Zavrieť

Porady

Ako sa zbaviť exekučného bremena na byte?

Dobrý deň, neviem či sa pýtam v spravej sekci alebo, či celkov vo správnom fore, ale hadam niekto bude vedieť.

Napíšem to vo všeobecnosti, dúfam, že správne vyjadrím rodine prepojenia.


Bude sa to točiť okolo matky, otca, ich jedinej dcery, vnučky(dcéra dcéry), 1 bytu a 2 veriteľov
Otec umrel a tým sa matka získala 3/4 bytu a dcéra 1/4 bytu.
Matka dceru vydedila, čiže po smrti matky nebude mať nárok na jej 3/4 bytu.
Matka tejto vydedenej dcéri v záveti určila, že 3/4 bytu dáva dcérinej dcére, čiže svojej vnučke.
Dcéra matky sa zaplietla do dlžob a na jej 1/4 prišiel exekučný príkaz (po vydedení) a tým na celom byte vzniklo vecné bremeno.

A teraz k veci ako sa zbaviť toho bremena???

Bolo mi povedané, našiel som, vyčítal som, že jediná možnosť je vyplatiť celý dlh čo prestavuje mnonásobe viac aká je cena 1/4 bytu, či dokonca celého bytu, že jediná možnosť je počkať pokiaľ umre dcéra matky, ktorá má podlžnosti a vtedy jej deti v dedičskom konaní môžu túto 1/4 bytu odkúpiť za jej reálnu cenu, čiže nemusia zaplatiť celý dlh(čiže byt má napr. hodnotu 400tis, tak stačí zaplatiť 100tis a nie napr. 500tis dlžobu).

Takže či, sa nedá nejako vyklučkovať? Napr. že matkyna dcéra, túto časť predá svojmu dieťatu, alebo hoci komu inému cez notára, ktorý veriteľom rozdelí peniaze, ale zaplatí sa iba trhovú cena tejto 1/4, nie celého dlhu.

Alebo sa treba dohodnuť s veriteľmi, či sú ochotní odbremeniť byt, ked sa im dajú za 1/4 bytu peniaze? (je to reálne vôbec???)

Ak by bolo čokoľvek nerozumiteľní prosím pýtajte sa.

Dík za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    S podobnou situáciou som sa v praxi stretla.

    1.prípad
    Exekučný výmer bol na 1/5 bytu. Exekútorka dala byt znalecky ohodnotiť a prednostne právo na odkúpenie znaleckej hodnoty prislúchajúcej k 1/5 mali ostatní vlastníci. Nakoľko neprejavili záujem, exekútorka dala alikvotnú časť, čiže 1/5 bytu do dražby. V prvom kole nikto neprejavil záujem, tak išla s cenou dole. Pred druhým kolom dražby v tomto prípade nastala situácia, že byt bol na predaj a preto sa vyplatila 1/5 bytu podľa znaleckého posudku, aby bol byt zbavený ťarchy na liste vlastníctva.

    Predpokladám, že pokiaľ nebude záujem hýbať s vlastníckym právom na byt ako celok, bude to len z časového hľadiska dlhá cesta komunikácie s exekútorom a vlastníkmi bytu. Ťarcha na LV bude až kým to exekútor právnou cestou nezmení alebo kým sa nenájde dobrák, ktorý jej podiel na dražbe kúpi a bude si nárokovať na alikvotnú časť bytu.

    2.prípad
    Byt v pomerovom vlastníctve 50:50. Na 1/2 bola vyhlásená exekúcia. Bol urobený znalecký posudok na byt. Druhý spoluvlastník bytu mal záujem predmetnú polovicu odkúpiť. Kedže problém boli peniaze (hlavne čas na ich zohnanie, ktorý bol určený exekútorom sa nestíhal) bola daná predmetná 1/2 bytu do dražby.
    Pred dražbou kontaktoval telefonicky nejaký muž druhého spolu vlastníka, že má záujem tento podiel v dražbe odkúpiť. Pri pomyslení, že by sa takéto niečo mohlo stať, vyplatila exekútorovi požadovanú alikvotnú časť podľa znaleckého posudku aj za cenu vyšších úrokov z pôžičky. Mohol to byť psychologický nátlak zo strany exekútora, ktorý tlačil druhú stranu k úhrade. To ale nikto nedokáže.

    Akonáhle veritelia vyžadujú úhradu svojich pohľadávok cez exekútora, už je tam komplikovaná komunikácia s veriteľmi. Exekútor bude požadovať svoju odmenu.

    Exekútor môže vymáhať len alikvotný podiel zo súdnoznaleckého posudku na byt, ktorý pripadá na dlžníka.
    Naposledy upravil accad : 25.03.07 at 19:05

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Composite Pozri príspevok
    Bude sa to točiť okolo matky, otca, ich jedinej dcery, vnučky(dcéra dcéry), 1 bytu a 2 veriteľov
    Otec umrel a tým sa matka získala 3/4 bytu a dcéra 1/4 bytu.
    Matka dceru vydedila, čiže po smrti matky nebude mať nárok na jej 3/4 bytu.
    Matka tejto vydedenej dcéri v záveti určila, že 3/4 bytu dáva dcérinej dcére, čiže svojej vnučke.
    Nie som právnik, ale pokiaľ viem tak dcéra sa vydediť nedá, lebo je v priamom rade ako dedič. Závetom sa deti vydediť nedajú. Takže je dosť pravdepodobné, že bude mať aj tie 3/4 a preto je tam exekučné bremeno lebo exekútor sa domnieva, že byt bude celý po smrti matky patriť dcére.
    Ako sa zbaviť bremena, tak to teda netuším. Asi by som sa poradil s právnikom, či sa dá byt predať a akým spôsobom by sa dala tá 1/4 z ceny bytu vyplatiť. Lebo inak celý byt pripadne dcére a zhabe ho exekútor.

    Composite je offline (nepripojený) Composite

    Composite
    Jozef I Pozri príspevok
    Nie som právnik, ale pokiaľ viem tak dcéra sa vydediť nedá, lebo je v priamom rade ako dedič. Závetom sa deti vydediť nedajú. Takže je dosť pravdepodobné, že bude mať aj tie 3/4 a preto je tam exekučné bremeno lebo exekútor sa domnieva, že byt bude celý po smrti matky patriť dcére.
    Ako sa zbaviť bremena, tak to teda netuším. Asi by som sa poradil s právnikom, či sa dá byt predať a akým spôsobom by sa dala tá 1/4 z ceny bytu vyplatiť. Lebo inak celý byt pripadne dcére a zhabe ho exekútor.
    Máš myslím 10 ústanovení/podmienok z ktorých sa musia myslím 3 splniť, aby si vydedil priameho dediča, takže v tejto veci to je v poriadku.
    A byt nechcem predať, len odbremeniť.
    Porada s právnikom niečo aj stojí, preto by som chcel byť čo najviac v obraze a potom potrebovať čo najmešiu radu právnika.

    accad:
    Takže, mám požiadať exekútora, resp. exekútorov, lebo na tú 1/4 si robí právo viacej veriteľov o to či by som nemohol odkúpiť 1/4 bytu???
    A exekútor/-i nemôžu žiadať celý dlh ale reálnu trhovú cenu 1/4 z bytu + exekučné trovy??? A ak veritelia nedali dlh na exekúciu, tak sa dá dohodnúť aj s nimi a tiež za podmienok, že im dám len 1/4 ceny za byt a oni si to medzi sebou rozdelia???

    Proste ide o to, aby sa tá 1/4 previedla na niekoho iného napr. na jej dcéru, aby tá 1/4 nebola zaťažená, takže s vlastnickými právami sa hýbať môže.
    Naposledy upravil Composite : 25.03.07 at 19:32

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Je daná na LV už ťarcha z titulu exekúcie? Ak áno, jednať sa dá len s exekútorom. Ak je ťarcha, s vlastnickými právmi nepohnete. Skúsiť dohodu s exekútorom o prednostnom odkúpení1/4 bytu, na ktorú je uvalená ťarcha vo výške 1/4 znaleckého posudku. Na to ma právo len ďalší spoluvlastník bytu.
    K tomu čo som písala predtým, tak v tom druhom prípade bol problém, že o vyplatené podiely sa bili dvaja exekútori, nakoľko každý riešil iných veriteľov a nevedeli sa dohodnúť komu patria peniaze a kto z tých peňazí bude vyplácať svojich veriteľov a svoju odmenu. Neviem, či už je urobený v tomto prípade výmaz na LV.
    Ak veritelia ešte neuplatnili svoje pohľadávky cez exekútora, ja by som asi nešla do dohody s veriteľmi. Budú žiadať splatenie svojich pohľadávok. Ich nebude zaujímať hodnota 1/4 bytu. Môže nastať situácia, že jedného veriteľa vyplatíte, ale ďalší si začne uplatňovať svoje práva. Aj pri exekúcii môže nastať presne ten moment, že viacerí veritelia si budú uplatňovať svoje práva cez viacerých exekútorov. Ale 1/4 môže byť predaná len raz. Potom je na exekútoroch a veriteľoch ako si čiastku podelia. Odmena konateľa je už v cene 1/4, tú si uplatní exekútor z vymoženej čiastky.

    Composite je offline (nepripojený) Composite

    Composite
    Takže to bude asi bezpredmetné lebo tam si to nárokujú 4-5 veriteľia, ale neviem koľko z nich si to nárokuje cez exekútora, ale isto tam je 1 exekútor, ktorý dal ťarchu z titulu exekúcie na LV(ale ten za chvilu končí, ale asi tam už čakajú daľší, exekútori). Ale zoberme príklad, že všetci si to nárokujú cez exekútora (asi to aj tak bude).
    Takže keby som obvolal 4-5 exekútorov a snažil sa dohodnuť s nimi, že by sa 1/4 bytu odkúpila, tak potom by sa cena rozdelila medzi nich 4-5, nie???(čím by výška dlhu u každého klesla).
    Lebo oni si nárokuju na viac nehnuteľností, len niekedy má tá 1/4 cenu 1tis, 10tis, 100tis.
    Alebo počkám ešte nech nejaký odpadnú.

    Takže tá 1/4 sa dá predať za trhovú cenu+poplatok, len treba najsť spoločnú reč?

    A komunikácia s exekútorom/-mi bude jednoduchšia? Myslím to tak, či on/-i sa bude radiť s veriteľom/-i, alebo proste to je na ňom/nich, ako to spravia???

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    1. prečo si myslíš, že exekútor na LV "skončí"? Keď tam má zriadené exekučné záložné právo, nehnuteľnosť vo vlastníctve povinného (v tomto prípade spoluvlastnícky podiel na byte) neodblokuje, pokiaľ nebude pohľadávka vymožená iným spôsobom, alebo mu oprávnený nedá späťvzatie súhlasu na zriadenie exekučného záložného práva.
    2. momentálne nemám čas čítať všetky príspevky, ale jednoznačné riešenie je nasledovné:
    exekučné záložné právo nie je zriadené na celom byte, ale len na spoluvlastníckom podiele dcéry (povinnej). Exekútor – 1. v poradí, alebo aj ďalší so súhlasom oprávneného v exekučnom konaní toho prvého, ktorý vydal Exekučný príkaz, dá oceniť súdnym znalcom spoluvlastnícky podiel dcéry – len 1/4 - inu bytu a vyhlási dražbu

    v zmysle ustanovenia § 140 ods. 2 písm m) Exekučného poriadku dražobná vyhláška musí obsahovať upozornenie, že osoby, ktoré majú k nehnuteľnosti predkupné právo, môžu ho uplatniť len na dražbe ako dražitelia a že udelením príklepu predkupné právo zaniká,

    podľa príslušných ustanovení Občianského zákonníka má matka ako podielový spoluvlastník predkupné právo k bytu, tak si ho za všeobecnú (trhovú) cenu 1/4 - iny bytu – dcérinej časti, tak si ho uplatní, dcérinu ¼- inu bytu vyplatí exekútorovi, záznamom sa na Správe katastra prevedie dcérina ¼- ina na matku, a ostatní veritelia sa môži isť pásť... (pardón, domáhať sa uspokojenia svojich pohľadávok z iného majetku dcéry)-

    Teda: ustrážiť si dražbu, vyplatiť exekútorovi znaleckú cenu spoluvlastníckeho podielu 1/4 k celku bytu vo vlastníctve dcéry, a je už kľud....

    Composite je offline (nepripojený) Composite

    Composite
    riccado Pozri príspevok
    podľa príslušných ustanovení Občianského zákonníka má matka ako podielový spoluvlastník predkupné právo k bytu, tak si ho za všeobecnú (trhovú) cenu 1/4 - iny bytu – dcérinej časti, tak si ho uplatní, dcérinu ¼- inu bytu vyplatí exekútorovi, záznamom sa na Správe katastra prevedie dcérina ¼- ina na matku, a ostatní veritelia sa môži isť pásť... (pardón, domáhať sa uspokojenia svojich pohľadávok z iného majetku dcéry)-

    Teda: ustrážiť si dražbu, vyplatiť exekútorovi znaleckú cenu spoluvlastníckeho podielu 1/4 k celku bytu vo vlastníctve dcéry, a je už kľud....
    Takže, ako som pochopil vyhlási sa dražba, kde bude navrhnutá trhová cena, matky si tam uplatní svoje právo a tým to hasne a 1/4 je jej, ked to vyplatí, či ju niekto môže prebiť vyššou sumou??? (Dobre som pochopil?)

    Code:
    domáhať sa uspokojenia svojich pohľadávok z iného majetku dcéry
    Ale aj tam, by sa určila len trhová cena, a zas by matka mala predkupné právo, čiže keby vyplatila peniaze, tak to je jej? (ide mi o to či keby niekto navrhol viac, tak by to aj tak nedostal, lebo má predkupné právo?)

    A exekútor nemôže najprv bez dražby navrhnuť kúpu matke?
    A musí vlastne exekútor niečo takéto robiť? (myslím to, že na požiadanie, navrhne predanie 1/4 bytu, spravý dražbu a potom zruší ťarchu???)

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    Composite Pozri príspevok
    Takže, ako som pochopil vyhlási sa dražba, kde bude navrhnutá trhová cena, matky si tam uplatní svoje právo a tým to hasne a 1/4 je jej, ked to vyplatí, či ju niekto môže prebiť vyššou sumou??? (Dobre som pochopil?)

    Code:
    domáhať sa uspokojenia svojich pohľadávok z iného majetku dcéry
    Ale aj tam, by sa určila len trhová cena, a zas by matka mala predkupné právo, čiže keby vyplatila peniaze, tak to je jej? (ide mi o to či keby niekto navrhol viac, tak by to aj tak nedostal, lebo má predkupné právo?)

    A exekútor nemôže najprv bez dražby navrhnuť kúpu matke?
    A musí vlastne exekútor niečo takéto robiť? (myslím to, že na požiadanie, navrhne predanie 1/4 bytu, spravý dražbu a potom zruší ťarchu???)
    nemôže ju nikto "prebiť", nakoľko v zmysle ustanovenia § 166 ods. - spoluvlastník hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej veci, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, môže zabrániť predaju veci, ak najneskôr do začiatku dražby zloží u exekútora v hotovosti alebo šekom na účet exekútora sumu vo výške podielu, ktorý sa má vydražiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov zloží túto sumu na účet exekútora, považuje sa za vydražiteľa podielu; ak uvedenú sumu zloží na účet exekútora viac spoluvlastníkov, zužuje sa okruh dražiteľov podielu iba na spoluvlastníkov. Ďalej exekútor postupuje podľa ustanovení o dražbe.

    bez vyhlásenej dražby by som to určite nerobil, nakoľko ostatní veritelia by mohli odporovať právny úkon (prevod).
    matka by mohla zabrániť predaju iného majetku dcéry v prípade, ak by bolo podielovou spoluvlastníčkou aj toho konkrétneho majetku, alebo z iných dôvodov (ale to teraz nie je dôležité), lebo by všetci veľa vedeli, a exekútori by nemali robotu
    najčistejší pôsob je cez vyhlásenú dražbu, a ako hovorí múdry Exekučný poriadok,
    navrátenie do pôvodného stavu je neprípustné, takže bude pohoda a relax
    Naposledy upravil riccado : 27.03.07 at 11:32

    Composite je offline (nepripojený) Composite

    Composite
    dík moc, zatiaľ to exekútor nechce predať, veď kto by chcel 1/4 nehnuteľnosti ako byt, či pivnica,... , ale neskôr by sa rada toho bremena chcela zbaviť, čím skôr tým lepšie, lebo za cca. 5-8 rokov bude cena toho bytu 2-3(možno aj viac) násobne vyššia ako je teraz.

    Takže ešte napíšem ako som to pochopil

    Tak matka, alebo dcéra???
    požiada stávajúceho exekútora(toho, ktorému sa práve spláca dlh) o vydraženie 1/4 nehnuteľnosti, najlepšie všetkých.
    Musí on túto žiadosť splniť a vykonať???
    Exekútor ocení 1/4 nehnuteľnosti. Môžem si dať 1/4 nehnuteľnosti oceniť sám u vlastného znalca???(on to nebude vedieť, že to je kamarát a cenu trošku podhodnotí)(či je tam tá možnosť, že by som o to exekútora požiadal a on by to zobral, alebo on si najde znalca sám???)

    Exekútor určí celkovú cenu (trhová cena 1/4 nehnuteľností + poplatok) a deň dražby, čo ja viem za mesiac. Matka mu poukáže na účet po týždni celkovú sumu, ktorú určíl exekútor a tým to celé hasne.???

    Exekútor zruší veškeré exekúčné bremená aj ostatných čakajúcich exekútorov, čiže aj ich vymaže z LV??? Čiže tým pádom si nemajú šancu už nikdy na túto časť 1/4 nehnuteľnosti nárok aj keby sa "poskladali"???
    Naposledy upravil Composite : 27.03.07 at 15:13

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    Composite Pozri príspevok
    dík moc, zatiaľ to exekútor nechce predať, veď kto by chcel 1/4 nehnuteľnosti ako byt, či pivnica,... , ale neskôr by sa rada toho bremena chcela zbaviť, čím skôr tým lepšie, lebo za cca. 5-8 rokov bude cena toho bytu 2-3(možno aj viac) násobne vyššia ako je teraz.

    Takže ešte napíšem ako som to pochopil

    Tak matka, alebo dcéra??? požiada stávajúceho exekútora(toho, ktorému sa práve spláca dlh) o vydraženie 1/4 nehnuteľnosti, najlepšie všetkých.
    Musí on túto žiadosť splniť a vykonať???
    Exekútor ocení 1/4 nehnuteľnosti. Môžem si dať 1/4 nehnuteľnosti oceniť sám u vlastného znalca???(on to nebude vedieť, že to je kamarát a cenu trošku podhodnotí)(či je tam tá možnosť, že by som o to exekútora požiadal a on by to zobral, alebo on si najde znalca sám???)

    Exekútor určí celkovú cenu (trhová cena 1/4 nehnuteľností + poplatok) a deň dražby, čo ja viem za mesiac. Matka mu poukáže na účet po týždni celkovú sumu, ktorú určíl exekútor a tým to celé hasne.???

    Exekútor zruší veškeré exekúčné bremená aj ostatných čakajúcich exekútorov, čiže aj ich vymaže z LV??? Čiže tým pádom si nemajú šancu už nikdy na túto časť 1/4 nehnuteľnosti nárok aj keby sa "poskladali"???
    1. exekútora treba dokopať, aby vydal upovedomenie o oceňovaní, on si vyberie znalca, a ocení to
    2. matka nech zabehne k exekútorovi a nech mu povie, že ona využije toto svoje právo v zmysle § 166 ods. 2 EP, a nech to realizuje čím skôr (ak má súhlas oprávneného s predajom)
    3. vyplatí mu len cenu spoluvlastníckeho podielu (t. j. 1/4 - iny bytu), žiadne iné poplatky
    4. všetky ďalšie exekučné záložné práva za exekútorom zaniknú a ostatní sa môžu poskladať, zabaliť a odoslať, kam chcú

    Composite je offline (nepripojený) Composite

    Composite
    Strašne moc dík
    Poslal by som ti karmu, body, hoci čo

    No ono je to inak ten byt je na vnučku a tá vnučka je moja priateľka , a neskôr by sme to cvakli za babku, len ona by to zariadila

    fakt dík moc

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.