Zavrieť

Porady

kontokorentný úver v PÚ

Čítala som si príspevky na kontokorentný úver ale nie je mi to jasné. Ako to mám zaúčtovať, ak úver bol poskytnutý na 250.000,- Sk, čerpané bolo 238.000,- Sk. Úrok k úveru mám ako zaúčtovať. ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chanell je offline (nepripojený) chanell

    chanell
    Účtuješ len o tom, čo máš vyčerpané. To že máš dovolený limit 250.000,- nie je pre účtovníctvo podstatné. Vykazuješ len tých 238.000,-Sk.
    Čo sa týka toho úroku súhlasím s Timka1. Analytiku odporúčam.

    adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

    adriana126
    a ako zaúčtujem tých 238.000,- SK, budem mať účet v banke mínusový, lebo ak to dám na účet 231, tak mi nebude sedieť zostatok

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    adriana126 Pozri príspevok
    a ako zaúčtujem tých 238.000,- SK, budem mať účet v banke mínusový, lebo ak to dám na účet 231, tak mi nebude sedieť zostatok
    Keď je to kontokorent, tak zostatok na účte by mal byť mínusový,nie?

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Neviem v akom programe robíš, ale niektoré ti to hneď prehodia v súvahe z účtu ak je mínusový do úverov.

    chanell je offline (nepripojený) chanell

    chanell
    Neviem v akom programe účtuješ. Napr. ja účtujem v Omege a tam mi program automaticky v závierke vygeneruje mínusové zostatky účtu do súvahy na stranu pasív k úverom.

    Kým som neúčtovala v Omege, tak som si vždy k 31.12. preúčtovala cez interný doklad mínusový stav na 221/231, na čo mi audítorka povedala, že by to tak nemalo byť, tak potom som postupovala vždy tak, že keď so vypisovala Súvahu, tak mínusový zostatok som sama uviedla v pasívach ako úver, a na táto varianta sa jej už páčila.
    Jedna vec je ale istá, že ten mínusový zostatok musíš vyčísliť na strane pasív v úveroch. Akú cestu si zvolíš je už na tebe. Myslím, že aj keby si to preúčtovala nemalo by sa nič zásadné stať.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    adriana126 Pozri príspevok
    áno mal, ale v súvahe môžem mať mínus?
    Ak ti to porgram neurobí automaticky, potom to musíš prehodiť do pasív a v aktívach budeš mať nulu.

    DANUTA je offline (nepripojený) DANUTA

    ekonomka DANUTA
    v priebehu roka iba md,d 221. na konci roka minusový zostatok na 231 alebo 479 podla toho, ci je to kratkodoby alebo dlhodoby uver. Neviem ako banka uctuje urok. Mala by jeho výšku uviest vo výpise k tomu uctu. Potom 562/221.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    DANUTA Pozri príspevok
    v priebehu roka iba md,d 221. na konci roka minusový zostatok na 231 alebo 479 podla toho, ci je to kratkodoby alebo dlhodoby uver. Neviem ako banka uctuje urok. Mala by jeho výšku uviest vo výpise k tomu uctu. Potom 562/221.

    Ja to účtujem takto:
    napr.
    221/001-bežný účet
    231/001-úverový účet
    261/002-peniaze na ceste - len k úverovým operáciam (pre rýchlejšiu kontrolu, ak sa niekde "vloudí" chybička)-nemusí byť

    účtovanie-bežný účet:

    221.001 / 261.002 - čerpanie úveru-pripísanie prostriedkov
    261.002 / 221.001 - splátka úveru

    účtovanie úverový účet:

    261.002/231.001 - čerpanie úveru-(prišli ti na b.ú.)
    231.001/261.002 - splátka úveru
    562.analyt./231.001 - úroky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.