Zavrieť

Porady

LIZING po 1.1.2004

Prosím o radu.
Neplátca DPH kúpi osobný automobil 1.3.2004. Obstarávacia cena zistená u prenajímateľa je bez DPH 400.000,- Sk s DPH je 476.000,- Sk.
Akontácia bola s DPH 119000,- Sk
Odpisy bude počítať neplátca DPH zo sumy 400000 alebo zo 476000 ???
Ďakujem ...
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Manual
Prosím o radu.
Neplátca DPH kúpi osobný automobil 1.3.2004. Obstarávacia cena zistená u prenajímateľa je bez DPH 400.000,- Sk s DPH je 476.000,- Sk.
Akontácia bola s DPH 119000,- Sk
Odpisy bude počítať neplátca DPH zo sumy 400000 alebo zo 476000 ???
Ďakujem ...
Môj názor: ak je neplátca DPH tak jednoznačne zo 476 000,-
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Odpisy zo sumy bez DPH, DPH do výdavkov pri zaplatení.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ďakujem sway a Nike,
lizing sa tu riešil vela krát, ale s neplatcom DPH som nenašiel. Prosím pridajte ešte niekto svoj názor !!!
Už sú dva názory a rozdielne, kto to rozsúdi prosím ozvite sa !!!
Ďakujem
Naposledy upravil Manual : 17.01.05 at 17:47
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Nike
Odpisy zo sumy bez DPH, DPH do výdavkov pri zaplatení.
AJ ak je NEPLATCA DPH???????????? - no neviem, máš § ?
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Mám to ako poznámku zo školenia p. Mihálikovej "súčasťou istiny nie je DPH" presne pre tento prípad - JU neplátca, ale § zistím. (Ale ani plátca nemá nárok na odpočet? nie)
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Moj nazor: Neplatca DPH zuctovava do nakladov akykolvek nakupeny tovar vratane DPH. Tak podla mna aj odpisy bude vypocitavat zo sumy 476 tis. Blizsie som sa nezaoberala uvedenou otazkou, ale logicky mi to vychadza takto.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

§25 zákona 595/2003 po novele 659/2004 v odseku 6 hovorí: "Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty"
A teraz citácia komentára v poradcovi 5-6/2005.
Od 1.1.2005 sa doplňa nový odsek 6, ktorý upravuje vstupnú cenu hmotného majetku prenajatého formou finančného prenájmu v prípadoch, kedy daňovník:
a) je platiteľom DPH ale nemá nárok na odpočet dane (u osobného auta nemá "konečný spotrebiteľ" nikdy nárok na odpočet DPH, či je plátcom alebo nie)
b) nie je platiteľom DPH
pričom zákon o dani z príjmov v tomto ustanovení uvádza, že ak sa hmotný majetok obstaráva formou finančného prenájmu, DPH nikdy nie je súčasťou vstupnej ceny hmotného majetku.
Ak pritom ide o neplatiteľa DPH alebo platiteľa, ktorý nemá nárok na odpočet, zahrnuje sa daň z pridanej hodnoty do základu dane v súlade s dohodnutými splátkymi /splátkovým kalendárom/
t.j. DPH z prvej zvýšenej splátky je súčasťou daňových výdavkov v období kedy sa zaplatí a taktiež splátky DPH a úroku tak ako sa realizujú podľa splátkového kalendára.
odpis sa realizuje z ceny istiny - čo je súčet všetkých platieb dohodnutý s prenajímateľom (obstarávacia cena predmetu prenájmu bez dane z pridanej hodnoty)

Stačí takéto vysvetlenie?
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ako je to s neuplatnenou DPH pri osobných autách pri nákupe u plátcu DPH?
Vzťahuje sa rozdielny postup účtovania DPH u plátcu DPH, prípadne neplátcu DPH, iba pri lízingu alebo aj pri nákupe?
Zatiaľ pri kúpe auta mám DPH ako súčasť OC a v tejto výške mám auto zaradené a z tejto výšky počítané odpisy.
Ale problém DPH pri lízingu mi dal červíka do hlavy, prečo tu je to priamo daňový náklad účtovaný cez 548 - pri zvýšenej akontácii a potom už postupne pri splátkach a pri kúpe až formou odpisu cez 551.
Hlavne DPH pri akontácii, účtovaná priamo do nákladov, mi nejde do hlavy. Nemá sa to tiež rozpúšťať postupne 1/36? Neviem, či to správne chápem.
Viem, že už sme to tu rozoberali, ale stále ma trápia pochybnosti, na ktorý § ZdP sa mám pri DPH zo zvýšenej splátky odvolávať.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

fasia - od 1.1.2005 sa mení a dopĺňa.... a platí to aj spätne za lízing od r. 2004 (mám problém v JÚ u neplatcu)?
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

to Paula: podľa názorov audítorov s ktorými som v kontakte sa tieto zmeny týkajú aj lízingu uzatvoreného v roku 2004, pretože daňové priznanie sa robí až do konca marca a to je už novela zákona platná. V mojom ponímaní to logiku nemá, ale budiž... právo je právo.

to accad: dobre.. ja si teda sadnem a dám do kopy všetky paragrafy
btw: ustanovenie odseku 6 §25 hovorí len o obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu... takže pri ostatnom majetku to neplatí.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Mimo pracovnej témy si dovolím uľaviť si: Všetci chudáci, ktorí prerábali celoročný lízing pred pár dňami, majú opätovne všetko prerobiť Kto zo zákonodárcov nás účtujúcich príde navštíviť na psychiatriu?
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Tak vstupuje alebo nevstupuje DPH do vstupnej ceny pri fin. lízingu ?
Naposledy upravil Yvvetta : 18.01.05 at 10:21
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Fasia vďaka už si odpovedala za mňa.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Tak mi prosím poraďte, lebo asi som zle účtovala o leasingu v roku 2004:

O obstaraní os.auta som účtovala vrátane DPH na 042/474
Zaraďovala som taktiež s DPH
Jednotlivé splátky účtujem tiež vrátane DPH: 474/221

Asi to nebude správne, čo?????

/robila som to podľa jedného pracovného materiálu a odborných novín)
Naposledy upravil Anonymka : 18.01.05 at 11:22 Dôvod: preklep
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Podľa mňa celý tento "humbuch" okolo lízingov je preto, že zákonodárcovia si neuvedomili, že prenajímateľ má nárok na odpočet DPH pri kúpe vozidla, ktoré dáva na lízing odberateľovi. Aby sa zjednotilo účtovanie u prenájimateľa a u nájomcu, tak istina neobsahuje DPH.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pred týmto posledným "šialenstvom" mne bol daný návod pri lízingu na OA u platcu:


Pri prevzatí vozidla na lízing:
NC : 349.831,90 042/474
DPH: 66.468,10 548/474 (celé)

pri splátkach uplatniť DPH z úrokov (resp. aj poistenia ak je súčasťou)
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ale veď sa DPH neuplatňuje vôbec. Nie???
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
U osobných vozidiel na lízing sa DPH neodpočítava, ide do nákladov na 548.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Veď práve - na 548 mi bolo poradené dať DPH celé z ceny obstarania a uplatňovať si DPH pri splátkach z úroku (príp.aj z poistenia). Lenže posledná novela tento systém ako čítam predch.príspevky ruší a ja zruším asi seba .
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Len pokoj Paula, aj ja budem musieť preúčtovať a vôbec, prerobiť celý leasing, lebo zdá sa, že som to pekne po-ka-ka-la.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať