Zavrieť

Porady

Predseda SVB si robi v dome co chce

Zdravim vsetkych poradakov.
Po dlhsom case sem pisem s prosbou o radu od skusenejsich v tejto oblasti.Viem,ze vacsina z vas su tu predsedovia SVB a pod.,ale ja pravem potrebujem pomoct,ako postupovat proti tomu nasmu. Uz som tu v niektorej diskusii nacal tento problem,ale situacia sa stava vaznou a kazde informacie sa cenia.Preto som si dovolil otvorit samostatnu diskusiu.

Situacia sa ma tak,ze v nasom dome prebehlo zateplenie, vyregulovanie teplotnej sustavy a montaz termoregulacnych ventilov.K tomuto ucelu sme si zobrali pozicku z SFRB. To, ze neprebehlo vyberove konanie tu nebudem rozoberat,lebo cele to zacalo vtedy,ked som este v dome nebyval.Od ukoncenia prac uz presla urcita doba a zacali sme sa zaujimat o faktury a dalsiu dokumentaciu,cize kam vlastne isli peniaze.Predseda nam nic nechcel ukazat. V dome sa nainstaloval kamerovy system,vymenili sa zvonceky, urobilo sa nove vstupne schodisko a na streche pribudli tri digitalne satelity s predpripravou pre 17 ucastnikov.Samozrejme,ze toto vsetko bolo zrealizovane bez odsuhlasenia spolocenstvom a akehokolvek vyberoveho konania.Predseda nas doslova "odpalkuje" slovami Co vas do toho,Do toho vas nic nie je, Ja vam nemusim hovorit vsetko,co v tomto dome robim a pod.Pohar trpezlivosti pretiekol a napisali sme ziadost, v ktorej pozadujeme predlozenie dokumentacie spolocenstva,bol to celkom obsiahly zoznam.Pod tuto ziadost sa podpisali 12 z 32 rodin,ktore v dome byvaju.Adresovali sme ju predsedovi do vlastnych ruk a aj ju prevzal.Z jeho strany ziadna odozva,aj ked mu do lehoty 10 dni,ktoru sme mu dali chybaju este 4 dni.Jedna z podpisanych vsak vcera stretla podpredsedu a ten sa vyjadril,ze predsada mu s usmevom povedal,ze ziadnu dokumentaciu nepredlozi a ze ak podame tresne oznamenia,spalime sa my.Tolko strucne uvedenie do problemu,aj ked naozaj strucne.

Ak tu dokumentaciu nepredlozi,dalsim krokom bude tresne oznamenie,ktore pojdeme podat hned v pondelok.Chceme zvolat aj domovu schodzu a tu sa uz dostavam k prvemu problemu.

1. Zakon 367/2004 hovori,ze spravca (cize u nas predseda) je povinny zvolat schodzu ak o to poziada najmenej stvrtina vlastnikov bytov. Ak som to spravne pochopil,mame napisat ziadost predsedovi s podpismi viac ako stvrtiny vlastnikov a on by mal na zaklade toho zvolat schodzu.Co ale v tom pripade,ze to proste odignoruje a tu schodzu nezvola?Ako ho k tomu prinutit?Mozeme si ju zvolat sami za ucasti napr. podpredsedu alebo rady?Budu v tom pripade uznesenia zo schodze pravoplatne?Lebo prejednat tam toho chceme hromadu.

2. Predseda je statny zamestnanec,rovnako aj podpredseda.Obaja za svoje funkcie poberaju odmeny,cim vlastne porusuju zakon o statnej sluzbe.Samozrejme ako bonbonik na torte je to,ze vsetci ti,ktori poberaju odmeny za pracu pre spolocenstvo (predseda,podpredseda,rada,domovnicka a pani,co upratuje) z toho na 100% neodvadzaju dane,mame to overene.Predseda sa dokonca jednej susede vyjadril,ze to on nemusi. Ako postupovat v tomto pripade?Na koho sa obratit v oboch zalezitostiach,to je poberanie odmeny statnych zamestnancov a neodvadzanie dani?

3. Uz vyse roka sa marne snazime dopatrat k penaznemu denniku,fakturam a inym dokumentom,v ktorych by sme sa dozvedeli,ako sa v dome hospodari s fondom udrzby a oprav.Predseda sa stale vyhovara a nema snahu nam to predlozit.To vyvolava podozrenie,ze v tom ma bordel a safari si,ako sa mu zachce.Na aky kontrolny organ sa mozeme obratit so ziadostou o vykonanie kontroly uctovnej dokumentacie a celkovo uctovnictva nasho spolocenstva?Aky kontrolny organ ma vobec pravo kontrolovat uctovnictvo spolocenstva?Viem,ze podla zakona by to mala robit rada,ale ta to nevykonava,nakolko su to vsetko predsedovi ludia.Cital som o tom,ze je mozne dat vykonat audit,ktory by sme vsak museli zaplatit.Ciste hypoteticky: Ma vobec auditorska spolocnost nejake pravne paky?Co ked im proste predseda odmietne cokolvek ukazat a zabuchne dvere pred nosom?A otazka nakoniec.S akou ciastkou mozete vo svojich SVB disponovat v ramci beznych oprav?U nas sa uz davnejsie odhlasovalo 20 000 a to sa mi teda zda byt az prilis.

4. Pri vymene okien sme zistili prehmat predsedu. Vyfakturoval na dom 32 sad okien,pricom 6 bytov uz malo okna vymenene. Po velkom natlaku z ich strany ich nakoniec financne odskodnil.Teraz som sa dozvedel (povedal to podpredseda),ze z nejakej pozicky,o ktorej ani neviem a nikto mu ju neodsuhlasil.Problem je v tom,ze vlastne mal vyfakturovat iba 26 sad okien a nevieme,kde tie peniaze za tych 6 sad okien skoncili,ked ludi vyplacal z nejakej pozicky.Suseda uz aj raz pisala na SFRB,ti vykonali udajne kontrolu,kde ako sa predseda s usmevom na tvari vyjadril,nic nenasli a susede ani ziadnu odpoved nedali.Ako postupovat v tomto pripade?Zase napisat na SFRB o konkretnom probleme s oknami,nech si to pridu skontrolovat znovu?Alebo sa obratit niekde inde?


Samozrejme,ze na schodzi,ktoru chceme zvolat chceme navrhnut odvolanie rady,podpredsedu,o vsetkom informovat ludi a dat hlasovat o mnohych veciach.Viem,ze to bude tazke,lebo v nasom dome byvaju vacsinou starsi ludia,ktorych predseda oblbol a oni mu proste veria,popripade na nom nejakym sposobom profituju financne. Najtazsie bude odvolat predsedu.Chceme vsak dosiahnut to,aby sme sa konecne dozvedeli pravdu,nahliadli do dokumentov a ak predseda pochybil,aby zato nalezite zaplatil.Nakolko je to neskutocne ulysny,ale aj velmi arogantny clovek,hlavne ked sa niekto z nas "odpadlikov" s nim bavi medzi styrmi ocami.Rada si funkciu neplni a predseda neukaze dokumentaciu ani podpredsedovi,nie to este rade.Proste si v dome robi,co chce,presne tak,ako som sa vyjadril v nazve tejto diskusie.

Chceme,aby uz tomuto bol koniec a neprizivoval sa na nas vsetkych. Preto vas prosim o poskytnutie akychkolvek informacii ohladom otazok,ktore som napisal vyssie.
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar Pozri príspevok
Keď sa nikto nechce ťahať na súdoch , tak potom je treba tému uzavrieť a ako sa na vojenčine hovorilo "držať hubu a krok"
Ani nestraš. No tak taká vojenčina by nebola pre mňa. Ale tu sa hádam nejdeme baviť o súdoch ale o predsedoch v SVB. Takže uvidíme čo nám prinesie novelizácia zákona 182/1993 do právomocí, povinností, kompetencií...
No a skoro som dala super preklep ... pred slovko súdoch sa mi nezobrazilo s... takže tam ostalo.... Takže veľa dôvodov na úsmev a žiaden hnev.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

svojar Pozri príspevok
Ale áno, v zákone je čo s tými, ktorí iba svoje nepodložené názory prezentujú po okolí. Je to Trestný zákon č. 300/2005 z. z. § 373 - ohováranie.
Treba tým aspoň postrašiť... Na zhromaždení pred pár rokmi toto povedal v našom paneláku jeden vlastník druhému, ktorý robil tieto reči a odvtedy je s ním pokoj...."Vypovedané slovo ani parom volov naspäť nevrátiš"- tak hovori moj otec a tak si veľakrát títo "zaškoďáci" neuvedomujú čo robia...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ani nestraš. No tak taká vojenčina by nebola pre mňa. Ale tu sa hádam nejdeme baviť o súdoch ale o predsedoch v SVB. Takže uvidíme čo nám prinesie novelizácia zákona 182/1993 do právomocí, povinností, kompetencií...
No a skoro som dala super preklep ... pred slovko súdoch sa mi nezobrazilo s... takže tam ostalo.... Takže veľa dôvodov na úsmev a žiaden hnev.

...nikedy mi tie súdy pripadajú, ako keby tam to "S" ani nepatrilo
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

...však možno preto sú to súdy ...
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ráno som odpovedal iba stručne na pripomienku, že v zákone nie možnosť sa brániť. Tak som uviedol príklad, že takáto možnosť je. Samozrejme je to tá najposlednejšia. Existujú aj iné spôsoby ospravedlnenia a zadosťučinenia- napr. na shromaždení vlastníkov, v miestnej tlači, mestskom rozhlase alebo v miestnej televízii. Toto by pripadalo do úvahy samozrejme iba v menšom meste alebo obci. Vo väčších by sa to minulo účinkom. Taktiež sú ďalšie možnosti sa brániť podla ustanovení Občianskeho zákonníka, zákona č. 40/1964 v platnom znení.
Nejde totiž iba o osobu samotného funkcionára SVB, ale aj o celú jeho rodinu /zasa beriem môj prípad bývania v menšom meste, pretože tam pozná skoro každý každého/. Naviac ak príslušníci rodiny pracujú na exponovaných miestach a sú všeobecne známi celému mestu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Aj ja som z malého mesta. Samozrejme, presne predsa vieme o čom sa tu diskutuje. Ja viem, že sú možnosti obhajoby, ale do očí sa takýto "kritici" neodvážia svoje tvrdenia podložiť. Je to skôr výnimka ako pravidlo.
0 0
denis1 denis1

denis1 je offline (nepripojený) denis1

hanni ...prosim napis mi na adresu emanuela@emanuela.sk
my mame podobny problem a prave zacinam dlhu a tazku cestu na dosiahnutie odvolania SVB ..... uz to konzultujem s pravnikmi a myslim si, ze by sme si mohli navzajom menit skusenosti, pripadne si nejak pomahat. Budem rad ak sa ozves.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

denis1: OK,ozvem sa,ale az po vikende,lebo dnes cestujem k rodicom na juzaky Ak budem vediet,rad poradim...zatial mi mozes Ty na mail napisat,co konkretne potrebujes poradit a priblizit situaciu u Vas. Moj mail: hanni@pobox.sk
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

denis1: OK,ozvem sa,ale az po vikende,lebo dnes cestujem k rodicom na juzaky Ak budem vediet,rad poradim...zatial mi mozes Ty na mail napisat,co konkretne potrebujes poradit a priblizit situaciu u Vas. Moj mail: hanni@pobox.sk
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať