Zavrieť

Porady

Pracovný pomer a živnosť súčasne

Ahojte,
pracujem ako zamestnanec spoločnosti podnikajúcej v IT, rozmýšľam ale aj o vybavení živnostenského listu pre IT poradenstvo kôli príležitostným zákazkám (s ktorými zamestnávateľ súhlasí). Je možné byť súčasne zamestnancom a živnostníkom? Akým spôsobom je potom riešené platenie zdravotného a sociálneho posistenia, platí mi ho naďalej zamestnávateľ?

Ďakujem za odpoveď.
Marek
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=MareG;416761]Ahojte,
    pracujem ako zamestnanec spoločnosti podnikajúcej v IT, rozmýšľam ale aj o vybavení živnostenského listu pre IT poradenstvo kôli príležitostným zákazkám (s ktorými zamestnávateľ súhlasí). Je možné byť súčasne zamestnancom a živnostníkom? Áno - samozrejme. Akým spôsobom je potom riešené platenie zdravotného a sociálneho posistenia, platí mi ho naďalej zamestnávateľ? Zamestnávateľ nemá nič do činenia s Tvojimi povinnosťami ako živnostníka. Teda ani s Tvojimi fondami. Ten si plní ďalej svoje povinnosti ako zamestnávateľ (vrátane odvodov fondov z titulu pracovného pomeru.).
    Keďže budeš mať živnosť a prac. pomer súbežne, tak do ZP budeš platiť preddavky podľa pomeru živnostenských a pracovných príjmov. Do SP sa Ti treba prihlásiť až keď Ti vznikne po podaní priznania na to povinnosť (výška hrubých príjmov) . Poistený v SP už predsa si z titulu pracovného pomeru.
    Toľko orientačné info. Skús aj pohľadať na Porade súvisiace témy.

    Ďakujem za odpoveď.
    Marek[

    MareG je offline (nepripojený) MareG

    MareG
    Vdaka za odpoved,
    pises ze ZP budem platit podla pomeru zivnostenskych a pracovnych prijmov - ako sa vypocita vyska ZP v prvom roku? Co ak z cinnosti na zivnost dosiahnem v prvom roku nulove prijmy?

    Dakujem,
    Marek

    sgm je offline (nepripojený) sgm

    sgm
    Ak z činnosti na živnosť budeš mať nulový príjem, necznikne Ti povinnosť platiť preddavky ani na ZP ani do SP. Inak odvody idú od zamestnávateľa - viď príspevok vyššie.
    Bea

    Stanoq je offline (nepripojený) Stanoq

    Stanoq
    sgm Pozri príspevok
    Ak z činnosti na živnosť budeš mať nulový príjem, necznikne Ti povinnosť platiť preddavky ani na ZP ani do SP. Inak odvody idú od zamestnávateľa - viď príspevok vyššie.
    Bea
    a nemusi odvody do ZP platit vzdy?

    Jaro M. je offline (nepripojený) Jaro M.

    Jaro M.
    Stanoq Pozri príspevok
    a nemusi odvody do ZP platit vzdy?
    Do ZP sa platia preddavky. V prvom roku má živnostník, ktorý je zároveň zamestnancom možnosť neplatiť ich. Ak sa tak rozhodne, doplatí ich po ročnom zúčtovaní, ktoré sa podáva do 30.6. V ďalšom roku už platí preddavky vypočítané podľa ročného zúčovania preddavkov za minulý rok.
    katka.hesskova
    ak je zalozena zivnost v tomto roku je potrebne sa do ZP len nahlasit?

    Podla mna musi platit preddavky za zivnost z min. VZ aj ked ma prijem zo zavislej cinnosti, alebo sa mylim????...

    (ak prijem zo zavislej cinnosti nie je vyssi ako max.VZ-v tom pripade by zo zivnosti uz platit nemusel)

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    katka.hesskova Pozri príspevok
    ak je zalozena zivnost v tomto roku je potrebne sa do ZP len nahlasit?

    Podla mna musi platit preddavky za zivnost z min. VZ aj ked ma prijem zo zavislej cinnosti, alebo sa mylim????...

    (ak prijem zo zavislej cinnosti nie je vyssi ako max.VZ-v tom pripade by zo zivnosti uz platit nemusel)
    Ak má popri živnosti aj príjem zo závislej činnosti tak nemusí ako SZČO platiť preddavky a vysporiada si to v RZZP. Ale pokiaľ predpokladá veľké príjmy tak si môže platiť
    katka.hesskova
    jasne, ja mu radsej odporucim platit z min.VZ a ak by nemal prijmy, tak sa mu to potom vrati v ramci RZZP, spravne?
    inak pri ZP je taka ista hranica ako pre platenie do SP, ze musi mat prijem 91200Sk?

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Len dopĺňam, ak si niekto založí živnosť popri zamestnaní, musí sa prihlásiť do ZP a tam si na prihláške uvedie výšku preddavkov 0 a tak ako píše Katka vyššie vysporiada sa mu to v RZZP.
    katka.hesskova
    chcela by som si nejako ozrejmit vysku prijmov, kedy mi uz vyplynie POVINNOST platit odvody na ZP.
    aka je tam hranica ak ma clovek aj prijem zo zavislej cinnosti (hruba mzda cca 35000Sk)

    chantall je offline (nepripojený) chantall

    chantall
    V tomto roku som si založila živnosť, popri tom som zamestnaná. Zo živnosti nemám za tento rok žiadny príjem. Je potrebné podať DP za tento rok a uviesť tam v prímoch zo živnosti 0, resp, nechať riadk yprázdne. Alebo stačí DP, ktoré za mňa podá zamestnávateľ? Ako to bude s odvodmi v budúcom roku, v prípade, že sa rozhodnem pokračovať v živnosti a do júla by som nemala žiadne príjmy? /rozmýšľam o prerušení/

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    chantall Pozri príspevok
    V tomto roku som si založila živnosť, popri tom som zamestnaná. Zo živnosti nemám za tento rok žiadny príjem. Je potrebné podať DP za tento rok a uviesť tam v prímoch zo živnosti 0, resp, nechať riadk yprázdne. Alebo stačí DP, ktoré za mňa podá zamestnávateľ? Ako to bude s odvodmi v budúcom roku, v prípade, že sa rozhodnem pokračovať v živnosti a do júla by som nemala žiadne príjmy? /rozmýšľam o prerušení/
    1. DP musíš podať, aj keď máš nulové príjmy zo živnosti. podľa §32 ods. 1 Zákona o DzP nemusíš.
    2. DP za Teba nikdy nepodáva zamestnávateľ, ten môže spraviť akurát tak ročné zúčtovanie dane, ale nikdy DP. A v prípade ak si aj SZČO aj ZC vždy si musíš podať DP sama.
    Naposledy upravil sta : 07.12.07 at 07:43 Dôvod: oprava

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Keďže živnostenské oprávnenie máš a máš aj pridelené DIČ, nie si povinná podať DP, keďže si nedosiahla zo živnosti príjem. Odporúčam však podať DP typ "B" s tým, že uvedieš len príjem od zamestnávateľa a v poznámke uvedieš, že z podnikania si nedosiahla žiadny príjem. Vyhneš sa tak výzve k podaniu DP od Daňového úradu, keďže nevedia, z akého dôvodu si daňové nepodala.
    Odvody platiť nebudeš žiadne.

    chantall je offline (nepripojený) chantall

    chantall
    Dakujem velmi pekne za odpoved a ospravedlnujem sa za nepresnu formulaciu /ze zamestnavatel podava DP/, pisala som v rychlosti.
    Dakujem.

    Ondrejková je offline (nepripojený) Ondrejková

    Ondrejková
    Vie mi niekto poradiť, chcela by som si založiť živnosť popri zamestnaní:
    Môj predpokladaný príjem je 20 000 Sk/ mesačne
    t.j. 20 000 x 12 = 240 000 Sk ročne.
    Aké vysoké preddavky by som si mala platiť do ZP, do SP viem, že až na základe daňového priznania resp. ročného zúčtovania.
    Začala by som od 01.01.2008
    Ďakujem za odpoveď

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.