Zavrieť

Porady

Súkromné auto využité na podnikanie - UŽ SA NEDÁ?

peo peo

peo je offline (nepripojený) peo

Dobrý deň,

moja účtovníčka mi povedala, že ako živnostník už nemôžem používať súkromné auto na firemné účely (prostredníctvom náhrad). Ide o rok 2004. Vraj ako živnostník, keďže ručím celým majetkom, mám vlastne všetko zaradené do podnikania a aj moje súkromné auto je vlastne firemné.

Je to pravda? Viete mi niekto dať odkaz na konkrétny zákon, ktorý to hovorí? Ďakujem.
Usporiadat
emve emve

emve je offline (nepripojený) emve

Já prikladám ročný prehlad cien pohonných hmôt ktorý publikuje bud Poradca, alebo zo Slovnaftu, a túto tabulku prikladám ako prehlad platných cien v čase používania súkromného motorového vozidla ako zamestnanec v sro. Urobím si každý mesiac cesťák, väčšinou sú to jazdy len po meste na úrady a za klientami. Žiadne bločky od nákupu benzínu neprikladám.Kto tú tabulku nepozná,pripomínam,že je tam dátum každej zmeny ceny PHM.
Vierka
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

Takže, robim učto už iekoľko rokov, hoci som na MD, ale nadalej sa tomu venujem, lebo rodina stale otravuje. Do nákladov sa do 31.12.2003 pri auto nezaradenom v majetku zapačítavali PHM prepočítané podla TP a tiež základná náhrada za km. Od 1.1.2004-31.10.2004 si podnikatelia-živnostnici mohli dať do daň. nákladov IBA spotrebované PHM prepočitane podľa priemernej spotreby v TP. Od 1.11.2004 si môžu živnostnici opäť dať do daňových výdavkov aj základnu náhradu za km, čo je 6,20 a ešte aj tzv. diety podľa zákona. Všetko ale treba doložiť knihou jázd (cestovnými príkazmi). Inak cena PHL sa dá zobrať aj z odborných publikácii, kde je prehľadne vypísaná od začiatku roka za všetky typy PHL.Myslím, že toto by mohlo DU stačiť, nakoľko aj kurzy sa bežne takto dokladajú. Samozrejme, že ak mate bločky je to jednoduchšie.

Či je lepšie auto zaradiť do majetku firmy, nie je také jednoznačné, lebo pri dnešných cenách napr. dialničných známok a servisných opráv už podľa mna základná nahrada za km 6,20 nie je adekvátna.
0 0
Emma Emma

Emma je offline (nepripojený) Emma

Prosím mohol by to niekto ešte raz zhrnúť?Lebo čím viac o tom čítam,tým mi to je menej jasné.Kto si môže dať do nákladov daň z motorových voz.?Iba v skratke ako je to u mot.voz.zaradeného do podnik.a nezarad.do podnik.Ďakujem
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

sway
nemám po ruke zákon - nevládzem hľadať, ale mne sa zdá, že v roku 2003 sa náhrady mohli uplatňovať, potom to k 1.1.2004 zrušili a k 1.11.2004 znova povolili - dajte § kto viete. :p
máš pravdu, v roku 2003 náhrady platili, v roku 2004 až od 01.11.2004.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Emma
Prosím mohol by to niekto ešte raz zhrnúť?Lebo čím viac o tom čítam,tým mi to je menej jasné.Kto si môže dať do nákladov daň z motorových voz.?Iba v skratke ako je to u mot.voz.zaradeného do podnik.a nezarad.do podnik.Ďakujem
auto zaradené do majetku - platí sa daň z motorových vozidiel, do výdavkov/nákladov si dávaš PHM, opravy a údržbu auta
auto nezaradené do majetku - platí sa daň z motorových vozidiel, do výdavkov/nákladov si dávaš do 31.10.2004 iba PHM od 1.11.2004 aj 6,20 Sk na kilometer
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Ja mám v roku 2004 bločkov na nákup PHM dosť, ale ak tomu dobre rozumiem, uplatniť si môžem iba toľko, koľko som podľa knihy jázd najazdila. Mám pravdu? Čo ešte môžem dať do náklad v súvislosti so súkromným autom, na ktoré mám v roku 2004 zaplatenú cestnú daň?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
V podstate áno, ak bola tá kniha jázd vedená ... Všetci naši podnikatelia to dorábajú vždy na konci roka. A čo si môže dať, som vyššie uviedla. Ak by mal od 1.11.2004 nejaké služobné cesty mimo mesta svojho trvalého bydliska, prípadne zahraničia, je možné si dať do výdavkov aj diety
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Tak som sa nemýlila, ďakujem. Teraz hor sa na tú knihu jázd! :-)))
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Okrem toho, občas sa aj bločky stratia :-) takže používam taký výpis cien PHM, čo vydal Slovnaft.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Ja preventívne odkladám všetko - na vyhadzovanie je času dosť po daňovom priznaní. A sem-tam niekto potrebuje pomoc....
0 0
PERSON SLOVAKIA PERSON SLOVAKIA

PERSON SLOVAKIA je offline (nepripojený) PERSON SLOVAKIA

SZČO
Chcela by som sa prítomných opýtať čo ma ako účtovníčku JÚ v týchtto dňoch najviac trápi.
- cestovné náhrady za používanie súkr.mot.vozidla od 1.1.2004 - do 31.10.2004 nebolo možné použiť. Potom to tam znovu dali. Týka sa to všetkých. Napr. čo takí taxikári. Účtujem domácu ošetrovateľku /ADOS/, ktorá vzužíva svoje súkromné vozidlo na to, že chodí ošetrovať pacientov do domácností. Ani tejto nemôžem dať cestovnú náhradu za km ?
Ďalšia otázka. prosím poraďte ohľadne výpočtu preddavkov - riadok 70 DP 304.776 Sk
0 0
Kači Kači

Kači je offline (nepripojený) Kači

nič zaujímavé - manželka, mamka, účtovníčka ...viac
Pri súkrom. vozidle, však v evidencii netreba stav tachometra, lebo môže byť medzitým využívaný aj na súkrom. Napíšem deň, kde som bola, koľko som prešla. Na konci mesiaca zrátam km, podľa techničáku prepočítam spotrebu, a vynásobim cenou PHM, ktorú ,ak mám napr. 4 doklady o nákupe, určím obyčajným aritm. priemerom z nich. Výslednú sumu zaúčtujem do daň. nákladov interným dokladom.
Sadzba za km bola do 31.12.2003. Potom bola zrušená, ostala len pre zamestnancov a od 1.11. 2004 platí opäť vo výške 6,20. Spätne sa nedá uplatniť.
Naposledy upravil Kači : 01.02.05 at 19:44 Dôvod: doplnenie
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Mám taký problém : Máme zamestnanca, ktorý používa súkr. naklaný automobil na pracovné cesty ? Môžem mu účtovať sadzbu 5,40 x 2 = 10,80 za km ? Bude to dsaňovo uznaný náklad ? Prosím o skorú odpoveď, mám na krku daňovákov.
0 0
susu susu

susu je offline (nepripojený) susu

Bea Š.
Mám taký problém : Máme zamestnanca, ktorý používa súkr. naklaný automobil na pracovné cesty ? Môžem mu účtovať sadzbu 5,40 x 2 = 10,80 za km ? Bude to dsaňovo uznaný náklad ? Prosím o skorú odpoveď, mám na krku daňovákov.
Ak to pomoze, tu je citat zo zakona o cestovnych nahradach:
§ 7
Náhrady za pouzívanie cestných motorových vozidiel
pri pracovných cestách

(1) Ak sa zamestnanec dohodne so zamestnávatelom, ze pri pracovnej ceste pouzije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávatela, patrí mu základná náhrada za kazdý 1 km jazdy (dalej len základná náhrada.) a náhrada za spotrebované pohonné látky.
(2) Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá podla odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.
6) Pri pouzití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýsi o 15 %.
(3) Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávatel so zamestnancom.
Odporucam pisomnu dohodu

0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

Ahojte, vospolok...
presne kvoli tomuto sa tu hrabem a citam a citam.. mam presne ten isty problem a nie je mi to stale jasne s tymi blockami.. takze, ked mam odberatela vo vzdialenejsom meste, ku ktoremu denne dochadzam sukromnym autom a vykonavam u neho remeselne prace mam to mat dolozene blockami, alebo nie? Lebo vlastne, keby sa v tom meste ubytoval, ale ja by som blocek za ubytovanie nezuctovala, ale dalej by som vykazovala jazdy, mohla by som danovy zaklad znizovat a znizovat, kolko by som potrebovala. Takze som si stale nie naistom, ako to vlastne podla zakona ma fungovat..
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Rada by som sa spýtala na Váš názor ako je to u SZČO účtujúcej v JÚ s PHM. Podnikateľ viedol knihu jázd a nakúpené PHM v priebehu roka zodpovedajú prejazdeným km, t.j. navykázal nadspotrebu. Dňa 31.12.2004 natankoval plnú nádrž a kúpil ročnú diaľničnú nálepku. Tieto nakúpené PHM už v r. 2004 neprejazdil. Podľa môjho názoru sú tieto PHM nakúpenými zásobami a teda v JÚ výdavkom ovplyvňujúcim ZD. Jedna osoba ma totiž presviedča, že to nemôže byť daňový výdavok, lebo do nákladov vraj môžu ísť iba (prepočítané) spotrebované PHM a odvoláva sa na §19ods.2,písm. l. Ja súhlasím s tým, že v PÚ to tak je, ale v JÚ mi to vychádza tak, že daňovým výdavkom nie je len nadspotreba, a nie nakúpené zásoby. Ďakujem za názory.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Petra, je to tak ako píšeš, je to VOD v JU. Robím to tak isto.
Pekný deň želám...
Naposledy upravil Manual : 12.02.05 at 09:51
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

Predpokladám,,že tento podnikatel má vozidlo zaradené v majetku firmy ,,alebo uvedené vozidlo lízuje,,v opačnom prípade tento nákup by nemohol dat do danových nákladov roku 2004,,,stanovisko DÚ z poslednej kontroly na dani z príjmov,,je treba velmi citlivo posudzovat,,či je vozidlo zaradené do majetku firmy,,alebo len vozidlo súkromné,používané na podnikanie,,, totiž nedá sa uplatnovat všetko všade,,,na toto velký pozor!!,,,
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Silveco, dedukujem že je to firemné auto, keď sa tam hovorí o nadspotrebe.
Pekný deň...
0 0
silveco silveco

silveco je offline (nepripojený) silveco

Manual,,,myslím aj ja,,ale tiež sa radšej opýtam,,lebo ono je asi podstatný rozdiel posudzovat firemné auto,ktoré je v evidencii majetku firmy,,ako auto súkromné ,ale používané na podnikanie,,a tu sa robia najčastejšie chyb.
Aj Tebe pekný a zasnežený deň......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať