Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mravec19 Pozri príspevok
Dobrý, som nováčik v programe ALFA a chcem sa opýtať, ak je SZČO do 31.03.2010 platca DPH a od 01.04.2010 nie je platca DPH ako to spraviť v programe tak aby som v apríli pokračovala s marcovými zostatkami? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Na hornej lište pôjdeš do Číselníka. Potom si dáš - Režim účtovania - dáš si záložku "všeobecné" a odklikneš platiteľ DPH. Dáš OK. a môžeš pracovať.
Túto zmenu urob ale až od prvého dňa, odkedy si neplatiteľ DPH.
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mondes Pozri príspevok
Prosím Vás a aký kód a kde mám dať pri nahrávaní záväzkov pri samozdanení? Neviem sa veľmi orientovať v alfe. Ale myslím, že k odovzdaniu DPH to nie je veľká chyba, keď to mám spolu pri zdaniteľných obchodoch. Či? Poznačila som si, že ide o samozdanenie. Vďaka.
Pri nahrávaní záväzkoch pri samozdanení, musíš zadať "faktúra EÚ - tovar".
Ospravedlňujem sa, ak som presne nezadala "výber", už dávno som v Alfe nepracovala.
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Informácia z KROS-u :

Zmeny v peňažnom denníku - nová legislatíva

Od 1.1.2013 budete podľa novej legislatívy výdavky v peňažnom denníku účtovať do nových stĺpcov. Doterajšie stĺpce peňažného denníka "Materiál" a "Tovar" sa zlúčili do jedného stĺpca "Zásoby", zrušil sa stĺpec "Prevádzková réžia" a zaviedli sa dva nové stĺpce "Služby" a "Ostatné".
3 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

elpka Pozri príspevok
Zitka, oni mi dodávajú materiál a ja pre nich robím záručné opravy, od 1.3. zmenili názov spoločnosti ..teraz som im fakturovala súhrn za 03/2010 a vrátili mi faktúru s tým, že som im uviedla zlé DIČ. Spoločnosť nemá zhodné DIČ a IČ DPH. Je to vôbec teda možné, aby ich mali rozdielne?
Je to možno napr. pri skupinových registráciách - pozri napríklad faktúru od plynární. Ale neviem, prečo sa ti nedá vložiť do DIČ iné číslo ako do IČ DPH, skúšala som to pri vkladaní údajov u partnerov, a bez problémov mi to napíše také čísla, aké mu zadám
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
veronkaj Pozri príspevok
prosím ako správne zadať splátkový kalendár do alfy a ako správne vytvoriť kartu na odpis mot. vozidla,


je to staršie auto kúpené cez autoúver od vw služby a bola 70% akontácia, na 36 m je splátkový kalendár.
prosím poradíte mi ako tam zadať správne odpis a ako párovať úhradu mes. splátky ( istina+urok)
ďakujem pekne
a ešte táto tvoja otázka s tým súvisí
veronkaj Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás milé účtovníčky som začiatočník v JU minulý rok som začala ale ešte nikdy som nemala vklad auta do spoločnosti poradíte mi či si to vysvetlujem správne???

teda auto ide do majetku szčo platcu dph kvartálne
- ide o VW passat a teraz už je jedno či je M alebo N a prvé prihlásenie auta bolo 1/2006. My sme ho kúpili teraz od fyzickej osoby nepodnikateľa cez autokredit VW služby kupno predajnou zmluvou nasledovne:
- suma je 10.000,- bez dph
- akontácia je 70% = uhradené 7.000,- v hotovosti
- splátky na 36 m sú v splátkovom kalendári (stlpce:časť istiny, úrok, splátka)
- v deň kedy sme ho kúpili sme dali aj dátum na DU že zaradené do používania
- v deň kúpi uhradená zákonná poistka a prvá splátka úveru + poplatok.

prosím a teraz môžem to takto urobiť v JU aby to bolo správne:::

- kúpnu zmluvu na celú sumu zaevidujem do záväzkov ostatných
- úhradu 70% v hotovosti tých 7.000,- Eur dám ako úhradu z pokladne ako čiastočnú úhradu kup.pred. zmluvy
- splátkový kalendár si nahodím ako záväzok iný pod ďalším číslom položkovite podľa splátok kde dám do záväzku len výšky splátok na každý mesiac
- pri úhrade splátky cez bu vždy vypárujem s príslušným mesiacom
- na spl. kalendári je písaná aj istina a úrok ako mám dať toto ????? keď je tam aj že istina a úrok by mal ísť tiež do nákladov kam??
- na auto bude treba urobiť odpisovú kartu a auto odpisovať 4 roky a 31.12.2010 môžem z auta odpísať len počet mesiacov, ktoré sme ho mali čiže keď sme ho kúpili v 8/2010 tak za 8-12/2010.


prosím poradíte mi??
a keďže je to aj zároveň používané na súkromné účely je dobré to auto asi dať tak 70% do nákladov a zvyšok ako neuznané.
a takisto aj phm.

Ďakujem
Pripájam ti jednu veľmi výbornú tabuľku od Maríny (Evičky), skús si ju pozrieť, možno to ľahšie pochopíš
http://www.porada.sk/t109712-p5-leas...alizovana.html

Skúsim poporiadku:
1) suma - predpokladám, že celých 10 000 Eur je cena auta. Túto sumu by som dala do záväzkov (ostatných).
Splátku 7 000 Eur v hotovosti, zaúčtujem ako čiastočná úhrada záväzku. Spárujem s záväzkom (10 000 Eur). Zostane mi dlžná suma 3 000 Eur.
Spýtam sa, tých 3 000 Eur máte rozpísaných v splátkovom kalendári?
Alebo akú sumu v splátkovom kalendári (na 36 mesiacov) máte uvedenú?
Ak máte zvyšných 3 000 Eur rozpísaných v splátkovom kalendári, tak tento by som nedávala do záväzkov, nakoľko už jeden záväzok v evidencii máte (celá suma 10 000 Eur).
Len podľa splátkového kalendára by som mesačne spárovala úhradu so záväzkom.
Istinu by som účtovala ako VNZD (pretože tá sa ti prejaví v odpisoch) a úrok ako VOZD - prevádzková réžia.

Auto zaradiť do majetku firmy do odpisovej skupiny podľa zákona o dani z príjmov.
Kartu vytvoríš v Alfe, dlhodobý majetok - tam zadáš sumu, za ktorú ste auto kúpili (keďže ste ho kúpili od FO, teda od neplatiteľa DPH, dáš celú sumu 10 000 Eur ako obstarávaciu cenu dlhodobého majetku). S dátumom, kedy ste ho zaradili do majetku.
Určíš si daňový odpis (každý rok by to mala byť 1/4 z ceny auta). Daňový odpis môžeš účtovať za celý rok. Ten potom koncom roka môžeš zaúčtovať (ale aj nemusíš) v rámci uzávierkových operácií do VOZD.
Účtovný odpis - aj tento si v programe môžeš zadať, program ti ho vypočíta, ale účtovne môžeš auto odpisovať len za dobu mesiacov, za ktoré ho máš v príslušnom roku evidované. Čiže v tomto roku len za mesiace 08-12/10. Na základe účtovného odpisu sa ti bude znižovať OC auta, a zostatková cena sa ti vždy na konci roka premietne do výkazu o majetku a záväzkoch v kolonke - dlhodobý majetok.

Neviem, či som všetko zodpovedala správne, ak nie, prosím o opravu.
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Čimko Pozri príspevok
Díky za odpoveď, mám ešte jednu otázku. SZČO zaplatil v decembri 2010 2x faktúru od Orange, jednu platbu mu po 2 dňoch vrátili späť. Ako to zaúčtovať: v záväzkoch mi vyhadzuje 2x zaplatenú fa, ale ako zaúčtujem vrátenie platby? V záväzkoch asi zas ručne, ale s mínusovým znamienkom, v PD ako? Díky moc. Nejako mi to začína liezť na mozog a neviem si poradiť ani so základmi.
Čimko Pozri príspevok
Prosím, poradí mi niekto?
Fa od Orange-u máš zaevidovanú v knihe záväzkov len jedenkrát. Pri úhrade fa si spárovala výdavok (zrejme z banky) a uvedený záväzok. Zaúčtovala si to určite ako VOZD - prevádzková réžia. Ak táto faktúra bola zaplatená druhýkrát, treba ju v PD zaúčtovať ako VNZD - iný výdavok. Ak prišli peniaze z Orange-u na účet, zaúčtuješ to v PD ako PNZD - iný príjem.
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pre Čimko k príspevku 1387:
Ale netreba zabudnúť aj na evidenciu resp.knihu pohľadávok . Pohľadávka voči Orange vznikla dňom duplicitného zaplatenia .Ak som správne porozumela, že sa jedná o duplicitnú platbu .
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
nikulik Pozri príspevok
Ahojte,poprosila by som o radu, mam tu volne stiahnutu verziu alfy. A ked otvorim alfu tam mi pise ze mozem vlozit do PD ešte 122 dokladov s prijmami 2413 eur. Ale ked otvorim PD tak v stlpci hotovost-zostatok mam červene polica sumu s minusom. Aj napriek tomu ze celkom dole v pokladnici mam zostatok plusovy asi 400eur.
Neviete mi prosim poradit preco? Moze to by tym ze uz som presiahla tu obmedzenu veziu zadarmo, alebo je to tym ze som nahadzovala do pokladne blocky spätne dotaciu ale este som neprecislovala PPD?
V niektorý deň máš v PD v pokladni mínus, preto ti riadok svieti červeno, aj napriek tomu, že na konci PD máš pokladňu v pluse.
Je treba, aby si v daný deň vložila do pokladne nejaké peniaze a potom ti riadok nebude svietiť červeno.
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mínus červeným v niektorých riadkoch znamená , že v ten deň je pokladňa v mínuse .Pri takto zafarebnom zostatku pokladne , treba zaúčtovať podnikateľský vklad v konkrétnom dni (v Alfe niekedy treba upraviť aj čas) res.konkrétnej položke a týmto zápisom a teda vkladom sa zmení aj zostatok v hotovosti .
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Llívia Pozri príspevok
Pri vzájomnom zápočte dodávateľskej faktúry a dobropisu k tejto faktúre robíte k 31.12. zápisy v denníku cez dva uzávierkové interné doklady (každá úhrada = zvlášť doklad) alebo sa to dá urobiť aj len cez jeden doklad?
Dá sa jedine cez dva zápisy .Jeden zápis nie je v ALFE možný.
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
nikulik Pozri príspevok
dakujem pekne, tomu aj chapem,ale co take zaväzky, ako napr. ze szčo podala za r.2010 prehlady za dohodarov az v r.2011 aj ich zaplatila v r.2011. mam to dat do r.2010 myslim do zaväzkov alebo do r.2011.
lebo aj napr. danove priznanie k dani z mot.voz. alebo RZZP to je to iste, je to za r.2010 ale podane aj zaplatene je to v r.2011.
Prehľad za IV. Q 2010 je záväzkom roku 2010. Zaplatený v roku 2011 - výdavok roku 2011.
Čo sa týka ostatných záväzkov, bola tu dosť široká diskusia.
Ja som DzMV, mzdy za 12/2010, odvody zamestnancov i zamestnávateľa za 12/2010 do SP, ZP dávala ako záväzok roku 2010.
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
nikulik Pozri príspevok
Poprosim vas poradit, ak nahadzujem v alfe do zaväzkov
prehlady z DÚ to mam dat-stlpec pen.dennika mzdy alebo dan z prijmov? a typ dokladu bude tym padom mzdovy zaväzok alebo dan z prijmov?
a takisto odvody za szčo su odvody do fondov, ale odvody ZĽ za dohodarov su tiez odvody do fondov alebo mzdovy zaväzok?
Mam v tom trosku chaos.
Prehľad - ak máš daňový bonus, ktorý ti má daňový úrad vrátiť - Mzdový záväzok, v členení mzdy, so znamienkom mínus.
Ak je to preddavková daň, tiež mzdový záväzok.
Odvody za SZČO - odvody do fondov.
Ak SZČO platí odvody za dohodárov - odvody do fondov (mzdový záväzok)
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
ZuzanaP Pozri príspevok
SZČO sa stala platcom DPH k 01.02.2011. Dostal faktúru za internet na obdobie 01-03/2011 v januári 2011, úhrady sú uhrádzané postupne v 01,02,03/2011. Ako zaúčtujem úhradu za 02/2011? Sumu celkom bez členenia na DPH, keďže nemá nárok na odpočet DPH? Ďakujem
Podľa mňa, ak sa stal platiteľom od 1. 2., tak úhradu za 02 už členíš na základ a DPH (teda máš možnosť uplatnenia odpočtu DPH).
Teda, ak úhradu fyzicky vykonal vo februári, uplatňuje si odpočet DPH)
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mondes Pozri príspevok
Ahojte, prosím Vás, ako v Alfe zaúčtujem 20% PHM? (80% viem) Ďakujem.
Odpoveď je tu:
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/l...20PHL_2011.pdf
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás. Kúpila som si notebook a chcela by som si preinštalovať Alfu z PC do notebooku. Ako to urobiť, aby mi účtovníctvo v programe zostalo? Viem, že odinštalujem program s PC a následne ho nainštalujem do notebooku.Ale ide mi o to, či sa mi nevymaže všetko, čo mám v programe. Poradíte mi?
Než vymažeš program z PC (ja by som si ho ešte nevymazávala, pre istotu), treba si urobiť zálohu na USB kľúč.
Potom si nainštaluješ program do NTB a dáš obnoviť zo zálohy (z USB) a máš aj v NTB údaje, ktoré máš v PC.
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mondes Pozri príspevok
Ďakujem, ale dá sa program nainštalovať aj bez toho, aby som ho musela odinštalovať z PC? Myslela som si, že program sa dá nainštalovať len do jedného počítača. V tom prípade je jasné, že nebudem to z PC vymazovať, kým si nebudem istá, že to mám aj v notebooku. Ale aj tak sa mi nezdá, žeby som mohla mať program aj tu, aj tu. Vďaka.
Máš inštalačné CD? Program je možné nainštalovať aj do viacerých počítačov.
2 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

mirka134 Pozri príspevok
áno mne prišla fa zo zahraničia z čieh za prenájom webu (služba) ale na fa je písaná mimo DPH dakujem
Tu treba urobiť samozdanenie a odviesť DPH ale keďže ste registrovaní len podľa §7a, nie je nárok na odpočet - takže len odvedieš daň a uvedieš základ dane na r. 11 (hodnota faktúry) a daň na r. 12 (20% zhodnoty faktúry)
2 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

tak tie jednoznačne po prechode do nového roka
1 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

AdrianaA Pozri príspevok
Baby, mám problém s Alfou. Robiam väčšinou PU , ale teraz mám klientku na JU. Z roku 2009 som mala zostatok na Skk pokladni. Tento zostatok sa mi preniesol do 2010. V peňažnom denníku som mala v časti pokladňa dve pokladne. Jedna korunová a jedna eurová. Začala som pohyby v pokladni nahrávať na eurovú pokladňu. PS na tejto pokladni bol v poriadku ( prepočítané Skk na EUR ) a aj konečný je v eurovej pokladni v poriadku. Keď si však dám tlačiť pokladničú knihu eurovú, tak mám nesprávny PS a zároveň aj konečný. Ako to dať do poriadku ?
Napíš do Krosu a požiadaj o zaslanie postupu vysporiadania pokladní s rôznymi príkladmi ktoré mohli nastať
1 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

je to dvojstranový list nemám funkčný skener aby som to naskenovala je tam rozpísaných viac prípadov ktoré mohli nastať
1 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Číselník - režim účtovania - prechod na euro a zapnúť tú druhú voľbu - zapnuté
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať