Zavrieť

Porady

príjem z prenájmu - ako zdaniť?

Dobry den.
Pán xyz je podnikateľ, platiteľ DPH. Okrem z príjmov z podnikania mal príjem z prenájmu bytu, ktorý je jeho súkromným vlastníctvom a spolu s manželkou ho má v BSM.
Príjem za prenájom v r. 2006 bol vo výške 55.500,-Sk. Keďže je napoly s manželkou, tak priznáva iba polovicu, t.j. 27750,-Sk. Podľa zákona (neviem akého) si od toho môže odrátať sumu 23650,-Sk. A ostane mu suma 4.100,-Sk ktorú prizná v DP. Mám v tomto všetkom pravdu?

A ešte taká vec, že pán XYZ chce od toho ešte odrátať paušál 40%. Je to možné? Nevzťahuje sa to len na neplatcov DPH? Ak si to môže uplaniť aj on tak mi prosím poraďte ako.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Pán xyz je platcom dph a na základe uvedeného aj príjem z prenájmu podlieha dph. V tomto prípade bude asi najvýhodnejšie ak sumu 55.500 Sk zdaní manželka.

    zaphira je offline (nepripojený) zaphira

    zaphira
    ALe ja som mala na mysli daň z príjmov. Čo s tými 40%?
    A čo sa týka DPH, ten príjem podlieha DPH aj keď ten byt je jeho súkromným a nie je v podnikaní?
    Jednoduchšie by asi bolo, keby tento príjem priznala jeho manželka, ak nie je
    platiteľom DPH, potom uplatní 40% výdavky a nezdaniteľnú sumu 23 650.-- podľa zákona o DP.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    zaphira Pozri príspevok
    ALe ja som mala na mysli daň z príjmov. Čo s tými 40%?
    A čo sa týka DPH, ten príjem podlieha DPH aj keď ten byt je jeho súkromným a nie je v podnikaní?
    Už sa to tu na porade preberalo, preto som Ti napísala, že pre neho bude výhodnejšie ak príjem zdaní manželka. Samozrejme ak nie je platiteľ dph.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    zaphira Pozri príspevok
    ALe ja som mala na mysli daň z príjmov. Čo s tými 40%?
    A čo sa týka DPH, ten príjem podlieha DPH aj keď ten byt je jeho súkromným a nie je v podnikaní?
    Áno, aj keď prenajíma ako súkrom.osoba. Jedna z podmienok na uplatnenie paušál.výdavkov je , že nemôže byť počas roka platiteľom dph.

    zaphira je offline (nepripojený) zaphira

    zaphira
    A ked ho prenajíma osobe ktorá nie je platiteľom DPH? je to len najaká mladá baba. Aj vtedy ten príjem podlieka DPH?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    zaphira Pozri príspevok
    A ešte taká vec, že pán XYZ chce od toho ešte odrátať paušál 40%. Je to možné? Nevzťahuje sa to len na neplatcov DPH? Ak si to môže uplaniť aj on tak mi prosím poraďte ako.
    Ďakujem.
    Zaphira, v tejto otázke sa pýtať na uplatňovanie paušál.výdavkov ....

    zaphira Pozri príspevok
    A ked ho prenajíma osobe ktorá nie je platiteľom DPH? je to len najaká mladá baba. Aj vtedy ten príjem podlieka DPH?
    a v tejto otázke zasa hovoríš o príjme či podlieha dph...

    Tak čo ťa v skutočnosti zaujíma?

    zaphira je offline (nepripojený) zaphira

    zaphira
    zaujíma ma oboje. Pôvodne som chcela vediet len to ohladom tych pausálnych výdavkov, ale ktosi tu načrtol že ten príjem podlieha DPH, tak ma uz zaujíma aj to, lebo pán XYZ mi o tom príjme povedal až teraz ked uz je DPH za rok 2006 dávno uzavreté. Tak teraz rozmýslam co s tým.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Už som Ti napísala, aby si skúsila prehodnotiť zdanenie s jeho manželkou.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    zaphira Pozri príspevok
    zaujíma ma oboje. Pôvodne som chcela vediet len to ohladom tych pausálnych výdavkov, ale ktosi tu načrtol že ten príjem podlieha DPH, tak ma uz zaujíma aj to, lebo pán XYZ mi o tom príjme povedal až teraz ked uz je DPH za rok 2006 dávno uzavreté. Tak teraz rozmýslam co s tým.
    Prečítaj si túto celú tému, stojí za to.

    http://www.porada.sk/t20836-vydavky-v-par-6.html

    Tu zistíš ohľadom paušál.výdavkov a aj ohľadom dph. Ešte dodám, že aj keď XYZ prenajíma nehnut.ako súkromná osoba, tak príjem z prenájmu sa započítava do obratu. Súhlasim s mysimis, pokiaľ je tá možnosť, nech príjem z nehnuteľnosti zdaní manželka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.