Zavrieť

Porady

Mesacny cestovny listok do nakladov ( MHD )

Zdravim Vas,

Mam taku dilemu, mam miesto podnikania doma a som zivnostnik. Mam zmluvy na zaklade ktorych musim vykonavat cinnost inde v meste. Kedze nemam auto ( zial :-) ) chodim autobusom. Kupujem si mesacnik za 390 Sk.

A teraz ta dilema. Mne 2-ja z 3 poradili ze je to naklad, kedze je to pracovna cesta, ale iba vo vyske pomernej casti. Teda mesacne zauctujem iba pomernu cast za pocet pracovnych dni. Teda napriklad za jun 2004 to bude 22 dni. Naklad teda je 390/30 = 13 Sk * 22 dni = 286 Sk.

Otazka je ze stale sa bojim co na to danovaci. Po pravde moj naklad to naozaj je, a budem vediet si to obhajit kedze mam kazdy mesiac vykaz o praci, ktory prikladam k FA a je opeciatkovany danou FY a teda z neho jasne vidno ze som z domu ( miesta podnikania ) musel dojst do mesta.

Alebo sa na to vykaslat a nechat si zbierat listky od MHD, kde jeden listok stoji 12 Sk *2 cesty * 22 dni = 528 Sk !!!! ?

Nejde o tych 100 Sk rozdielu, ale o spravnost postupu...

Poradte dakujem

Palo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Postupujem rovnako, ja dávam ten rozdiel medzi daňovo neuznané i keď som mal prípady, že s klientom sa stretnem aj cez víkend. Do nákadov dávam iba tie dni, v ktorých môžem preukázať, že som s klientom bol.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Ja si mesačne dávam do nákladov celú hodnotu kupónu na MHD. Podnikám krátko, daňovú kontrolu som nemala, opieram sa o zákon o cestovných náhradách, §2 :


    § 2 Vymedzenie pojmov

    (1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty.

    Dávať denne 2 lístky do nákladov nemusí zodpovedať skutočnosti. Stáva sa, že niekedy kým dôjdem na miesto určenia, vystriedam niekoľko spojov.


    PS. text som prevzala zo zákona. Asi preto mi prvé vety píše hrubo.

    zuzi je offline (nepripojený) zuzi

    také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac zuzi
    My dávame celú hodnotu lístka do nákladov(zamestnanec chodí do banky). Mali sme aj daňovú kontrolu, všetko O.K.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Joiner uvádza, že má výkaz o práci, opečiatkovaný firmou, ktorú navštívil. Myslím si, že je to správny postup, nakoľko vie veľmi presne určiť a obhájiť svoje náklady, vynaložené na uskutočnenie pracovnej cesty. Prečo by mal dostať do nákladov len pomernú časť týchto nákladov?! Nerozumiem. A prečo by si nemohol uznať náklad za sobotu, alebo nedeľu? Veď živnostník nemá voľnú sobotu, nedeľu (no občas áno), robí piatky, sviatky...
    Ja by som dala do nákladov celý lístok!

    Hanka je offline (nepripojený) Hanka

    Hanka
    Tak neviem, cestovna nahrada patri len zamestnancovi a v tomto pripade živnostnik asi nie je zamestnancom v § 1 o ces. nahradach som zivnostnika nenasla.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Zákon o cestovných náhradách definuje pojem "pracovná cesta". Tá sa týka rovnako pracovníka ako aj SZČO.
    Otázka pre diskutujúcich pred týmto príspevkom: pod pojmom cestovný listok rozumiete jednorázový lístok alebo mesačný kupón?

    Hanka je offline (nepripojený) Hanka

    Hanka
    Nada mozes mi napisat, presne v ktorom § je to? Ja som v 283/20002 nasla iba :
    Pracovna cesta podla tohto zakona je cas od nastupu z a m e s t n a n c a na cestu....

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Aj keď je tam uvedený zamestnanec, vychádzam zo skutočnosti, že aj my máme pravidelné pracovisko a vykonávame práce mimo neho. Keby som používala vlastné motorové vozidlo, km y PHM by som si mohla dať do nákladov za tieto cesty bez problémov, pretože tieto cesty by boli považované za pracovné. Tým, že účtujem kupón, vlastne ušetrím výdavky. Že by som si to vysvetlila nesprávne?
    § 2
    1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty.



    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    Ja osobne sa prikláňam k stanovisku Beata a Naďa. Je však dobré, ak SZČO predloží oprávnenosť zaúčtovania celého mesačného lístka. Pri rozpise zákaziek je dobré si uviesť cenu samostatných lístkov, ktoré by som musel použiť pri týchto cestách. Ak mi cena mesačného lístka vyjde lacnejšia, ako cena jednotlivých lístkov, môžem argumentovať o úspore nákladov a tým vlastne o opodstatnenosti kúpy mesačného lístka. Vôbec by som nebral do úvahy prepočet, koľko dní z mesiaca som ho využil pre pracovné cesty.

    Hanka je offline (nepripojený) Hanka

    Hanka
    Pozrite si temu Lady sa pohli, stat zacal mysliet aj na zivnostnikov. Podla mna to bude mozne uplatnit do vydavkov az s navrhovanou novelou od 1.8.2004.

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    je mozne aj cely predp.kupon dat do nakladov, ak jeho suma je nizsia, nez napr. denne 4 ks listkov, lebo musim prestupovat /napr/. Doležite je vediet, ci si to pri kontrole obhajim-zdovodnim. Inak v zakone sa skutocne pise o ZAMESTNANCOCH, co nie je vlastne OSZC..
    ako som sa dozvedela z e-novín, je mozne, ze dôjde k 1.8. ako je tu uz nado mnou napisane, k zmene a velmi, velmi pozitivnej. Konecne zacneme byt ludia s narokom aspon na diety ...v zahranici, mozno aj doma a hlavne, uctovat si pouzivanie sukr. vozidla. Mozno bude podmienene zaplatením cestnej dane, mozno ale nie, ved buduci rok by mala byt zrušena pre osobné mot.vozidla. Na kazdy pad, ktosi velmi protestoval a navrhovatelia zakonov si uvedomili, ze dost, že mame vysoke odvody, tak...ubrali trošku :p

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.