Zavrieť

Porady

fyzicke osoby-združenie

prosím poradte, ako účtovníctvo viesť pri združení fyzických osôb, začínajú podnikať, ale majú aj vlastné aktivity (mimo združenia) to mám viesť tri peňažné denníky??????? dakujem......
Usporiadat
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Pri združení musíte viesť vlastne tri účtovníctva, za predpokladu, že v združení sú dve FO (ak sú tri FO, tak štyri účtovníctva atď.).
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Vie mi niekto poradiť ohľadom združenia FO? Účtujem združenie 2 fyzických osôb od tohto roka, a zamestnávajú 5 pracovníkov. Pokiaľ mám informácie, tak združenie nie je ani FO a ani PO, takže tých zamestnancov by vlastne nemali mať. Tak teraz neviem či som zle informovaná alebo nie.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Zuzka, máte zlú informáciu. Samotný názov hovorí, že sú to združené fyzické osoby. Takže toto združenie je kuási fyzická osoba. Ak združenie chce zamestnávať, musí sa aspoň jedna FO zo združenia registrovať na DÚ pre daň zo závislej činnosti. Na túto osobu, pod jeho IČO, sa potom združenie prihlasuje do poisťovní, ako zamestnávateľ. Taktiež pod IČO-m tejto osoby sa podávajú štvrťročné výkazy i hlásenie na DÚ. Pokiaľ by sme hovorili o DPH, ak je jeden účastník združenia plátcom DPH, musí sa zaregistrovať aj druhý.
Samozrejme, že všetky príjmy, ako i výdavky, spoločne dosiahnuté účastníkmi združenia, účtujete v jednom spoločnom účtovníctve a na koniec účtovného obdobia, po uzavretí účtovníctva, sa príjmy a výdavky, majetok a záväzky, rozdelia na účastníkov združenia, podľa zmluvy o združení (napr. 50% a 50%, alebo 45% a 55%...). Každý účastník združenia má aj svoje účtovníctvo, v ktorom účtuje v priebehu roka. Každý podáva za seba daňové priznanie, pričom v poznámke na tlačive DP uvádza členov združenia, ich adresu, rodné č. a podiel na spoločne dosiahnutých príjmoch a výdavkoch, ďalej uvádza výšku spoločne dosiahnutých príjmov a výdavkov. Ak jednu FO zo združenia predvolá DÚ na kontrolu, prinesie účtovníctvo za združenie a za seba...
Ale to som už asi zašla ďaleko. Vlastne ste ani nepoložili konkrétnu otázku, takže neviem čo všetko vás zaujíma. Ak vám nie je niečo jasné, opýtajte sa, rada vám odpoviem a poradím, pokiaľ budem vedieť .
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Beatka, veľmi pekne ďakujem za odpoveď, bola naozaj vyčerpávajúca. Pekný deň.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

skutocne bolo vycerpavajuce zodpovedanie - od beatky

zuzka, nestalo by za to popremyslat, preco chcu byt aj nadalej zdruzenim FO? a nie radsej s.r.o.?

vsetko ma svoje vyhody a nevyhody, ale sa mi vidi, ze prehladnejsie a mozno aj istejsie je s.r.o. a kazdy z nich nech ostane aj FO - tam môze mat aj ine aktivity, aj fakturovat s.r.o. môze...

len sa meni JU na PU..čo vsak uz dnes zvladne viacero uctovnikov :-)
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Chcem ešte dodať k tej mojej informácii, tú som dostala od jednej kamarátky, korá robí už nejaký ten rok na živnosť. Tá ma presviedčala, že to tak nemá byť. Preto som sa tak aj pýtala. Ja som bola predtým zamestnaná vo firme ako účtovník a viedla som PU, takže ma to v postate nejako zvlášť nezaujímalo. Lenže teraz keď robím sama pre seba, zháňam informácie kde sa dá a som rada, že tu som dostala naozaj kvalifikovanú odpoveď. A to čo píšeš ekin, tak o tomto som sa s nimi už viac krát bavila a taktiež ich presviedčam, že založiť s.r.o. výhodnejšie. Presne tak ako uvádzaš, môžu mať aj naďalej svoje aktivity ako FO. A keďže sú platiteľmi DPH aj tak musia zmeniť vedenie účtovníctva z JU na PU, takže tá s.r.o. aspoň mne vychádza lepšie. A ak sa mám priznať, tak ja radšej účtujem v PU ako JU, tam ma to viac baví. Ďakujem Ti za odozvu. Želám Ti príjemný zbytok večera a tuším som niekde čítala, že si prechladnutá, ak to je teda pravda, tak sa cez víkend uzdrav aby si bola fit.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Zuzka, ak som vám pomohla, potešenie je na mojej strane. Len dodám, účtujem dve združenia, v každom sú združené po dve FO. Jednu účtujem trinásty rok, druhú deviaty rok. V oboch združeniach som mala už niekoľkokrát kontrolu DÚ a dopadla bez najmenšej chybičky (necítiť tu niečo? žeby tu smrdela samochvála?!) . Akurát raz, jedna pani daňová, mi chcela dodaniť žrádlo pre strážneho psa a jedno rádio, ktoré manžel kúpil asi za 300,- Sk, vraj to nie je výdavok na podnikanie. O žrádle som ju presvedčila ja a o tej tranzistorke za tristo, viac nepochybovala, keď som sa jej opýtala, či si to rádio, ktoré má na okne, s číslom (vtedy ešte DKP), kúpila za vlastné...

No a k tomu, čo písala ekin, aj my uvažujeme nad sro-čkou. Pripravujem podklady a vyzerá to tak, že od 1.1.2005 už budeme PO. Ovšem u jedného združenia sa nič nemení, nakoľko nie je platiteľom DPH.
Naposledy upravil Beata : 18.06.04 at 19:30
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Beatka, pomohla určite, podstatu združenia poznám, len mi nešlo do hlavy s tými zamestnancami. Nakoniec som to vysvetlila v predšlom príspevku. A aká samochvála a prečo by mala smrdieť. Každá z nás vie, čo to je kontrola z DÚ a sme radi ak dopadne dobre a hlavne BEZ CHYBY. A tie maličkosti, veď aj kontrolori musia mať z niečoho radosť. So žrádlom pre psa mám aj ja skúsenosť, ale nakoniec to tiež dopadlo dobre. Každá z nás pri kontrolách zažíva naozaj veľa stresu a hlavne musí okamžite nájsť argument, aby si obhájila svoju robotu. Ešte raz ďakujem, a ak budem mať nejaký problém, tak sa určite ozvem.
0 0
Krajčovičová Krajčovičová

Krajčovičová je offline (nepripojený) Krajčovičová

začala som účtovať združenie dvoch fyzických osob, vedie im 3 účtovníctva 2 pre FO a 1 pre združenie , pretože majú okrem spoločných aktivít aj samostatné aktivity.
Spolu začali podnikať v r. 2004 a mám im urobiť podvojné účtovníctvo a uzávierku.
Sú plátcami DPH.
Prosím poraď mi, ako postupuješ pri účtovaní napr.:
- z účtu združenia si členovia združenia poukazali zálohu na zisk niekoľko krát v priebehu roka kontácia v združení 491/221 prípadne 211 ?
.......................

- rozdelenie hos. výsledku združenia 431/491

( tu by som videla po zúčtovaní HV za rok 2004 akú čiatku treba ešte poukázať jednotlivým členom združenia za rok 2004)

- ale ako budem účtovať u jednotlivých členov združenia prijatý preddavok na zisk
- hv ZA ROK 2004
- osobná spotreba

Beatka, podľa toho čo si písala máš veľa skúsenosti s účtovaním združenia, prosím
poraď mi nakoľko v účtovných súvsťažnostiach toho nie je veľa. prípadne ak je k tomu
literatúra poraď aká.

Prosím poradiť aj vo vzťahu k bežnému účtu. z bežného účtu združenia platili niekoľko
krát Soc. poist. a zdravotn. poisťovni, a niekoľko patieb z účtu FO (mám taký názor,
že by mali platiť tieto položky z účtu ktoré sú vedené na FO) a účet združenia používať
vyslovene len na účely združenia.
Príjmem akúkoľvek nápovedu a radu. Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď
M.K.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vediem účto pre združenia , ale nie PU . Ak treba tak JÚ poradím .
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Beatka vidím, že máte veľké skúsenosti s účtovaním združenia. Poprosila by som Vás o pomoc. Tiež účtujem združenie , kde sú dve FO , ktoré majú aj vlastné aktivity okrem združenia. V účovníctve združenia som účtovala odvody do fondov , preddavky na daň z príjmu ako i daň, teda peniaze išli zo spoločnej kasy. Lenže oni neplatia rovnaké odvody, ani rovnakú daň a predavok na daň. Zrejme som to nerobila správne. Mali tieto výdaje ísť cez ich účtovníctvo a nie cez združenie? Nenašla som totiž k tomu odbornú literatúru ani usmernenie. Dakujem Vám za pomoc a uvítala by som keby ste mi vedela poradiť ohľadom literatúri. Skúsila som Vám poslať v piatok súkromnú správu, ale asi neprešla.
Ešte raz ďakujem.
0 0
Naďa Naďa

Naďa je offline (nepripojený) Naďa

Všetky výdaje, ktoré sú spoločné, sa zúčtujú do združenia a delia sa v pomere, v akom sa dohodli v Zmluve o združení. Ostatné aktivity, ktoré sa združenia netýkajú, sa účtujú samostatne v ich činnosti SZČO. V prípade, že zmluva hovorí o tom, že pomer je 1:1 a odvody sú rovnaké, mohli sa zúčtovať v združení. V Tvojom prípade to tak nie je, je potrebné zúčtovať ich v SZČO. Ku koncu roku budú mať každá zo zúčastnených strán dve uzávierky. Jednu za SZČO a jednu podielovú zo združenia. Obe sa potom premietnu do DP.

V prípade ďalších otázok rada odpoviem, ak budem vedieť.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

To Krajčovičová: Všetky združenia, ktoré mám účtujem v JÚ. Hoci som bola nastavená na účtovanie v PÚ po 01.01.2005, keďže sa táto povinnosť zrušila, naďalej účtujem v JÚ, zatiaľ mi to takto vyhovuje. V PÚ účtuješ presne tak, ako to hovoria postupy účtovania. Žiadne špeciálne účty, alebo zásady nie sú stanovené pre združenia. Všetky vklady, či už na začiatku podnikania, alebo v priebehu, účtuješ v prospech účtu 491 a naopak výbery na osobnú spotrebu účtuješ na ťarchu účtu 491, presne tak ako si uviedla vo svojom príspevku. Čo sa týka ostatných účtovných prípadov, neviem momentálne presne poradiť, lebo ako som už spomenula sama neúčtujem združenia v PÚ. Pokiaľ by si sa ale rozhodla pre JÚ, rada Ti poradím.
Ja sa opýtam Teba, prečo si sa rozhodla viesť PÚ na tieto FO? Lepšie Ti vyhovuje toto účtovanie?

To Katarína: Treba sa na problematiku pozrieť takto; Ak dvaja účastníci združenia majú v zmluve uvedené podiely napr. 50/50 a výdaje na daň, poistenie na jednotlivé FO sú rôznej výšky, tak nemôžu zostať v účtovníctve združenia, resp. ak si zaúčtovala tento výdaj v združení, alebo boli tieto platby realizované z účtu združenia, treba tieto na konci účtovného obdobia vyňať interným dokladom zo združenia a priradiť tej ktorej FO. Ak by totiž zostali tieto platby v účtovníctve združenia, ovplyvňovali by podiel na zisku a to by mohlo urobiť dosť vysokú čiastku za niekoľko rokov. Ak by sa nebodaj účastníci nezhodli, tak by to mohol byť problém. A potom, tie podiely nemusia byť rovnaké, tá FO ktorá má nižší podiel v združení môže podnikať ešte aj mimo neho a má povedzme vyššie odvody i daň, takže druhá FO síce s vyšším podielom, ale s minimálnymi odvodmi a daňou by bola vlastne ukrátená o dáku tú "korunku"...

No som sa zasa rozkecala a neviem, či som Vám vôbec pomohla, ale dalo by sa veeeeeeeeeeeľa popísať
0 0
janka janka

janka je offline (nepripojený) janka

To Beata: chcela by som sa ešte opýtať, ako je to s hodnotou tovaru, mám nejaký stav na sklad k 31.12.2004 - mám ho deliť,alebo nechať u tej FO, ktorá je poverená vedením účtovníctva?????
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

janka: opakujem, všetko čo združenie nakúpi, s čím robí, proste všetko čo sa týka toho združenia sa eviduje v združení. Na konci obdobia všetko (majetok, záväzky, príjmy, výdaje) rozdelíš podľa podielov FO a urobíš daňové priznanie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Beatka , u mňa na konci roka v uzávierkových operáciach som vždy mínusom zadávala podiel člena združenia podľa členenia príjmov a výdavkov . Takto som to robila až do roku 2002. Potom som mala daňovú kontrolu , a pre kontrolórov to bolo nespočetne veľa riadkov, zrejme sa im to nepozdávalo , tak sa vyjadrili , aby som to nestornovala . Aký máš Ty na to názor ? Samozrejme , že pokračujem v tom ďalej , lebo je to prehľadné .
0 0
janka janka

janka je offline (nepripojený) janka

To Beata: veľmi pekne dakujem
0 0
alica alica

alica je offline (nepripojený) alica

to Beata: tiež účtujem združenie 3 osoby, v spoločenskej zmluve majú dohodnuté všetky príjmy a výdavky rovnakým dielom bez ohľadu na výšku odvodov - tie sú približne rovnaké aj keď ich samozrejme ovplyvňovali napr. odp. položky na dieťa. Vediem účto za zruženie a pri daňových priznaniach už "neočisťujem" o jednotlivé odvody ale delím príjmy a výdavky rovnakým dielom - ako je dohodnuté v spol. zmluve, ktorá je dosť "vymakaná", sú to nakoniec právnici. Dúfam že je to tak dobre.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Odvody môžeš deliť podľa pomeru len za zamestnancov ale nie za členov združenia , to je samostatný výdavok každého z nich . Podľa mňa môžu byť právnici, ale odvody do fondov by museli mať každý mesiac všetci traja úplne na halier rovnaké .
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

to alica: osobne si myslím, ak sa obaja účastníci združenia v zmluve dohodli na tom, že aj odvody, bez ohľadu na ich výšku u jednotlivých FO, budú účtované v združení, tak nech sa páči. Myslím si, že by to prešlo. Navyše ak sú Tvoji klienti právnici, nech si sami zistia, či uspejú po právnej stránke ak by sa náhodou nedohodli.

To Zita5: Neviem ako myslíš mínusom... ja urobím jednoducho komplet daňové priznanie na združenie a z výkazu majetku a záväzkov, príjmov a výdavkov tie hodnoty podelím podľa jednotlivých podielov a zaúčtujem v účtovníctve FO. Nič nestornujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať