Zavrieť

Porady

dva pracov.pomery a odvod do soc.poisťovne

VIdím, že p.Miháľ je už opäť na porade. Chcela by som Vás poprosiť aby ste sa k tomu vyjadril. Lebo na socialnej poisťovne ma pinpongovali ako loptičku.
Mám zamestnanca, ktorý pracuje v dvoch zamestnaniach. JA ho mám na 2hod.PP s HM 3050.-Sk. Doniesol mi od prvého zamestnávateľa mzdový list, kde jeho vymeriavací základ bol vyšší ako 21548.-Sk. Ja som mu z výplaty zrazila a odviedla do sociálnej poisťovni z jeho vymer.zákl. t.j.3050.-SK. Chcela by som to opraviť a teraj aký je vlastne postup .
Podľa jednej pracov.by som mala ponížiť odvod na nemoc. a garančý fond za tohto zamestnanca aj za zamestnávateľa, lebo už prvý zamestnávateľ odviedol z max.VZ.
Druhá pracov. povedala, že len zamestnancovi upravím mzdu a to tak,že mu nestrhnem nemocenské. Ale za zamestnávateľa odvediem z jeho VZ na nemocenské a garančné. Dúfam, že som to napísala dosť jasne. Môžete mi na to odpovedať. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Výklad SP k problému dvoch zamestnávateľov je taký, že len pri poistnom zamestnanca počítanom v druhom zamestnaní sa má zohľadniť výška VZ dosiahnutá v prvom zamestnaní.

    Druhý zamestnávateľ má platiť poistné tak, ako keby prvý zamestnávateľ neexistoval, teda vo Vami uvedenom príklade Vy ako druhý zamestnávateľ máte platiť nemocenské zo základu 3050 Sk, zamestnanec nemocenské nemá platiť.

    Na mesačný výkaz uveďte základ, z ktorého platíte Vy, teda základ 3050 Sk.
    Som trochu z toho jelen. Ked zamestnanec pracuje u 2 zamest. sucasne a u prveho ma vym. zaklad napr. 20.000 a u nas ako u druheho zamestnav. ma 25.000 ako postupovat? Mam spocitat VZ (cize 45.000), a napr. pri star.poi.mam VZ 23.095 alebo celych 25.000,- Pri preddavkoch na zdrav.poi. je to ako? Na stranke ZP som nasla taky vyklad k tomuto problemu, ze kazdy zamestnav. samostatne posudzuje min. a max. vysku VZ.A ake doklady si ma zamestnanec vypytat od prveho zamestnavatela?

    Dakujem za odpovede

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    Ako už p.Mihál uviedol nižšie, pre zamestnanca sa počíta odvod do SP z VZ 23095,-Sk, ale pre zamestnávateľa zo sumy 25000,-Sk

    dva pracov.pomery a odvod do soc.poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.