Zavrieť

Porady

Záručné lehoty na zariadenia

Počula som, že oproti 24 mesačnej záručnej lehote na predaj tovaru podľa Občianskeho zákonníka § 620 sa na "zariadenia" vzťahuje nejaké ustanovenie Obchodného zákonníka a tam je záručná doba len 12 mesiacov, príp. dohodou. Pýtam sa za prvé, či je to pravda a podľa ktorého §-u Obch. zák. a za druhé, ako je definované zariadenie - nie je to tiež tovar ? Ďakujem za odpoveď!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    xatan je offline (nepripojený) xatan

    konatel xatan
    pletenka11 Pozri príspevok
    Sea, neviem ti presne povedať, ktorý § to je.

    Záruka 24 mesiacov platí na tovar predaný v maloobchodnej sieti.

    Ak predávaš tovar napr. ktorý vyrobíš priamo na želanie zákazníka a dodáš na základe zmluvy, môžeš si v zmluve dohodnúť aj iné záručné podmienky, napr. 12 mesiacov.

    Kde ste to zobrali, že 24 mesačná záruka platí iba pri maloobchodnom predaji? Hádam si nemyslíte, že ja ako podnikateľ budem na svoje ramená preberať 12 mesiacov záruky namiesto výrobcu? Alebo si do firmy kúpim IT techniku a tá mi po 13 mesiacoch odíde, hádam si nemyslíte, že si ju budem opravovať na vlastné náklady a výrobca, alebo veľkoobchodný distribútor sa mi bude smiať do papule? Tu si bude niekto vyrábať, alebo predávať šmejdy, čo vydržia fungovať 13 mesiacov a ja budem za to niesť zodpovednosť? Však sa spamätajte a nenechajte sa klamať rôznymi právnymi kľučkami.
    Preštudujte si §421-429 Obchodného zákona, ktoré vám jasne hovoria o tom, čo spraví súd ak prídete na vadu a včas ju oznámite dodávateľovi do doby dvoch rokov....atd. To predsa nemá nič spoločného so zárukou o akosti! Po 18 mesiacoch používania výrobku je akosť dávno ta tam, to vie predsa každý aj výrobca. A keby niečo pozabudol poriešiť ohľadne toho Obchodný zákon, tak ten má hneď na začiatku v §2 jasne napísané, že to čo nerieši, sa dá riešiť aj napríklad podľa Občianskeho práva a iných, a v Občianskom zákonníku v §620 sa o maloobchodnom predaji nič nehovorí, ten iba na základe smerníc EU zdvihol dobu na 24 mesiacov a ani nehovorí nič o pojme "spotrebiteľ" s ktorým sa pohráva §50-52 tohto zákona a na ktorý sa vyhovárajú kde jakí chytrolíni. A dokonca, keby vám dodávateľ na obale či v záručnom liste buchol inú dobu, teda nižšiu, aj tak platí tá zákonná, iba ak by ste boli tak hlúpi a v nejakej kúpnej Zmluve podpísali a tým súhlasili s kratšou záručnou dobou, tak potom máte smolu. To už je len vaša blbosť a šikovnosť predajcu.
    Tak slovač, otvorte oči a nenechajte sa klamať!
    Sea, neviem ti presne povedať, ktorý § to je.

    Záruka 24 mesiacov platí na tovar predaný v maloobchodnej sieti.

    Ak predávaš tovar napr. ktorý vyrobíš priamo na želanie zákazníka a dodáš na základe zmluvy, môžeš si v zmluve dohodnúť aj iné záručné podmienky, napr. 12 mesiacov.
    Ahoj Sea, takže som sa trochu pohrabala a našla som odpoveď z právnej kancelárie, ktorú sme dostali my keď sme tiež pátrali po zárukách.
    Držím palce
    Ahoj

    "Záručná doba v trvaní 24 mesiacov sa podľa novely Občianskeho zákonníka
    vzťahuje na predaj tovaru v obchode. Pokiaľ Vaše zmluvné vzťahy s obchodnými

    partnermi upravuje kúpna zmluva podľa Obchodného zákonníka nie ste povinní

    poskytovať žiadnu záruku za akosť, je však možné záruku poskytnúť v rámci

    zmluvy. V prípade, že tovar predávate v obchode v rámci občianskoprávnych

    vzťahov vzťahuje sa na jeho akosť záruka v trvaní 24 mesiacov."



    hraniciar je offline (nepripojený) hraniciar

    hraniciar
    Všimol som si, že rozprávate o záruke. Záruka platí 24 mesiacov na všetko, iba na použité veci 12 mesiacov, v zákone sa nerozpráva o tovaru, alebo o zariadení vid.:

    Občiansky zákonník:

    §619:

    Predávajúci zodpovedá za vady, ktoré má predaná vec pri prevzatí kupujúcim.

    Pri použitých veciach nezodpovedá za vady vzniknuté ich opotrebením.

    Pri veciach predávaných za nižšiu cenu nezodpovedá za vadu, pre ktorú bola dojednaná nižšia cena

    §620:

    1) Záručná doba je 24 mesiacov.

    2) Ak ide o použitú vec, je záruka 12 mesiacov.

    4) Na žiadosť kupujúceho je predávajúci povinný poskytnúť záruku písomnou formou(záručný list). Ak to povaha veci umožňuje, postačí vydať doklad o kúpe.

    §621:

    Záručná doba začína plynúť od prevzatia veci kupujúcim.

    Petronela je offline (nepripojený) Petronela

    Petronela
    Nesúhalím s názorom Hraniciara, záručná lehota 24 mesiacov platí presne ako píšete podľa Občianskeho zákonníka, ale len vo vzťahu predavájúci-spotrebiteľ t.j. v maloobchode. Obchodné spoločnosti medzi sebou sa riadia Obchodným zákonníkom, kt. hovorí o záruke presne ako píše Pletenka.

    hraniciar je offline (nepripojený) hraniciar

    hraniciar
    Ked mi najdete definiciu predavajúceho a spotrebitela, kde sa hovorí , že sa to týka iba maloobchodu, tak toho človeka pozývam na večeru.
    Pracujem vo výrobnej a velkoobchodnej firme. Záruku poskytujeme od 1.5.2004 na 24 mesiacov pre každého zákazníka, nezáleží na tom či je to koncový klient( od človeka, ktorý si príde kúpiť tovar do našej predajne až po veľkú firmu, alebo štátnu organizáciu), alebo firma, ktorá výrobok predáva ďalej. A aj na tovar, ktorý my dovážame, máme záruku od výrobcu,podla toho odkiaľ je t.j. od 6 - 24 mesiacov (asia -6 mesiacov, západná europa 12 mesiacov, SR-24 mesiacov).

    Neznalý je offline (nepripojený) Neznalý

    Neznalý
    hraniciar
    Ked mi najdete definiciu predavajúceho a spotrebitela, kde sa hovorí , že sa to týka iba maloobchodu, tak toho človeka pozývam na večeru.
    Pracujem vo výrobnej a velkoobchodnej firme. Záruku poskytujeme od 1.5.2004 na 24 mesiacov pre každého zákazníka, nezáleží na tom či je to koncový klient( od človeka, ktorý si príde kúpiť tovar do našej predajne až po veľkú firmu, alebo štátnu organizáciu), alebo firma, ktorá výrobok predáva ďalej. A aj na tovar, ktorý my dovážame, máme záruku od výrobcu,podla toho odkiaľ je t.j. od 6 - 24 mesiacov (asia -6 mesiacov, západná europa 12 mesiacov, SR-24 mesiacov).
    Nazdarť Hraniciar!
    Mozes mi povedat, ako to riesite pri predaji tovaru, ktory dovazate z krajin kde vyrobca Ti poskytne len 12 mesacnu zaruku? (ČR, SRN, ...), kryjete tu 24 mes. zaruku VY???????

    Dakujem Neznaly

    hraniciar je offline (nepripojený) hraniciar

    hraniciar
    Ano kryjeme to my, ale z vacsinou dovozcov mame dohodu o 24 mesiacov. Ked chcu preniknut na slovenský trh musia akceptovat naše zákony.

    technik je offline (nepripojený) technik

    technik
    Zdravím,

    Tiež ma zaujímala dana problematika, pretože nakupujeme množstvo nových technológii a dodávatelia ná poskytujú záruku 12 mesiacov.
    Zdieľal som názor hraničiara, ale našiel som dôvodovú správu k Návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov.
    Viď http://www.economy.gov.sk/pk/1000-2003-001/ds.htm

    Podľa K § 52, odstavec 2:
    U tohoto druhu zmlúv sa dopĺňajú údaje o jednom z účastníkov tejto zmluvy - o spotrebiteľovi. Spotrebiteľom môže byť podľa smernice 93/13/EEC o neprimeraných podmienkach v spotrebiteľských zmluvách osoba, ktorá nekoná ako podnikateľ . Preto Občianský zákonník, nie Obchodný.

    A ešte K § 620
    Doteraz zákonom ustanovená záručná doba v trvaní 6 mesiacov sa týmto zákonom predlžuje na obdobie 2 rokov (24 mesiacov). Požiadavka predĺžiť záručnú lehotu vyplýva zo smernice ES 99/44 o určitých aspektoch predaja spotrebného tovaru a súvisiacich záruk. Dĺžku záručnej doby určuje priamo zákon alebo osobitný predpis alebo vyhlásenie na záručnom liste. Zákonná dĺžka záručných dôb je minimálnou dĺžkou.

    Mne je to už jasné.

    technik je offline (nepripojený) technik

    technik
    Zdravím,

    ešte z Občianského zákonníka

    150/2004 Z.z.
    ZÁKON z 2. marca 2004, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov.

    PIATA HLAVA SPOTREBITEĽSKÉ ZMLUVY § 52
    (3) Spotrebiteľom je osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej obchodnej alebo inej podnikateľskej činnosti.

    To je všetko. Už len večera .

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    Pravdou je,ze predmetne ustanovenia Obcianskeho zakonnika platia len v ramci obcianskopravnych vztahov, takze je spravny vyklad Pletenky.
    Dolezity je tu § 261 Obchodneho z., ktory za sucasne definuje obchodnopravne vztahy. Predmetnu otazku by som nepodcenoval, sudna prax uz nejeden krat prekvalifikovala zmluvu na iny pravny ukon podla ineho prav. rezimu. Takze jednoznacne mam za to, ze v obchodnopravnych vztahoch (t.j. nie v maloobchode) ma prednost dohoda zmluvnych stran, ktorou je mozne otazky zaruky za akosť pružne upraviť,v žiadnom prípade sa však nemožno riadiť Občianskym zákonníkom, to by bol lapsus.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Na začiatku rozhodovania ktoré právo mám použiť je potrebné mať na zreteli ust. § 1 ods.Obch.Z. cit.:
    § 1
    Rozsah pôsobnosti

    (1) Tento zákon upravuje postavenie podnikateľov, obchodné záväzkové vzťahy, ako aj niektoré iné vzťahy súvisiace s podnikaním.

    (2) Právne vzťahy uvedené v odseku 1 sa spravujú ustanoveniami tohto zákona. Ak niektoré otázky nemožno riešiť podľa týchto ustanovení, riešia sa podľa predpisov občianskeho práva. Ak ich nemožno riešiť ani podľa týchto predpisov, posúdia sa podľa obchodných zvyklostí, a ak ich niet, podľa zásad, na ktorých spočíva tento zákon.
    Myslím, že to je jasné ustanovenie a nepotrebuje komentár.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Teraz trošku odbočím , ak by sa jednalo o predaj použitého zariadenia , ktoré by bolo repasované , tak podľa zákona akú záručnú dobu by ste dávali . My dávame 6 až 12 mesiaov .Nejedná sa o nové zariadenia , ale o vykúpené na repasáciu a následne predané .

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Ak sa jedná o predaj v obchode fyzickou či právnickou osobou ako podnikateľom v rámci podnikateľskej činnosti použijú sa ustanovenia občianskeho zákonníka. Ten umožňuje pri predaji použitej veci dohodnúť aj kratšiu záručnú dobu ako 24 mesiacov, nie však kratšiu ako 12 mesiacov. Teda, zákonná záručná doba na použité veci neplatí, tam je to vecou dohody. Treba však upozorniť, že predávajúci pri predaji použitých vecí zodpovedá len za vady, ktoré majú tieto veci pri ich prevzatí kupujúcim, s výnimkou vád vzniknutých použitím alebo opotrebovaním. Za vady, ktoré sa vyskytnú po prevzatí použitých vecí predávajúci nezodpovedá.
    Možno som tiež troška odbočila, ale k záručnej dobe to patrí.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    rada
    Ak sa jedná o predaj v obchode fyzickou či právnickou osobou ako podnikateľom v rámci podnikateľskej činnosti použijú sa ustanovenia občianskeho zákonníka. Ten umožňuje pri predaji použitej veci dohodnúť aj kratšiu záručnú dobu ako 24 mesiacov, nie však kratšiu ako 12 mesiacov. Teda, zákonná záručná doba na použité veci neplatí, tam je to vecou dohody. Treba však upozorniť, že predávajúci pri predaji použitých vecí zodpovedá len za vady, ktoré majú tieto veci pri ich prevzatí kupujúcim, s výnimkou vád vzniknutých použitím alebo opotrebovaním. Za vady, ktoré sa vyskytnú po prevzatí použitých vecí predávajúci nezodpovedá.
    Možno som tiež troška odbočila, ale k záručnej dobe to patrí.
    rada ďakujem Ti za odpoveď.
    Takze ako to je s tou zarucnou dobou pre podnikatelov? Posledny prispevok to dost zamotal a vyvratil vsetky predchadzajuce....

    Ked teda kupim do firmy pocitac v obchode na pokladnicny blok, nie na fakturu, budem ho musiet po 12 mesiacoch opravit na vlastne naklady?

    ...a zaujimave je aj pri obchode, tj. ak podnikatel / distributor / obchodnik kupi vyrobok od dodavatela a dalej ho preda finalnemu spotrebitelovi, musi teda znasat >12 mesacnu opravu na vlatne "triko"? (ak si nedohodne zmluvne inac...)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.