Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
jani73 jani73

jani73 je offline (nepripojený) jani73

Ďakujem Maruška54, robím teraz prevažne PU a zrovna mám JU - zákazníka, mám už všetko nahodené, chcem ešte vtlačiť príjmové a výdavkové doklady a všimla som si že už nedáva prepočet na SKK a konverzný kurz. Viem že od nového roka už nie je povinnosť uvádzať tieto údaje na dokladoch, ale za minulý rok ešte bol, vieš mi ešte poradiť čo s tým?
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Číselník - režim účtovania - prechod na euro a zapnúť tú druhú voľbu - zapnuté
1 0
jani73 jani73

jani73 je offline (nepripojený) jani73

Ďakujem, už som to zistila, pomôcka aj pre iných
pekný deň želám
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

AdrianaA Pozri príspevok
Baby, mám problém s Alfou. Robiam väčšinou PU , ale teraz mám klientku na JU. Z roku 2009 som mala zostatok na Skk pokladni. Tento zostatok sa mi preniesol do 2010. V peňažnom denníku som mala v časti pokladňa dve pokladne. Jedna korunová a jedna eurová. Začala som pohyby v pokladni nahrávať na eurovú pokladňu. PS na tejto pokladni bol v poriadku ( prepočítané Skk na EUR ) a aj konečný je v eurovej pokladni v poriadku. Keď si však dám tlačiť pokladničú knihu eurovú, tak mám nesprávny PS a zároveň aj konečný. Ako to dať do poriadku ?
Už si to poriešila? Ja mám ten istý problém, nevytlačí mi pokl.knihu s PS.
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Ešte sa chcem spýtať, či niekto nepozná nejakú fintu - nemám ešte uzavreté účtovnictvo, ale musela som urobiť prechod do nového roka - od januára vystavujem dosť faktúr. Keď si po vystavení DP urobím nový prechod, vystavené faktúry musím nanovo zadávať-vystavovať. Nedajú sa niekde uložiť a potom len skopírovať?
0 0
ivan999 ivan999

ivan999 je offline (nepripojený) ivan999

Ked uctujem v Alfa aky ucel mam dat pri zapise do penazneho dennika za faktury od dodavatelov, ktore som uhradil. Tito dodavatelia mi poskytuju sluzby ale takato moznost tam nie je tak to davam do prevadzkovej rezie.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

ivan999 Pozri príspevok
Ked uctujem v Alfa aky ucel mam dat pri zapise do penazneho dennika za faktury od dodavatelov, ktore som uhradil. Tito dodavatelia mi poskytuju sluzby ale takato moznost tam nie je tak to davam do prevadzkovej rezie.
Dávaš to dobre - je to prevádzková réžia.
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Môže mi niekto poradiť ,či sa da v alfe tlačiť DP aj typu A. keď nie tak v ktorom programe sa to dá.Ďakujem.
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Marcelka V Pozri príspevok
Môže mi niekto poradiť ,či sa da v alfe tlačiť DP aj typu A. keď nie tak v ktorom programe sa to dá.Ďakujem.
Choď cez Štart-programy-Alfa-Daňové priznania FO - súbor - nové DP a vytvor si koľko chceš.
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Vďaka,už som sa z toho vysomarila.
0 0
adriana777 adriana777

adriana777 je offline (nepripojený) adriana777

Ja tiež začínam v alfe a mám problém s valutovou pokladnou. 10.8.09som kúpila GBP kurzom 0,8295. To som zaúčtovala ako výdaj EUR pokladne cez priebežné položky a príjem valutovej pokladne. Pootom som účtovala len réžiu - rôzne dátumy počas mesiaca. Program mi to dával metódou FIFO , čiže všetko v kurze 0,8295. V tomto kurze mi aj ostali GBP. V peňažnom denníku mi to ostalo aj prepočítané v EUR pokladni týmto kurzom. Nemala by som to však prepočítať kurzom NBS k 31.12.2009?
0 0
adriana777 adriana777

adriana777 je offline (nepripojený) adriana777

Vie mi s tým niekto poradiť, prosím?
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

už mi z toho haraší. Mám zapnutú voľbu duálne zobrazovanie súm, konverzný kurz a pokladňu sociálneho fondu mi stále dáva v Sk.
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
prosím uvažujem správne: v 3.Q nám vznikol odpočet dph, ale fa sme zabudli v šuplíku, takže si dph chceme podľa § 51 odpočítať v 1.Q 2010. Akoto ošetriť v peňažnom denníku: základ dane 44,1 ako VOZD a dph ako VNZD v členení iné a v roku 2010 cez interné doklady :jeden ID výdavok bude základ dane ako VNZD /iné/ a dph ako ID výdavok/dph/ plus evidencia dph, alebo ako sa to robí, nestretla som sa ešte s tým....
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
nikolia Pozri príspevok
prosím uvažujem správne: v 3.Q nám vznikol odpočet dph, ale fa sme zabudli v šuplíku, takže si dph chceme podľa § 51 odpočítať v 1.Q 2010. Akoto ošetriť v peňažnom denníku: základ dane 44,1 ako VOZD a dph ako VNZD v členení iné a v roku 2010 cez interné doklady :jeden ID výdavok bude základ dane ako VNZD /iné/ a dph ako ID výdavok/dph/ plus evidencia dph, alebo ako sa to robí, nestretla som sa ešte s tým....
Zákon o dani z pridanej hodnoty:
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Uvedený § hovorí, že najneskôr v zdaňovacom období kalendárneho roka. To znamená, že ak ste uvedenú faktúru obdržali v 3. Q roku 2009 a neuplatnili ste odpočet v uvedenom Q, mohli ste tak vykonať v nasledujúcom Q - teda v 4. Keďže ste tak nevykonali ani v 4. Q (čo je vlastne posledné možné obdobie kalendárneho roka) nemôžete tak urobiť v 1. Q roku 2010. Ak ste však za uvedenú faktúru už zaplatili v roku 2009, môžete si základ dane dať ako VOZD v príslušnom členení, a DPH dať ako iný VNZD bez možnosti odpočtu.
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
teraz čítam, že som pomýlila Q, odpočet vznikol v 4. Q, ale keďže to je posledné zdaň.obdobie v kalendárnom roku, znamená to, že z posledného Q ak zabudnem tak už len dodatočným DP si možem uplatniť odpočet ...? ak by sa to stalo behom napr 1Q, a uplatním v 2Q ako sa to v alfe potom všetko zapíše do denníka?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
nikolia Pozri príspevok
teraz čítam, že som pomýlila Q, odpočet vznikol v 4. Q, ale keďže to je posledné zdaň.obdobie v kalendárnom roku, znamená to, že z posledného Q ak zabudnem tak už len dodatočným DP si možem uplatniť odpočet ...? ak by sa to stalo behom napr 1Q, a uplatním v 2Q ako sa to v alfe potom všetko zapíše do denníka?
Áno je to tak, ako píšeš, už len DDP. Čo sa týka začiatku roka - teda z I. Q ak neuplatníš fa, môžeš ju najneskôr uplatniť v IV. Q príslušného roku. Ako to zapíšeš? Tak ako klasickú fa, len s tým rozdielom, že dátum zdaniteľného plnenia dáš dátum toho Q, v ktorom uplatňuješ DPH. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
ano napísala si to zrozumiteľne, keďže sa jedná o malú sumu nebudem podávať DDP a dph dám ako VNZD iné, a keby to bolo v tom 1Q dám dátum zdan.plnenia podľa Q kedy uplatním...dík za tvoje rady a čas
0 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
ešte nerozumiem jednému: ako tu dph nasmerovať do VNZD iné, keď mi to hádže v alfe do dph, alebo to tak má byť?
Naposledy upravil nikolia : 14.03.10 at 16:21
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
nikolia Pozri príspevok
ešte nerozumiem jednému: ako tu dph nasmerovať do VNZD iné, keď mi to hádže v alfe do dph
Musíš faktúru zaevidovať do záväzkov tak, že celú sumu aj s DPH dáš do 0% sadzby DPH (teda, ak máš základ 100 Eur a DPH 19 Eur, tak do kolónky 0% DPH dáš sumu 119). Ak budeš v peňažnom denníku účtovať o úhrade faktúry, tak to zapíšeš dvomi zápismi. Napr. uhradili ste fa z BÚ:
1. zápis - výdavok banka - napr. výdavok za materiál - cez F7 vyberieš uvedenú fa, potom dáš Rozpis - do 0% dáš sumu 100 - dáš uhraď fa.
2. zápis - výdavok banka - ja dávam to isté č. výpisu - dáš iný výdavok neovplyvňujúci základ dane - cez F7 vyberieš tú istú fa a zvyšok dáš uhradiť fa.
Rozumieš?
Naposledy upravil rodina1 : 14.03.10 at 17:03 Dôvod: Oprava
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať