Zavrieť

Porady

Predmanželské vlastníctvo

Zdravím všetkých, ktorý sa zaoberajú touto témou. Chcem poprosiť o vaše názory a skúsenosti, s danou témou.

Zaujíma ma ako sa dá spojiť majetok 2 ľudí, ktorý nadobudli majetok pred manželstvom a podieľali sa napr. na kúpe, platení bytu. Ďakujem za vaše odpovede a skúsenosti.

P.S. Dúfam, že som správne zaradila tému, ak ma niekto pripomienky napíšte mi.
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Myslíš na niečo také ako je "predmanželská zmluva"?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sunborn sunborn

sunborn je offline (nepripojený) sunborn

Ak ste kupovali majetok spolocne a podielali ste sa financne na jeho ziskani a pritom ste neboli manzelia tak najednoduchsou cestou bolo napísat do nadobudacej zmluvy dvoch majitelov na strane kupujuceho a to formou v akej by ste sa dohodli alebo formou podielov rovnajucej sa vasim vkladom pri ziskanom hnutelnom alebo nehnutelnom majetku. Ak ste to neurobili pri kupe tak stale mate moznost predat alebo previest darom podiel na majetku na vasho nastavajuceho(cu) a tym budete ako vlastnici uvedeni obaja (hlavne pri nehnutelnostiach).
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Pokiaľ nadobudli vlastníctvo manželia EŠTE PRED uzatvorením manželstva, je tento majetok v podielovom (nie bezpodielovom) spoluvlastníctve, pričom tieto podiely sú v takom pomere, akom sa ten-ktorý podielový spoluvlastník na obstaraní tohto majetku podieľal.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Ak chcete, aby tento majetok patril do vasho bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, je treba ist za notarom a ten vam v notarskej zapisnici spise rozsirenie bezpodieloveho spoluvlastnictva o tento majetok.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Neviem či predmanželská zmluva. Ja prave hľadám čo najlepší spôsob. Lebo kamarátka to mala tak, že jej už terajší manžel si kúpil byt a aj aplacál hypotéku a ona sa starala o rodinu(jedlo...) a o nájom. Ako sa v takomto prípade postupuje, keď by obaja súhlasili, že budú vlastníci tej nehnuteľnosti ( on spláca hypotéku a ona nájom) a na akom úrade sa to vybavuje. Ďakujem za Vaše odpovede.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Priznam sa, ze mi nie je celkom jasne, o co ide.
Preto sa spytam:
1. Kto je vlastnikom nehnutelnosti v sucastnosti, zapisany na liste vlastnictva?
2. Kto chcete, aby bol vlastnikom nehnutelnosti zapisanym na liste vlastnictva?
Po zodpovedani sa este mozno budem pytat dalej
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Ak jeden z manželov nadobudol nehnuteľnosť pred uzavretím manželstva nie je možné dohodou rozšíriť BSM o tento jeho majetok. Občiansky zákonník síce dovoľuje rozšíriť majetok avšak s účinkami do budúcnosti nie do minulosti. To znamená, že takáto dohoda o rozšírení BSM sa nemôže vzťahovať na majetok, ktorý bol nadobudnutý pred jej uzavretím.
Rozšírenie zákonom stanoveného rozsahu znamená, že do bezpodielového spoluvlastníctva manželov budú na základe dohody o rozšírení rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva patriť aj také veci, ktoré by inak (podľa zákona) patrili do výlučného vlastníctva iba jedného z manželov (napríklad môže ísť o veci, ktoré získa len jeden z manželov dedením alebo darovaním a pod.). Dohoda musí byť spísaná formou notárskej zápisnice.
V danom prípade, teda v prípade autora otázky je podľa mňa aktuálne spísanie darovacej zmluvy a všetky úkony s ňou spojené.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

rada Pozri príspevok
Občiansky zákonník síce dovoľuje rozšíriť majetok avšak s účinkami do budúcnosti nie do minulosti.
Dovolil by som si oponovat tomuto nazoru.
Zo ziadneho vykladu tato skutocnost nevyplyva.
Dokonca podla nazoru jedneho zo sudcov najvyssieho sudu (obcianskopravne kolegium) je mozne takuto dohodu uzatvorit aj s ucinkami do minulosti. Vravel, ze najvyssi sud by urcite rozhodol takto.
Dalsia vec je ta, ze pripraveny kodifikovany cesky obciansky zakonnik ponechal toto znenie a pre istotu tam dopisali aj ustanovenie o tom, ze je to mozne robit s ucinkami aj do minulosti.
Tym, ze si to katastre takto vysvetluju (a mozno aj niektore pravne nezavazne komentare) este neznamena, ze to je tak treba robit.
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

josh Pozri príspevok
Dovolil by som si oponovat tomuto nazoru. Osobne svoje názory prejavujem vtedy ak ich mám podložené buď platným judikátom alebo sa opieram o právnu teóriu v prípade, že niektoré ustanovenie zákona nie je jednoznačné alebo sa dá vykladať viacerými spôsobmi.
Zo ziadneho vykladu tato skutocnost nevyplyva. V tomto prípade som sa opierala o právnu teóriu J.Svobodu a kol. - OZ, ktorý vysvetľuje za akých troch podmienok je možné dohodu o rozšírení popr. zúžení majetku urobiť. Jednou z tých troch podmienok je aj mnou citovaná.
Dokonca podla nazoru jedneho zo sudcov najvyssieho sudu (obcianskopravne kolegium) je mozne takuto dohodu uzatvorit aj s ucinkami do minulosti. Ak prejavenie daného sudcu je niekde písomne zaznamenané veľmi rada sa nechám poučiť a prečítam si ho. Pretože s právom pracujem bude pre mňa určite užitočné ak by som mala niekomu v uvedenom probléme poradiť, aby som ho náhodou mylne neinformovala ak by sa právna prax poberala daným smerom. Vravel, ze najvyssi sud by urcite rozhodol takto.
Dalsia vec je ta, ze pripraveny kodifikovany cesky obciansky zakonnik ponechal toto znenie a pre istotu tam dopisali aj ustanovenie o tom, ze je to mozne robit s ucinkami aj do minulosti. Určite by to bolo v záujme zrozumiteľnosti a zjednotenia názorov vhodné urobiť aj v našom zákone.
Tym, ze si to katastre takto vysvetluju (a mozno aj niektore pravne nezavazne komentare) este neznamena, ze to je tak treba robit.
Tejto poznámke nerozumiem, pretože s katastrami vôbec neprichádzam do styku.
To Josh : ak by bolo nejaké rozhodnutie aj nižšieho stupňa budem rada ak mi bude poskytnuté číslo resp. sp. zn. Vďaka za spoluprácu.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

josh Pozri príspevok
Priznam sa, ze mi nie je celkom jasne, o co ide.
Preto sa spytam:
1. Kto je vlastnikom nehnutelnosti v sucastnosti, zapisany na liste vlastnictva?
2. Kto chcete, aby bol vlastnikom nehnutelnosti zapisanym na liste vlastnictva?
Po zodpovedani sa este mozno budem pytat dalej
Josh:

1. Vlastníkom je jeden z partnerov, pretože to kupoval pred manželstvom.
2. chceme aby boly obaja vlastníci
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Takze je to jednoduche, su dve moznosti:
1. Manzel daruje manzelke polovicu,
2. Kedze som presvedceny o tom, ze mam pravdu a rada mi nedala argument k veci (iba komentar kolegu, co pre mna nie je jazykovy, gramaticky, logicky a ani iny vyklad tohto ustanovenia), tak by sa dalo spravit rozsirenie BSM o tento majetok.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

josh Pozri príspevok
Takze je to jednoduche, su dve moznosti:
1. Manzel daruje manzelke polovicu,
2. Kedze som presvedceny o tom, ze mam pravdu a rada mi nedala argument k veci (iba komentar kolegu, co pre mna nie je jazykovy, gramaticky, logicky a ani iny vyklad tohto ustanovenia), tak by sa dalo spravit rozsirenie BSM o tento majetok.
"rozsirenie BSM o tento majetok." Nerozumiem skratke BSM? Ale dakujem, za radu.
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Adkah Pozri príspevok
"rozsirenie BSM o tento majetok." Nerozumiem skratke BSM? Ale dakujem, za radu.
BezpodieloveSpoluvlastníctvo Manželov = BSM
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Sorry, si neuvedomujeme niekedy, ze pre nas bezne veci nemusi kazdy ovladat, bsm je to, co pise rada.
Znamena to rozsirenie asi toto:
Bezpodielove spoluvlastnictvo znamena, ze manzelia vlastnia nieco nie pol na pol, nie je to majetok jedneho z manzelov ani druheho z manzelov, proste je to spoluvlastnictvo bez podielu - napriklad ze Jan a Andrea Kovacova maju nieco v celosti, neda sa urcit, kto tam ma aky podiel.
Zo zakona maju manzelia definovane, ze ich spolocnym vlastnictvom (BSM) je vsetko, co nadobudnu od okamihu uzatvorenia manzelstva (minus vynimky, teraz nepodstatne).
To znamena, ze ak sme uzatvorili manzelstvo 1.1.2007 a kupili auto 2.1.2007, je spolocne (spolocne ho uzivame, spolocne ho mozeme iba predat a pod).
To, co sa kupilo pred uzatvorenim manzelstva, patri iba jednemu z manzelov.
Preto:
1. Manzel ako vylucny vlastnik bytu moze darovat (iba darovat) manzelke podiel na byte, to znamena, ze budu mat byt v pomere Manzel vlastni 1/2, manzelka 1/2.
2. Ak ma rada pravdu, tak nie, ale ak mam pravdu ja (dvaja pravnici = tri nazory) tak sa da podla ustanovenia obcianskeho zakonnika rozsirit to, co patri do BSM. To znamena, ze ak ta nehnutelnosti do BSM nepatri, tak si notarskou zapisnicou mozete rozsirit, ze predsa len bude patrit.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie. Už mi je to jasnejšie. Ďakujem
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Osobne svoje názory prejavujem vtedy ak ich mám podložené buď platným judikátom alebo sa opieram o právnu teóriu v prípade, že niektoré ustanovenie zákona nie je jednoznačné alebo sa dá vykladať viacerými spôsobmi.
Rada, ak chces, mam vlastny judikat, v ktorom NS SR (aj ked v odlisnej veci) vyslovuje pravny nazor, ze prilisny formalizmus pri uplatnovani prava nie je namieste, a ze ak je niektore ustanovenie zakona nejasne, tato legislativna nejasnost sa nesmie v aplikacnej praxi vykladat tak, aby poskodzovala obcana. Teda, akoby do civilu prenesene IN DUBIO PRO REO. Dost vela sa da cerpat aj z ceskych judikatov (hoci vyhladavanie na NS CR je podstatne menej komfortne ako na JASPI) - ani nie tak priamo nimi operovat, ako skor najst si v nich argumentaciu pre potvrdenie (zdôvodnenie) vlastneho nazoru. Dovolim si s Tebou teda v tomto polemizovat - aj tie judikaty museli vzniknut tak, ze niekto bol prvy, kto bol o svojej pravde presvedceny napriek tomu, ze si to nevedel podlozit judikaturou....
To Josh: Vravel, ze najvyssi sud by urcite rozhodol takto.
To by som si tvrdit nedovolila, okrem pripadov, ak ide o uplne jasnu vec bez moznosti ineho ako jedineho vykladu. Ak sa hrabes v judikatoch, najdes uuplne protichodne rozhodnutia v roznej veci, a zjednocovaci senat sa tvari, ze sa nic nedeje. Co senat, to ine ponimanie nielen konkretneho problemu. Osobna skusenost.

Komentar by som nechala komentarom, kazdy mame pravo na vlastny nazor. Skor by som sa pri nedostatku judikatury opierala o dovodovu spravu (velakrat sa mi osvedcilo), mozno aj o nalez ustavneho sudu ohladom vykladu pravnych noriem, a o interpretacne pravidla pravnych ukonov, najma volu ucastnikov pri pravnom ukone.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň ja sa tiež chcem niečo spýtať a to ak sme si s priateľom kúpili byt na úver kde sme zahrnutý obaja a na kúpnopredajnej zmluve sme tiež obaja čiže 1/2 na 1/2 dá sa spraviť nejaká zápisnica u notára že v prípade nejakej udalosti, ktorá by sa týkala aj bytu, že sme tam výlučne vlastníkmi len my dvaja a žiadny iný rodinný príslušnici? Jednoducho povedané chcem si to dať nejako uchrániť pred inými ľuďmi, ktorý by do toho siahli, pretože úver je úver a je to na dlho. Ak môžte poraďte a za chyby sa ospravedlňujem.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň ja sa tiež chcem niečo spýtať a to ak sme si s priateľom kúpili byt na úver kde sme zahrnutý obaja a na kúpnopredajnej zmluve sme tiež obaja čiže 1/2 na 1/2 dá sa spraviť nejaká zápisnica u notára že v prípade nejakej udalosti, ktorá by sa týkala aj bytu, že sme tam výlučne vlastníkmi len my dvaja a žiadny iný rodinný príslušnici? Jednoducho povedané chcem si to dať nejako uchrániť pred inými ľuďmi, ktorý by do toho siahli, pretože úver je úver a je to na dlho. Ak môžte poraďte a za chyby sa ospravedlňujem.
Neviem aku udalost, tykajucu sa bytu mas na mysli.
Ako podielova spoluvlastnicka mas predkupne pravo na druhy podiel (nic moc, ale aspon nieco).
Keby sa stalo nieco vam (nie bytu, lebo fakt si neviem predstavit, co by sa bytu mohlo stat ), mozete spisat zavet (vlastnou rukou alebo u notara), ze dedi byt druhy spoluvlastnik.
Dufam ze som zodpovedal to, na co si sa pytala.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Prepač zle som sa vyjadrila. Proste ak by sa niekomu z nás dvoch niečo stalo čo samozrejme nechceme,tak nechceme aby do toho vstupovali naši príbuzný, ktorý ako vieme keď cítiť trochu nejaké peniaze v dnešnej dobe.......poznáme to asi všetci. Chceme si to ešte pred manželstvom dať nejako zabezpečiť ale nevieme presne ako ale asi bude lepšie tá notárska zápisnica predpokladám. Díky za tvoj čas
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

notárskou zápisnicou si môžu rozsah spolocneho majetku upravovat iba manzelia.
ak ale chces, aby dedil tvoj druh v pripade tvojej smrti, tak spis zavet. tak isto ho moze napisat aj on (spolocny nesmie byt). samozrejme ten zavet kedykolvek mozes zmenit - odvolat a pod.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať