Zavrieť

Porady

PHM na požičané auto - prosím súrne o radu kôli DPH

Kto mi z vás poradí?

Požičali sme si auto od jednej s.r.o.čky /našej - šéf ma totiž 3/

Firma A požičala firme B úžitkové vozidlo. Firma A má toto auto v majetku.


Firma A má v nákladoch bločky PHM.
Firma A vystavila faktúru na konci roka za prenájom vozidla za celý rok cca 360.000,- SK bez DPH.
Môže mať firma A v nákladoch tieto bločky PHM ak auto prenajala ? Nemala by tieto bločky akože faktúrovať firme B ? Ako to potom napísať do zmluvy? Že firma A vyfaktúruje firme B celý nákup PHM ? Ale potom je divné, že firma A prenajme auto firme B a ešte jej aj kupuje PHM ?


Firma B má teda v nákladoch tento prenájom 360.000,- Sk bez DPH.
Čo všetko si ešte môže firma B dať na toto auto do nákladov ?
Musí si robiť cesťáky? Môže si účtovať na toto auto aj paušál 6,20 ?


Toto všetko je preto, lebo naša firma A je stratová a druhá naša firma, teda B je zisková. Takže chceme preniesť náklady z jednej firmy do druhej.

Poraďte, aby sme nespravili nejakú blbosť. Nerobil niekto z vás takýto prenájom auta ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marta L je offline (nepripojený) Marta L

    človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac Marta L
    Noo, keďže firma A ma aj bločky za PHM, tak by nemalo ísť o prenájom auta, ale skôr o službu - skoro ako taxi - aj so šoférom a urobiť si kalkuláciu na 1 km takejto služby, kde by bolo zahrnuté: amortizácia vozidla, cestná daň, PHM, mzda šoféra....
    Inak to nevidím.

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    My to robíme tiež takto. A v zmluvne máme dohodnutú refaktúráciu PHM za obdobie užívania auta.

    Je možné to urobiť aj tak, že vystavíte jednu faktúru na prenájom + zálohu na PHM. A ďalšiu faktúru ako vyúčtovanie PHM za rok.

    Ale musí to byť tak v zmluve.

    Dúfam, že aj my to robíme správne.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Ja som si to tiež tak myslela, že vystavíme 2 faktúry.

    Jednu za prenájom a druhú ako refakturáciu nákupu PHM.

    Ďakujem vám pekne.

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    Audítor nám na to zatiaľ nič nepovedal. A ak je to úžitkové vozidlo, tak za prenájom si môžeš odpočítať DPH.

    Je to OK?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Ale ako môže mať firma A bločky za nákup PHL v nákladoch ???? keď na ňom nejazdí !!! To firma B vždy keď má auto prázdnu nádrž príde do firmy A a povie im aby in natankovali PHL??? Zdá sa mi to nelogické !!!
    Pekný večer želám...

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    Hm, zabudla som povedať, že nám chodia výpisy z OMV alebo CCS karty, ktoré sú evidované na firmu A. Ale hotovostné nákupy sú samozrejme vo firme B, ktorá má auto v prenájme. Už je to OKY?? :-)

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Vera,
    bolo by dobré keby si firma B sama zohnala bločky a napasovať na jazdy, aby to malo logiku. Ja zastávam ten názor, že keď požičiam auto, tak komplet, v zmluve si stanovíme podmienky, že si bude dotyčný kupovať PHL, hradiť opravy, údržbu robiť atď.... Tým som krytý pred DU že to mám oprávnene v nákladoch ako firma B.
    Som len za to aby DU namal možnosť podozrievať...
    Peknývečer želám...

    infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

    infoziadatel
    Katarína, ja mám tiež taký problém, potrebujem výdavky za PHM dostať do nákladov . Auto by som si prenajala, stým , že budem mať v nákladoch bločky za benzín. Urobím knihu jázd. A potom nemusím urobiť nadspotrebu? Alebo si dám jednoducho všetky bločky do nákladov ,plus nájomnú zmluvu a hotovo?
    Díky zuzula

    Farks je offline (nepripojený) Farks

    Farks
    Potrebujem sa spýtať, spoločnosť A fakturuje za prenájom motorového vozidla súkromnej osobe.
    Má spoločnosť nárok na uplatnenie dph z pohonných hmôt?
    Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Farks Pozri príspevok
    Potrebujem sa spýtať, spoločnosť A fakturuje za prenájom motorového vozidla súkromnej osobe.
    Má spoločnosť nárok na uplatnenie dph z pohonných hmôt?
    Ďakujem
    Aké phm má spotrebované,kedže ho nepoužíva?

    gita je offline (nepripojený) gita

    gita
    Spoločnosť A prenajala vozidlo spoločnosti B. B si účtuje PHM, kto platí daň z motorových vozidiel A, či B?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    gita Pozri príspevok
    Spoločnosť A prenajala vozidlo spoločnosti B. B si účtuje PHM, kto platí daň z motorových vozidiel A, či B?
    Spoločnosť A.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzanna ak spoločnosť A prenajala vozidlo spoločnosti B bezodplatne, môže to urobiť? B si účtuje PHM do nákladov, môže keď za auto ktoré má požičané neplatí???
    zuzanna prosim nikto nema taky problem
    Antonia Jendrišáková Máš nájomnú zmluvu, nie ?
    zuzanna mam najomnu zmluvu ale moze sa poziciat auto bezodplatne s.r.o. poziciava SZCO???
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.