Zavrieť

Porady

481 - odlozeny dan.zavazok

K 31.12.2005 sme vytvorili odlozeny dan.zavazok nakolko sme nemali rovnake Danove a Uctovne odpisy. Zostatok na ucte 481 mame 28.540,- Sk na strane DAL. Co s tym v roku 2006? V roku 2006 firma dosiahla zisk. Prosim surne.
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Predpokladám, že v roku 2006 budete mať asi opäť rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi. Ak áno treba zase dotvoriť ďalší odložený daňový záväzok alebo pohľadávku podľa toho, ktoré odpisy sú vyššie. Ak by sa v r.2006 rovnali, tak nedoúčtujete nič a zostatok účtu 481 len prevediete do ďalšieho roka.
V určitom roku sa Vám výška rozdielu odpisov zmení a vtedy sa začne odložený daňový záväzok znižovať.
0 0
Slúková Slúková

Slúková je offline (nepripojený) Slúková

Odložený daňový záväzok alebo pohľadávka sa zistuje podľa zostatkovej ceny HIM rozdiel medzi účtovnou a daňovou zostatkovou cenou, rozdiel je x číslo, ktoré vynásobime 19 % daň z príjmu a výsledok bude buď menší, alebo väčší ako máme zaúčtovaný v predchádzajúcom roku, teda naúčtujeme buď MD 592 D 481, alebo MD -591 a MD 481
0 0
Slúková Slúková

Slúková je offline (nepripojený) Slúková

odložený daňový záväzok nesúvisí so ziskom, vypočítava sa zo zostatkovej ceny daňovej a zostatkovej ceny účtovnej, rozdiel je akési číslo, ktoré sa zdaní 19 % a tento údaj sa naúčtuje buď na 591 alebo na 592 so súvzťažným zápisom na účtet 481 buď na stranu MD alebo na stranu D, ako vyjde daň z týchto údajov
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Slúková Pozri príspevok
odložený daňový záväzok nesúvisí so ziskom, vypočítava sa zo zostatkovej ceny daňovej a zostatkovej ceny účtovnej, rozdiel je akési číslo, ktoré sa zdaní 19 % a tento údaj sa naúčtuje buď na 591 alebo na 592 so súvzťažným zápisom na účtet 481 buď na stranu MD alebo na stranu D, ako vyjde daň z týchto údajov
Nesúhlasim, že odložený daňový záväzok nesúvisí so ziskom.

Treba však upresniť, že odložený daňový záväzok , alebo pohľadávka sa vypočítava po vyplnení daňového priznania, a zistení daňovej povinnosti, čiže nesúvisi so základom dane, ale ovplyvňuje disponibilný hospodársky výsledok /zisk alebo stratu/, ktorý sa vykazuje v účtovných výkazoch.

Nesúvisí zo ziskom pred zdanením, súvisí s disponibilným ziskom.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

Slúková Pozri príspevok
odložený daňový záväzok nesúvisí so ziskom, vypočítava sa zo zostatkovej ceny daňovej a zostatkovej ceny účtovnej, rozdiel je akési číslo, ktoré sa zdaní 19 % a tento údaj sa naúčtuje buď na 591 alebo na 592 so súvzťažným zápisom na účtet 481 buď na stranu MD alebo na stranu D, ako vyjde daň z týchto údajov
suma, ktorá vyjde ako rozdiel medzi zostatkovou cenou účtovnou a daňovou sa násobí daňou, ktorá je platná na nasledujúce zdaňovacie obdobie. t.j., ak tvorím odloženú daň v roku 2007, násobím ju daňou, ktorá bude platná v roku 2008 (to len na okraj, aby nedošlo k nedorozumeniu, že vždy sa musí daniť 19%)
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Poraďte mi prosím, mám tu odložený daň záväzok 481 zaúčtovaný na MD z r. 2005. Je to pravdepodobne z vytvorenej rezervy z neuhradených pohľadávok po splatnosti. Robila to jedna účtovníčka, potom v r. 2006 im robil účtovníctvo nejaký účtovník, ktorý to nerozpustil a preliezlo to do r. 2007. Ja to chcem nejako zniesť zo sveta. Poraďte mi ako. Tu som sa dočítala, že 481 sa tvorí z rozdielu medzi daňovými a účtovnými odpismi, toto bolo tvorené z rezervy z neuhr. pohľadávok. Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

Lekon Pozri príspevok
Poraďte mi prosím, mám tu odložený daň záväzok 481 zaúčtovaný na MD z r. 2005. Je to pravdepodobne z vytvorenej rezervy z neuhradených pohľadávok po splatnosti. Robila to jedna účtovníčka, potom v r. 2006 im robil účtovníctvo nejaký účtovník, ktorý to nerozpustil a preliezlo to do r. 2007. Ja to chcem nejako zniesť zo sveta. Poraďte mi ako. Tu som sa dočítala, že 481 sa tvorí z rozdielu medzi daňovými a účtovnými odpismi, toto bolo tvorené z rezervy z neuhr. pohľadávok. Veľmi pekne ďakujem.
odložená daň sa netvorí iba z rozdielu účtovnej a daňovej zostatkovej ceny, tvorí sa aj z rozdielu účtovnej a daňovej hodnoty pohľadávky, účtovnej a daňovej hodnoty straty,... . skúsim priložiť tabuľku, ktorú používam na výpočet odloženej dane. pozn. - vypĺňajú sa len žlté bunky
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Ďakujem....a viete mi poradiť, ako to môžem teraz rozpustiť, ak je to ešte z r. 2005?
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

Lekon Pozri príspevok
Ďakujem....a viete mi poradiť, ako to môžem teraz rozpustiť, ak je to ešte z r. 2005?
a už nie je dôvod na tento odložený daňový záväzok? už sú všetky faktúry, ktorých sa jeho tvorba týkala uhradené? resp. tvorba tohto záväzku sa týkala len faktúr z roku 2005 alebo aj starších? ja by som si porovnala stav ich uhradenia k 31.12.2007 (príp. k 1.1.2007) a na základe toho by som záväzok odúčtovala.
Naposledy upravil Lubica H : 03.03.08 at 12:22
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Áno všetky faktúry boli uhradené. Ako to rozpustím? Myslím účtovací predpis
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

opačným zápisom. 481/592. alebo -592/-481. a asi by som si k tomu priložila ten zoznam uhradených faktúr, ktorých sa to týkalo.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Moze mi prosim niekto poradit ohladom odlozenej dane?

Za rok 2006 sme uctovali odlozeny danovy zavazok - rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi (danove boli vyssie) vo vyske 62.000 Sk
V roku 2007 opat vychadzaju danove odpisy vyssie ako uctovne, 19% z toho je suma priblizne 440.000 Sk - to znamena, ze tuto sumu zauctujem 592/481.

Moje otazky:
1) sumu 62.000 - odlozeny danovy zavazok z roku 2006 na ucte 481 nechavam tak? nerozpustam ju?
2) ked som zauctoval odlozeny danovy zavazok za rok 2007, znizilo mi to zisk o 440 tisic. Sk. Je to v poriadku? Takyto znizeny zisk ma byt aj vo vykazoch? Pri vyplnani DP vsak vychadzam z povodnej sumy, ked este nebola nauctovana odlozena dan?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

johny18 Pozri príspevok
Moze mi prosim niekto poradit ohladom odlozenej dane?

Za rok 2006 sme uctovali odlozeny danovy zavazok - rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi (danove boli vyssie) vo vyske 62.000 Sk
V roku 2007 opat vychadzaju danove odpisy vyssie ako uctovne, 19% z toho je suma priblizne 440.000 Sk - to znamena, ze tuto sumu zauctujem 592/481.

Moje otazky:
1) sumu 62.000 - odlozeny danovy zavazok z roku 2006 na ucte 481 nechavam tak? nerozpustam ju?
2) ked som zauctoval odlozeny danovy zavazok za rok 2007, znizilo mi to zisk o 440 tisic. Sk. Je to v poriadku? Takyto znizeny zisk ma byt aj vo vykazoch? Pri vyplnani DP vsak vychadzam z povodnej sumy, ked este nebola nauctovana odlozena dan?
Pri výpočte a učtovaní odloženej dane postupujem takto.
Najprv si urobíš daňové priznanie so zohľadnením všetkých prípočiateľných a odpočítateľných položiek.
Dostaneš sa k výške dane splatnej.
Následne výpočítaš daň odloženú. (počítaš z dočasných rozdielov)
Potom zaúčtuješ obidve dane a až potom vyplňaš výkazy Súvahu a Výkaz ziskov a strát (po zdanení), ktoré tvoria prílohu DP.

Pri výpočte odloženej dane osobne postupujem tak, že ju vypočítam na aktuálny stav k 31.12.2007 a predchádzajúcu odloženú daň vystornujem.
Pri výpočte odloženej dane nevýchadzam z rozdielu odpisov, ale z rozdielu zostatkových cien majetku.
Ak ZCU > ZCD je to záväzok 592/481
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Moze to byt takto?

Danove odpisy mame za rok 2007 vacsie ako uctovne odpisy, rozdiel je 2.323.447 Sk. To znamena ze nam ma vzniknut odlozeny danovy zavazok vo vyske 441.455 Sk (19% z rozdielu), z minuleho roka bol odlozeny zavazok vo vyske 69.219 Sk. Spolu je to teda 510.674 SK

Ak vsak zoberiem ZC danovu k 31.12.2007 = 25.352.644 SK, ZC uctovna je 28.040.376 SK, rozdiel 2.687.732 Sk, 19%= 510.669 Sk.

Je tam sice nejaky rozdiel z tych dvoch metod, ale len 5 SK.

V podstate by ta suma mohla byt realna, dosiahli sme zisk okolo 1,4 mil. SK, kvoli vysokym danovym odpisom budeme v danovej strate, takze momentalne nebudeme platit ziadnu dan z prijmu..
Naposledy upravil johny18 : 26.03.08 at 11:46
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

johny18 Pozri príspevok
Moze to byt takto?....
Áno, môže to byť tak , ako si to uviedol.
0 0
dada.1 dada.1

dada.1 je offline (nepripojený) dada.1

Dobrý deň,vedel by mi niekto poradiť ohľadom odloženého daňového záväzku?Som v tom nová.Viem,že z rozdielu zostatkových cien U a D x 19% sa to vypočíta a porovná sa stav ku koncu roka na účte 481 a ako to správne malo byť.Len mňa zaujíma z akého majetku to majú byť zostatkové ceny,či len zo živého alebo rozsah aj s vyradeným.
A ďalšia otázka: Ako riadiť odpisy,aby to bolo opačne,čiže aby bola odlož.daň.pohľadávka.Pomôže niekto súrne!!!!!
Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
riadiť nemôžeš, trocha sa dá, ale v prvom rade musíš správne stanoviť životnosť a správne stanoviť účtpovné odpisy. O daňových ani nehovorím. V konečnom dôsledku sa to vyrovnáva, je to len prechodný stav.
Ak DM vyradíš, odložená daň k nemu sa vzťahujpca samozrejme stráca opodstatnenie.
Takže vždy sa berie do úvahy "živý" majetok.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
dada.1 Pozri príspevok
A ďalšia otázka: Ako riadiť odpisy,aby to bolo opačne,čiže aby bola odlož.daň.pohľadávka.Pomôže niekto súrne!!!!!
Ďakujem
Treba si však uvedomiť, že odložená daňová pohľadávka z dôvodu rozdielu účtovnej a daňovej zostatkovej ceny DHM zároveň znamená zvýšenie splatnej dane z dôvodu, že účtovné odpisy DHM prevyšujú daňové odpisy DHM.
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

prosím o radu.
ak je firma v strate, mala by som účtovať o odloženej daň. pohľadávke.
tzn. vychádzam z daňového priznania
účtovná je -10000,-
daňová je -5000,
ide teda o pohľadávku?
a účtujem
z 5000 * 19% = 950,- 481/592?
dobre som to pochopila, či úplne zle.
mali sme povinnosť auditu v rokoch 2009 (a pred)
k odpisom mám zaúčtovanú odl.daň. záväzok.
Ďakujem pekne za pomoc
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
je to pohľadávka, účtuješ tak ako si napísala.
ale do Suvahy dáš na jeden riadok - výsledný stav účtu 481.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať