Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

áno je to trochu no naozaj sa to auto neopotrebuje za tú dobu ale ja som si myslela aj tak, že to musí byť podľa mesiacov ale potom mi tam vznikne rozdiel medzi zostatkovou cenou v daňových a účtovných odpisoch a ten rozdiel sa nikde nebude účtovať v PD lebo tam sa účtuje len DO, ktorý zároveň zníži daňový základ a ten účtovný odpis sa eviduje len na karte a rozdiel ak medzi zostatkovými cenami vznikne tak ten nebudem zapisovať nikde???

a kedže ide o auto ktoré je už teraz staršie má 4 roky a my sme ho kúpili už takéto ojazdené tak môžeme kludne dať že sa uo = do lebo naozaj za tie štyri roky už bude dosť staré.

no je to des ale učenie mučenie
dakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

veronkaj Pozri príspevok
áno je to trochu no naozaj sa to auto neopotrebuje za tú dobu ale ja som si myslela aj tak, že to musí byť podľa mesiacov ale potom mi tam vznikne rozdiel medzi zostatkovou cenou v daňových a účtovných odpisoch a ten rozdiel sa nikde nebude účtovať v PD lebo tam sa účtuje len DO, ktorý zároveň zníži daňový základ a ten účtovný odpis sa eviduje len na karte a rozdiel ak medzi zostatkovými cenami vznikne tak ten nebudem zapisovať nikde???

a kedže ide o auto ktoré je už teraz staršie má 4 roky a my sme ho kúpili už takéto ojazdené tak môžeme kludne dať že sa uo = do lebo naozaj za tie štyri roky už bude dosť staré.

no je to des ale učenie mučenie
dakujem
Nie nikde to nebudeš zapisovať, to je zostatková účtovná hodnota majetku.
Ak je auto už ojazdené ako píšeš a "zhuntlované" odpísať ho môžeš účtovne aj za 3 roky
Naposledy upravil Manual : 24.09.10 at 19:30
0 0
gcm gcm

gcm je offline (nepripojený) gcm

Ahojte!
Mám zahraničnú faktúru za hotel (služobná cesta), obsahujúcu DPH, vyplatenú platobnou kartou z podnikateľského účtu. Ako ju mám zaúčtovať v ALFE?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

gcm Pozri príspevok
Ahojte!
Mám zahraničnú faktúru za hotel (služobná cesta), obsahujúcu DPH, vyplatenú platobnou kartou z podnikateľského účtu. Ako ju mám zaúčtovať v ALFE?
Pozri návod:
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Prosím Vás o radu, či je to tak správne- platila som balík podpory cez zónu klienta- a teraz mi prišla rovno vyúčtovacia faktúra k preddavku, stačí ak si zaevidujem do Alfy ako ZF - ten preddavok len na základe papieru na ktorý si napíšem balik podpory.....úhrada cez zónu klienta...?

Vopred ďakujem
0 0
Pepe73Lopez Pepe73Lopez

Pepe73Lopez je offline (nepripojený) Pepe73Lopez

:) pre účely pochopenia mojej prítomnosti na porada.sk - laik, snažiaci sa zorientovať v problematike ...viac
Mno tak mi došli nervy a musím sa spýtať skúsenejších. Preštrachal som sa týmto vláknom, no odpoveď som nenašiel (na moju otázku, ktorou sa nejaký čas zaoberám).

Príklad 1 (PD a jeho číslovanie V ALFE):
Uhradím na pošte dobierku, povedzme 105 EUR. Pri vystavení VPD použijem z pôvodného číselného radu povedzme V-XXX/2010 ďalšie číslo. Pretože som ale jednou platbou uhradil dva rôzne výdavky, použijem rozklad číselného radu nového čísla výdavkového radu napr. nasleduje V-200/2010 tak v ALF-e v PD zapíšem (zruším automatiku číslovania a píšem)

V-200-1/2010: 100,- EUR nákup materiálu (100 hamburgerov napr.)
V-200-2/2010: 5,- EUR prevádzková réžia (poštový poplatok)

pri takomto spôsobe, používam ručne vypísaný VPD, označený v záhlaví V-200/2010 a s uvedením sumy 105,- EUR s následným uvedením rozpisu na vyššie uvedené rozklady číselného radu V-200-1/2010 a V-200-2/2010.

(Len pevne dúfam, že je to správne, lebo ak nie tak ma porazí a to som sa ešte ani nespýtal )

... v prípade, že do ALFy potrebujem zaúčtovať spätne výdavok, posunie sa mi číselný rad.. LENŽE! Alfa, ak chcem potom prečíslovať naseldujúce VPD, mi prečísluje mnou manuálne upravené V-200-1/2010 a V-200-2/2010 na čísla použité automatikou bez rozčlenenia radu.

Otázka:
To akože v ALFE nedosiahnem tlač VPD s takto rozčleneným číselným radom - rozpisom, (ale rozpisom rôznych kategórií výdavkov..) to je treba fakt pracne vypisovať všetky VPD takto rozčlenené (ak teda dôjde k prečíslovaniu, aby boli exaktne uvedené účely a sumy na jdenom VPD v prípade úhrady viacerých účelov jednou platbou)?

..alebo
sa to nepoužíva a tlačí sa samostatný VPD so samostatným číslom pre každú sumu každého účelu výdavku (stĺpca) zvlášť, aj keď bola uskutočnená jedna platba jednou sumou? (možno som použil nesprávny príklad, mohol som použiť FA, ktorá bola uhradená jednou sumou a platil sa tou faktúrou : 1.výdavok za materiál, 2. prevádzková réžia a za 3.dajme tomu ešte aj nejaký iný účel (stĺpec)). Čiže 3 účely výdavkov jednou FA. To by som ako pripojil tri VPD k jednej FA?

Mám za to, že to musím robiť pracne, manuálne a vystavovať jeden VPD s rozpisom, ale ALFA mi to neumožní vykonať automatickým prečíslovaním a ešte aj nevytlačí. (Vypisujem takéto VPD manuálne)...

Pzn. neplatca DPH, JÚ, ALFA
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ja riešim takúto situáciu vypísaním 2 VPD, práve z dôvodu prečíslovania pokladničných dokladov.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Ak sa jedná o položky v jednom stĺpci PD stačí použiť tlačidlo ROZPIS vedľa členenia, čiže ak chcem v rámci napr. prevádzkovej réžie rozpísať sumu na kanc. potreby, poštovné a zároveň aj napr. parkovné... dá sa to takto.
Ak je suma "rozdelená" do viacerých stĺpcov, potom je nutné vystaviť dva doklady, alebo neprečíslovávať...
Ja som si zvykla vystaviť dva VPD a oba pripnúť k tomu istému daňovému dokladu.
Rozčuľuje ma to hlavne pri platbách poukážkou, kde mám úhradu záväzku a zároveň poštovné, ale lepšie riešenie mi neporadili ani na hot-line... ale takto nie je problém s vkladaním dokladov do poradia...
1 0
Pepe73Lopez Pepe73Lopez

Pepe73Lopez je offline (nepripojený) Pepe73Lopez

:) pre účely pochopenia mojej prítomnosti na porada.sk - laik, snažiaci sa zorientovať v problematike ...viac
M0NIKA Pozri príspevok
Ak sa jedná o položky v jednom stĺpci PD stačí použiť tlačidlo ROZPIS vedľa členenia, čiže ak chcem v rámci napr. prevádzkovej réžie rozpísať sumu na kanc. potreby, poštovné a zároveň aj napr. parkovné... dá sa to takto.
Ak je suma "rozdelená" do viacerých stĺpcov, potom je nutné vystaviť dva doklady, alebo neprečíslovávať...
Ja som si zvykla vystaviť dva VPD a oba pripnúť k tomu istému daňovému dokladu.
Rozčuľuje ma to hlavne pri platbách poukážkou, kde mám úhradu záväzku a zároveň poštovné, ale lepšie riešenie mi neporadili ani na hot-line... ale takto nie je problém s vkladaním dokladov do poradia...

Áno, jedná sa o sumu "rozdelenú do rôznych stĺpcov", nejedná sa o rozpis jedného stĺpca (ten je v pohode, ten chápem) ... dvaja (zatial) používate teda systém tlače viacerých VPD a ich pripojenie k jednému dokladu (FA alebo poukážka alebo bloček to je jedno) chápem... nuž počkám ešte aspoň na nejaké "súhlasím" od iných ... Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pepe73Lopez Pozri príspevok
Áno, jedná sa o sumu "rozdelenú do rôznych stĺpcov", nejedná sa o rozpis jedného stĺpca (ten je v pohode, ten chápem) ... dvaja (zatial) používate teda systém tlače viacerých VPD a ich pripojenie k jednému dokladu (FA alebo poukážka alebo bloček to je jedno) chápem... nuž počkám ešte aspoň na nejaké "súhlasím" od iných ... Ďakujem.
V Alfe nič iné nevymyslíš. Keď mám málo dokladov, prečíslovanie urobím ručne ... Doklady u niektorých firiem tlačím bez poradového čísla.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý večer,prosím Vás,ako si do ALFY zaúčtujete do záväzkov faktúru - za dovoz tovaru z krajiny mimo EÚ? a následne vyrubený colný dlh?
mam to zaúčtovať akoby slovenskú faktúru??
že základ dane bude suma,ktorá sa zaplatí zahraničnému dodávatelovi
a DPH bude colný dlh?

túto faktúru uvádzam do daňového priznania-do riadku 16?

ďakujem vopred moc
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý večer,prosím Vás,ako si do ALFY zaúčtujete do záväzkov faktúru - za dovoz tovaru z krajiny mimo EÚ? a následne vyrubený colný dlh?
mam to zaúčtovať akoby slovenskú faktúru??
že základ dane bude suma,ktorá sa zaplatí zahraničnému dodávatelovi
a DPH bude colný dlh?

túto faktúru uvádzam do daňového priznania-do riadku 16?

ďakujem vopred moc
posúvam
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, ja by som mala otazočku ohľadne paragonu ale z polska. Mam bloček z pokladne polsky, ale nemam k tomu ani vymenu eur na pln zo zmenarne. Ako to cele nahodit do programu alfa? Musim mať 2 pokladne? eur a pln? a v pln nemusi byt začiatočny stav?
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

prosím vás ked si v alfe chcem pozriet HV rok 2010 tak si dám "prehlad príjmov a výdavkov textovo" ale vôbec netusim z čoho si zobrala takú velku sumu v polozke pri základe dane modry napísane "priebezna polozka" mám tam sumu okolo 190tis. eur ale rozsiel medzi príjem priebezných poloziek a výdaj priebezných položiek je len cca 4000eur....vôbec neviem odkial zobral program tých 190tis. eur...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

tinkas Pozri príspevok
prosím vás ked si v alfe chcem pozriet HV rok 2010 tak si dám "prehlad príjmov a výdavkov textovo" ale vôbec netusim z čoho si zobrala takú velku sumu v polozke pri základe dane modry napísane "priebezna polozka" mám tam sumu okolo 190tis. eur ale rozsiel medzi príjem priebezných poloziek a výdaj priebezných položiek je len cca 4000eur....vôbec neviem odkial zobral program tých 190tis. eur...
Vyfiltruj na obrazovku len priebežné položky a odkontroluj podľa BV či je to správne zaúčtované ako na strane banky tak aj na strane pokladne.
A samozrejme pozri aj stav PP k 1.1.2010
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ďakujem manual....este by som sa ale chcela poradiť...prechádzali sme totiž od 01.01.2010 na Alfu a všetky veci zo starého sofveru som musela rucne zadat do alfy...len som si nie istá či som dobre a vlastne či som vôbec zapísala PP priebežných položiek k 01.01.2010, neviem kam to mám zadať...
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

tak uz som na to prišla...minulý rok bývala účtovnícka mala na konci roka 2009 rozdiel v priebežných položkách 6050eur a ten sa mi ťahá az doteraz ...môze mat rozdiel na konci roka na priebežných polozkach?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

tinkas Pozri príspevok
tak uz som na to prišla...minulý rok bývala účtovnícka mala na konci roka 2009 rozdiel v priebežných položkách 6050eur a ten sa mi ťahá az doteraz ...môze mat rozdiel na konci roka na priebežných polozkach?
No vidíš aká si šikulka.
Môže byť, ale musíš o tom vedieť, prečo to tak je. Nemôžeš mať rozdiel v PP a nevieš prečo.
Takýto nesúlad v PP sa stáva prevažne vtedy, ak napr. 31.12.2010 o 18.oo ide SZČO do banky narýchlo vybrať "prachy" (alebo o 23,oo z bankomatu) na oslavu a banka toto už nestihne zaúčtovať s rovnakým dátumom ale to zaúčtuje napr. až 2.1.2011.
Takže ty máš príjem do pokladne 31.12.2010 ale na BV máš datum napr. 2.1.2011.
Inak v priebehu roka by sa to vyskytovať nemalo, treba položku po položke odkontrolovať
0 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

Ahojte
potrebujem pomoc......... namiesto vianocnych odmien mi prave sef oznamil,ze od noveho roku mam viest skladove hospodarstvo a vobec netusim,ze ako. Zatial robim na Alfe len dodacie listy a faktury.Sme firma ktora sa zaobera spracovavanim zemiakov a zeleniny.Viem ze tam bude treba vzdy ked nam dovezu kamion naskladnit to,dat tam nejaky odpad a zvysok vyskladnit podla faktur.Len ked som to pozerala na ALFE tak v sklade sa neviem dostat pri skladovej karte do nahodenia mnozstva,tak ak by niekto vedel pomoct budem rada.
0 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

uz som na to prisla ....... akurat este neviem ako evidovat predpokladanu stratu,ktora pri cisteni zeleniny a zemiakov vznika a musim ju odpisat zo stavu na sklade.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať