Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť na čiastočného invalidného dôchodcu

Chcem sa uistiť, ak je daňovník čiastočný invalidný dôchodca môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka v plnej výške 90.816,- Sk?

A ešte píše sa do daňového priznania úhrná sumu dôchodku? Myslím, že je to na druhej strane DP, ale platí to iba pre dôchodcov starobných, že? Invalidných sa to netýka, podľa môjho názoru na základe § 11 ods. 2, ak mi to vôbec ešte myslí..........

A ak bol príjem na základe dohody a daň vyberaná zrážkou tak, postupujem rovnako ako pri preddavkoch, DP typu A, príjme na základe § 5, akurát vypisujem r. 63 - daň vyberaná zrážkou, pri invalidnom dôchodcovi uplatním celú nezdaniteľnú čiastku. Tak, potvrďte, ale vyvráďte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    ivana184 Pozri príspevok
    Chcem sa uistiť, ak je daňovník čiastočný invalidný dôchodca môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka v plnej výške 90.816,- Sk?

    A ešte píše sa do daňového priznania úhrná sumu dôchodku? Myslím, že je to na druhej strane DP, ale platí to iba pre dôchodcov starobných, že? Invalidných sa to netýka, podľa môjho názoru na základe § 11 ods. 2, ak mi to vôbec ešte myslí..........

    A ak bol príjem na základe dohody a daň vyberaná zrážkou tak, postupujem rovnako ako pri preddavkoch, DP typu A, príjme na základe § 5, akurát vypisujem r. 63 - daň vyberaná zrážkou, pri invalidnom dôchodcovi uplatním celú nezdaniteľnú čiastku. Tak, potvrďte, ale vyvráďte?
    Invalidný dôchodca má nárok na celý odpočet.

    Áno zrážkovú daň si môže dodaniť v DP a zapíše ju do riadku 63.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    ivana184 Pozri príspevok
    Chcem sa uistiť, ak je daňovník čiastočný invalidný dôchodca môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka v plnej výške 90.816,- Sk?Može

    A ešte píše sa do daňového priznania úhrná sumu dôchodku? Myslím, že je to na druhej strane DP, ale platí to iba pre dôchodcov starobných, že? Invalidných sa to netýka, podľa môjho názoru na základe § 11 ods. 2, ak mi to vôbec ešte myslí..........iba starobný doch.

    A ak bol príjem na základe dohody a daň vyberaná zrážkou tak, postupujem rovnako ako pri preddavkoch, DP typu A, príjme na základe § 5, akurát vypisujem r. 63 - daň vyberaná zrážkou, pri invalidnom dôchodcovi uplatním celú nezdaniteľnú čiastku. Tak, potvrďte, ale vyvráďte?
    ÁNO
    Odpovede vyznačené.

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    ivana184 Pozri príspevok
    Chcem sa uistiť, ak je daňovník čiastočný invalidný dôchodca môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka v plnej výške 90.816,- Sk?

    A ešte píše sa do daňového priznania úhrná sumu dôchodku? Myslím, že je to na druhej strane DP, ale platí to iba pre dôchodcov starobných, že? Invalidných sa to netýka, podľa môjho názoru na základe § 11 ods. 2, ak mi to vôbec ešte myslí..........

    A ak bol príjem na základe dohody a daň vyberaná zrážkou tak, postupujem rovnako ako pri preddavkoch, DP typu A, príjme na základe § 5, akurát vypisujem r. 63 - daň vyberaná zrážkou, pri invalidnom dôchodcovi uplatním celú nezdaniteľnú čiastku. Tak, potvrďte, ale vyvráďte?
    Invalidita nemá vplyv na výšku nezdaniteľnej časti, takže si uplatňuje celých 90 816. Invalidný dôchodok sa do príjmu neráta.
    Zrážková daň sa v DP typu A uvádza na r.63, je to dobre.

    majernikova je offline (nepripojený) majernikova

    žena majernikova
    Ahojte, môj otec je čiastočný invalidný dôchodca. Bol evidovaný na UP a pri tom aj pracoval na dohodu.
    Je povinný podať DP?
    Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    majernikova Pozri príspevok
    Ahojte, môj otec je čiastočný invalidný dôchodca. Bol evidovaný na UP a pri tom aj pracoval na dohodu.
    Je povinný podať DP?
    Ďakujem
    Ak jeho príjem neprekročil 45408,- tak nemusí.

    mimča je offline (nepripojený) mimča

    mimča
    Dobrý deň, tiež sa mi dnes do rúk dostal mám podobný prípad...
    mám invalidného dôchodcu, ktorý je pobedaretľom ID (nad 70%)
    v máji začal prevádzkovať živnosť, s tým, že dostal príspevok z ÚP na samozamestnanie.. jeho manželka, je tiež na ID a nepracuje..
    má teda nárok na celú odpočítateľnú položku na daňovníka? a zároveň aj na manželku?
    je potrebné ich príjem nejako dokladovať?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Má nárok na celú NČ na seba a na manželku tak, ako všetci ostatní (rozdiel medzi jej príjmom a 90816 Sk).

    mimča je offline (nepripojený) mimča

    mimča
    Zita4 Pozri príspevok
    Má nárok na celú NČ na seba a na manželku tak, ako všetci ostatní (rozdiel medzi jej príjmom a 90816 Sk).
    ďakujem.. manželka nemala iný príjem.. a ani on počas evidencie na ˇUP nič nepoberal, keďže mal ID...
    nie je potrebné dokladať teda žiadne potvrdenia, o poberaní ID?

    Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

    Ľaľa
    Odpoveď pre p. Majerníkovú, otec nemusí podať daňové priznanie ak jeho príjem nepresiahol sumu 45408,- Sk, ale podľa mňa by bolo pre neho výhodné podať daňové priznanie ak aj neprekročil uvedenú sumu, lebo v daňovom priznaní si môže odpočítať celú nezdaniteľnú časť na daňovníka t.j. za rok 2006 sumu 90 816,- Sk a potom by sa mu vrátila celá daň naspäť. Ak mal príjem zdanený zrážkovou daňou tak túto by si v daňovom priznaní mohol prekvalifikovať na
    preddavkovú a aj táto by sa mu vrátila.

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    ivana184 Pozri príspevok
    Chcem sa uistiť, ak je daňovník čiastočný invalidný dôchodca môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka v plnej výške 90.816,- Sk?

    A ešte píše sa do daňového priznania úhrná sumu dôchodku? Myslím, že je to na druhej strane DP, ale platí to iba pre dôchodcov starobných, že? Invalidných sa to netýka, podľa môjho názoru na základe § 11 ods. 2, ak mi to vôbec ešte myslí..........

    A ak bol príjem na základe dohody a daň vyberaná zrážkou tak, postupujem rovnako ako pri preddavkoch, DP typu A, príjme na základe § 5, akurát vypisujem r. 63 - daň vyberaná zrážkou, pri invalidnom dôchodcovi uplatním celú nezdaniteľnú čiastku. Tak, potvrďte, ale vyvráďte?
    Invalidný dôchodca, ktorý dovŕši u muža 60 rokov a u žien 57 rokov sa automaticky považujú za starobných dôchodcov a tam už ten nárok na 90 816 nemusí byť.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    -Dana- Pozri príspevok
    Invalidný dôchodca, ktorý dovŕši u muža 60 rokov a u žien 57 rokov sa automaticky považujú za starobných dôchodcov a tam už ten nárok na 90 816 nemusí byť.
    Aby bol poberateľ invalidného dôchodku považovaný za starobného dôchodcu, musel dovŕšiť pred 1. januárom 2004 60 rokov veku (ak ide o muža) alebo 57 rokov veku (ak ide o ženu).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.