Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

M0NIKA
V takomto prípade by som to urobila tak ako píšeš: 800=úhrada fa (s nedoplatkom 1,- Sk) a 1=halierové vyrovnanie a zároveň úhrada nedoplatku fa .
Na haliere nemáš doklad (ak sa nejedná o klasické zaokrúhľovanie).
Ja zasa nevstupujem do faktúry, ale možno je načase sa to naučiť .
V PÚ to potom urobíš ako?
Na JÚ mám Alfu a na PÚ Omegu...
MONIKA, v PU to robím tak ako píšeš Ty. V PU je potrebné účtovať aj halierové vyrovnanie. Sú tri možnosti. 1. potvrdím v PD alebo BV sumu faktúry a hneď na PD alebo BV urobím halierové vyrovnanie (v tomto prípade nebude napárované na príslušnú faktúru, ja používam tento spôsob, čiže tak ako Ty píšeš aj v JU)
2. napíšem skutočnú sumu úhrady a potom cez ID urobím halierové vyrovnanie ( v tomto prípade musí byť napárované na príslušnú faktúru)
3. možnosť - v saldokonte v karte "Nastavenie" je možné zadať "Toleranciu vyrovnanosti účtu" napr. 1,-Sk a v tomto prípade mi program považuje takéto faktúry s rozdielom úhrady do 1,- Sk za vyrovnané a je možné urobiť za určitý čas hromadné halierové vyrovnanie na príslušnom účte a nemusí byť napárované na jednotlivé faktúry.
Takže zhrnutie: v PU to robím tak ako Ty a v JU je to na Tebe, aký spôsob si zaužívaš. Myslím, že aj Tvojim spôsobom dosiahneš správnosť zaúčtovania, ale mne sa zdá môj jednoduchší.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Dievčatá ďakujem, asi som na F7 zabudol. O.K.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

M0NIKA
Janko,
prečo to potrebuješ dať IBA do stĺpca DPH? Veď do DPH Ti to vstúpi už pri účtovaní faktúry a v pokladni je to jedno, nie? Takže ho kľudne nechaj - nech to rozpíše ako čiastočnú úhradu na DZ+DPH=19,- Sk.
Monika
Už je to vyriešené, len pre kompletnosť. Potrebujem to pre zápis v peň. denníku do správnej kolonky.
Ahoj
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

slnko
MONIKA, v PU to robím tak ako píšeš Ty. V PU je potrebné účtovať aj halierové vyrovnanie. Sú tri možnosti. 1. potvrdím v PD alebo BV sumu faktúry a hneď na PD alebo BV urobím halierové vyrovnanie (v tomto prípade nebude napárované na príslušnú faktúru, ja používam tento spôsob, čiže tak ako Ty píšeš aj v JU)
2. napíšem skutočnú sumu úhrady a potom cez ID urobím halierové vyrovnanie ( v tomto prípade musí byť napárované na príslušnú faktúru)
3. možnosť - v saldokonte v karte "Nastavenie" je možné zadať "Toleranciu vyrovnanosti účtu" napr. 1,-Sk a v tomto prípade mi program považuje takéto faktúry s rozdielom úhrady do 1,- Sk za vyrovnané a je možné urobiť za určitý čas hromadné halierové vyrovnanie na príslušnom účte a nemusí byť napárované na jednotlivé faktúry.
Takže zhrnutie: v PU to robím tak ako Ty a v JU je to na Tebe, aký spôsob si zaužívaš. Myslím, že aj Tvojim spôsobom dosiahneš správnosť zaúčtovania, ale mne sa zdá môj jednoduchší.
Slnko,
ďakujem za odobrenie, hneď sa mi bude lepšie spať .
A možno sa naučím používať v JÚ aj ten Tvoj spôsob .
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

nemôžem nikde nájsť ako je to s evidenciou došlých fa, tým pádom aj závazkov a dph-odpočítanie na prelome rokov v alfe. skúšala som si to v skúšobnom príklade.
mam napriklad fakturu - datum vystavenia 3.1.2006, došla 9.1.2006, datum dodania 31.12.2005.
- ked som to chcela zaevidovat v roku 2005, napisalo mi ze rok, ktory som dala nepatri do aktualneho uctovneho obdobia a ze ci som si ista, ze robim spravne. ked som to aj tak dala, do dph 12/05 mi to pekne dalo.
- ked som to zaevidovala do roku 2006, pekne vsetko dalo ok ale v evidencii DPH to nie je nikde.....
ako to tu vlastne funguje? nenasla som to ani v prirucke. dakujem
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

uko
nemôžem nikde nájsť ako je to s evidenciou došlých fa, tým pádom aj závazkov a dph-odpočítanie na prelome rokov v alfe. skúšala som si to v skúšobnom príklade.
mam napriklad fakturu - datum vystavenia 3.1.2006, došla 9.1.2006, datum dodania 31.12.2005.
- ked som to chcela zaevidovat v roku 2005, napisalo mi ze rok, ktory som dala nepatri do aktualneho uctovneho obdobia a ze ci som si ista, ze robim spravne. ked som to aj tak dala, do dph 12/05 mi to pekne dalo.
- ked som to zaevidovala do roku 2006, pekne vsetko dalo ok ale v evidencii DPH to nie je nikde.....
ako to tu vlastne funguje? nenasla som to ani v prirucke. dakujem
správne je prvý spôsob, treba to zaevidovať do r. 2005. Upozornenie programu v tomto prípade ignorujeme a potvrdíme, že je to správne. DPH aj záväzok tak bude v období 12/05.
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

ďakujem slnko. medzitým som si to zistila. je to vraj tak ako vravíš. a keďže som si už urobila prechod do nového roka, mám si tie záväzky nahodiť ručne aj do roku 2006
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ahojte, aj ja chcem poprosiť o radu. Prvý krát idem v Alfe prechádzať na ďalší rok. Ako to funguje, môžem už účtovať rok 2006 aj keď nemám ešte uzavretý rok 2005 (ešte v ňom potrebujem účtovať)? Či musí byť najskôr ukončený?Vopred ďakujem. ,
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

kvetka ja som na tom rovnako. zatial som potrebovala len fakturovat. tak som urobila prechod. podla prirucky. rok 2005 este nemam dokonceny. ked ho budem mat tak si vraj len rucne prenesiem konecne stavy. to je zatial vsetko co viem
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

súhlasím s uko. Ak potrebuješ už účtovať rok 2006, urob si prechod do nového roka. A môžeš pracovať v oboch rokoch. Prechod však už zopakovať nemôžeš. Keď budeš mať všetko v r. 2005 hotové, iba si oprav v r.2006 počiatočné stavy, t.zn. stav bankového účtu, pokladnice, a ak treba aj evidenciu pohľadávok a záväzkov. Ak boli po prechode ešte nejaké úhradené v starom roku, tak ich v r.2006 iba vymaž a naopak, ak boli nejaké doúčtované v starom roku, tak ich tam jednoducho pridaj. Ručne sa dá opraviť v r.2006 aj výkaz o majetku a záväzkoch, ak sa v ňom niečo zmenilo (Na začiatku obdobia). A to je všetko.
0 0
LubenaK LubenaK

LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

Pri prechode na nový rok prenesie program PS pokladne, BU. V starom roku ešte môžete robiť, cez Firma - Otvorsi vyberieš starý alebo nový rok, ale potom treba ručne v novom roku opraviť PS.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ďakujem Vám poraďáci velmi pekne za radu.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Ahojte, mozno sa vam to tiez bude zdat hlupe, ale tiez zacinam v alfe a chcem sa spytat, ked mam fakturu z METRA a na nej nakup tovaru, os. spotreba + rezia -da sa to v alfe vsetko zauctovat jednym dokladom - vydaj pokladna a tam mam ako rozuctovat - vydavok ovp. ZD,os. spotreba -vyd.neov. ZD a rezia. PORADITE,kto pracujete v ALFE dlhsie? Velmi pekne dakujem.
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

nedá sa to urobiť jedným zápisom. Treba to zapísať do dvoch riadkov. Číslo VPD sa však môže ručne prepísať tak, aby bolo v oboch riadkoch rovnaké číslo.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
chudaska
Ahojte, mozno sa vam to tiez bude zdat hlupe, ale tiez zacinam v alfe a chcem sa spytat, ked mam fakturu z METRA a na nej nakup tovaru, os. spotreba + rezia -da sa to v alfe vsetko zauctovat jednym dokladom - vydaj pokladna a tam mam ako rozuctovat - vydavok ovp. ZD,os. spotreba -vyd.neov. ZD a rezia. PORADITE,kto pracujete v ALFE dlhsie? Velmi pekne dakujem.
1/
Ak sa podnikateľskej činnosti týka len nákup - prevádzková réžia , tak z faktúry zaúčtuj len prevádzkovú réžiu - VOZD .
2/
Ak tam chceš ťahať aj nákup na osobnú potrebu , tak výdavkovým pokladničným dokladom vydáš a zaúčtuješ z pokladne sumu , ktorá týka prevádzkovej réžie a v druhom riadku pod ďalším poradovým číslom a taktiež novým číslo VPD , zaúčtuješ zbytok z fa a to výdaj pokladňa oproti VNZD - výdavok iný s členením osobná spotreba .

Jedným zápisom to nezaúčtuješ .
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ide mi o ten tovar - nakup do obchodu a pr. rezia.Takze z faktury zauctujem len tieto polozky -dam to do 2 riadkov s tym istym c. VPD a os. spotrebu nebudem ani evidovat. Dakujem vam velmi pekne za pomoc.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Prosím o radu. Prvý krát som robila za r.2005 odpis os.auta , odpis mi vypočítalo dobre, ale len v evidencii dlh.majetku do peňaž.denníka mi odpis nezapísalo , neviete prečo? Mám niečo zle nastavené? Vám sa tento odpis zaúčtuje hned do peň.denníka? alebo ho účtujete ručne.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

renča1
Prosím o radu. Prvý krát som robila za r.2005 odpis os.auta , odpis mi vypočítalo dobre, ale len v evidencii dlh.majetku do peňaž.denníka mi odpis nezapísalo , neviete prečo? Mám niečo zle nastavené? Vám sa tento odpis zaúčtuje hned do peň.denníka? alebo ho účtujete ručne.
Odpis sa tam nezaeviduje /mne tiež nie/ treba zvlášť zápis do PD. V Omege sa zaúčtuje.
Tiež to robím ručne
Pekný deň...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Manual
Odpis sa tam nezaeviduje /mne tiež nie/ treba zvlášť zápis do PD. V Omege sa zaúčtuje.
Tiež to robím ručne
Pekný deň...
ďakujem za odpoveď, tiež ti prajem príjemný ničim nerušený deň
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

poraďte mi ako nahodiť začiatok,ktorý nechceme mať zapísaný v príjmoch ERP.Na začiatku sme dali do peň. denníka vklad z ktorého sa zakúpila ERP,material a urobilo sa to tak aby k 15. keď bola 1.x použitá kasa bola v peňaž. denníku 0.Potom už sa samozrejme robilo všetko aj s pokladňou,len stále neviem či ten začiatok je správny. Na konci roka sme dali výdavky pred podnikaním ako inter. doklady a peniaze z ERP do os. spotreby. Na začiatok roka sme zapísali do PK poč.stav 0- je to správne? Ale ten začiatok neviem vôbec ako má byť
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať