Zavrieť

Porady

Evidencia súkromných jázd

Môžete mi prosím Vás poradiť ako robíte prakticky evidenciu súkromných jázd pri firemnom vozidle? Živnostník mal do novembra 2004 súkromné auto nezaradené v majetku firmy. V decembri 2004 si kúpil firemné auto. Teraz je ale problém ako evidovať súkromné jazdy, vypadá to, že žiadne nemá. Pritom jeho firmy to je len on, má žiadnych zamestnancov a súkromne okrem firemného auta tiež iné nevlastní. Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Julča, záver otázky som moc nepochopil ale ideme ďalej.
    V tom nie je žiadna veda, do kolonky účel dáš súkromná jazda a je. Ja to robím na SW Acory zo Žiliny a tam je riešené všetko.
    Príklad: za rok najazdím 10.000km.
    Z toho 10% tj 1000km je súkromne /to mi program vie vytiahnuť/ kolko km bolo súkromných ciest.
    Za rok som nakúpil PHL "strelím" sumu za 30000,- Sk, čo som dal počas roka ako VOD v JU a z toho 10% tj 3000,- dám cez uzávierkové oprácie von ako VND, lebo neboli použité na podnikanie v zmysle zákona.
    Ak sa auto odpisuje, správne by malo ísť ako VND aj 10% z odpisov atď.
    Robím jazdy na 4 autá a pri kontrole na DU sa taktne spýtala kontrolórka, že či má podnikateľ aj ešte nejaké súkrommé auto. Našťastie má jeho manželka. Takže píšem všetky cesty ako služobné. Inak by bola pravdepodobne nejaké % z nákladov na PHL prípadne odpisov dala von.
    To je môj pohlad.
    Pekný večer želám...

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    Prepáčte, nie som si istá či tomu rozumiem. Dávate teda do nákladov aj PHM zo súkromných jázd. Stačí júkromné jazdy vyčísliť percentom, alebo treba ich rozpísať. Môj živnostník tvrdí, že mi za december 2005 dal len firemné náklady na PHM. Rozpis služobných jázd sedí so spotrebou za tento mesiac, vypadá to ako keby súkromne ani nejazdil. Čo s tým?

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Dávam aj PHM zo súkromných jázd,potom určím aké % tvoria súkromné jazdy.odrátam to a také % aj z ostatných nákladov ako sú odpis,daň,poistka a pod.Asi živnostník používal auto len na služobné jazdy??!! Ak si to obháji tak to daj.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Julča
    Prepáčte, nie som si istá či tomu rozumiem. Dávate teda do nákladov aj PHM zo súkromných jázd. Stačí júkromné jazdy vyčísliť percentom, alebo treba ich rozpísať. Môj živnostník tvrdí, že mi za december 2005 dal len firemné náklady na PHM. Rozpis služobných jázd sedí so spotrebou za tento mesiac, vypadá to ako keby súkromne ani nejazdil. Čo s tým?
    Ano Julča, dávam do nákladov všetky PHL, ale na konci roka si zistím, aké % bolo tých súkromných ciest. Netreba nejak rozpisovať, len v KJ naspísať napr. 15.1.2005 Trnava- Bratislava súkromná jazda počet 102 km. Daňákov nezaujíma načo sa bolo v Bratislave.
    Ako píšeš, že rozpis služobných jázd sedí so spotrebovanými PHL, to je v poriadku. Ale podstatné je, aby všetko sedelo aj s tachometrom auta.
    Napr. stav tachometra k 30.11.2004 je 56835 km
    stav tachometra k 31.12.2004 je 59835 km
    To znamená že podla tachometra najazdil 3000 km a súčet jázd čo Ti dal podla spotrebovaných PHL čo v priebehu mesiaca najazdil by mal byť tiež 3000 km. Až to tak nie je, je problém
    Ja to vidím tak, že si zbytočne asi robíš starosti, tvoj šef ako vidím dáva všetko ako služobné jazdy. Je to na ňom, ako si to bude prípadne obhajovať. Netráp sa stým... Prípadne napíš čo ešte treba vysvetliť.
    Pekný podvečer želám...

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Ešte doplním, niekde som tu čítal príspevok od Teba na pauš. náhrady či je 6,80 ...
    To auto je firemné alebo súkromné ???
    Pekný večer ...

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    Manual
    Ešte doplním, niekde som tu čítal príspevok od Teba na pauš. náhrady či je 6,80 ...
    To auto je firemné alebo súkromné ???
    Pekný večer ...
    Manual, tie náhrady som chcela vedieť kvôli jednému živnostníkovi čo nemá auto v majetku firmy. On mi totiž tvrdí, že má národ na 6,80 a tak som to chcela vidieť na papieri, ja stále evidujem len 6,20.Ale tie súkromné jazdy kvôli našemu firemnému autu.

    Jano1961 je offline (nepripojený) Jano1961

    Jano1961
    Manual a ostatní. To naozaj daňový kontrolór pri každej daňovej kontrole chce
    vidieť stav tachometra na služobnom aute?Mohli by ste ostatní podeliť so skúsenosťami
    pri daňovej kontrole používania motorového služobného vozidla.Stav tachometra
    a kontrola bločkov PHM.
    Chcem sa okrem kontroly tachometra daňovým kontrolórom opýtať ,či je povinnosť odkladať každý bločok nákupu PHM.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Jano1961, pri kontrole v r.2002 sme doniesli doklady na DU. Doklady tam boli jeden deň a volali, že chcú dojsť na firmu a fyzicky skontrolovať:
    všetok DHM inv. karty DHM, odpisy atď
    knihy jázd, prepočítavali priemernú spotrebu z nakúpených PHL a porovnávali z TP
    kontrolovali stav tachometrov v jednotlivých autách
    U tohto som bol a zažil som to, inak by som o tom nepísal. Možno takto robia jednu kontrolu z 100.000, možno mali nejaké "echo", neviem. Dopadlo všetko dobre.
    Pekný večer želám...

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    Neviem si dosť dobre predstaviť, že by daňováci robili kontrolu po troch rokoch, prišli do firmy a kontrolovali stav tachometru. Myslím, že najviac ich zaujíma, či je v účtovníctve naúčtovaných toľko PHM koľko je vykrytých kilometrov v knihe jázd. Ale aj tam sú rôzni vrtáci. Mne bežia teraz daňové kontroly v troch firmách a doslova hľadajú blšky v kožúšku. Všetko chcú presne vydokladovať. Ale aj to je ich robota. Sme tu my, podnikatelia a sú tu aj oni daňováci. Drže mi palce nech mi to dobre dopadne.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    To je pravda, som tiež toho názoru, že akoby chceli skontrolovať tachometer. Nech Ti dobre dopadnú kontroly, držím palce

    ata je offline (nepripojený) ata

    ata
    Prosím Vás ja mám ešte otázku k evidencii jázd.Účtujem v alfe a náhradu za jazdu PHL+paušál my síce vyráta program na desatinné čísla ,ale v konečnej úprave my ich zaokrúhli na celé.Je to tak správne ,alebo mám niekde chybu?
    Ďakujem!

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Jano1961
    Manual a ostatní. To naozaj daňový kontrolór pri každej daňovej kontrole chce
    vidieť stav tachometra na služobnom aute?Mohli by ste ostatní podeliť so skúsenosťami
    pri daňovej kontrole používania motorového služobného vozidla.
    Skúsenosť: Keď v autoservise preberajú vozidlo, spravidla sa na zákazkový list okrem ev.čísla a tov.značky vozidla uvádza aj údaj z tachometra. Tento si kontrola môže porovnať s údajom v evidencii jázd v konkrétny deň (aktulny konečný stav). Niektorí "výrobcovia" evidencia jázd za kalendárny rok spätne zabúdajú niekedy na skutočnosť, že vozidlo stálo napr. týždeň v servise a na tento týžden jazdy rozpíšu. Keď je kontrola puntičkárska, toto jej neujde........nie síce moja skúsenosť, ale už sa tak stalo.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    Vratim sa k začiatku tejto témy o súkromnych kilometroch. Poraďáci viacerí píšete, že na konci roka nejakým percentom spravíte sukromné km a prislúchajúci náklad PHM dáte storno z nákladov, čo v tomto prípade s DPH uplatnenou počas roka na celú nakúpenú PHM?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ak sa auto používa aj na súkrom.účely celo ročne, treba si stanovič % podiel v akom ho používate na súkromné a v akom na podnik.aktivity.
    napr:
    - súkromné 40%
    - firem. 60%

    V priebehu roka ak nastali opravy, PHM, ostatné výdavky vynaložené pri os.aute treba tieto výdavky upraviť , ponížiť o 40%. DPH sa upraví, poníži nad.opočet o týchto 40% už z uvedených výdavkov nielen PHM, ale aj oprava auta a ostat.výdavky, ktoré súvisia s os.autom.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    Súhlasím s renčou, len to treba sledovať počas roka ak som mesačný plátcia dph, a nie ako je zvykom robiť knihu jázd vo februári, prípadne až v marci za minulý celý rok.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    renča1
    ak sa auto používa aj na súkrom.účely celo ročne, treba si stanovič % podiel v akom ho používate na súkromné a v akom na podnik.aktivity.
    napr:
    - súkromné 40%
    - firem. 60%

    V priebehu roka ak nastali opravy, PHM, ostatné výdavky vynaložené pri os.aute treba tieto výdavky upraviť , ponížiť o 40%. DPH sa upraví, poníži nad.opočet o týchto 40% už z uvedených výdavkov nielen PHM, ale aj oprava auta a ostat.výdavky, ktoré súvisia s os.autom.

    Doplním § 49 ods.5 zákon o dph.

    ata je offline (nepripojený) ata

    ata
    Ahojte!
    Ako je to v prípade ,že auto sa odpisuje 4 roky,používa sa aj na súkrom.aj na podnik.účely...Môže byť na konci každého roka iné % využitie na súkromné účely,alebo sa to musí ustrážiť a ako sa odpisovalo prvý rok,tak musí pokračovať aj tie ďalšie roky ...Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.