Zavrieť

Porady

účet 341

Ahoj, prosím, vysvetlí mi niekto účet 341?
Myslím, že mu nerozumiem celkom. Celý rok tam účtujem úroky z bankového účtu 341/221. Je tam k 31.12.2006 zostatok 215 Sk. Tak zaúčtujem 591/341 Sk 215.
Vypočítaná daňová povinnosť PO 591/341 cca 20000 Sk.
Podľa DP riadok 900 mám platiť 19785,-Sk.
Ale zostatok na 341 mám stále 20000 Sk. Že by som nemala účtovať ten zápis 591/341 vo výške 215 Sk? Ale čo s ním?
Prosím vysvetlite mi to niekto.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    alusa783 Pozri príspevok
    ked mi na 341 ostalo 0,09 centov na konci roka teraz sa mi to prenieslo do 2012 mam ich dáko zmazat z tade alebo sa môžu k nim pripočítavať aj tohtoročné? tie ceny sú z dane z urokov na bankovom učte, v DP som si ich nemohla uplatnit lebo sme mali stratu
    Od roku 2011 sa daň z úrokov účtuje na 591. Úroky aj daň z úrokov sa považujú za daňovo vysporiadané.
    alusa783 dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Gabi03 Pozri príspevok
    Do roku 2011 sa daň účtovala na 341/221. Na konci roka sa nič nepreúčtovalo. Suma na 591 sa zaúčtovala na základa daňovej povinnosti z daňového priznania. Zostatok na účte 341 predstavoval sumu vzťahu k štátnemu rozpočtu.
    Od 2011 treba úroky a daň z úrokov účtovať na výnosy a náklady. Je to pohľad účtovníctva. Pri podávaní daňového priznania tieto nie sú daňovo uznané, teda budú zvyšovať jednotlivé riadky. To je pohľad daňový.
    Splatná daň sa musí rovnať účtu 341, nie 591.
    s prvou vetou súhlasím, s druhou celkom nie, zopakujem:
    Od 2011 treba úroky a daň z úrokov účtovať na výnosy a náklady. Je to pohľad účtovníctva. súhlasím
    Pri podávaní daňového priznania tieto nie sú daňovo uznané, teda budú zvyšovať jednotlivé riadky. To je pohľad daňový.
    výnos z úrokov bude znižovať účtovný zisk, teda znížime základ dane
    náklad zo zrážkovej dane síce účtovne znižuje zisk, ale z pohľadu daňového treba zdôrazniť, že nie je súčasťou r.100 v DPPO, čiže nie je dôvod upravovať ZD.
    Splatná daň sa musí rovnať účtu 341, nie 591
    tiež nie je celkom pravda
    splatná daň vo VZaS je súčet DP z DPPO + zrážkovej dane, ktorá nikde v DPPO nie je uvedená, teda je to účet 591
    zosttaok účtu 341 je DP k 31.3., môže to byť
    a) vypočítaná DP
    b) nedoplatok DPPO po zohľadnení preddavkov DAL
    c) preplatok DPPO, ked boli vyššie preddavky.......MD

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    IvetaH Pozri príspevok
    Ahoj, prosím, vysvetlí mi niekto účet 341?
    Myslím, že mu nerozumiem celkom. Celý rok tam účtujem úroky z bankového účtu 341/221. Je tam k 31.12.2006 zostatok 215 Sk. Tak zaúčtujem 591/341 Sk 215.
    Vypočítaná daňová povinnosť PO 591/341 cca 20000 Sk.
    Podľa DP riadok 900 mám platiť 19785,-Sk.
    Ale zostatok na 341 mám stále 20000 Sk. Že by som nemala účtovať ten zápis 591/341 vo výške 215 Sk? Ale čo s ním?
    Prosím vysvetlite mi to niekto.
    Zaúčtuješ Daň 591/341 20000.-
    zaplatíš daň 19785.- 341/221 a účet sa vyrovná.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    IvetaH Pozri príspevok
    Ahoj, prosím, vysvetlí mi niekto účet 341?
    Myslím, že mu nerozumiem celkom. Celý rok tam účtujem úroky z bankového účtu 341/221. Je tam k 31.12.2006 zostatok 215 Sk. Tak zaúčtujem 591/341 Sk 215.
    Vypočítaná daňová povinnosť PO 591/341 cca 20000 Sk.
    Podľa DP riadok 900 mám platiť 19785,-Sk.
    Ale zostatok na 341 mám stále 20000 Sk. Že by som nemala účtovať ten zápis 591/341 vo výške 215 Sk? Ale čo s ním?
    Prosím vysvetlite mi to niekto.
    591 je účet pre splatnú daň, t.j. tú budeš platiť. Zrážkovú si už zaplatila /nie je splatná/ neúčtuješ na 591. Keby si napr. platila preddavky na daň z príjmu tiež účtuješ priamo cez 221 a zaúčtovaním dane na 591 dostaneš len sumu preplatku alebo nedoplatku dane na 341....

    alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

    alusa783
    ked mi na 341 ostalo 0,09 centov na konci roka teraz sa mi to prenieslo do 2012 mam ich dáko zmazat z tade alebo sa môžu k nim pripočítavať aj tohtoročné? tie ceny sú z dane z urokov na bankovom učte, v DP som si ich nemohla uplatnit lebo sme mali stratu

    dreki je offline (nepripojený) dreki

    konateľ amatér dreki
    Dav Pozri príspevok
    Od roku 2011 sa daň z úrokov účtuje na 591. Úroky aj daň z úrokov sa považujú za daňovo vysporiadané.
    Aj hore vyššie Tweety uvádza že v roku 2007 sa nakoniec účtovali úroky na účet 591.
    Neviem či správne uvažujem - preto prosím o posúdenie a opravte ma prosím v miestach kde sa mýlim. Vopred ďakujem.

    Do 31.12.2010:
    Celý rok sa účtovalo 341/221
    a na konci roka sa celý zostatok účtu preúčtoval interným dokladom 591/341 - čo znížilo prípadnú daň na úhradu na 591
    a tak účet 341 zostal nulový a na 591 bola daň ktorú ešte bolo treba doplatiť

    Čo sa zmenilo od roku 2011?
    Myslím, že úrok zo zostatkov na účte by mal byť nedaňovým výnosom a zrazením dane je zdanenie uzavreté, kým do 2010 bol daňovým výnosom a daň sa nakoniec zúčtovala. Takže by som si vytvoril analytiku 662999 ako nedaňový výnos a všetky príjmy úroku účtoval sem. Logicky daň z tohoto úroku je nedaňový náklad ale táto daň nesmie nijako ovplyvniť ani konečnú daňovú povinnosť na účte 591. Ak tomu správne rozumiem zostatok účtu 591 sa rovná splatnej dani - teda riadku 900 daňového priznania. Z toho mi vychádza že by sa nemala účtovať na 591 lebo tu by ovplyvnila daňovú povinnosť z bežnej činnosti.

    Nemám ale skúsenosti aby som Ti oponoval, Dav. Ale, prosím, kde v mojom myslení je chyba. Ako teda účtovať úrok, daň z úroku v priebehu roka a prípadne aké urobiť preúčtovanie na konci roka ?

    Vopred ďakujem

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    dreki Pozri príspevok
    Aj hore vyššie Tweety uvádza že v roku 2007 sa nakoniec účtovali úroky na účet 591.
    Neviem či správne uvažujem - preto prosím o posúdenie a opravte ma prosím v miestach kde sa mýlim. Vopred ďakujem.

    Do 31.12.2010:
    Celý rok sa účtovalo 341/221
    a na konci roka sa celý zostatok účtu preúčtoval interným dokladom 591/341 - čo znížilo prípadnú daň na úhradu na 591
    a tak účet 341 zostal nulový a na 591 bola daň ktorú ešte bolo treba doplatiť

    Čo sa zmenilo od roku 2011?
    Myslím, že úrok zo zostatkov na účte by mal byť nedaňovým výnosom a zrazením dane je zdanenie uzavreté, kým do 2010 bol daňovým výnosom a daň sa nakoniec zúčtovala. Takže by som si vytvoril analytiku 662999 ako nedaňový výnos a všetky príjmy úroku účtoval sem. Logicky daň z tohoto úroku je nedaňový náklad ale táto daň nesmie nijako ovplyvniť ani konečnú daňovú povinnosť na účte 591. Ak tomu správne rozumiem zostatok účtu 591 sa rovná splatnej dani - teda riadku 900 daňového priznania. Z toho mi vychádza že by sa nemala účtovať na 591 lebo tu by ovplyvnila daňovú povinnosť z bežnej činnosti.

    Nemám ale skúsenosti aby som Ti oponoval, Dav. Ale, prosím, kde v mojom myslení je chyba. Ako teda účtovať úrok, daň z úroku v priebehu roka a prípadne aké urobiť preúčtovanie na konci roka ?

    Vopred ďakujem
    Do roku 2011 sa daň účtovala na 341/221. Na konci roka sa nič nepreúčtovalo. Suma na 591 sa zaúčtovala na základa daňovej povinnosti z daňového priznania. Zostatok na účte 341 predstavoval sumu vzťahu k štátnemu rozpočtu.
    Od 2011 treba úroky a daň z úrokov účtovať na výnosy a náklady. Je to pohľad účtovníctva. Pri podávaní daňového priznania tieto nie sú daňovo uznané, teda budú zvyšovať jednotlivé riadky. To je pohľad daňový.
    Splatná daň z DP sa musí rovnať účtu 341, nie 591.
    Naposledy upravil Gabi03 : 03.05.12 at 08:20

    dreki je offline (nepripojený) dreki

    konateľ amatér dreki
    Ďakujem Gabi03 a Kejka. Musel som si to trochu prehrýzť kým som to pochopil - snáď už to bude v poriadku. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.