Zavrieť

Porady

Dohodári - študenti, nová s.r.o.

Dobry den,
prosila by som o radu.. Pred dvoma dnami mi zapisali do OR novu s.r.o. (reklamna agentura). Vcera som uz pod touto s.r.o. robila prvy event, kde som zamestnala 6 hostesiek (vsetky su studentky). Kazdej som vyplatila 1.000 Sk. Mozete mi prosim poradit, kde vsade ich mam registrovat a kolko mam za ne odviezt do SP? Dalsiu akciu robim s tymito hosteskami zase o 2 tyzdne, to znamena, ze ich budem musiet zakazdym ako zamestnavatel prihlasovat a odhlasovat? Velmi pekne Vam dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    stassya Pozri príspevok
    Dobry den,
    prosila by som o radu.. Pred dvoma dnami mi zapisali do OR novu s.r.o. (reklamna agentura). Vcera som uz pod touto s.r.o. robila prvy event, kde som zamestnala 6 hostesiek (vsetky su studentky). Kazdej som vyplatila 1.000 Sk. Mozete mi prosim poradit, kde vsade ich mam registrovat a kolko mam za ne odviezt do SP? Dalsiu akciu robim s tymito hosteskami zase o 2 tyzdne, to znamena, ze ich budem musiet zakazdym ako zamestnavatel prihlasovat a odhlasovat? Velmi pekne Vam dakujem.
    Povinnosťou zamestnávateľa je najneskôr pred dňom nástupu do práce podať Registračný list FO - dohodár a zaregistrovať sa v Soc.poisť. ako zamestnávateľ. /Zákon o nelegálnej práci/.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    DVP sa registrujú na SP pred začiatkom práce! Navrhujem tú dohodu (-y) dátumovať správne. Inde sa DVP neprihlasujú.
    DVP môž byť uzatvorená napr. na rok, ale čo je d§ležité - nemalo by ísť o pravidelnú činnosť. Tj. činnosť ktorá sa obvikle vykonáva na základe pracovnej zmluvy.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Doplňujem: Súčasne s prvým pracovným pomerou (resp. dohodou) sa na SP registruje firma ako zamestnávateľ.
    Na svojom DÚ si firma rozšíri platené dane o daň zo závislej činnosti. Vykonáva sa to osobne konateľom na odd. registrácie.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    stassya Pozri príspevok
    Dobry den,
    prosila by som o radu.. Pred dvoma dnami mi zapisali do OR novu s.r.o. (reklamna agentura). Vcera som uz pod touto s.r.o. robila prvy event, kde som zamestnala 6 hostesiek (vsetky su studentky). Kazdej som vyplatila 1.000 Sk. Mozete mi prosim poradit, kde vsade ich mam registrovat a kolko mam za ne odviezt do SP? Dalsiu akciu robim s tymito hosteskami zase o 2 tyzdne, to znamena, ze ich budem musiet zakazdym ako zamestnavatel prihlasovat a odhlasovat? Velmi pekne Vam dakujem.

    Kroky:
    1. Daňový úrad - registrácia platiteľa dane zo závislej činnosti
    2. Sociálna poisťovňa - registrácia odvádzateľa poistného
    3. Sociálna poisťovňa - prihláška brigádnikov (na tlačive RLFO treba zaškrtnúť, že ide o dohodára)
    4. Mesačne zasielať do SP výkaz poistného, zaplatiť poistenie

    Pár rád: So študentami uzatvor Dohodu o brigádnickej činnosti študenta. Do SP ich prihlás, ak budeš pracovať viac menej s tými istými ľudmi potom nemusiš ich stále odhlasovať a prihlasovať. Dohody uzavrite v tom štýle, že do konca roka 31.12., s tým že rozsah tam napíš max. 300 hodín.
    Potom stačí ak na konci roka ich odhlásiš.
    Ako zamestnávateľ si povinný za nich platiť úrazové poistenie (0,80% z VZ) a rezervný fond solidarity (4,75% z VZ)opravujem je to garančné poistenie (0,25% VZ) a odvádzať daň zo závislej činnosti (daň zo mzdy). Ak im dáš podpísať Vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti, potom zo základu dane si budú môcť odrátavať nezdaniteľnú časť vo výške 7.968,- SK na mesiac. (Ukážem ti potom na príklade čo to všetko znamená).

    Príklad (vychádzam z toho, že si im platil 1000,- Sk na ruku, t.j. čistá mzda 1.000,- Sk)

    Hrubá mzda 1.000,-
    Odvody zamestnanca 0,-
    Odvody zamestnávateľa SP 56,-11,-
    Daň 0,-
    Vyplatené zamestnancovi 1.000,-
    (Toto je prípad ak majú podpísané vyhlásenie)

    Hrubá mzda 1.000,-
    Daň 190,-
    Odvody zamestnávateľa 56,- 11,-
    Vyplatené zamestnancovi 944,-
    (Prípad ak nemajú podpísané vyhlásenie)

    Ak v mesiaci s jedným zamestnancom absolvuješ viac eventov, potom zrátaj všetky jemu vyplatené sumy, a tak dostaneš hrubú mzdu za mesiac. Tieto výpočty musíš robiť raz mesačne. Samozrejme, že tieto príklady ti nenahradia kvalifikovanú mzdárku, ktorú asi budeš neskôr potrebovať.

    Opravujem svoj príspevok: Po prečítaní iného príspevku a upozornení od Tweety opravuje svoj príspevok. Opravu viď červeným.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 10.03.07 at 16:46

    stassya je offline (nepripojený) stassya

    stassya
    Lenze mne den pred nastupom este len zapisali s.r.o. do OR.. A na druhy den som uz tie baby potrebovala.. Dohody zatial s hosteskami este nemam podpisane.. Je mozne s nimi spisat dohodu s neskorsim datumom (napr. bud. utorok) a ja ich v pondelok prihlasim do SP?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    tinaM Pozri príspevok
    Opravila som svoj príspevok o tú registráciu na DÚ ale naozaj netreba?
    Bude tam zrážková daň, ktorá sa bude uvádzať v štvrťročných prehľadoch.
    Nemala si ju mazať. Veď to tak bolo správne. Príspevky sme napísali v rovnakom čase, resp. +/- minútka , ale zhodný zápis na Porade.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    STRELEC Pozri príspevok
    Nemala si ju mazať. Veď to tak bolo správne. Príspevky sme napísali v rovnakom čase, resp. +/- minútka , ale zhodný zápis na Porade.
    Rešpektujem "Poraďák" , zapochybovala som a nachcela som mýliť.
    Ale stále som si myslela že som odpovedala správne.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    stassya Pozri príspevok
    Lenze mne den pred nastupom este len zapisali s.r.o. do OR.. A na druhy den som uz tie baby potrebovala.. Dohody zatial s hosteskami este nemam podpisane.. Je mozne s nimi spisat dohodu s neskorsim datumom (napr. bud. utorok) a ja ich v pondelok prihlasim do SP?
    Prihlásiť ich môžeš aj dnes mailom a následne písomne (RL FO= registračný list fyzickej osoby) na SP.
    S dátumami by som to tak urobil, ako uvádzaš. Čo už teraz.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    tinaM Pozri príspevok
    Rešpektujem "Poraďák" , zapochybovala som a nachcela som mýliť.
    Ale stále som si myslela že som odpovedala správne.
    S tým rešpektom je to sice milé , ale bez ohľadu na prívlastky, názvy ... atď .... mýlime sa predsa všetci.
    Teraz však nie. Obaja sme mali pravdu!

    stassya je offline (nepripojený) stassya

    stassya
    Dakujem Vam za rady. Idem ich teda teraz prihlasit. Nevadi, ze este nie som prihlasena v SP ako zamestnvatel a ani na DU za platitela dane zo zavislej cinnosti? Vybavila by som to vsetko v pondelok..

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=stassya;416278]Dakujem Vam za rady. Idem ich teda teraz prihlasit. Nevadi, ze este nie som prihlasena v SP ako zamestnvatel Veď sa predsa zaeviduješ zajtra. Presnejšie sro. a ani na DU za platitela dane zo zavislej cinnosti? Na DÚ máš dokonca čas. Tam nie je lehota vopred, ale po vzniku povinnosti 15 dní. Kalendárnych. Vybavila by som to vsetko v pondelok..[/q]

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    stassya Pozri príspevok
    Dakujem vam vsetkym, velmi ste mi pomohli! :-)
    Súhlas znamená: ďakujem (za seba ) za ďakujem!!!

    lilky je offline (nepripojený) lilky

    lilky
    Dobrý deň. Chcem sa informovať k téme o registrácii SZČO na DÚ. Chcem zamestnať študenta na DoBP. Podpíše mi vyhlásenie.Jeho príjem bude 9 - 15000 mesačne /300-500€/.
    a, keď zohľadním vyhlásenie - bude jeho daň nulová pri zárobku 9000?
    b, musím posielať pravidelné štrvťročné prehľady o zrazených preddavkoch, aj keď tam napíšem že daň vybraná zrážkou = 0? Na DÚ mi tvrdili, že musím daň strhnúť s akejkoľvek sumy a vyhlásenie sa s dohodárom nepodpisuje, iba s riadnym zamestnancom v pracovnom pomere.
    c, viem pozitívne, že príjem študenta neprekročí nezdaniteľné minimum, ale prekročí jeho polovicu. Má si študent podať daňové, aj v prípade že mu žiadnu daň nezrazím a nebude si nič žiadať späť?
    d, má v daňovom priznaní študent nárok aj na uplatnenie výdavkov percentuálnou sadzbou?
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.