radoslav
Dotaz: Aktuálne ugentne riešim obdobný problém - návrh na zmenu sídla s.r.o. Je správny nasledovný postup? Spoločnosť má jediného spoločníka=zahraničná PO, ktorú zastupuje jediný štatutár(=ďalej ZS) a tak podľa aktuálnej platnej Spol. zmluvy nám stačí rozhodnutie ZS o zmene spoločenskej zmluvy v predmetnom bode ako prílohovú listinu na zavkladovanie Návrhu na zápis zmeny - príslušný formulár OR + kolok 1.500,- SKK.
Neviem, či toto rozhodnutie má byť:
1. neoverene podpísané ZS a konateľom(=prevzal na vedomie...)
2. s overeným podpisom ZS (u nás alebo i v krajine sídla ZS?)
3. kompletná notárska zápisnica z mimor. VZ spol.
V r.1998 stačilo na zmeny (zákl. imanie atď.) iba neoverený podpis ZS, i keď až na moje odvolanie na výzvu OR, že ide o jednoosobovú spoločnosť, nerád by som z časových dôvodov - podávam rôzne žiadosti na povolenia a certifikáty najlepšie už so predmetnou zmenou - absolvoval znova dvojmesačné dopisovanie s OR.
Vopred vďaka za skorú odpoveď .
Takže:
1. v prípade, ak má spoločnosť jediného spoločníka, mala by mať zakladateľskú listinu a nie spoločenskú zmluvu (ale požiadavky na obsah sú totožné, takže je to vlastne jedno)
2. stačí spraviť rozhodnutie jediného spoločníka, že sa mení príslušný bod zakladateľskej listiny. Rozhodnutie podpíše štatutár zahraničnej spoločnosti, a tento podpis musí byť overený /najlepšie u nás, aby obchodný register nemal chúťky požadovať superlegalizáciu/. Notárska zápisnica sa už nevyžaduje.
3. na zápis do OR treba podať vypísaný formulár a priložiť:
- rozhodnutie jediného spoločníka o zmene zakladateľskej listiny (2 rovnopisy)
- úplné znenie zakladateľskej listiny, ktorú podpíše konateľ spoločnosti (slovenskej, nie tej zahraničnej, i keď to teoreticky môže byť tá istá osoba) - tiež v dvoch rovnopisoch
- aktuálny výpis z obchodného registra zahraničného spoločníka - aby bolo preukázané, že osoba, ktorá rozhodnutie o zmene zakladateľskej listiny podpísala, je naozaj štatutárom tejto spoločnosti) - ak nie je v "zrozumiteľnom" jazyku, je vhodné ho dať preložiť
- samozrejme kolky
4. zmenu sídla treba oznámiť aj ďalším inštitúciam - živnostenskému úradu, daňovému úradu atď. Pri zmene sídla na živnostenskom úrade treba predložiť aj platnú zmluvu o nájme nebytových priestorov, list vlastníctva alebo iný doklad, ktorý preukazuje, že priestory, ktoré uvádzate ako nové sídlo, užívate na základe existujúceho právneho titulu.
Dúfam, že som na nič nezabudol.. Veľa štastia