Zavrieť

Porady

Súkromné auto využité na podnikanie - UŽ SA NEDÁ?

peo peo

peo je offline (nepripojený) peo

Dobrý deň,

moja účtovníčka mi povedala, že ako živnostník už nemôžem používať súkromné auto na firemné účely (prostredníctvom náhrad). Ide o rok 2004. Vraj ako živnostník, keďže ručím celým majetkom, mám vlastne všetko zaradené do podnikania a aj moje súkromné auto je vlastne firemné.

Je to pravda? Viete mi niekto dať odkaz na konkrétny zákon, ktorý to hovorí? Ďakujem.
Usporiadat
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Samozrejme, že ide o auto zaradené v majetku, pri súkromnom aute sa predsa o nakúpených PHM v žiadnom prípade nadá hovoriť ako o zásobách.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
To máte zaujímavú účtovníčku, keď si nevie naštudovať riadne zákon, ja tiež používam súkromné auto v súvislosti s podnikaním, uhradila som cestnú daň v roku 2004, do 31.10.04 som účtovala cestovné bez koeficientu a od 1.11.04 s koeficientom. Všetko sa dá, len treba mať ochotu si naštudovať všetky zmeny a spôsob výpočtu
0 0
Edo Edo

Edo je offline (nepripojený) Edo

Prosím o radu v tomto probléme.

Som živnostník, podnikateľ - fyzická osoba a chcem na svoje obchodne cesty (väščinou po meste) používať svoje súkromné vozidlo, ktoré nemám zaradené do podnikatelského majetku. Podľa viacerých tu prispievateľov si môžem do nákladov podnikania zahrnúť PHM a náhradu 6,20 Sk za 1 km za predpokladu, že si jednotlivé cesty budem evidovať a zaplatím cestnú daň. A to na základe Zákona o cestovných náhradách č. 283/2002, paragr. 7.

Zákon som si preštudoval a môj problém je v tom, že uvedený zákon jasne stanovuje, že náhrada sa týka zamestnancov. Nakoľko sa domnievam, že ako živnostník nie som zamestnanec, nezamestnáva ma žiadny zamestnávateľ, tak tento zákon nemôžem použiť. Alebo sa mýlim?

Prosím čitateľov znalých veci aby vyjadrili svoj názor teda či si môžem náhradu a benzín učtovať do nákladov alebo nie a teda či sa na mňa ako na samostatne podnikajúcu fyzickú osobu vzťahuje z uvedeného zákona slovíčko "zamestnanec" . Ďakujem za odpovede.
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Edo
Prosím o radu v tomto probléme.

Som živnostník, podnikateľ - fyzická osoba a chcem na svoje obchodne cesty (väščinou po meste) používať svoje súkromné vozidlo, ktoré nemám zaradené do podnikatelského majetku. Podľa viacerých tu prispievateľov si môžem do nákladov podnikania zahrnúť PHM a náhradu 6,20 Sk za 1 km za predpokladu, že si jednotlivé cesty budem evidovať a zaplatím cestnú daň. A to na základe Zákona o cestovných náhradách č. 283/2002, paragr. 7.

Zákon som si preštudoval a môj problém je v tom, že uvedený zákon jasne stanovuje, že náhrada sa týka zamestnancov. Nakoľko sa domnievam, že ako živnostník nie som zamestnanec, nezamestnáva ma žiadny zamestnávateľ, tak tento zákon nemôžem použiť. Alebo sa mýlim?

Prosím čitateľov znalých veci aby vyjadrili svoj názor teda či si môžem náhradu a benzín učtovať do nákladov alebo nie a teda či sa na mňa ako na samostatne podnikajúcu fyzickú osobu vzťahuje z uvedeného zákona slovíčko "zamestnanec" . Ďakujem za odpovede.
Podľa zákona č. 283 /2002 par. 7 nie, ale podľa par. 19 zákona 595/2003 v znení úprav ˇano. Slovíčko zamestnanec sa na Vás nevzťahuje, podľa pr. 7 zák.283/2002, len keby ste zamestnával zamestnancov či v hlavnom pracovnom pomere alebo na dohodu / tam musí byť v dohode písomné dohodnuté, že "dohodár" používa na plnenie úloh auto a dohodli sa na preplácaní náhrad podĺa uákona283/2003.
Vy postupujte podľa parag.19 odsek e/ zákona o dani z príjmov.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Edo
Prosím o radu v tomto probléme.

Som živnostník, podnikateľ - fyzická osoba a chcem na svoje obchodne cesty (väščinou po meste) používať svoje súkromné vozidlo, ktoré nemám zaradené do podnikatelského majetku. Podľa viacerých tu prispievateľov si môžem do nákladov podnikania zahrnúť PHM a náhradu 6,20 Sk za 1 km za predpokladu, že si jednotlivé cesty budem evidovať a zaplatím cestnú daň. A to na základe Zákona o cestovných náhradách č. 283/2002, paragr. 7.

Zákon som si preštudoval a môj problém je v tom, že uvedený zákon jasne stanovuje, že náhrada sa týka zamestnancov. Nakoľko sa domnievam, že ako živnostník nie som zamestnanec, nezamestnáva ma žiadny zamestnávateľ, tak tento zákon nemôžem použiť. Alebo sa mýlim?

Prosím čitateľov znalých veci aby vyjadrili svoj názor teda či si môžem náhradu a benzín učtovať do nákladov alebo nie a teda či sa na mňa ako na samostatne podnikajúcu fyzickú osobu vzťahuje z uvedeného zákona slovíčko "zamestnanec" . Ďakujem za odpovede.
Edo, ako SZČO, ktorá používa súkromné auto na podnikanie si môžeš 6,20 Sk/km uplatňovať od 01.11.2004. Dovtedy to platilo iba pre zamestnancov, odvtedy to platí už aj pre Teba .
Samozrejme, musíš mať zaplatenú cestnú daň a robiť knihu jázd, aby si vedel koľko PHM a koľkokrát 6,20 si môžeš uplatniť.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Do nákladov si výdavky nedávaš podľa zákona o cestovných náhradách, ale podľa zákona o dani z príjmu.
0 0
Edo Edo

Edo je offline (nepripojený) Edo

Pre p. DOM, RICIJ a MONIKUĎakujem všetkým za kvalifikované odpovede. Už len malú podotázočku. Do knihy jázd si musím písať aj súkromné jazdy (aby km na tachometri na seba naväzovali) alebo stačí evidovať len tie podnikateľské?

Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Edo
Pre p. DOM, RICIJ a MONIKUĎakujem všetkým za kvalifikované odpovede. Už len malú podotázočku. Do knihy jázd si musím písať aj súkromné jazdy (aby km na tachometri na seba naväzovali) alebo stačí evidovať len tie podnikateľské?

Ďakujem
Eduard,
pri používaní súkromného OA na podnikatelské účey netreba sledovať tachometer v KJ. Ani netreba dokladať bločky od nákupu PHM, pretože si tam dávaš takz. kilometrovné /6,20 + náhr. za PHM/ Do KJ len píšeš cesty napr. Trnava - Blava 49 km. Počiatočný ani konečný stav tachometra tam nedávaš.
Pekný deň...
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Edo
Pre p. DOM, RICIJ a MONIKUĎakujem všetkým za kvalifikované odpovede. Už len malú podotázočku. Do knihy jázd si musím písať aj súkromné jazdy (aby km na tachometri na seba naväzovali) alebo stačí evidovať len tie podnikateľské?

Ďakujem
Z toho, čo už napísal Manual je teda zrejme jasné. že súkromné jazdy v Tvojom prípade netreba evidovať.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ešte ja poprosím o radu v súvislosti so súkromným autom.
Keď zaradím do podnikania súkromné auto od 29.3.2005. V tento deň zaplatím cestnú daň . Od ktorého dátumu si potom môžem dávať výdavky týkajúce sa auta do nákladov?
Potrebujem súrne vašu radu. Ďakujem.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

znalec
Ešte ja poprosím o radu v súvislosti so súkromným autom.
Keď zaradím do podnikania súkromné auto od 29.3.2005. V tento deň zaplatím cestnú daň . Od ktorého dátumu si potom môžem dávať výdavky týkajúce sa auta do nákladov?
Potrebujem súrne vašu radu. Ďakujem.
Odkedy je zaplatená cestná daň, resp. keď potrebuješ tak aj skôr, ale treba doplatiť daň aj za to predchádzajúce obdobie a nejakú pokutu k tomu...
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Monika ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

znalec
Monika ďakujem za rýchlu odpoveď.
Rada . Aj nabudúce.
0 0
mihad mihad

mihad je offline (nepripojený) mihad

chcem sa spytat, vlastnim auto v Ceskej Republike, kde je prihlasene, a to vyuzivam na podnikatelske ucely. mozem si uplatnovat nahradu aj za jazdu tymto autom?
dakujem za odpoved
0 0
Helenah Helenah

Helenah je offline (nepripojený) Helenah

Pozdrav tvoju účtovníčku a povedz jej,že by bolo dobre keby sa ani ako účtovníčka nepredstavovala lebo nám ostatným na Porade robí len hanbu. Na tvojom mieste by som sa s ňou čo najskôr rozlúčila.
0 0
Helenah Helenah

Helenah je offline (nepripojený) Helenah

Od dátumu zaradenia.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Helenah
Pozdrav tvoju účtovníčku a povedz jej,že by bolo dobre keby sa ani ako účtovníčka nepredstavovala lebo nám ostatným na Porade robí len hanbu. Na tvojom mieste by som sa s ňou čo najskôr rozlúčila.
Helenah, to na ktorý príspevok reaguješ? Chcela som si prečítať, ktorá časť ťa tak "zaujala" a teraz neviem. Ahoj, daj vedieť.
0 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

Ahojte vsetci co maju problem s danovymi výdavkami pri využívani osobného automobilu na podnikanie či už je v majetku alebo nie je.So všetkym suhlasim ale nie s cestnou daňou a pokial nezaplatim cestnú daň nemožem si uplatnovať ostatne vydavky na auto.
V prvom rade treba rozlišovať dva zakony zakon o dani z príjmu a zákon o cestnej dani a uvedomit si ze sú to dva odlisné zákony.
Vychádzam z praxe moj brat začínajuci podnikateľ za rok 2004 zaplatil cestnú dan až v januári 2005 a v roku 2004 si uplatnuje vsetky naklady suvisiace s prevádzkou motorového vozidla. Z toho že zaplatil cestnú daň neskoro mu hrozí pokuta a to je vsetko.
Rátam s tym že asi mnohi nebudete so mnou súhlasiť ale ja si stojím za tým a opieram sa aj o poradca podnikateľa 11-12/2004 kde je to rozobraté.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
gulas
Ahojte vsetci co maju problem s danovymi výdavkami pri využívani osobného automobilu na podnikanie či už je v majetku alebo nie je.So všetkym suhlasim ale nie s cestnou daňou a pokial nezaplatim cestnú daň nemožem si uplatnovať ostatne vydavky na auto.
V prvom rade treba rozlišovať dva zakony zakon o dani z príjmu a zákon o cestnej dani a uvedomit si ze sú to dva odlisné zákony.
Vychádzam z praxe moj brat začínajuci podnikateľ za rok 2004 zaplatil cestnú dan až v januári 2005 a v roku 2004 si uplatnuje vsetky naklady suvisiace s prevádzkou motorového vozidla. Z toho že zaplatil cestnú daň neskoro mu hrozí pokuta a to je vsetko.
Rátam s tym že asi mnohi nebudete so mnou súhlasiť ale ja si stojím za tým a opieram sa aj o poradca podnikateľa 11-12/2004 kde je to rozobraté.
v poradcovi je kopa dobrých vecí, ale dajú sa vysvetliť rôzne..., určite mu nehrozí len pokuta za nezaplatenú cestnú daň, ale aj to, že mu všetky jazdy vyhodia z nákladov a dajú dodaniť - ver mi....- toť moja skúsenosť z praxe!
0 0
Helenah Helenah

Helenah je offline (nepripojený) Helenah

Zaujal ma prvý príspevok PEA kde hovorí:"moja účtovníčka mi povedala...."Niekedy sa nestačím diviť koľko majú niektorí ľudia odvahy robiť účtovníctvo s takými vedomosťami! Keby si ho robili sami sebe tak si aspoň za svoje chyby budú "platiť" sami, ale prečo chcú škodiť iným!Príjemný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať