Zavrieť

Porady

Záväzok?

Dobrý deň všetkým...
Potrebovala by som sa poradiť v nasledovnej veci:
Účtujeme v JÚ. Bola nám zaslaná faktúra za poskytnuté služby v mesiaci december s údajmi: deň splatnosti - 19.1.2005, deň vystavenia faktúry - 5.1.2005, deň dodania služby - 31.12.2004.
Mám uvedenú faktúru viesť ako záväzok r. 2004 vo výkaze najetku a záväzkov? Vlastne sú všetky takéto faktúry, vystavené už v r. 2005, ale účtujúce o vecnom plnení za december 2004, záväzkami r. 2004?
Ako je to s faktúrou, ktorá má deň splatnosti 14.1.2005, ale deň vystavenia a deň dodania je rovnaký - 31.12.2004?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Kristína,
    Ja by som ju do záväzkov r. 2004 nedával, pretože si ju ako odberatel v r. 2004 v skutočnosti nemala. Keby ste mali nejakú knihu došlej pošty, tak tam by bolo jasne zdokumentované, že fyzicky tá Fa došla až v r. 2005. Tak povinnosť úhrady záväzku v r. 2004 nemohla vzniknúť. A aj sama píšeš, že je vystavená 5.1.2005.
    Pekný večer želám...

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Ja si myslím, že pre vznik záväzku nie je rozhodujúce, kedy bola vystavená (prípadne doručená) faktúra, ale kedy záväzok vznikol. Veď faktúra ani nemusí byť, stačí napríklad zmluva.
    Aj pre JU platí zákon o účtovníctve, ktorý definuje záväzok.
    Ak sa neuvedie existujúci záväzok vo výkaze o majetku a záväzkoch, je účtovná závierka skreslená.
    Viem, že DÚ zatiaľ v JU príliš nekontrolujú účtovníctvo, ale čo keď "motyka vysrelí"? Radšej to tam uveďte.

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Takýchto faktúr je na začiatku nového roka kopa. Robím JU už dlho a mala som nejednu daňovú kontrolu, ale nikto mi nikdy nevytkol, keď som spomínaný typ faktúry dala do nového roka. Veď JU sleduje skutočný tok peňazí a z vystavenej faktúry je zrejmé, že nemôže byť výdavkom roka minulého.

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Ďakujem všetkým za odpovede. Dám to na rok 2005, všetky faktúry mi došli v tomto roku. Je mi to jasné v prípade odvodov do poisťovní, mzdy zamestnanca... že je to záväzok r. 2004. Ale človek sa niekedy tak domotá, že až.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Pozor!
    Jednoduché účtovníctvo nie je podvojné. Ked prišla faktúra v roku 2005, treba ju zaúčtovať do roku 2005! Aj ked deň dodania bol 31.12.

    Emma je offline (nepripojený) Emma

    Emma
    No to je fakt,že sa človek domotá.Prečo je záväzkom platba do zdrav.poisťovne za december,ktorá sa uhrádza v januári 2005?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Ja tak dávam v JU platby do ZP, SP, na DU atď... všetko, čo sa má platiť v r. 2005, do záväzkov v r. 2005,hoci je to akože platba za 12/04 a napr. DPH za 4Q/04. Pri kontrole DU nič nevytkol. Podla mňa je to logické.
    Pekný večer...

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Emma
    No to je fakt,že sa človek domotá.Prečo je záväzkom platba do zdrav.poisťovne za december,ktorá sa uhrádza v januári 2005?
    Ano je. Podľa zákona o účtovníctve. Nemám ho poruke, ale zajtra pozriem a odcitujem §.

    Lucia 77 je offline (nepripojený) Lucia 77

    Lucia 77
    Ak je faktúra vystavenáaž v 01/2005 ale deň zdaniteľného plnenia je k 31.12.2004, tak čo sa týka DPH , DPH sa odpočíta k 31.12.?

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Na daňovom mi včera povedali, že ak je faktúra takto vystavená, ale došla až v januári, nie je to záväzok r. 2004 (JÚ bez DPH). Záväzkom sú však tie odvody do poisťovní za december 2004, takisto nevyplatená mzda...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.