Zavrieť

Porady

Sirotský dôchodok - výška pri znovuzískaní nároku

Prosím o radu. Manžel zomrel v roku 1994. Dcéra poberala sirotský dôchodok (ktorý bol postupne zvyšovaný na cca 2300 Sk) do februára tohto roka. V septembri znovu nastúpila do školy a opäť jej vznikol nárok na sirotský dôchodok - vo výške 903,- Sk. Nerozumiem tomu, lebo podľa mňa platí síce § 293l, ale aj § 82 a dôchodok nemal byť priznaný v menšej výške, v akej sa vyplácal do februára 2006, dokonca by mal byť vyšší, keďže sa sirotské dôchodky zvyšovali z 30 na 40 % (viď vybrané paragrafy). Poisťovňa trvá na svojom, ale ja tomu neverím - možno len nechcem...<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Zákon o sociálnom poistení 461/2003 Z.z. po novele 310/2006

§ 77
Suma sirotského dôchodku
(4) Suma sirotského dôchodku, na ktorý vznikne znovu nárok podľa § 76 ods. 5 druhej vety, je 40% sumy starobného dôchodku, na ktorý by mal nárok zomretý rodič alebo osvojiteľ dieťaťa ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku.)

§ 82
Zvyšovanie dôchodkových dávok
(5) Dôchodková dávka, ktorá sa v príslušnom kalendárnom roku nevyplácala z dôvodu zániku nároku na jej výplatu, sa zvýši pri opätovnom vzniku nároku na jej výplatu za každý príslušný kalendárny rok, v ktorom sa dôchodková dávka nevyplácala. Tieto zvýšenia patria od opätovného vzniku nároku na výplatu dôchodkovej dávky.
§ 293l
(8) Ak nárok na sirotský dôchodok vznikol v období od 1. januára 2004 do 31. júla 2006 podľa § 265 a nárok na jeho výplatu trvá po 31. júli 2006, suma sirotského dôchodku sa určí od splátky splatnej po 31. júli 2006 vo výške 40 % dôchodku zomretého rodiča alebo osvojiteľa, na ktorý mal alebo by mal nárok v čase úmrtia vrátane zvýšení podľa tohto zákona, ktoré by patrili k sirotskému dôchodku od vzniku nároku na tento dôchodok; odsek 6 tretia veta platí rovnako. Ak tento sirotský dôchodok sa do 31. júla 2006 nevyplácal alebo zanikol na neho nárok, suma sirotského dôchodku sa určí vo výške 40 % dôchodku zomretého rodiča alebo osvojiteľa, na ktorý mal alebo by mal nárok v čase úmrtia, a vypláca sa od opätovného vzniku nároku na jeho výplatu vrátane zvýšení podľa tohto zákona alebo od opätovného vzniku nároku.

<o:p>Ďakujem </o:p>
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anka.m. je offline (nepripojený) anka.m.

    anka.m.
    Dobrý večer
    aj ja by som sa chcela spýtať. Mama mi zomrela v máji 1999 a od vtedy som sustavne poberala sirotský dôchodok až do júna 2005, kedy som zmaturovala. cez leto mi nárok stale trval, nedostala som sa ale na VŠ a tak som sa na rok zamestnala. pracovala som v Sony. o rok neskôr som bola prijata na VŠ denné štúdium. prvý rok mám za sebou. som druháčka a vybavujem novú požiadanie o sirotský a tým pádom aj vdovský pre otca. dostala som info, že minulý rok, ke´d, že som študovala mi SP doplatí, neviete mi povedať o koílo mi ho môžu skresať, ke´d som rok pracovala?

    veími pekne ďakoujem za pomoc

    majetok je offline (nepripojený) majetok

    majetok
    Mala som pravdu :-). Sociálna poisťovňa mala vnútornú kontrolu, prerátala a doplatila. Zaujímavé, že jej právnici vedeli "fundovane" zdôvodniť aj pôvodné aj nové rozhodnutie...

    Sirotský dôchodok - výška pri znovuzískaní nároku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.