Zavrieť

Porady

Príjmy -zmluva o dielo §262,536 Obch.zákonník

Prosím Vás o radu v nasledovnom prípade.
Lekárka, starobná dôchodkyňa má za rok 2006 príjmy zo závislej činnosti vo výške 31 tis.Sk. Okrem toho má príjmy podľa zmluvy o dielo podľa obchodného zákonníka § 262 a 536 v celkovej výške 36 410,- Sk, od deviatich spoločností (sú to príjmy za sledovanie, zbieranie a vyhodnocovanie zdravotníckych produktov, výber vhodných pacientov do vzdelávacích procesov a pod.)
Môžem príjmy zo zmlúv o dielo zdaniť podľa § 8 ods.1 písm a) zákona po odpočítaní 5 násobku životného minima 36 410 - 23 650 = 12 760, alebo musia byť tieto príjmy zdanené podľa §6 ods.2 písm.b) (z činností ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním) Lekárka nie je SZČO, prax vykonáva vo svojej s.r.o., v ktorej však nepoberá príjmy zo závislej činnosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Starobná dôchodkyňa má jeden príjem zo zmluvy o dielo, alebo viac?
    Ak dostáva tieto príjmy viackrát počas roka, mala by mať ZL a príjmy by boli podľa par. 6, resp. by mali byť súčasťou závislej činnosti ....
    Ak má jednu zmluvu o dielo, že vykonala toto dielo ns nejaký účel príležitostne, potom môže ísť o par.8 ods.1 a postupujete cez oslobodenie 23650,..

    Daniela1 je offline (nepripojený) Daniela1

    Daniela1
    Má viac zmlúv o dielo od viacerých obchodných spoločností. Určite s tým máte viacerí skúsenosti - farmaceutické firmy takto motivujú lekárov aby využívali ich produkty. Niektoré spoločnosti jej to vyplácali na dohodu o vykonaní práce - tie príjmy boli zdanené a niektoré na zmluvy o dielo podľa obchodného zákonníka a v tom si neviem rady, keďže ona nie je SZČO, ako to mám zdaniť.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    príležitostný príjem podľa par.8 odsek 1. ,
    Naposledy upravil betka : 19.03.07 at 18:07

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    zmena príspevku, aby nedošlo k zavádzaniu a zlému vysvetleniu.
    Naposledy upravil betka : 19.03.07 at 18:08 Dôvod: napísala som to dvakrát, tento príspevok von

    zemka je offline (nepripojený) zemka

    zemka
    tak som teraz v pomykove...
    mám podobný problém - lekár s príjmami so závislej činnosti + na základe viacerých zmlúv o dielo u jednej spoločnosti odprednášal svoje práce na kongresoch, nie je SZČO, príjmy som zaradila do par.6 ods.2 písm.a/ a Betka ma totálne zneistila, čo s tým ?
    Okrem toho má z Čiech dohodu o provedení práce, a ako potvrdenie dostal papier Vyplacené príjmy s uvedenou sumou, príjmy neboli zdanené - nemala by mať aj ČR podobné tlačivo ako je u nás Potvrdenie o príjmoch... atď, zatiaľ som príjmy so zahraničia nerobila, prosím o radu.

    zemka je offline (nepripojený) zemka

    zemka
    prosím, vie mi niekto poradiť, kam s tými príjmami zo zmluvy o dielo ??
    Neviem si s tým rady...

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Mám presne tento istý problém ešte aj to potvrdenie z ČR to isté, prosííím
    pomôže nám niekto kto s tým má už nejaké skúsenosti ?????

    Príjmy -zmluva o dielo §262,536 Obch.zákonník

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.