Zavrieť

Porady

Vymeriavaci základ

Dobrý, vedel by mi prosim Vás poradiť niekto ohľadom vymeriavacich základov? Jedná sa mi o to že šéf mal v novembri a decembri odmeny a dost vysoke. Zahrnaju sa tieto odmeny do vymeriavacich zakladov alebo je to pomerovo nejako odlisene? Lebo on ma presviedca ze je to zle, ked som ich tam zaradila.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Odmeny sú súčasťou VZ. Spolu so mzdou, dovolenkou.... zistíš výšku a poi odvedieš z maxima. (vieš aké sú maximá?)

    Hovoria o tom § 138 - zák.461/2003 o Soc.po.
    § 13 zák.580/204 o ZP.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Za 11 a 12/2004 :

    Zdravotné poistenie =32000

    Nemocenské poi. = 21548

    Starobné poi. = 43095

    Invalidné poi. = 43095

    úrazové poi. = namá max.

    garančné poi. = 21548

    poi.v nezam. = 43095

    Rezervný fond = 43095

    Tanenka je offline (nepripojený) Tanenka

    Tanenka
    Dobre tomu rozumiem, co su vymeriavacie zaklady pre vypocet poistneho, ale mala som na mysli, VZ vseobecny ktory je za mesiac a uvadza sa pri rocnom zustvoani. Pretoze ked mal napr. domeny 200.000,- tak tento zaklad na tym navysuje. A potom sa z tejto velkej ciastky odvadzalo aj preddavkovo dan. Takze by mal byt tento VZ aj ako pri rocnom zuc. za mesiac 12/2004. Alebo nie?

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Tanenka, asi si nerozumieme. Hovoríme o mzde? lebo ja ano, ale upresni ak to je iná odmena

    Ak je to mzda tak za 12/04 máš nejaký hrubý príjem (= zákl.mzda, dov.odmena.....)

    Z tohto odvedieš z maxima poistenie, odpočítaš 6736 mesačnú čiastku na daňovníka = zistíš základ dane a odvedieš zálohovú daň.

    To je za december. V RZD vysporiadaš celý rok.

    Ale je tu ešte pár otázok - má šéf mesačnú mzdu, robíš mu RZD, uplatňuje si odpočet na daňovníka .... takže neviem či ti správne odpovedám

    So všeobecným vymeriavacím základom som sa stretla len v súvislosti so SP §11 zák.462/03 o SP práve pri určení max. VZ. Takže neviem čo myslíš v súvislosti s daňou.

    Tanenka je offline (nepripojený) Tanenka

    Tanenka
    No tomu vsetkemu rozumiem. Ano sef ma mesacnu mzdu 30.000, uplatnuje si danovy bonus na jedno dieta no a k tomu dostal odmenu v mesiaci december 200.000,-. Rozumiem ze co a ako sa vypocita. Ale ked zoberas sucet VZ za rok, a chces ich uplatnit v RZD tak ti to vyskoci o vela - pretoze v mesiaci december mu ta odmena navisila uhr zuctovanych miezd - t.j. VZ. Tak co teraz?

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Hovoríš o dani ? a on nechce platiť daň z tej odmeny?

    No ak ano tak ja skutočne neviem žiadnu fintu, ak je to raz v mzde tak zdaniť mesačnou zálohou a tiež v RZD. Myslím, že v RZD nebude veľký rozdiel.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Tanenka, čítam túto diskusiu a jak sa snažím, tak sa snažím, nerozumiem tomu čo sa tu pýtaš Nemôžeš ešte raz a zrozumiteľne napísať v čom je vlastne problém, prosím?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Jedine, že by mal tu odmenu ako konateľ a teda by bol povinný z nej zaplatiť len zdravotné poistenie. Musel by tu mať ale podpísanú mandátnu zmluvu - na fukciu konateľa.

    Mzdu by mal zvlášť.

    Ale na konci roka by si aj tak musel urobiť daňové priznanie a spočítal by mzdu + odmenu konateľa a zaplatil by daň.

    Ale na druhej strana je odmena konateľa daňovo uznaný výdavok.
    A z odmeny konateľa by neplatil SP.



    Ak som tu tvoju otázku správne pochopila.
    Naposledy upravil Katarína STR : 26.01.05 at 09:56

    Tanenka je offline (nepripojený) Tanenka

    Tanenka
    No a už tomu fakt nechápem. Je konateľ ale tu mandátnu zmluvu som nikdy nevidela, čo koniec koncov mňa až tak zaujímať nemusí, nakoľko on je hlavný účtovník a vie čo a ako.
    Pre Vladana: No takže skúsim aby ste ma pochopil. Keď chcem robiť RZD tak do úhrnu vypaltených a zuč. príjmov sa uvádza úhrn VZ zo mzdového listu. Lenže v novembri a aj v decembri mal odmeny. V novembri 170.000 a v decembri 200.000. Ak správne tomu rozumiem, základná mzda + náhrada +prémie =VZ. Takže tie odmeny mi to všetko navyšujú. A kedˇsom to chcela urobiť tak, povedal že je to zle. V čom som spravila chybu?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Ešte sa spýtam, ty si mu tie odmeny strčila do výplaty?

    Alebo sa proste vyplatili zvlášť,
    a zo mzdy si mu zaplatila odvody /bez odmeny/ ?

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Tanenka
    Pre Vladana: No takže skúsim aby ste ma pochopil...
    Tanenka, nedá mi :p, musím napísať, Vladan nie je muž, ale pekná kočka ......

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Tanenka
    Pre Vladana: No takže skúsim aby ste ma pochopil. Keď chcem robiť RZD tak do úhrnu vypaltených a zuč. príjmov sa uvádza úhrn VZ zo mzdového listu. Lenže v novembri a aj v decembri mal odmeny. V novembri 170.000 a v decembri 200.000. Ak správne tomu rozumiem, základná mzda + náhrada +prémie =VZ. Takže tie odmeny mi to všetko navyšujú. A kedˇsom to chcela urobiť tak, povedal že je to zle. V čom som spravila chybu?
    tie odmeny zobral ako zamestnanec alebo ako konateľ? vlastne to nie je dôležité
    ... do ročného zúčtovania dane by mali ísť príjmy zo závislej činnosti - teda príjmy zo zamestnania a aj príjmy z konateľstva

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    vladan
    tie odmeny zobral ako zamestnanec alebo ako konateľ? vlastne to nie je dôležité
    ... do ročného zúčtovania dane by mali ísť príjmy zo závislej činnosti - teda príjmy zo zamestnania a aj príjmy z konateľstva

    Z hľadiska dane je to jedno. Ale z hľadiska platenia poistného to jedno nie je. Teda mám na mysli SP.

    Tanenka je offline (nepripojený) Tanenka

    Tanenka
    Náš šéf je aj ako konateľ a vlatne aj ako zamestnanec - moc tomu nerozumiem. A Vladan, si to odhadla, myslela som na RZD. A tie odmeny mu boli zaratane do mzdy, a z toho odvedene dane a tak. Takze mzda vysla normalne okolo 160.000. Tak kde robim stale tu chybu?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    že pracuješ pre "natvrdlého" šéfa ... tam robíš chybu

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    môj príspevok č. 14 ti ako odpoveď nestačí?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.