Zavrieť

Porady

zákonník práce

brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
práve som zistila, že mi niekto šlohol zákonník práce, kde bleskovo nájdem zákonník? a nebodaj s dákym pokecom?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Čimko Pozri príspevok
Vraj kvôli tomu, že má skrátený prac. čas, tak nemôže mať toľko dovolenky ani gastrolístkov ako ostatní zamestnanci, ktorí pracujú na 8 hod. S tými gastráčami by som to pochopila, keď robí na menej hod, nemusí dostať pr. gastrolístok na 3 € ako ostatní, môže byť jeho hodnota menšia. S dovolenkou mi to ale nie je jasné.
Má toľko dovolenky, koľko je ročný nárok, len jeden deň nebude 8 hod. ale 6 hod., a na SL má rovnaký nárok ako tí, čo pracujú 8 hod.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

karol x Pozri príspevok
dobre, ale aky zmysel alebo co hovori v takom pripade v ZP, ze ...prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla...
Táto veta platí v prípade, ak má zamestnávatel uzatvorenú zmluvu so stravovacím zariadením (zamestnanci nedostávajú gastrolístky) a odber stravy je faktúrovaný priamo zamestnávatelovi.
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

karol x Pozri príspevok
ak je povinny poskytnut financny prispevok?
§152
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>íspevok podľa osobitného predpisu.
(6)
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

Dúfam, že to už bude jasné.
2 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

karol x Pozri príspevok
a za dalsie. vsetci, ktori sa snazili poradit, za co fakt velmi, velmi dakujem, pisali ake je to jednoduche. aj mne sa zdalo, ze ja som asi ten pako, co tomu nerozumiem. a furt mam ten pocit. preto sa donemoty pytam tych ktori sa snazia poradit. kym odpovedaju, kladiem otazky. a nechce sa mi verit, ze ak bolo toto ustanovenie v ZP este pred r. 2001, nevie na to odpovedat aspon 1 z piatich, co o tom tu pisali.
Jedno je pravda, že v zákone to nie je jednoznačne uvedené. Pre istotu uvediem znenie toho paragrafu ods. 1 - 5:

"(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom."


To, čo napísala kvaka, je zase len výklad zákona, ako to chápe ona. Ja sa s týmto názorom nestotožňujem.

Kvaka Pozri príspevok
Ja som ti svoj názor napísala, asi nezrozumiteľne, tak skúsim inak. V odseku 3 sú dve sumy, vzťahujú sa na jedlo, ktoré sa poskytuje podľa odseku 2. Pri jedle poskytovanom podľa odseku 2 sa dá určiť presne hodnota - cena jedla, vieš určiť presne príspevok zamestnávateľa na stravovanie. Limitovaný je výškou 55% z 3,80€. Stravovacie poukážky sú samostatne riešené v odseku 4. Ak sa nedá strava zabezpečiť ani podľa odseku 2 ani podľa odseku 4, tak sa poskytne finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3. Môj názor je ten, že keďže v zákone nie je určený spôsob preukazovania ceny takéhoto jedla, tak z odseku 3 sa dá uplatniť jediná suma a to je 55% z 3,80. Keby bol zákonodarca chcel, aby sa uplatnila aj minimálna suma, musel by ju exaktne určiť tak, ako pri stravovacej poukážke. Ale treba požiadať o výklad ministerstvo, iba tam ti môžu dať kvalifikovaný výklad zákona.
Zákonodarca pri tvorbe zákona asi nemyslel na všetky možné prípady, ktoré môžu nastať. To, že ty máš len jediného zamestnanca, a aj tomu budeš vyplácať príspevok v hotovosti, je asi v praxi nie bežné, skôr výnimočné. Alebo ak sa aj vyskytne taký prípad, tak si to zamestnávateľ dohodne so zamestnancom.

Preto sa poraďáci snažili ti poradiť spôsob, ako by sa to dalo poriešiť, aby to nebolo v rozpore so zákonom, keď už to zákon konkrétne neupravuje. Logicky potom naše argumenty boli, že si tú minimálnu hodnotu stravy treba odvodiť z minimálnej hodnoty stravného lístka (aj keď to zo zákona nevyplýva). Inú možnosť ti naznačila kvaka - poskytnúť zamestnancovi 55% z hodnoty 3,80. Ani jedno z uvedených riešení neodporuje zákonu a myslím, že žiadny kontrolór z IP by voči tomu nemal námietky.

Ale ak ti nevyhovuje ani jedno z uvedených riešení, resp. ak to chceš mať podložené stanoviskom tvorcu zákona, tak to ti na porade dať nevieme. My ti vieme poradiť len v intenciách zákona, ale nevieme dať záväzné stanoviská a výklady k zákonom. Preto sa musíš obrátiť na zákonodarcu - ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny (myslím, že ani DÚ nebude tou správnou inštitúciou, lebo oni tiež nemôžu dať záväzné výklady k zákonu, oni to môžu posúdiť nanajvýš z daňového hľadiska, teda čo je pre nich akceptovateľné.)

Ak máš spor so zamestnávateľom, že ti nechce priznať vyšší príspevok, tak sa môžeš obrátiť na súd. ALe myslím, že tá minimálna hodnota stravného lístka by bola najlepšia alternatíva riešenia, pretože ak bola stanovená tá minimálna hodnota, tak tá asi vychádzala z nejakej priemernej alebo minimálnej trhovej ceny, za ktorú je možné zakúpiť stravu v stravovacích zariadeniach. Preto by bolo možné obdobne postupovať aj pri určení ceny jedla - teda určiť takú cenu, za ktorú bude zamestnanec schopný si v okolí kúpiť teplé jedlo.
Naposledy upravil Chobot : 12.08.11 at 21:27
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
kamo252 Pozri príspevok
To od-do som myslel tú dobu na ktorú sa dohodlo.No ale ja si myslim, že keď mám zmluvu na dobu určitú tak musí mať koniec do kedy je zmluva uzatvorená, ale ten nemám v zmluve uvedený.A keď som sa pýtal, že kedy končí tá určitá doba tak mi povedali, že dokedy ma bude potrebovať užívateľský zamestnávateľ.
No, a pretože sa nevie, dokedy ťa bude potrebovať užívateľský zamestnávateľ, preto tam nemôže byť uvedený presný dátum ukončenia PP.

Príklad: zamestnanec je dlhodobo PN, miesto neho prijmú do PP zamestnanca, ktorému však v PZ uvedú, že PZ sa uzatvára na dobu počas trvania PN zamestnanaca XY (tiež sa tam neuvedie presný dátum, lebo ani v tomto prípade sa nevie, kedy zamesnanec XY ukončí PN).
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tajnostkárka Pozri príspevok
Prosím o radu som zamestancom vo firme vyše 20rokov momentálne sa vo firme prepúšťa - mám 25dní dovolenky za minulý rok
Mám nárok na vyplatenie dovolenky pokiaľ by som dostala výpoveď k 31.1.2012? Zamestnávatel je povinný vyplatiť zamestnancovi náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku v prípade skončenia prac.pomeru.
Pokiaľ dostanem výpoveď dohodou mám na niečo nárok.? ZP nepozná výpoveď dohodou. Ak dostaneš výpoveď z org.dôvodov a chceš aby ti vznikol nárok na odstupné, musíš požiadať o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby. T.zn. pri preberaní výpovede musíš na zamestnávatelovu kopiu napísať, že žiadaš o skončenie prac.pomeru pred začiatkom plynutia výpovednej doby.
Aká je teraz po novom dĺžka výpovednej doby - ochranná lehota - viem,že voľakedy to bolo 42dní koľko je to teraz.Od 1.9.2011 už len 7 dní.
Veľmi sa v týchto zákonoch nevyznám.
Ešte takto ak by som išla pred 31.1.2012 na PN môžem dostať výpoveď - na koľko sa dá predĺžiť PN?Počas PN-ky ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď.

Prosím poraďte,keď už teda skončím,nech ešte aspoň niečo získam
odpoveď v texte.
2 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

apinko Pozri príspevok
chcem sa opytat na § 141 bol som u doktora 2 hod. u druheho doktora 3 hod. mam pravo mat zaplateny cely den,a ci ma pravo zamestnavatel mi to zaplatit a strhnut mi to z nadcasov.ked zakonik prace hovori ze mam narok na 7 dni na seba a 7 dni na clena rodiny.
Ak donesieš potvrdenie o návšteve lekára, môžeš mať zaplatený paragraf.
Či chceš čerpať nadčasy? Aj tak sa dá. Záleží, ako sa dohodneš so z-ľom.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

karol x Pozri príspevok
prepacte nerozumiem mzdovym grifom, ale ak mam gastrac a idem s nim platit jedlo v nejakej hodnote, ako sa mzdar dozvie, kolko si ma dat do nakladov? alebo as to týka len zavodnych jedalni? ci som uplne mimo?
Je jedno aký je obed drahý. Vždy platí: Podľa zákona si daňovník, môže znížiť základ dane o náklady na stravné za každý odpracovaný deň najviac v rozsahu a vo výške pre časové pásmo 5 až 12 hodín
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

karol x Pozri príspevok
a ak sa chodim stravovat s gastracom do McD? posle McD zamestnavatelovi fakturu?
A prečo by ju mal posielať, veď ty tam zaplatíš gastráčom, ktorý si dostal od svojho zamestnáv.. Napíš v čom máš problém.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kn-alka Pozri príspevok
FP sa neposkytuje len pre takých zamestnancov, ktorí majú potvrdenie od lekára o diéte? Tá 3. možnosť mi doteraz nie je jasná, každý sa len dohaduje, či môže, alebo nemôže zamestnávateľ poskytovať FP. To by totiž SL už vôbec nemuseli existovať a bol by pokoj.

PS: našťastie to som nikdy nemusela riešiť, proste každý komu ja účtujem mzdy, poskytuje SL.
Nie, FP musí poskytnúť vtedy, keď nemá možnosť zabezpečiť stravovanie, tak ako som už napísala( ani SL, ani jedáleň)
§152 citujem už nový, ale nič sa tu nemenilo,
(6) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Karol, prečítaj si ešte raz odsek 2, aby si pochopil. Nehľadaj cenu najmenej 55%.."tam, kde sa nedá použiť.
Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Ak poskytuje stravovanie inak, ako v odseku 2, tak cena v odseku 3, na ktorú sa odvoláva ods. 6 môže logicky byť len tá druhá "najviac však...".
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Ak má dostať výpoveď od 1.9., musia mu ju doručiť najneskôr do 31.8., čiže jednoznačne podľa starého ZP.
1 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

latka Pozri príspevok
Ďakujem pekne, ked som to napísala a sama po sebe prečítala tak mi to tiež došlo....takže ak nepožiada do 30.9. tak bude v spoločnosti pracovať do 31.12.2011 bez ostupného?...
ak odpracuje celú VD, nárok na odstupné už nemá
1 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Pripájam Zákonník práce s komentárom.



sorry prilohu som odstranil kvôli autorským právam
Richard
Naposledy upravil Richard : 20.01.06 at 16:21
0 0
apinko apinko

apinko je offline (nepripojený) apinko

chcem sa opytat na § 141 bol som u doktora 2 hod. u druheho doktora 3 hod. mam pravo mat zaplateny cely den,a ci ma pravo zamestnavatel mi to zaplatit a strhnut mi to z nadcasov.ked zakonik prace hovori ze mam narok na 7 dni na seba a 7 dni na clena rodiny.
0 0
apinko apinko

apinko je offline (nepripojený) apinko

a ked budem mat len jedno razitko od doktora mozem mat zaplateny cely den alebo len tolko kolko som u neho bol.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

apinko Pozri príspevok
a ked budem mat len jedno razitko od doktora mozem mat zaplateny cely den alebo len tolko kolko som u neho bol.
ak napíše, že platí celý deň - tak nikto to nebude spochybňovať
0 0
apinko apinko

apinko je offline (nepripojený) apinko

ok dik.
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Ahoj,
chcela by som sa spýtať, či môže zamestnávateľ krátiť dovolenku - jedná sa o prac.pomer na kratší čas (6 hod. denne), doteraz mal zamestnanec nárok na 4 týždne (20 dní), teraz zamestnávateľ oznámil, že zamestnanec bude mať nárok len na 17 dní. Zmenilo sa to v novom Zákonníku práce - nenašla som tam nič, okrem §49 bod 5, ktorý pojednáva o tom, že zamestnanec na kratší prac.čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť....... Dá sa tento § uplatniť aj na nárok na dovolenku a nárok na gastrolístky oproti bežným zamestnancom pracujúcim na 8 hod. denne?
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Čimko Pozri príspevok
Ahoj,
chcela by som sa spýtať, či môže zamestnávateľ krátiť dovolenku - jedná sa o prac.pomer na kratší čas (6 hod. denne), doteraz mal zamestnanec nárok na 4 týždne (20 dní), teraz zamestnávateľ oznámil, že zamestnanec bude mať nárok len na 17 dní. Zmenilo sa to v novom Zákonníku práce - nenašla som tam nič, okrem §49 bod 5, ktorý pojednáva o tom, že zamestnanec na kratší prac.čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť....... Dá sa tento § uplatniť aj na nárok na dovolenku a nárok na gastrolístky oproti bežným zamestnancom pracujúcim na 8 hod. denne?
Ďakujem.
A ako to odôvodnil? pretože ročný nárok zostáva, ba od budúceho roka bude mať nárok na zvýšenú dovolenku viac zamestnancov, ako doteraz. Stačí vek 33 rokov. A ešte doplním, aj nárok na zabezpečenie stravy ostáva, pretože pracovná zmena je dlhšia, ako 4 hod. denne.
Naposledy upravil Tweety : 08.08.11 at 14:49 Dôvod: dopl.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať