Zavrieť

Porady

Ako založiť odbory ?

Prosím nevie niekto poradiť ako založiť odbory v súkromnej a.s. bez vedomia zámestnávateľa ? ( okolo 350 zamestnancov )
ďakujem za rady
<!-- eTarget ContextAd End --><!-- / attachments --><!-- / message --><!-- #### start Richard komentar k oceneniu #### --><!-- #### start Richard komentar k oceneniu #### -->
Naposledy upravil michaela.ba : 09.03.07 at 21:05
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Držím Ti palce. Zákon platí pre všetkých.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=michaela.ba;416227]
.....
5. ..... preto ziadam o rady niekoho, kto presne vie o co mne ide a kto sa vyzna ako riesit zle/nevyrovnane pracovno-pravne vztahy a porusovanie zmluv a zakonov... a nezaujimaju ma rady a nazory od niekoho, kto NEVIE alebo mozno skor NECHCE pochopit v com spociva moj problem a zaobera sa irelevantnymi vecami... e]
Nie som si istý, či bolo porozumené odpovediam k prvotnej otázke - k vzniku odborov. Mňa napr. zaujíma aj Tvoj názor, hoci sa s ním stotožňujem len v tom, že vzťahy vo firme je potrebné napraviť.
Založením "ilegálnych" odborov to teda určite nepôjde!!!
Ostáva skúsiť Inšpektorát práce a obdobné cesty. Ja by som volil cestu , ktorú uvádza misomiso.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

michaela.ba Pozri príspevok
misomiso nepostrehol si par faktov :

1. odbory sme chceli najprv zalozit a az nasledne o tom informovat zamestnavatela a predist tak pripadnemu "okamzitemu postihu" ( s cielom zabranit ich vzniku ).
2. je rozdiel mala a velka firma. Ta nasa ma okolo 350 zamestnancov...
3. v nasom pripade treba odlisovat majitela od managera.... managerovi je to vsetko jedno, hlavne ze ma vysoky plat a navyse zasiel az do takych extremov, ze si pocas pracovnej doby este zriadil uradne hodiny.... ( t.j. zamestnancom je ochotny venovat presnu 1 hodinu denne !!! )
4. o pracu prist nechcem, ta mi vyhovuje a navyse nepatrim k tym, co sa iba lahko vzdavaju. Nevidim ziadny dovod, preco by som si mala hladat inu robotu iba preto, ze ma zamestnavatel/manager "odrbava". Z toho dovodu som i sem prisla po rady. Ide o princip a spravodlivost a chcem iba to, co mi patri a na co mam podla zakonnika a pracovnej zmluvy narok...

5. ..... preto ziadam o rady niekoho, kto presne vie o co mne ide a kto sa vyzna ako riesit zle/nevyrovnane pracovno-pravne vztahy a porusovanie zmluv a zakonov... a nezaujimaju ma rady a nazory od niekoho, kto NEVIE alebo mozno skor NECHCE pochopit v com spociva moj problem a zaobera sa irelevantnymi vecami...
O.K., beriem to, mozno mas v mnohom pravdu. Ale aj tak si myslim, ze nakoniec zistis, ze to, co som napisal plati. Myslim, ze angazovat sa do tychto veci je dost velka namaha (minimalne je to psychicky stres) a podla mna to cloveku stoji za to iba v pripade, ze si chce na tomto budovat svoju dalsiu karieru (ako odborovy predak). Ak mas skutocne rada svoju pracu a stresuje Ta, ze si v nej niekedy 17 hodin, tak musis rarat s tym, ze k tomuto vsetkemu pribudne este praca odboroveho predaka a nevrazivost od nadriadenych.

Ja som vedel, ze so svojim prispevkom "narazim" - to ma nepreklavpilo. Uz som tu spominal, ze tu panuje nie len bezhranicna ucta k zakonom (co je sympaticke) ale aj z toho vyplyvajuca bezhranicna dovera v to, ze zakon vsetko vyriesi. To uz zasa az tak pravda nie je. Ak si mozem dovolit to k niecomu prirovnat - najlepsi soferi (ti, ktori jazdia najbezpecnejsie) sice zhruba poznaju vyhlasku, ale v podstate podle nej velmi nejazdia a hlavne sa na nu velmi nespoliehaju. Vedia, ze:
1, existuju situacie, ktore sica mozu nastat iba vynimocne, ale na ktore ani vyhlaska nemysli,

2, vedia , ze ani druhi ju nedodrziavaju, a teda to, ze maju prednost v jazde este neznamena, ze sa na nich niekde zboku neruti ine auto.

Tito vodici zvycajne v sebe nemaju disciplinu, aby dodrziavali obmedzenu rychlost tam, kde je to zbytocne, ale na druhej strane su dobri psychologovia, myslia za inych, citaju ich myslienkove pochody a riadia sa nimi v dostatocnom predstihu. Tito vodici sa vacsinou nepodielaju na ziadnych nehodach. Protikladom k nim su vodici "pravnici", ktori si zakladaju na tom, ze si este vsetko do detailu pamataju z autoskoly a kazde 2 mesiace behaju mezi poistovnou a servisom. Na prvy pohlad by sa zdalo, ze takyto clovek sa moze zapliest iba do nehody, ktory sposobi niekto iny. No nie je to pravda. Nikto totiz nie je poisteny proti tomu, aby sa obcas (vynimocne) pomylil. Ak sa nahodou pomyli takyto vodic "pravnik", nehoda je neodvratna, pretoze spolieha vylucne na svoje pravo prednosti v jazde (ktore v tomto pripad nema) a nic ine ho nezaujima.

Opat budem zrejme ktitizovany za to, ze odbacam od temy. Ale lepsi priklad nejestvuje, rovnako aj na pracovisku si volime, do akej skupiny sa zaradime. Ci budeme respektovat realitu medziludskych vztahov so vsetkymi plusmi a minusmi a zariadime sa podla toho, alebo budeme v prvom rade spoliehat na zakony.

Aby som sa aspon na kratko vratil k teme. Pokial viem, aj podla sucasneho ZP musi byt na pracovisku ktore ma urcity pocet zamestnancov (kolegovia ma isto doplnia) Odborova organizacia. Ak nie je, musi zamestnavatel iniciovat jej vznik. (opravte ma prosim ak sa mylim). To pisem len preto, aby si nahodou nezakladala zbytocne nejaku duplicitnu Odbor. organizaciu.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Malicko som sa zacal o tuto temu zaujimat, myslim, ze vsetko je v Zakonniku prace, napr:

§ 234

(1) Zamestnávateľ je povinný umožniť uskutočnenie volieb do zamestnaneckej rady, ak o to zamestnávateľa písomne požiada aspoň 10 % zamestnancov. Zamestnanecká rada u zamestnávateľa, ktorý má

a) od 50 do 100 zamestnancov, má najmenej troch členov,
b) od 101 do 500 zamestnancov, na každých 100 zamestnancov má najmenej jedného ďalšieho člena,

..a potom to este pokracuje dalej.


A napokon, ak si skutocne presvedcena, ze sa tym chces zaoberat, co takto obratit sa na Konfederaciu Odborovych Zvazov http://www.kozsr.sk/ - oni urcite ochotne poradia. Na stranke maju uz rovno na stiahnutie aj Strajkovy poriadok
Naposledy upravil misomiso : 10.03.07 at 18:32
0 0
michaela.ba michaela.ba

michaela.ba je offline (nepripojený) michaela.ba

Strelec, tu nikto nehovori o ilegalnych odboroch!!! Prosim ta, citaj poriadne. Inac, od napadu zriadit odbory sme uz upustili ... asi by to vazne len zhorsilo pracovne prostredie vo firme.

No za svoje prava bojovat budeme, ved tu nejde o malickosti. Ak pozorne citate, zistite, ze mnozstvo mesacnych nadcasov predstavuje - ako keby zamestnavatel nutil svojich zamestnancov pracovat aj vsetky vikendy a sviatky (vratane vsetkych 5 pracovnych dni ... po 8 hodin ... v priemere)!!!

A po 2., snaha zamestnavatela,
aby zamestnanci vo svojom volnom case a navyse nad ramec pracovneho fondu a uz skor uvedenych nadcasov vykonavali inu funkciu (ine cinnosti na inom pracovisku) bez akehokolvek odmenenia za vykonanu pracu a bez akehokolvek pisomneho podkladu, ci prikazu, prip. zmluvy,
je neakceptovatelna a v rozpore ako s právnymi predpismi a zmluvami, tak aj dobrymi mravmi a cimkolvek inym.

Mnohe kolegyne a kolegovia tlaku zamestnavatela podliehaju, no ja/my sa snazim(e) bojovat za korektne vztahy, dodrziavanie zakonov a zmluv a pripadne (i tym zvazovanym zalozenim odborov) i pomoct inym, ktori su v praci doslova zneuzivani.
0 0
jun2006 jun2006

jun2006 je offline (nepripojený) jun2006

michaela.ba Pozri príspevok
misomiso nepostrehol si par faktov :

1. odbory sme chceli najprv zalozit a az nasledne o tom informovat zamestnavatela a predist tak pripadnemu "okamzitemu postihu" ( s cielom zabranit ich vzniku ).
2. je rozdiel mala a velka firma. Ta nasa ma okolo 350 zamestnancov...
3. v nasom pripade treba odlisovat majitela od managera.... managerovi je to vsetko jedno, hlavne ze ma vysoky plat a navyse zasiel az do takych extremov, ze si pocas pracovnej doby este zriadil uradne hodiny.... ( t.j. zamestnancom je ochotny venovat presnu 1 hodinu denne !!! )
4. o pracu prist nechcem, ta mi vyhovuje a navyse nepatrim k tym, co sa iba lahko vzdavaju. Nevidim ziadny dovod, preco by som si mala hladat inu robotu iba preto, ze ma zamestnavatel/manager "odrbava". Z toho dovodu som i sem prisla po rady. Ide o princip a spravodlivost a chcem iba to, co mi patri a na co mam podla zakonnika a pracovnej zmluvy narok...

5. ..... preto ziadam o rady niekoho, kto presne vie o co mne ide a kto sa vyzna ako riesit zle/nevyrovnane pracovno-pravne vztahy a porusovanie zmluv a zakonov... a nezaujimaju ma rady a nazory od niekoho, kto NEVIE alebo mozno skor NECHCE pochopit v com spociva moj problem a zaobera sa irelevantnymi vecami...

Musim s tebou zasadne nesuhlasit. Misomiso ma absolutnu pravdu. Pokial nesuhlasis s podmienkami vo firme, obrat sa s doverou na svojho zamestnavatela. preco sa tak deje.
Pokial je rozumny - dohodnete sa. Ak ma na takyto pristup dovod urcite ta s nim oboznami. Ak nie - jedina moznost je najst si inu pracu. Partizanske zalozenie odborov ti nepomoze. Nepoznam ziadnu firmu, ktorej by odbory pomohli...
0 0
chicago chicago

chicago je offline (nepripojený) chicago

Ahojte poraďáci,

chcela by som sa opýtať, či má zamestnávateľ povinnosť oboznámiť zamestnancov o tom, že si môžu určiť zamestnaneckého dôverníka (organizácia má menej ako 50 zamestnancov) resp. či má povinnosť vyhlásiť voľby aj bez iniciatívy zamestnancov vytvoriť odbory, či zvoliť si zástupcu.
V novom Zákonníku práce som síce takúto povinnosť nenašla, no mohla som to prehliadnuť.
A ešte jedna amatérska otázka, v ZP sa hovorí o zamestnaneckom dôverníkovi a zamestnaneckej rade, no nikde sa nepíše o odborovej organizácii ako takej (čo je to, koľko zamestnancov môže odb. org. založiť, atď.). Mám z toho trošku mix čo je čo. Je zamestnanecká rada to isté ako odborová organizácia??? Hm, asi nie...
Prosím o radu. Ďakujem vopred.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

5. ..... preto ziadam o rady niekoho, kto presne vie o co mne ide a kto sa vyzna ako riesit zle/nevyrovnane pracovno-pravne vztahy a porusovanie zmluv a zakonov... a nezaujimaju ma rady a nazory od niekoho, kto NEVIE alebo mozno skor NECHCE pochopit v com spociva moj problem a zaobera sa irelevantnymi vecami...[/quote]

Dostala som sa k téjto téme dnes a zaujala ma.
Nie som si istá, či odbory niečo vyriešia. Ale ak takéto podmienky určuje len nejaký manažér, nechápem, prečo je problém obrátiť sa na majiteľov a upozorniť na porušovanie zákonníka práce. Ak manažér takto funguje so súhlasom majiteľov, potom je lepšie sa takéhoto miesta vzdať.
0 0
LudoL LudoL

LudoL je offline (nepripojený) LudoL

ak chcete vediet ako postupovat

pri zakladani odborov

najprv sa rozhodnite do ktorej odborovej skupiny (zvazu) by ste patrili- OZ kovo. OZ pracovnikov školstva,atd.....

http://www.azet.sk/katalog/odborove-zvazy/slovensko/

potom to s nimi konzultujte, maju tam dost odbornikov aj regionalnych koordionatorov
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať