Zavrieť

Porady

Nočná práca

Dobrý deň,

neviem si rady s príplatkom za nočnú prácu. Má zamestnanec nárok na príplatok za nočnú prácu, keď nastúpil do práce o 4.00 hod. a skončí 12.00 hod., t.j. v noci odpracuje len 2 hodiny. V Zákonníku práce sa spomína, že práca v noci je práca vykonávaná medzi 22:00 hod. a 6:hod. Ale v nasledujúcom odseku je, že nočná práca by mala trvať min. 3 hodiny, inak sa nepovažuje za nočnú prácu.

Neviem, či môžem dať príplatok len za tieto 2 hodiny.

Prosím, poraďte mi.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Nočná práca je práca vykonávaná v čase od 22:00 do 06:00 hodín. Ak odpracuje zamestnanec v tomto čase 1 hodinu, je to 1 hodina nočnej práce.
    Zamestnanec pracujúci v noci je ten, ktorý pravidelne vykonáva práce minimálne 3 hodiny v noci.
    To je rozdiel
    § 98 ZP
    Nočná práca

    (1) Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou.

    (2) Zamestnanec pracujúci v noci je na účely tohto zákona zamestnanec, ktorý
    a) vykonáva práce, ktoré vyžadujú, aby sa pravidelne vykonávali v noci v rozsahu najmenej troch hodín po sebe nasledujúcich, alebo
    b) ktorý pravdepodobne odpracuje v noci najmenej 500 hodín za rok.

    Príplatok za tie 2 hodiny samozrejme zamestnancovi patrí.
    Naposledy upravil Zita4 : 08.03.07 at 10:45 Dôvod: preklep

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    Prave riesim podobny problem. Mozte mi prosim niekto vysvetlit, naco je v zákonníku práce potom tá definícia zamestnanca pracujúceho v noci (min. 3 hod. nocnej práce)? Dakujem!

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    saman Pozri príspevok
    Prave riesim podobny problem. Mozte mi prosim niekto vysvetlit, naco je v zákonníku práce potom tá definícia zamestnanca pracujúceho v noci (min. 3 hod. nocnej práce)? Dakujem!
    Z hľadiska bezpečnosti práci zamestnanci, ktorí sa posudzujú ako pracujúci v noci sa musia podrobiť posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci.

    truckmzdy je offline (nepripojený) truckmzdy

    účtovníčka JU a začínajúca mzdárka ...viac truckmzdy
    Aj mne ako začínajúcej mzdárke pomohli tieto vysvetlenia - vďaka. Len sa chcem uistiť, či to chápem správne: príplatok za odpracované hodiny medzi 22.00 - 06:00 prináležia bez ohľadu na to, či pracovník vykonával výnimočne prácu v tomto čase, alebo či je to zamestnanec pacujúci v noci /nočný strážnik/, však?
    A ešte 2 otázky k nočným strážnikom:
    1. Je v súlade so ZP ak pracuje 7dní po sebe od 18:00 - 06.00? /Ak som dobre pochopila ZP, môže pracovať v noci iba 6 po sebe nasl. dní/
    2. Stačí, ak má v takejto smene prestávku od 00,00 - 00,30? /Je to po 6 hodinách práce/
    Ďakujem za názory
    Naposledy upravil truckmzdy : 29.08.07 at 17:44

    ErikaOl je offline (nepripojený) ErikaOl

    ErikaOl
    Dobrý deň,
    chcem poprosiť poradiť. Máme 2 zamestnancov, kt. majú stanovený 40 h. týžd. prac.čas. Vždy posledný deň v mesiaci pracujú okolo 14,5 h.Ako ktorý mesiac.
    Napr. v marci robili v tento deň od 3:30 do 18:30 vrátane prestávky. Mali by teda dostať aj príplatok za prácu v noci. Ale poraďte, čo mám robiť, keď tieto príplatky nedostávali? Ja robím mzdy od marca min. roka. A ako úplný nováčik som to robila podľa mojej predchodkyne. Tá dávala iba príplatok za nadčas. Ja by som chcela, aby dostali čo im patrí. Poraďte ako by ste to riešili vy? Spätne doplatiť? Za aké obdobie? Prosíííím...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.