Zavrieť

Porady

fyzicke osoby-združenie

prosím poradte, ako účtovníctvo viesť pri združení fyzických osôb, začínajú podnikať, ale majú aj vlastné aktivity (mimo združenia) to mám viesť tri peňažné denníky??????? dakujem......
Usporiadat
alica alica

alica je offline (nepripojený) alica

Zitka, plne s tým súhlasím, logika veci hovorí, že je to samostatný výdavok člena, zmluva hovorí niečo iné, prebrala som účto od jednej účtovnej kancelárie, ktorá to pri uzávierke nezohľadňovala a pokračujem v ich "metodike". Ale teraz som fakt zneistená či pri PD za rok 2004 nepostupovať ako odporúčaš. Nemôžeš odporučiť nejakú dobrú literatúru. dík.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Takže ak to zmluvne nemajú podchytené, treba účtovať výdavky poistného a i. na jednotlivé FO, aby nevznikol problém (už som to písala vyššie). Ja osobne som sa nestretla s nejakou odbornou literatúrou, takže neporadím.
0 0
alica alica

alica je offline (nepripojený) alica

znovu som prelúskala spoločenskú zmluvu, naozaj hovorí, že celkové príjmy a výdavky sa delia na tretiny, keby som pri uzávierke upravovala výdavky na odvody podľa jednotlivých spoločníkov, porušila by som zmluvu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Beata
Takže ak to zmluvne nemajú podchytené, treba účtovať výdavky poistného a i. na jednotlivé FO, aby nevznikol problém (už som to písala vyššie). Ja osobne som sa nestretla s nejakou odbornou literatúrou, takže neporadím.
Nemôžem s Tebou súhlasiť , čo sa týka odvodov do poisťovní , pretože tie sú výdavkami každého člena osobitne a nie združenia . Já teraz práve končím jedno združenie / 5 členov / v rámci uzávierkových operácii som dala storno výdavky za platby do fondov SZČO . Proste som o tieto výdavky účto združenia očistila. Platiť sa môžu zo spoločného účtu , ktorý majú zriadený na účel spoločného podnikania , ale to súvis so združením nemá . Samozrejme , že každý člen vo svojom osobnom JÚ si znovu v rámci uzávierkových operácii podľa Postupov účtovania JÚ interným dokladom zaúčtuje do VOZD " odvody do fondov " -tú svoju fiančnú čiastku .

Ešte by som Ti chcela objasniť tie moje storná . Ka konci roka v rámci účt.uzav.operácii interným dokladom robím storná napr.

Ak mám príjem za tovar 2 100 000,- Sk k 31.12.2004
1. zápis 1/3 podiel člena združenia - 700 000,-
2.zápis 1/3 podiel člena združenia - 700 000,-
3.zápis 1/3 podiel člena združenia - 700 000 ,-

Materiál.......... detto............. . Takto spravím storno zápisy v rámci učt.závierky .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Beatka prepáč , chcela som citovať príspevok č.21 .
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Zitka, ja neviem čo so mnou nesúhlasíš, ja stále tvrdím a aj to tak robím, že účtujem odvody na jednotlivé FO a nie do združenia, len som sa chytila toho, čo písala alica, že právnici majú vymakanú zmluvu a tak... takže moja reakcia bola, že ak teda sú si istí, že je to právne OK, tak nech sa páči. Tým, že by účtovali tie odvody cez združenie by nepoškodili štát na daniach, ale hlavne sami seba a to som rozobrala zasa vyššie v príspevku. Ale prosím Ťa nerob zo mňa pôvodcu názoru, že sa to tak má robiť.

Na margo tých Tvojích storno položiek, som toho názoru, že tam žiadne storná nepatria. Ty máš zaúčtovať všetky príjmy aj výdaje tak ako reálne sú v združení a rozdeľuješ len konečné sumy - príjmy, výdaje, záväzky, majetok... všetko to zostáva v účtovníctve združenia, nestornuješ nič. V podstate robím tri uzávierky.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Zita5
Beatka prepáč , chcela som citovať príspevok č.21 .
Zitka neva, to je jedno. Aj tak si myslím, že ak by to v zmluve vyslovene bolo zakotvené, že účastníci združenia budú účtovať v účtovníctve združenia aj odvody do poisťovní a to aj v tom prípade, že ich výška bude rozdielna, tak to môže prejsť... s istotou to však netrvdím, je to len môj osobný názor. A nakoniec som celkom presvedčená, že ani daňový kontrolór by nevedel či je to tak správne.
0 0
alica alica

alica je offline (nepripojený) alica

Beatka, Zitka, vďaka za rady, prejdem to ešte s právnikmi, uvidím čo povedia a podľa toho sa zariadim. Majú jedno spoločné účtovníctvo, nakoľko nemajú žiadne iné podnikateľské činnosti mimo združenia, takže nie je problém to "očistiť". Len má stále mätie tá ich zmluva.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Alicka rado sa stalo. Len Ťa poprosím, keď sa na to právnici pozrú, daj vedieť aj sem, prípadne pošli aj SS keď to napíšeš. Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Beatka prepáč , nemala som úmyseľ z Teba robiť " pôvodcu " . Všetko je OK baby.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Zita5
Beatka prepáč , nemala som úmyseľ z Teba robiť " pôvodcu " . Všetko je OK baby.
Zitka, jaska že je všetko OK Ja len pre poriadok, aby si čitateľ nemyslel, že navádzam na niečo, len diskutujem a uvažujem aj nad inými možnosťami ako sú moje praktiky, lebo ako ja hovorím účtovníctvo je tvorivá činnosť a fantázii sa medze nekladú - v rámci zákonov, samozrejme.
Ale idem sa teraz už zaboriť do kopy dokladov, ktoré ma tu asi zavalia ak ich nezlikvidujem Tak Vám prajem pekný deň a keby ste dačo nové objavili, tak ma pls kopnite, aby mi nič neuniklo.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Beatka ďakujem za odpoveď a diskutujúcim taktiež za ich názory a skúsenosti.
0 0
Krajčovičová Krajčovičová

Krajčovičová je offline (nepripojený) Krajčovičová

To BEATA :
účtujem v PÚ preto. že sú plátcami DPH . Za odpoveď aj tak veľmi ďakujem. Celá debata je výborná . Ešte raz vďaka.
M.K.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať