Zavrieť

Porady

SZČO a zamestnanie manželky

ahojte poradáci, chcem sa spýtať akým spôsobom môže SZČO zamestnať svoju manželku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    1janka Pozri príspevok
    ahojte poradáci, chcem sa spýtať akým spôsobom môže SZČO zamestnať svoju manželku?
    hlavný pracovný pomer, HPP na kratšiu prac.dobu, DoVP ....... Alebo môže len tak vypomáhať bez PZ (už to nie je nelegálna práca - našťastie).

    1janka je offline (nepripojený) 1janka

    1janka
    a ked manželka je tiež SZČO a vyučtuje mu napr. učtovnícke služby môže si to on dať normálne do nákladov?

    lenycka78 je offline (nepripojený) lenycka78

    lenycka78
    a ako to je v pripade, ak je manzelka na rodicovskej dovolenke??? moze mu vypomahat bez pracovnej zmluvy bez naroku na mzdu???, alebo ju musi zamestnant ked nic insie len na dohodu ????
    Mozete mi niekto poradit????
    Dakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lenycka78 Pozri príspevok
    a ako to je v pripade, ak je manzelka na rodicovskej dovolenke??? moze mu vypomahat bez pracovnej zmluvy bez naroku na mzdu???, alebo ju musi zamestnant ked nic insie len na dohodu ????
    Mozete mi niekto poradit????
    Dakujem
    Môže aj bez pracovnej zmluvy vypomáhať ako rodinný príslušník.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    smith Pozri príspevok
    Môže aj bez pracovnej zmluvy vypomáhať ako rodinný príslušník.
    Zák 125/2006
    㤠2a
    (1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
    (2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.“.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JankaO Pozri príspevok
    Zák 125/2006

    㤠2a

    (1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
    (2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.“.
    Matka na rodičovskej dovolenke nie je dôchodkovo poistená? Keď je to tak, tak mám poriadné diery.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    smith Pozri príspevok
    Matka na rodičovskej dovolenke nie je dôchodkovo poistená? Keď je to tak, tak mám poriadné diery.

    Ja nespochybňujem tvoju odpoveď, len som ju doplnila vo všeobecnej rovine, že rodinný príslušník musí byť v tomto prípade dôchodkovo poistený....

    lenycka78 je offline (nepripojený) lenycka78

    lenycka78
    Dakujem velmi pekne za odpovede. Len som teda nepochopila, som dochodkovo poistena alebo nie???? takze ak by som pracovala v manzelovom obchode bez naroku na mzdu a bez pracovnej zmluvy, nebudem mat s tym ziadny problem??? dakujem velmi pekne.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    Petra29 Pozri príspevok
    Si dôchodkovo poistená,môžeš pracovať bez odmeny.
    Ak sa teda prihlásila do Sociálnej poisťovne do 15 dní od pôrodu (teda vlastne aj neskôr, ale prihlásiť sa treba)...

    lenycka78 je offline (nepripojený) lenycka78

    lenycka78
    ako do 15 dni od porodu?? ja som rodila este v januari 2007, to sa aj na mna ta povinnost vztahuje????

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    lenycka78 Pozri príspevok
    ako do 15 dni od porodu?? ja som rodila este v januari 2007, to sa aj na mna ta povinnost vztahuje????
    Pokiaľ ja viem, povinnosť prihlásiť sa do 15 dní od narodenia dieťatka platí od 1.8.2006.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Ale ak si pred pôrodom bola na rodičovskej s iným dieťaťom do 3 rokov, automaticky si ešte bola poistená dôchodkovo podľa starého zákona.

    lenycka78 je offline (nepripojený) lenycka78

    lenycka78
    nebola som , na matersku som nastupovala 30.11.2006 takze mam utekat na socialku?? nebude to nejako neskoro uz??? a tam im mam podpisat nejake vyhlasenie???velmi pekne dakujem za rady

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    lenycka78 Pozri príspevok
    nebola som , na matersku som nastupovala 30.11.2006 takze mam utekat na socialku?? nebude to nejako neskoro uz??? a tam im mam podpisat nejake vyhlasenie???velmi pekne dakujem za rady
    určite choď na tú sociálku, prihlás sa na tlačive reg.list FO, zober si rodný list + kópiu, zvyšok ti vysvetlia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.