Zavrieť

Porady

Zrušenie uživacieho práva na byt po rozvode

Chcela by som poprosit o radu , ako zrušiť uzivacie právo na družstevný byt-bývalemu manželovi ktorý stále býva snami(so mnou a mojimi dvomi detmi neplnoletými,navštevuju ešte strednú školu a boli zverený súdom mne do výchovi.)Chcem podotknúť , že bývali manžel sa nepodiela na uhrádzaní najomného ani čo sa týka uživania bytu - od roku 2003 až dodnes .A rozvedený sme od novembra 2004 - kde mi neplatí ani vyživné na deti, za čo bol už súdom odsúdený.Dostal podmienku na 18 mesiacov s tým, že mi zanedbané vyživné uhradí. Na právnika nemám s finančných dôvodov.Preto Vás chcem poprosiť bud o právnu radu alebo niekoho kto s tym mal už v minulosti skúsenosti.

Ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ten byt nemajú vo vlastníctve iba v nájme, treba dať návrh na zrušenie spoločného nájmu bytu a učenie jej za jedninú nájomníčku.

    § 705 obč. zákonníka

    (1) Ak sa rozvedení manželia nedohodnú o nájme bytu, súd na návrh jedného z nich rozhodne, že sa zrušuje právo spoločného nájmu bytu. Súčasne určí, ktorý z manželov bude byt ďalej užívať ako nájomca.
    (3) Pri rozhodovaní o ďalšom nájme bytu vezme súd zreteľ najmä na záujmy maloletých detí a stanovisko prenajímateľa.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Zitulda, Lubaba, Danielle369, terezamaria, zdenka131
    5

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Anna.G Pozri príspevok
    Chcela by som poprosit o radu , ako zrušiť uzivacie právo na družstevný byt-bývalemu manželovi ktorý stále býva snami(so mnou a mojimi dvomi detmi neplnoletými,navštevuju ešte strednú školu a boli zverený súdom mne do výchovi.)Chcem podotknúť , že bývali manžel sa nepodiela na uhrádzaní najomného ani čo sa týka uživania bytu - od roku 2003 až dodnes .A rozvedený sme od novembra 2004 - kde mi neplatí ani vyživné na deti, za čo bol už súdom odsúdený.Dostal podmienku na 18 mesiacov s tým, že mi zanedbané vyživné uhradí. Na právnika nemám s finančných dôvodov.Preto Vás chcem poprosiť bud o právnu radu alebo niekoho kto s tym mal už v minulosti skúsenosti.

    Ďakujem...
    Z príspevku som pochopil, že už ste rozvedení. Pravdepodobne ste byt nadobudli spoločne počas manželstva. Rozvodom ste ešte asi majetok nevysporiadali, preto aj on má právo užívať byt. Jedine súd môže zrušiť užívacie právo, keďže ide o družstevný byt. Súd musí určiť, za akých pdomienoka komu ponechá právo byt užívať a akým spôsobom sa má bývanie druhého vysporiadať (možno bude treba zohnať náhradné ubytovanie).

    Nezávidím Ti, ale ak si na tom finančne zle, existujú pri úradoch práce bezplatné právne poradne. Nie je to síce nič svetoborné, ale predsa je to len aká-taká pomoc. Skú tam zájsť, zobrať si všetky papiere so sebou a popýtať sa.

    Anna.G je offline (nepripojený) Anna.G

    Anna.G
    Nevedela som , že aj nieco takéto existuje. Za radu veľmi pekne ďakujem a hneď v pondelok sa na úrad prace vyberiem

    Ďakujem....

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Chcela by som sa niečo spýtať ?
    Moja dcéra býva v obecnom byte a je viac ako rok rozvedená. Samozrejme, že tam jej exmanžel býva tiež, nakoľko tento byt od mesta nadobudli spolu. Lenže ex neprispieva ani na nájom, ani na elektrinu....skrátka na nič a ešte aj dlží na výživnom.
    Ako mu možno zrušiť právo užívania obecného bytu ?

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Mária27 Pozri príspevok
    Ak ten byt nemajú vo vlastníctve iba v nájme, treba dať návrh na zrušenie spoločného nájmu bytu a učenie jej za jedninú nájomníčku.

    § 705 obč. zákonníka

    (1) Ak sa rozvedení manželia nedohodnú o nájme bytu, súd na návrh jedného z nich rozhodne, že sa zrušuje právo spoločného nájmu bytu. Súčasne určí, ktorý z manželov bude byt ďalej užívať ako nájomca.
    (3) Pri rozhodovaní o ďalšom nájme bytu vezme súd zreteľ najmä na záujmy maloletých detí a stanovisko prenajímateľa.
    Prosím a nevedela by si mi poradiť, kde by som našla taký návrh ? Už som na internete prebrúzgala čo sa dalo, lenže nikde som nič nenašla.
    Ďakujem.

    Zrušenie uživacieho práva na byt po rozvode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.