Zavrieť

Porady

Popínavé rastliny v záhrade

Prosím o radu aký druh popínavých rastlín, rýchlo rastúcich, je najlepšie zvoliť, v záhrade na slnečné miesto, keď chcem vytvoriť clonu od susedov. Vopred ďakujem. Bábika
Usporiadat
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Veľmi pekné a odolné sú rôzne odrody Hedera Helix (kombinácia žltozelenej, bieleja zelenej, sveltozelenej až tmozelenej). Ide o stálozelenú popínavku. Naozaj pekný (na jeseň krásne červené listy) je aj pavinič troj a päťlistý, potom ako píše Wabi je tam aj Lonicera (rôzne druhy). Ak by bolo to miesto lepšie (smerom na juh) slnečné, odporúčam Campsis radicans a Wistériu. Obe majú pekné listy a naozaj krásne kvety. všetky spomenuté rastliny mám na záhrade a to ešte na jar kúpim Brečtan popínavý Gold Heart (Zlaté srdce), Brečtan popínavý Walthamensis.
Nekupovať pavinič len preto že máš strach o psa je také, no neviem. Neviem o tom, že by mali ľudia problémy so psami len preto že im rastie pavinič na záhrade, o tom som fakt nepočul. Navyše jedovaté je asi semeno a nie plod (predpokladám), to znamená že semeno skonči vieš kde. Aj brečtan má jedovaté plody resp. semená. Ak mu aj príde zle, na budúce si dá pozor, veď sú to inteligentné zvieratá.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Chmeľ,krásne všetko prerastie-u nás na zlosť susedom.Najradšej by ho nevideli,lebo fakt sa všade upne,lepšie na vonkajší plot,alebo po dohode.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Nezabudni, že väčšina popínavých rastlín na zimu opadáva (okrem brečtanu) ato suche, čo po nich zostane je v zime dosť škaredé.
celmatis je síce nádherný ale od jesene do jari vyzerá ako suché raždie.


3 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Zdravím,
ako starý je ten Clematis? Čím hnojíš a ako ho striháš, že tak nádherne kvitne. Je krásny...
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Neviem presne koľko je tam už vysadený, ale cca 8-10 rokov.

A ako sa vraví: Hlúpy sedliak - najväčšie krumple". Tak aj my ho nechávame, nech si rastie ako chce. Žiadne strihanie a žiadne hnojenie. Je zasadeny na kraji travnika a chodníka, takže sa len kosí tráva okolo neho. V zime je to len suché raždie, ale na jar je nádherný.

Podobne máme "pestovaný" plamienok aj na ulici pred domom.


3 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Prekrásne,...aj ja mám, ale ešte len 2-3 ročné. Zatiaľ som strihala, ale ako vidím, už nebudem. Máš ich nádherné!!!!
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake



Mina laločnatá Manitou (Quamoclit lobata)







Kúpila som semienka Quamoclitu a chcela by som sa spýtať, či má niekto skúsenosti s touto popínavkou. Vyzerá veľmi pekne, škoda, že je to len jednoročka.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Vieš ktoré druhy plamienkov sú to?Na jeseň mám naplánované zasadiť,chcela by som niečo čo bude kvitnúť aj bezo mňa.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Plamienky sa vždy predávajú aj s fotkou kvetu na zavesenej vysačke, takže je možné si vybrať podľa tohoto obrázku. Existujú stovky odrôd. Ja sám mám vyše 100 rôznorodých všetkých farieb a tvarov. Cenovo sa pohybujú najčastejšie po 5€.
Sú to asi najkrajšie popínavé dominanty záhrady počas kvetu.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Fotky sú,ale v tejto mojej súkromnej univerzite tretieho veku som sa dočítala,že z hľadiska kvitnutia sú rôzne,niektoré kvitnú len na jar,iné celé leto.A niekde sa vyjadril znalec že uprednostňuje bohato kvitnúce druhy pred druhmi s veľkými kvetmi a odvtedy beží moja pátracia akcia,ktoréže sú to bohato kvitnúce druhy,ked na obrázkoch sú bohato kvitnúce všetky.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Aj my sme kupovali naše plamienky len podľa fotky na priloženom kartone. Už to bolo dávno, takže si nepamätám, čo to bolo za sortu.
Ale bohato kvitne skoro celý máj a nevyžaduje si žiadnu opateru, ani strih.
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Má niekto skúsenosti s Akebiou quinata? Má naozaj zaujímavé plody a kvety, tak či už niekomu aj zarodila.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Mal som možnosť ochutnať a bolo to lepšie ako uhorka na ktorú sa trochu tvarom podobá a tá je pritom dosť obľúbená.
Horšie ale je že ako stálozelená je chúlostivejšia na mráz, najmä jarné mrazíky a tak mi na vlani na jar 2 z 3 vymrzli, hoci nemali najhoršiu polohu. Ale zjavne ani najlepšiu!
0 0
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

Ahojte,

ja mam podobny problem, ale potrebovala by smo niecim zakryt susedovie stenu rodinneho domu. vidim ju rovno z okien, a sa mi to nepaaci. Kedze je to susedy, tak tam nemozem navrtat ziadnu trelaz, cize mam len mur s hrubou fasadou. Bohuzial, slniecko tam nesvieti nikdy, je tam tien lebo je to severna stena. Vedeli by ste mi poradit co tam dat? dakujem moze byt aj jedovate, moje psiky su celkom inteligentne a preto mi ohryzaju vysostne tulipany na jar, a paradajky v lete

aja
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Prikladám foto ako vyzerá plamienok po prezimovaní. Skôr kopa suchého raždia, ale nedajte sa odstrašiť, on prekrasne zase vykvitne, už má prvé lístky

2 0
14615 14615

14615 je offline (nepripojený) 14615

je to krasna popinavka mam s nou skusenosti mam ju kazdy rok na tom istom mieste tj. pri plote tam sa na jesen aj vysemeni semienka prezimuju v zemi na ja jar len hladam male rastlinky vzdy ci uz zisli a kolko a veru vzdy ich je dost je to vdacna popinavka krasna s plejadou farebnych pierok teda kvetov vrelo odporucam je to nadhera na plote
0 0
wasim wasim

wasim je offline (nepripojený) wasim

Ja odporúčam na sevrnú stenu bez možnosti navŕtať a namontovať treláž, schiozophragmu hortenziovitú alebo hortenziu popínavú. Sú samoprísavné čiže nepotrebujú oporu, treláž, ale tiež sú na zimu opadavé. Mám obe ale len malinké, takže nemám zatiaľ čo nafotiť. Verím, že to časom krásne zakryjú (mám podobnú stenu - severná strana a omietka susedov, ktorú nemôžem navŕtať).
Inak existujú už aj plamienky znášaúce plný tieň. Ich delenie s fotkami a informáciou, či znesú tieň, nájdete, ke´ˇd do googlu zadáte "taylor clematis catalogue".
Pokiaľ ide o strihanie, sú tri druhy strihania podľa toho, aký clematis máte. To tiež nájdete na uvedenej stránke. Ešte som na severnej strane bez slnka pestovala stavikrv aubertov a bolo to neskutočne vitálna popínavka, za 3 mesiace natrastie asi 6, ale potrebuje oporu, neprisaje sa sama, a je opadavá, navyše kvitne len na slnku a na severnej tienistej strane mi nekvitla vôbec. Musela som ju dať preč kvôli tej chýbajúcej opore.
0 0
wasim wasim

wasim je offline (nepripojený) wasim

Mala som quamiklit na slnečnom mieste na plote na južnej strane minulé leto. Kvitnutie bolo vytrvalé a efektné, vyzeral ako plamene ohňa (preto sa aj volá popínavý plameň). Vysiala som ho dosť neskoro, len tak k plotu, mám tam úplne kamenistú "o ničom" pôdu, ale on rástol prefektne a kvitol veľmi dlho. Ani zálievku nevyžadoval. Vrelo odporúčam túto popínavú letničku všetkým, aj začiatočníkom. tento rok som si kúpila semiačka quamoklitu druh Cardinal, ten by mal byť údajne ešte krajší.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Môj minuloročný Quamoclit. Teraz som zasiala tiež...
Snímka2026.jpg  
Snímka2028.jpg  
1/1
2 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

A už zase zakvitol plamienok na ulici
IMG_4254.JPG  
IMG_4253.JPG  
1/1
3 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať