Zavrieť

Porady

Príjem v hotovosti

ADA ADA

ADA je offline (nepripojený) ADA

Môžete mi prosím niekto poradiť v ktorom paragrafe nájdem informáciu, že platba pokladňnu v hotovosti nesmie presiahnuť sumu 50.000,- SK Ďakujem
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
SERVIS
Čo mám spraviť teraz? Vystavujem bežne doklady z ERP. 2x sa mi za posledné asi 2 mesiace stalo, že som pri účte vyše 50.000.- Sk neurobila fa ale iba doklad z ERP? Dobre o tom viem, ale v tej chvíli ma to nenapadlo.
Ešte je dôležité, komu bol takýto doklad určený a to, či ste alebo nie ste platiteľ DPH.

Ak nie ste platiteľ DPH, netýka sa Vás povinnosť vystaviť faktúru a teda doklad z ERP môže byť aj vo výške vyššej ako 50 tis. Sk.

Ak ste platiteľ DPH, ale predávali ste osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou podľa zákona o DPH, rovnako môžete vystaviť doklad z ERP vo výške vyššej ako 50 tis. Sk, nakoľko pre takúto osobu nemusíte vystavovať faktúru. Týka sa to napríklad predaja občanovi.

A pre úplnosť, rovnako nie ste povinní vystaviť faktúru ak ste platiteľ dane v prípade, že by predmetom dodania bol tovar alebo služba, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28-42 ZDPH.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

evina
Betka prosím Ťa pozri si celú túto tému dosť sme sa ju snažili rozpracovať a dopadla nakoniec v prospech daňovníka versus tvrdenia DÚ, o ktorom píšeš aj Ty. Takéto Tvoje vyjadrenie /bez prečítania celej témy/ zbytočne zas pomýli ostatných, ktorý si prečítajú len koniec. Takže ja radšej zopakujem:

Na základe vystavenej faktúry ste mohli prijať platbu v hotovosti na základe príjmového dokladu v ten istý deň už od 1.1.1997.
pozri podrobne najmä príspevok 14 prosím...
Evina, sorry, uvedomujem si, ze som si mala precitat celu temu, ktora bola dopodrobna rozpracovana. Zotrela si ma statocne. Nabuduce si to radsej precitam cele, nebudem leniva, a az potom budem reagovat. Vidim, ze si touto temou stravila kopec casu a venovala si sa jej naplno. Neviem, ci si obcas precitas Dane a uctovnictvo, Danovy a uctovny PP, ja to citam od A po Z. Niekde bola tiez rozoberana tato tema, ale inak. Teraz neviem, co je fakt spravne. Dam si robotu, a pokusim sa to vyhladat. Tusim, ze je to niekde v letnych cislach. Dam Ti potom hned vediet. Potom nech nezavadzaju ludi bludami v Poradcovi podnikatela. Spolieham sa dost casto na ich vyklady. Este raz sorry.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka
Evina, sorry, uvedomujem si, ze som si mala precitat celu temu, ktora bola dopodrobna rozpracovana. Zotrela si ma statocne. Nabuduce si to radsej precitam cele, nebudem leniva, a az potom budem reagovat. Vidim, ze si touto temou stravila kopec casu a venovala si sa jej naplno. Neviem, ci si obcas precitas Dane a uctovnictvo, Danovy a uctovny PP, ja to citam od A po Z. Niekde bola tiez rozoberana tato tema, ale inak. Teraz neviem, co je fakt spravne. Dam si robotu, a pokusim sa to vyhladat. Tusim, ze je to niekde v letnych cislach. Dam Ti potom hned vediet. Potom nech nezavadzaju ludi bludami v Poradcovi podnikatela. Spolieham sa dost casto na ich vyklady. Este raz sorry.
Betka naozaj som Ťa nechcela zotrieť, nezapieram však, že ma trochu mrzelo, ak na záver tejto témy sa naraz z čista-jasna objavil tento protinázor. Ak si prečítaš príspevok č. 42 pochopíš, že sme naozaj pocítili istú morálnu satisfakciu a mňa potešilo aj to, že to bol konkrétny zásah z Porady v prospech diania Janinej firmy. Vždy ak chceme ragovať na nejaký príspevok mali by sme si prečítať min. niekoľko predtým, jednak, aby sme sa neopakovali, alebo naraz nenapísali čosi čo už je vyriešené.ˇ

Publikácie, ktoré uvádzaš čítam a veľakrát sú mojím pomocníkom a viem, že sa vyskytujú ešte také názory, lebo pred rokom 1997 to tak bolo a Opatrenie MF nikto nezrušil a neaktualizoval, preto to niekto jednoducho nepostrehol. V rozhodujúcich chvíľach sú to však vždy zákony, vyhlášky a pod., ktorými sa snažím riadiť. Tieto predpisy ma nesklamali ani teraz a radosť mám o to väčšiu , že odpoveď Janiny v príspevku 42 môžme brať aj ako precedens do budúcnosti pre ostatných.


P.S. Ešte nájdeš jedno "zotretie" v téme ERP a vianočné trhy, ale považuj to už týmto za vybavené
Naposledy upravil evina : 01.12.05 at 20:38
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

evina
Betka naozaj som Ťa nechcela zotrieť, nezapieram však, že ma trochu mrzelo, ak na záver tejto témy sa naraz z čista-jasna objavil tento protinázor. Ak si prečítaš príspevok č. 42 pochopíš, že sme naozaj pocítili istú morálnu satisfakciu a mňa potešilo aj to, že to bol konkrétny zásah z Porady v prospech diania Janinej firmy. Vždy ak chceme ragovať na nejaký príspevok mali by sme si prečítať min. niekoľko predtým, jednak, aby sme sa neopakovali, alebo naraz nenapísali čosi čo už je vyriešené.ˇ

Publikácie, ktoré uvádzaš čítam a veľakrát sú mojím pomocníkom a viem, že sa vyskytujú ešte také názory, lebo pred rokom 1997 to tak bolo a Opatrenie MF nikto nezrušil a neaktualizoval, preto to niekto jednoducho nepostrehol. V rozhodujúcich chvíľach sú to však vždy zákony, vyhlášky a pod., ktorými sa snažím riadiť. Tieto predpisy ma nesklamali ani teraz a radosť mám o to väčšiu , že odpoveď Janiny v príspevku 42 môžme brať aj ako precedens do budúcnosti pre ostatných.


P.S. Ešte nájdeš jedno "zotretie" v téme ERP a vianočné trhy, ale považuj to už týmto za vybavené
Jasne, ze som ho nasla. (Vianocne trhy)
A som rada, ze ten prispevok 42 skoncil takto.
Mala som kontrolu za rok 2003 z dani z prijmov nedavno, a nevedeli mi nic najst, take boli najedovane, ze sa mi zacali vyhrazat, ze mi mozu naparit pokutu z uctovnictva do vysky tusim 3 %? Zase nemali co. Potom zacali prezerat datumy uhrad, vystavenia, ci nie su zhodne, ale uz som pocula o tom, ze sa to u nas takto robi, a tak som musela vsetky posunut (bolo ich iba par z toho kvanta). Bola to riadna robota navyse.
0 0
sylkra sylkra

sylkra je offline (nepripojený) sylkra

Precitala som si takmer vsetky prispevky......tie od EVINA perfektne, dakujem........a mam ste jednu otazku:

malobchodna predajna predava pocitace a samozrejme ich cena bude vyssia ako 50.000,-. Pride obcan a kupi si PC a vsetko okolo neho dajme tomu za 62.000,-...ja chcem samozrejme evidovat trzbu cez ERP, aby som
sa nemusela zdrzovat fakturou. Je to OK? alebo musim vystavit obcanovi,
ktory nepotrebuje doklad k odpoctu DPH, fakturu?
V skratke............mozem bez problemov evidovat trzby vacsie ako 50.000,
cez ERP?
dakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

sylkra
Precitala som si takmer vsetky prispevky......tie od EVINA perfektne, dakujem........a mam ste jednu otazku:

malobchodna predajna predava pocitace a samozrejme ich cena bude vyssia ako 50.000,-. Pride obcan a kupi si PC a vsetko okolo neho dajme tomu za 62.000,-...ja chcem samozrejme evidovat trzbu cez ERP, aby som
sa nemusela zdrzovat fakturou. Je to OK? alebo musim vystavit obcanovi,
ktory nepotrebuje doklad k odpoctu DPH, fakturu?
V skratke............mozem bez problemov evidovat trzby vacsie ako 50.000,
cez ERP?
dakujem
Odpove´d je v príspevku 62 od AVO-citujem AVO:

" Ak ste platiteľ dph, ale predávali ste osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou podľa zákona o dph, rovnako môžete vystaviť doklad z ERP vo výške vyššej ako 50 tis. Sk, nakoľko pre takúto osobu nemusíte vystavovať faktúru. Týka sa to napríklad predaja občanovi."
0 0
sylkra sylkra

sylkra je offline (nepripojený) sylkra

dakujem pekne za rychlu odpoved.......
Akurat ma napada aky zmysel ma omedzenie 50 tis.???
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

sylkra
dakujem pekne za rychlu odpoved.......
Akurat ma napada aky zmysel ma omedzenie 50 tis.???
Či má zmysel neviem ale je to obmedzenie, ktoré sa týka vzťahu platiteľ DPH versus platiteľ DPH. Platiteľ DPH si nesmie odpočitať DPH z bloku z ERP v hodnote vyššej ako 50 tis., musí byť vystavená faktúra.

Paragraf 71 v odseku 1 zákona určuje povinnosť:


"Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru."
No a blok z ERP nad 50 tis. nie je považovaný za faktúru:

odsek 5 tohto paragrafu: " Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g)."
0 0
sylkra sylkra

sylkra je offline (nepripojený) sylkra

To znamena, ze "ja" -budeme brat do uvahy platitelov reg. na DPH- ze
MUSIM vystavit fakturu, ktora bude riadne zauctovana ako pohladavka
t.j.
311/604 a 343

a v RP si zalozim polozku PRIJEM HOTOVOSTI ZA FAKTURU/POHL., ktora
bude vstupovat do uctovnictva ako uhrada pohladavky. Je to tak OK?
totiz nechcem komplikovat predavacke situaciu, ked bude pred nou stat zakaznik, ktory nakupi viac ako za 50.tis a bude pozadovat fakturu....
alebo je lepsie riesenie?.....
Napada ma:
prijme trzbu do RP, ktora sa zaeviduje ako vsetky ostatne teda vynosy
a DPH.........zakaznikovi vytlaci fakturu, ktora sa nebude nikam evidovat,
aby nedoslo k dvojitemu zauctovaniu
alebo je to blbost, lebo na zaklade trzby nad 50.tis teda z dokladu ERP
si nemozem uplatnit ani ja DPH? takze musim uctovat cez pohladavky?

prepac, ze sa takto rozpisujem, ale hladam najjednoduchsie riesenie pre
predavacku a zaroven pre zakaznika............
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[quote=sylkra]To znamena, ze "ja" -budeme brat do uvahy platitelov reg. na DPH- ze
MUSIM vystavit fakturu, ktora bude riadne zauctovana ako pohladavka
t.j.
311/604 a 343

a v RP si zalozim polozku PRIJEM HOTOVOSTI ZA FAKTURU/POHL., ktora
bude vstupovat do uctovnictva ako uhrada pohladavky. Je to tak OK?


V prípade, že bude zákazník požadovať faktúru toto riešenie, kttoré citujem z Tvojho príspevku sa mi zdá správne.
0 0
sylkra sylkra

sylkra je offline (nepripojený) sylkra

Evina....dakujem

PS
Ale aj tak povazujem za absolutny nezmysel obmedzenie 50tis.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

evina
Odpove´d je v príspevku 62 od AVO-citujem AVO:

" ... rovnako môžete vystaviť doklad z ERP vo výške vyššej ako 50 tis. Sk, nakoľko pre takúto osobu nemusíte vystavovať faktúru. Týka sa to napríklad predaja občanovi."
V § 71 odst. 5 v zákone o DPH sa hovorí, že za faktúru sa považuje aj doklad z ERP ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50000,-.
Ja ako predavač nie som povinná skúmať, či záklazník je občan alebo či nakupuje pre SZČO, PO, neziskovú organizáciu alebo pre seba, alebo či je alebo nie je plátca DPH.

On je povinný ak je platiteľom DPH vystaviť faktúru (§ 71) a tú v tomto prípade nadradzuje doklad z ERP ak cena tovaru nie je vyššia ako 50.000,- vr. DPH.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zlata
V § 71 odst. 5 v zákone o DPH sa hovorí, že za faktúru sa považuje aj doklad z ERP ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50000,-.
Ja ako predavač nie som povinná skúmať, či záklazník je občan alebo či nakupuje pre SZČO, PO, neziskovú organizáciu alebo pre seba, alebo či je alebo nie je plátca DPH.

On je povinný ak je platiteľom DPH vystaviť faktúru (§ 71) a tú v tomto prípade nadradzuje doklad z ERP ak cena tovaru nie je vyššia ako 50.000,- vr. DPH.
Zlata priznám sa ,že nerozumiem celkom.....kto on je povinný vystaviť?

Nikto tu ani nikde nenapísal, že predavač skúma kto pre koho nakupuje... V praxi to je väčšinou tak, že platiteľ dane na to upozorní a faktúru si vyžiada... Pozri si celý príspevok od AVO a tam nájdeš, že občanovi napr. nie je povinnosť vystviť faktúru atď.....
0 0
sylkra sylkra

sylkra je offline (nepripojený) sylkra

Ale podstata je v pripadoch kedy nakupi za viac ako 50tis. Vsekym nam je jasne ako to je do 50tis.....o tom nediskutujem, ale diskutujem o tom ako je to v priapade, ked predavacka zacne nahadzovat polozky do RP a presiahne sumu 50tis. teda napr. 55tis.
To znamena, ci v takomto pripade musi pouzit iny postup t.j. nahodit
fakturu alebo v pohode prijat trzbu vyssiu ako 50tis.
Jednoducho povedane, ci ja nebudem mat problem pri uplatnovani DPH
"na vstupe" z doklade z RP, kde je vyssia DPH nez hovori zakon t.z. ci mi moze daniar povedat, ze tento doklad neuznava, ze mala byt mnou vystavena faktura a z takto vystavenej faktury si mozem uplatnit DPH
"na vstupe".
Druha strana je zakaznik, ktory si chce uplatnit "DPH na vystupe"....ten moze z dokladu z RP max. do 50tis. Nad 50 tis. musi mat fakturu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

sylkra
Ale podstata je v pripadoch kedy nakupi za viac ako 50tis. Vsekym nam je jasne ako to je do 50tis.....o tom nediskutujem, ale diskutujem o tom ako je to v priapade, ked predavacka zacne nahadzovat polozky do RP a presiahne sumu 50tis. teda napr. 55tis.
To znamena, ci v takomto pripade musi pouzit iny postup t.j. nahodit
fakturu alebo v pohode prijat trzbu vyssiu ako 50tis.
Jednoducho povedane, ci ja nebudem mat problem pri uplatnovani DPH
"na vstupe" z doklade z RP, kde je vyssia DPH nez hovori zakon t.z. ci mi moze daniar povedat, ze tento doklad neuznava, ze mala byt mnou vystavena faktura a z takto vystavenej faktury si mozem uplatnit DPH
"na vstupe".
Druha strana je zakaznik, ktory si chce uplatnit "DPH na vystupe"....ten moze z dokladu z RP max. do 50tis. Nad 50 tis. musi mat fakturu.
Sylkra teraz si to trochu zamiešala.
1. Doteraz si písala, že si platiteľ DPH, používaš ERP a otázka bola, či musíš vystavovať faktúru pri predaji nad 50 tis. Bolo Ti odpovedané. U Teba je táto DPH daňňou ny výstupe.
1. Pre zákazníka je táto daň daňou na vstupe a pri predaji nad 50 tis. si túto daň môže odpočítať len na základe vystavenej faktúry k tomuto predaju.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Faktúru ( blok z ERP do 50.000,- v jednotkovej cene - § 71 odst.2 písm.g) je povinný vystaviť platiteľ. Veľmi často je to v jeho zastúpení zamestanec - teda ten predavač.
Platiteľ je povinný vystaviť doklad každému!!!! nie len plátcovi DPH alebo len "podnikateľom". Dokonca je platiteľ pokutovaný za to, ak nevystaví doklad z ERP s platnými náležitosťami.
Naposledy upravil Zlata : 09.01.06 at 09:07
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zlata
Faktúru ( blok z ERP do 50.000,- v jednotkovej cene - § 71 odst.2 písm.g) je povinný vystaviť platiteľ. Veľmi často je to v jeho zastúpení zamestanec - teda ten predavač.
Platiteľ je povinný vystaviť doklad každému!!!! nie len plátcovi DPH alebo len "podnikateľom". Dokonca je platiteľ pokutovaný za to, ak nevystaví doklad z ERP s platnými náležitosťami.
Môj názor je ten, že platiteľ dane je povinný vystaviť de faktúru pri predaji nad 50 tis.len v prípadoch, ktoré sú uvedené v odstavci 1 paragrafu 71... Neplatiteľovi DPH nie je povinný vystaviť faktúru...

Paragraf 71 v odseku 1 zákona určuje povinnosť:


"Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru."

Paragraf 2 zákona bližšie určuje tieto osoby...
Bližšie to rozpísala AVO v príspevku 62.

Len pre ilustráciu: Načo by mi bola ako občanovi faktúra, ak mám bloček z ERP a tým potvrdenú úhradu tovaru, DPH si nemôžem nikde uplatniť. Pre platiteľa, ktorý na základe tohoto bločku odvádza DPH v rámci tržieb sp´ňa tento doklad všetky náležitosti...
Naposledy upravil evina : 09.01.06 at 09:20
0 0
sylkra sylkra

sylkra je offline (nepripojený) sylkra

EVINA
ano, prepac.....riesim viac veci naraz............skor to bola reakcia na
Zlata.............nakolko skutocne si myslim, ze mnohi mame problem
pochopit a sprave nastavit vsetky varianty riesenia pre priad nad
50tis...............ci uz z nasho pohladu ako predavajuceho a taktiez
z pohladu kupujuceho, platcu ci neplatcu DPH.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

sylkra
EVINA
ano, prepac.....riesim viac veci naraz............skor to bola reakcia na
Zlata.............nakolko skutocne si myslim, ze mnohi mame problem
pochopit a sprave nastavit vsetky varianty riesenia pre priad nad
50tis...............ci uz z nasho pohladu ako predavajuceho a taktiez
z pohladu kupujuceho, platcu ci neplatcu DPH.
Myslela som, že asi reaguješ na Zlatu, ale Tvoj problém by sa mal riešiť podľa horeuvedeného. Ja nie som pri nastavovaní ERP, ale pri spracovaní účtovníctva som sa stretla s nastavením úhrady faktúry, ako si to Ty písala , ale aj s vystavením bloku plus vystavením faktúry, ale tam by som sa asi obávala duplicity, resp. mám pocit, že ak vystavím dva doklady /aj blok z ERP z uvedením DPH a aj faktúru/ mohli by odo mňa požadovať aj dvakrát odvod DPH, lebo ak platiteľ vystaví akýkoľvek doklad s DPH je túto daň povinný aj odviesť.
0 0
sylkra sylkra

sylkra je offline (nepripojený) sylkra

EVINA presne tak to bolo podstatne, co si napisala ...........

1/ riesenie pre obcana................staci doklad z RP a ja ako predavajuci takisto mozem prijat trzbu vyssiu ako 50tis a uplatnit si z dokladu RP
DPH "na vystupe"

2/ pre podnikatela a samozrejme platcu DPH.............musim vystavit
fakturu!! a do RP prijmem hotovost, ktora bude uhradou pohladavky
teda tej faktury
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať