Zavrieť

Porady

zaradenie auta

ahojte, poradíte mi prosím
majiteľ na základe kúpnej zmluvy kúpil a zaplatil zo svojich prostriedkov osobné auto 10.12.2006. Do majetku firmy sme ho zaradili 10.1.2007. Môžem k tomuto januárovému dátumu doložiť túto decembrovú zmluvu a vystaviť výdavkový doklad na výdaj z pokladne (majiteľovi)..alebo aj keď je zaradené v januári, musím dať podľa dátumu na kúpnej zmluve os.vklad majiteľa do pokladne a následne výdaj na kúpu tohoto auta???
vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Však ho zaradte ešte v 12/06, bude to pre vás výhodnejšie, máte nárok na odpis a keď odpis nepotrebujete do nákladov tak prerušíš odpisovanie. Výdavok v r. 2007 na nákup v r. 2006 je trošku čudný.

    horka je offline (nepripojený) horka

    horka
    Ak je v majetku evidovany len od 10.1. zauctovala by som to ako vyplatenie majitelovi v januari. Mohla by byt zmluva ze vklada majetok do spolocnosti ak nie tak priloz decembrovu zmluvu ako podklad na urcenie ceny a uhrad ju v januari, ako uhradu majitelovi

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Jata Pozri príspevok
    ahojte, poradíte mi prosím
    majiteľ na základe kúpnej zmluvy kúpil a zaplatil zo svojich prostriedkov osobné auto 10.12.2006. Do majetku firmy sme ho zaradili 10.1.2007. Môžem k tomuto januárovému dátumu doložiť túto decembrovú zmluvu a vystaviť výdavkový doklad na výdaj z pokladne (majiteľovi)..alebo aj keď je zaradené v januári, musím dať podľa dátumu na kúpnej zmluve os.vklad majiteľa do pokladne a následne výdaj na kúpu tohoto auta???
    vďaka
    Kúpa auta 10.12.2006 pre osobnú potrebu.
    10.1.2007 zaradenie do podnikania - vystavienie zaraďovacieho protokolu.
    Urobí sa odpisový plán.
    Auto sa odpisuje v l. odpis.skupine - 4 roky.
    To znamená, že v r. 2006 bude 1.rok odpisovania. No keďže auto nebolo v podnikaní, nevznikol nárok na odpis. /jeden odpis padá/.
    V r. 2007 ho bude odpisovať ako 2. rok odpisovania
    v r. 2008 ako 3. rok
    v r. 2009 ako 4. rok.
    Teda do výdajov OZD v podnik. činnosti dostane 75% z ceny vozidla.

    O výdavku z pokladne sa nebude účtovať.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Manual Pozri príspevok
    Ak bolo v pokladni v 12/06 málo peňazí tak ano vklad podnikateľa do pokladne
    Ale v 12/2006 kúpil to auto ako nepodnikateľ-súkromná osoba.
    Auto vložil do podnikania prevodom z osobného úžívania v r.2007.

    Hovorím stále o FO-podnikateľovi - jednoduché účtovníctvo.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    tinaM Pozri príspevok
    Ale v 12/2006 kúpil to auto ako nepodnikateľ-súkromná osoba.
    Auto vložil do podnikania prevodom z osobného úžívania v r.2007.
    Ja som pochopil majiteľ ako SZČO.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Jata Pozri príspevok
    ahojte, poradíte mi prosím
    majiteľ na základe kúpnej zmluvy kúpil a zaplatil zo svojich prostriedkov osobné auto 10.12.2006. Do majetku firmy sme ho zaradili 10.1.2007. Môžem k tomuto januárovému dátumu doložiť túto decembrovú zmluvu a vystaviť výdavkový doklad na výdaj z pokladne (majiteľovi)..alebo aj keď je zaradené v januári, musím dať podľa dátumu na kúpnej zmluve os.vklad majiteľa do pokladne a následne výdaj na kúpu tohoto auta???
    vďaka
    Jedná sa o FO, ktorá začala podnikať až v roku 2007? Ak podnikal už skôr, zdá sa mi nerozumné zaradiť automobil do podnikania až v roku 2007, pretože príde o jeden ročný odpis.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    tinaM Pozri príspevok
    Kúpa auta 10.12.2006 pre osobnú potrebu.
    10.1.2007 zaradenie do podnikania - vystavienie zaraďovacieho protokolu.
    Urobí sa odpisový plán.
    Auto sa odpisuje v l. odpis.skupine - 4 roky.
    To znamená, že v r. 2006 bude 1.rok odpisovania. No keďže auto nebolo v podnikaní, nevznikol nárok na odpis. /jeden odpis padá/.
    V r. 2007 ho bude odpisovať ako 2. rok odpisovania
    v r. 2008 ako 3. rok
    v r. 2009 ako 4. rok.
    Teda do výdajov OZD v podnik. činnosti dostane 75% z ceny vozidla.

    O výdavku z pokladne sa nebude účtovať.
    V mojej odpovedi som odpovedala len na otázku zadávateľa.

    Samozrejme súhlasím s názorom, že ak majiteľ auta už bol SZČO aj v r. 2006, tak zaradiť auto už v r. 2006 a odpis nepoužiť .

    V tom prípade v pokladni účtovať o vlastnom vklade pri kúpe auta.

    Jata je offline (nepripojený) Jata

    Jata
    Evanka Pozri príspevok
    Jedná sa o FO, ktorá začala podnikať až v roku 2007? Ak podnikal už skôr, zdá sa mi nerozumné zaradiť automobil do podnikania až v roku 2007, pretože príde o jeden ročný odpis.
    ..kúpna zmluva je na majiteľovú firmu, doklad 2000,- Sk z recykl.fondu je 5.1.2007 (súčasť OC) a tiež DP z motor.vozidiel a daň bola daná až v januári, preto ho nemôžem zaradiť do používania v decembri (odpis na r.2006 nepotrebujem, uplatnila by som ho až ďalší rok )..
    keď dám os.vklad v decembri a následne výdaj na kúpu majetku "ešte nezaradeného do používania???"
    už mám chaos v tých pojmoch...
    december je zaradenie do majetku firmy (zahrňam ho aj do DP) a január je zaradenie do používania tohoto majetku? alebo ako???
    vďaka za trpezlivosť..

    antiny je offline (nepripojený) antiny

    "bušido" =D antiny
    čo ak auto ktoré je vložené do podnikania predám v čase odpisovania a ak už po odpísaní? mení sa niečo v účtovníctve - JÚ
    ĎAKUJEM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.