na r. 1 až 8 podľa § 6 ods. 10 zákona /tu by som ja napr. dopísala, vrátane výšky zaplateného poistného/ a úhrnom na riadku 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov a pri príjme uvedenom osobitne na tomto riadku. " a tu by som ju už ani nedávala. Lebo úhrn je jasný snáď každému

a je po probléme. Píšem, aby hneď rozumeli všetci
Evi ja a provokovať? Čo ma nepoznáš?
Inou rečou - suma výdavku týkajúca sa príjmov uvedených v riadku 1-8 sa uvádza úhrnom na riadku 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného.
Takto tomu rozumiem.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ermon Pozri príspevok
tak ako čítaš Úhrnom riadky 1-8 + zaplatené poistné. Ak máš výdavky 40% zo živnosti, z príjmu na základe autorského zákona tiež 40% a povedzme zo sprostredkovania poistenia tiež 40%, tak do r. 9 dáš úhrn výdavkov a plus zaplatené poistné.
Nie - ja asi nejak divne čítam
Suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov na riadku 1-8 sa uvádza úhrnom na riadku 9 vrátane poistného.
Čiže - výdavky prislúchajúce k príjmom na r. 1-8 uvádzam úhrnom na riadku 9 vrátane poistného.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa Pozri príspevok
Evi ja a provokovať? Čo ma nepoznáš?
Inou rečou - suma výdavku týkajúca sa príjmov uvedených v riadku 1-8 sa uvádza úhrnom na riadku 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného.
Takto tomu rozumiem.
Už iba raz inou rečou povedané

"suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmu na riadku 1 a 8 podľa paragrafu 6 odst. 10 a úhrnom na riadku 9...




Chcem tým len znova povedať, že formulácia je blbá, ak každý rok niekoľko ľudí myslí tak a niekoľko tak...
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zabijem sa? nevidím a. Ale keby bolo vyjasnilo by sa.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa Pozri príspevok
Zabijem sa? nevidím a. Ale keby bolo vyjasnilo by sa.
To a som kopírovala z DP, teda neviem ako ale to je jedno, je Ti tá formulácia jasná, lebo si to tak "prečítala Ty", ale dá sa to aj tak ako píše Ermon /osobne tiež ju skôr tak chápem/, -ten úhrn sa dá presne chápať aj len k riadku 9 - , takže doporučujem prepísať tvorcom tlačiva mnou navrhovanú formuláciu /kde som to a asi ja dopísala/ a je po probléme...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Manual Pozri príspevok
Lenže napr. Alfa ma nepusí to inak vyplniť a krosáci tvrdia že to majú odobrené drsr, že takto je to správne. Nie je dôvod im neveriť, inak by to nepustili do "sveta"
Manual áno, veď ani tlačivo DRSR Ťa nepustí ak nás tento rok vôbec pustí, ide o to, že je to tam nejasne napísané...

Ale aby sme nedoplietli ostaných...žiada sa mi napísať formulka :
Keby sa náhodou ešte niekto pýtal": tak na riadku 2 uvádzajte paušálne výdavky vrátane uhradeného poistného a tak isto aj na riadku 9 ...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

evina Pozri príspevok
:
Keby sa náhodou ešte niekto pýtal":
Evinka, zlú veľkosť písma si použila
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

a ešte prosím o radu, na soc. poisťovňu si má vypočítať koľko preddavkov bude platiť a je neviem, či to má byť podľa tohto vzorca:

Základ dane - 169734 /2 / 12 = 7072 /100 * 33,15 = 2344.

ešte raz Vám ďakujem za rady.[/quote]

Môžeš mi, prosím napísať, ako si sa dopracovala k tomu výpočtu? Nerozumiem tomu. Ďakujem
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

AIMA Pozri príspevok
a ešte prosím o radu, na soc. poisťovňu si má vypočítať koľko preddavkov bude platiť a je neviem, či to má byť podľa tohto vzorca:

Základ dane - 169734 /2 / 12 = 7072 /100 * 33,15 = 2344.

ešte raz Vám ďakujem za rady
Môžeš mi, prosím napísať, ako si sa dopracovala k tomu výpočtu? Nerozumiem tomu. Ďakujem
Platí min z MM tzn. zo 7600 a to zasa znamená, že je to min. 2520,- Sk.
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Pepa Pozri príspevok
Platí min z MM tzn. zo 7600 a to zasa znamená, že je to min. 2520,- Sk.
Keď je to min. 2520,- Sk, to znamená, že keď to podľa výpočtu vychádza menej, tak sa platí 2520,-?...A čo znamená to číslo 33,15?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AIMA Pozri príspevok
Keď je to min. 2520,- Sk, to znamená, že keď to podľa výpočtu vychádza menej, tak sa platí 2520,-?...A čo znamená to číslo 33,15?
Áno, ak podľa výpočtu vychádza menej platí sa min. 2520..

33,15 je súčet percent, ktoré odvádza SZČO povinne z VZ do SP, t.j.
nemocenské 4,4
starobné 18
invalidné 6
garančný fond 4,75
0 0
rudno rudno

rudno je offline (nepripojený) rudno

mucina Pozri príspevok
díky za opravu :-)

a este sa chcem spýtať neviem ci mám úhradu do SP a ZP spojiť so 40% výdavkov a dať to jednej kolóny VI odd. tabuľka č. 1 riadok 2 - výdavky.
Toto je otázka, ktora ma veľmi zaujíma. Ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

rudno Pozri príspevok
Toto je otázka, ktora ma veľmi zaujíma. Ďakujem.
Pozri si príspevok 30 v tejto téme a hneď vieš
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

evina Pozri príspevok
Manual áno, veď ani tlačivo DRSR Ťa nepustí ak nás tento rok vôbec pustí, ide o to, že je to tam nejasne napísané...

Ale aby sme nedoplietli ostaných...žiada sa mi napísať formulka :
Keby sa náhodou ešte niekto pýtal": tak na riadku 2 uvádzajte paušálne výdavky vrátane uhradeného poistného a tak isto aj na riadku 9 ...
Keby sa náhodou ešte niekto pýtal: Dobrá veľkosť písma ?
0 0