Zavrieť

Porady

OBČAN PRENAJÍMA NEHNUTEĽNOSŤ - MUSÍ SA PRIHLÁSIŤ DO ZP a SP ???????

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Občan, ktorý je zamestnaný a má aj príjem za prenájom nehnuteľnosti - súkromnej!!! - platí odvody do ZP aj SP ako zamestnanec - otázkou je či sa musí znova prihlásuť na ZP a SP a duplicitne platiť z titulu príjmu za prenájom???

prosím ak niekto vie - dajte vedieť - či sa mám rýchlo utekať hlásiť.

vďaka,vďaka,vďaka
Usporiadat
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Nie, prenajímateľ nie je SZČO. Nemusíš nikam utekať.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ricij
Nie, prenajímateľ nie je SZČO. Nemusíš nikam utekať.
Ale nakoľko má takýto príjem uvádza si ho do daňového priznania ( robí si ho sám) a zdaňuje to - to nevadí?
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Ak ma prijmy podla § 8 zakona o dani z prijmov, tieto sa neberu do vym.zakladu pre ZP a SP.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ik-a
Ak ma prijmy podla § 8 zakona o dani z prijmov, tieto sa neberu do vym.zakladu pre ZP a SP.
lenže v § 8 to už ni je !!!
Je to v § 6 bod 3 a je to definované ako príjem z prenájmu

ták a čo fčul ??? - neviem či sa mám hlásiť či nie !!!!
prosím poradí niekto? - nejaká skúsenosť???
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Prenajom podla § 6 odst.3 je prenajom obchodneho majetku. Prilezitostny prenajom zostal v § 8. Aspon ja si takto vzsvetlujem, moyno nespravne. Ale na skoleni padla tato otazka. Odpoved bola jednoznacne nepodlieha. Takze hor sa do diskusie.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ik-a
Prenajom podla § 6 odst.3 je prenajom obchodneho majetku. Prilezitostny prenajom zostal v § 8. Aspon ja si takto vzsvetlujem, moyno nespravne. Ale na skoleni padla tato otazka. Odpoved bola jednoznacne nepodlieha. Takze hor sa do diskusie.
....prosím ktorý bod § 8 ??????? - už asi nevidím, nenachádzam to tam - len príjmy z príležitostného predaja HNUteľných vecí.

A prosím odkiaľ máš informáciu, že §6 bod 3 hovorí o obchodnom majetku - ak máš nejaký výklad k tomuto zákonu - nemôžem porosiť , hoď ho sem. dííííík.
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Asi Ta velmi nepotesim, mozno mas pravdu Ty. Fyz.osobami sa zaoberam raz za rok t.j. pred danami. Musim si to podrobne prestudovat. Informacie cerpam z Poradcu 5-6/2004, kde zakon o dani z prijmov s komentarom a prikladmi. Z tych komentarov mi vychadza, ze par.6odst.3 je prenajom obch.majetku, ale priklad je tam nejaky divny. Ak by sa jednalo o sustavne opakovane prenajmy tak par.6 ak pril.prenajom (pise sa ale iba o prenajme hnut.veci) tak par.8 pism.1 odst.a). Takze davam si ulohu - najst riesenie - samozrejme uspokojive pre danovnika.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
sway, odporúčam hľadať v diskusiách na témy nového zákona o zdravotnom poistení ... je to tam
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Takze platitelia ZP:
1. zamestananci - to je jasne
2. SZCO- autori, konatelia a osoby majuce opravnenie na vykon cinnosti-cize zivnostnici
3. samoplatcovia - ak maju prijem podla § 5 zakona o dani z prijmov nad 79.500,-Sk.
Cize prenajom nehnutelnosti je sice ina zarobkova cinnost ale podla § 6, tak ZP nie!!!!
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
[QUOTE=ik-a]Asi Ta velmi nepotesim, mozno mas pravdu Ty. Fyz.osobami sa zaoberam raz za rok t.j. pred danami. Musim ..........

moc ďakujem za spoluprácu, aj ja to urputne hľadám... určite dám vedieť čokoľvek zistím !
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
vladan
sway, odporúčam hľadať v diskusiách na témy nového zákona o zdravotnom poistení ... je to tam
no dík - to ma nepotešilo - vieš koľko je tu príspevkov......, ale myslela si to čo je v príspevku 10 ???, dík.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ik-a
Takze platitelia ZP:
1. zamestananci - to je jasne
2. SZCO- autori, konatelia a osoby majuce opravnenie na vykon cinnosti-cize zivnostnici
3. samoplatcovia - ak maju prijem podla § 5 zakona o dani z prijmov nad 79.500,-Sk.
Cize prenajom nehnutelnosti je sice ina zarobkova cinnost ale podla § 6, tak ZP nie!!!!


vďaka, idem to hľadať - je to na 10000% - ? musím si to vatlačiť a podložiť!
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ik-a
Prilepujem zdrav.poistenie. V oddieli samoplatcovia je to specifikovane. Je to material od p.Mihala.


1000 x vďaka !!!!!!!§ - je to tam p. Mihálovi bezmedzne dôverujem, nikam sa nehlásim, nič z prenájmu neplatím - s u p e r !!!!
0 0
zk25 zk25

zk25 je offline (nepripojený) zk25

Takže za SP:
Pokiaľ sú to príjmy z prenájmu nie ste povinný platiť do SP.
Platia: zamestnanci, zamestnávatelia, SZČO a dobrovoľne poistené osoby.
SZČO sú osoby vlastniace živnostenské oprávnenie, samostatne hospodáriaci roľníci, spoločníci v.o.s. a komplementári komanditných spol., športovci, obchodný zástupcovia, ktrorí majú zmluvu podľa §652-672 Obchodného zákonníkaa osoby, ktoré majú licenciu /napr. právnici, lekári, .../. Takže pokiaľ nespadáte do niektorej z týchto kategórii, tak sa do SP prihlasovať nemusíte.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
citát:
[QUOTE=zk25]Takže za SP:
Pokiaľ sú to príjmy z prenájmu nie ste povinný platiť do SP........



TAK som tu znova !!! Prosím ľudkovia ešte raz:

Pán Mihál - môžem Takto priamo na Vás - alebo aj na iných:

Hoci sme to predebatovali včera ,Vraciam sa znova k príjmu z prenájmu človekom, ktorý je zamestnaný konateľ v s.r.o. - to mi je jasné čo sa týka odvodov do ZP.


Stále ho presviedča nejaký daňový poradca, že musí sa prihlásiť do ZP a platiť 910/mesiac z titulu PRENAJÍMANIA SÚKROMNEJ NEHNUTEĽNOSTI - prenajíma za 13 tisíc mesačne.
Odvoláva sa ten poradca na tieto zákony:
Zákon č.580o ZP §13 odst. 5 hovorí:
(5) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je polovica základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu18) dosiahnutého v rozhodujúcom období v súvislosti so samostatnou zárobkovou činnosťou.
Nemáme predpis č. 18 ???
A zákon:
Zo zákona o Dani z príjmu § 6 odst.3
(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

Pán Mihál pozorne som preštudovala Váš príspevok, kde uvádzate že nejaký dôchodca má príjem z prenájmu nehnuteľností a tam jednoznačne tvrdíte, že nie je povinný prihlásiť sa a platiť do ZP. - ja tomu verím!! - nemôže byť nejaký zádrhel len v tom, že tento človek je v produktívnom veku a je zamestnaný?? - ja už fakt neviem, prosím môžete mi poradiť??? Vďaka.
Naposledy upravil sway : 20.01.05 at 16:58
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Neboj sway. Ten daňový poradca si poplietol hrušky s jablkami. Treba sa pozrieť ako je SZČO definovaná v zákone o ZP. Kde v § 11, ods. 4 nájdeš prenajímateľa? No kde? Nikde, takže neplatí. To, že v zákone o dani z príjmu je v § 6 definovaný príjem z prenájmu je pre zákon o ZP absolútne irelevantné. Navyše zákon o DzP nikde nedefinuje SZČO. A podľa zákona o ZP je platiteľom SZČO a nie ten, kto má príjem podľa § 6 DzP.!!!!
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ozaj sa neboj sway. Je tam napísané, že v súvislosti so samostatnou zárobkovou činnosťou. A konateľ je SZČO zato, že je konateľ a nie zato, že je prenajímateľ a teda nemá príjmy súvisiace so samostatnou zárobkovou činnosťou prenajímateľa nehnuteľnosti. Aspoň tak si to vysvetľujem ja.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
sway, je to v pohode. SZČO na účely zákona o zdravotnom poistení nie je to isté, ako § 6 v zákone o dani z príjmov. Vymeriavací základ SZČO na zdravotné poistenie je odvodený zo základu dane SZČO z činnosti SZČO - tj. napríklad zo živnosti, prípadne z odmeny konateľa. Vymeriavací základ SZČO na zdravotné poistenie a základ dane podľa celého § 6 zákona o dani z príjmov sú dve rozdielne veci. Všimnite si daňové priznanie typu B - oddiel VI. Jednotlivé "odseky a písmená" paragrafu 6 ZDP tu majú svoje riadky. Aj prenájom nehnuteľností podľa § 6 ods.3. tu má riadok 9.
Živnostník si odvodí svoj vymeriavací základ na zdravotné poistenie len z riadku 2.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Už bolo 3x neboj. Stačí sway?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
moooooc Vám včetkým daaaaaaaaakujem, dám mu teda odpoveď nech sa nehlási - je to môj veľmi dobrý klient !!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať