Zavrieť

Porady

štátny zamestnanec a živnosť, príp. dohoda o vykonaní práce

Dobrý deň!
Potrebujem radu: momentálne pracujem na KSÚ-Územné plánovanie, ukončila som školu so zameraním na Záhradnú architektúru. Chcem sa spýtať, či by som vo voľnom čase mohla pracovať na dohodu, alebo na živnosť ako vedľajší pracovný pomer pre navrhovanie záhrad pre firmu, kedže ma to veľmi baví a nerada by som sa toho vzadala. Po prečítaní zákonu 312 a paragrafu 59 mi to celkom nie je jasné. ďakujem za rady
skatari
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    skatari Pozri príspevok
    Dobrý deň!
    Potrebujem radu: momentálne pracujem na KSÚ-Územné plánovanie, ukončila som školu so zameraním na Záhradnú architektúru. Chcem sa spýtať, či by som vo voľnom čase mohla pracovať na dohodu, alebo na živnosť ako vedľajší pracovný pomer pre navrhovanie záhrad pre firmu, kedže ma to veľmi baví a nerada by som sa toho vzadala. Po prečítaní zákonu 312 a paragrafu 59 mi to celkom nie je jasné. ďakujem za rady
    skatari
    Ak si naozaj v postavení štátneho zamestnanca, nemôžeš vykonávať žiadnu živnosť ani nemôžeš uzavrieť dohodu o vykonaní práce, resp. vedľajší pracovný pomer.
    Výnimkou je tzv. lektorská činnosť alebo keby si sa venovala spisovateľskej činnosti a takto podobne.

    skatari je offline (nepripojený) skatari

    skatari
    Dobrý deň!
    ja som sa pýtala aj kamošky právničky a tá mi povedala, že môžem vykonávať ďalšiu prácu, pokiaľ sa netýka pracovnej náplne toho, čo mám ako hlavný pracovný pomer. Takisto mi to potvrdili iní štátni zamestnanci.....chcela som sa iba utvrdiť odbornou radou. Ďakujem
    príjemný deň

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Štátny zamestnanec nesmie podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom výkonu štátnej služby, ak tento zákon neustanovuje inak.

    Takže toto je podľa zákona tak, ako hovorí tvoja právnička, štátny zamestnanec môže vykonávať aj inú činnosť, ale.....Štátny zamestnanec je povinný služobnému úradu písomne oznámiť výšku príjmu z činností podľa prvej vety, ktorý v predchádzajúcom kalendárnom roku presiahol sumu 50 000 Sk, do 31. marca kalendárneho roka. Inou zárobkovou činnosťou sa na účely tohto zákona rozumie činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu. 19)

    [I]Potom v ďalšom odstavci sa píše, aké činnosti sa nevzťahujú na tento odsek.
    Jednoducho povedané, štátny zamestnanec už podľa novely zákona môže mať aj iný príjem, potom si treba však dať pozor na zákon o dani z príjmov, kde treba splniť tiež určité povinnosti v prípade ďalšieho príjmu.

    ivanav je offline (nepripojený) ivanav

    ivanav
    Dobrý deň,
    mám podobný problém som zamestnanec štátnej organizácie ako administratívny pracovník a som platená podľa zákona o verejnej službe. Rada by som si privyrobila popri zamestnaní lektorskou, pohybovou činnosťou. Viete mi poradiť ako takúto činnosť zlegalizovať, prípadne robiť ju tak, aby nebola napadnuteľná?
    Ďakujem za radu.

    štátny zamestnanec a živnosť, príp. dohoda o vykonaní práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.