Zavrieť

Porady

Účtovanie úveru v JÚ

Ahojte všetci, prosím poraďte mi, prelúskala som už celú poradu, ale tie názory na účtovanie úverov sú také rôzne, že si už vôbec nie som istá.
Účtujem v JÚ a mám 2 rôzne prípady:

1/ Nákup monitoru. Celková suma 9380,-- . Akontácia / bloček z RP na 2000 Sk /. Faktúra na 7380 + "úverová zmluva" - presný názov - cez spoločnosť Home Credit. Nie je tam, že ide o predaj na splátky, ale o úver.
Ja tom zaúčtované takto: Fa - záväzok vo výške 7380,--. Úverová zmluva, ako druhý záväzok v rovnakej výške. Cez ID v členení prevádzková réžia uhradenie fa za monitor. Čiže ho mám celý vo VOZD.
Jednotlivé splátky postupne odúčtovávam z úverovej zmluvy ako VOND.
Mám to správne? Monitor mám na karte krátkodobého majetku.

2/ Nákup chladničky, ale dodávateľ je zároveň poskytovateľom úveru.
Tam už má zmluva názov " Zmluva o splátkovom predaji". V tomto prípade, to asi budem účtovať do nákladov postupne, ako to platím, aj keď majetok už vlastním a užívam. Tiež je cena do 30000,-- Sk.

Prosím poraďte, či uvažujem správne. Nie je úver ako úver.

Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    [quote=Dana7;409294]Ahojte všetci, prosím poraďte mi, prelúskala som už celú poradu, ale tie názory na účtovanie úverov sú také rôzne, že si už vôbec nie som istá.
    Účtujem v JÚ a mám 2 rôzne prípady:

    1/ Nákup monitoru. Celková suma 9380,-- . Akontácia / bloček z RP na 2000 Sk /. Faktúra na 7380 + "úverová zmluva" - presný názov - cez spoločnosť Home Credit. Nie je tam, že ide o predaj na splátky, ale o úver.
    Ja tom zaúčtované takto: Fa - záväzok vo výške 7380,--. Úverová zmluva, ako druhý záväzok v rovnakej výške. Cez ID v členení prevádzková réžia uhradenie fa za monitor. Čiže ho mám celý vo VOZD.
    Jednotlivé splátky postupne odúčtovávam z úverovej zmluvy ako VOND.
    Mám to správne? Monitor mám na karte krátkodobého majetku.-nedala by som to ako úver.

    Platba 2000 Sk na základe blocku VOZD.
    Zaevidujete si monitor do závazkov na sumu 7380, Sk. Uhradu závazku na sumu, ktorú budete mes. splácať, sa Vám bude záv. znižovať. Je to VOZD, Zaevidujete si monitor buď na kartu HM, vo výške 9380, Sk, pričom Vám to bude vstupovať na konci roka do výkazu o MaZ, alebo to budete len evidenčne viesť, aby nebolo súčasťou MaZ.

    2/ Nákup chladničky, ale dodávateľ je zároveň poskytovateľom úveru.
    Tam už má zmluva názov " Zmluva o splátkovom predaji". V tomto prípade, to asi budem účtovať do nákladov postupne, ako to platím, aj keď majetok už vlastním a užívam. Tiež je cena do 30000,-- Sk.
    Do evidencie závazkov 30000, Sk, VOZD jednotlivé splátky. Keďže je do 30000, ešte nemúsite odpisovať.
    Prosím poraďte, či uvažujem správne. Nie je úver ako úver.

    Súhlasím. Ale aj Homecredit, je vlastne splátkový, len si to tak nazvali ako úver.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dobrý deň, prosím niekoho o radu. Ako by ste postupovali v prípade, že FO účtujúci v JU má auto zakúpené prostredníctvom úveru, ktorý spláca mesačne v hotovosti, avšak z 12 dokladov o úhrade úveru mi dal len 4. Mám splátkový kalendár, kde sú vyčlenené aj úroky, aj poistné. Čo v takom prípade mu môžem dať do nákladov? Úroky aj poistné len z tých 4 splátok? Ďakujem.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Iwett Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím niekoho o radu. Ako by ste postupovali v prípade, že FO účtujúci v JU má auto zakúpené prostredníctvom úveru, ktorý spláca mesačne v hotovosti, avšak z 12 dokladov o úhrade úveru mi dal len 4. Mám splátkový kalendár, kde sú vyčlenené aj úroky, aj poistné. Čo v takom prípade mu môžem dať do nákladov? Úroky aj poistné len z tých 4 splátok? Ďakujem.
    Prosím, nikto mi neporadí?

    Účtovanie úveru v JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.