Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Maya1 Pozri príspevok
cez jeden doklad sa to nedá. Ja to nedávam cez uzávierkové ID ale cez bežné ID v deň vz. zápočtu - teda uskutočnenia VZ. úhrada dodávateľskej faktúry a úhrada došlého dobropisu mínusom VOZD.
Maya1, ďakujem za potvrdenie postupu. V iných témach som našla, že sa to musí evidovať cez uzávierkové operácie podľa postupov pre jednoduché účtovníctvo - pozri tu http://www.porada.sk/t148092-uctovan...ctov-v-ju.html
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Llívia Pozri príspevok
Pri vzájomnom zápočte dodávateľskej faktúry a dobropisu k tejto faktúre robíte k 31.12. zápisy v denníku cez dva uzávierkové interné doklady (každá úhrada = zvlášť doklad) alebo sa to dá urobiť aj len cez jeden doklad?
Dá sa jedine cez dva zápisy .Jeden zápis nie je v ALFE možný.
2 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý deň, viem mi niekto prosím Vás polopate povedať resp.skontrolovať ako zaevidovať NO DPH v pohľ. a DP k DPH v záväzkoch.

Evidujem takto:

DP k DPH- záväzky-
stĺpec PD -zaplatená DPH
typ dokladu- nepriama daň

NO k DPH- pohľadávky
stĺpec PD- prijatá DPH
typ dokladu - nepriama daň

Vyrovnám to v pohľadávkach pri mes.platcoch ak mi vznikne v nasl.mesiaci DP- dňom zaplatenia DP napr.-
NO 1/2011- vyrovnám dňom kedy zaplatím DP z 2/2011.
A v PD na koci roka uzáv.účt.operáciami- ID k 31.12.?
Už som sa dajak domotala.
Prosím môžte mi to pozrieť.

Vopred ďakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

L-M Pozri príspevok
Dobrý deň, viem mi niekto prosím Vás polopate povedať resp.skontrolovať ako zaevidovať NO DPH v pohľ. a DP k DPH v záväzkoch.

Evidujem takto:

DP k DPH- záväzky-
stĺpec PD -zaplatená DPH
typ dokladu- nepriama daň

NO k DPH- pohľadávky
stĺpec PD- prijatá DPH
typ dokladu - nepriama daň

Vyrovnám to v pohľadávkach pri mes.platcoch ak mi vznikne v nasl.mesiaci DP- dňom zaplatenia DP napr.-
NO 1/2011- vyrovnám dňom kedy zaplatím DP z 2/2011.
A v PD na koci roka uzáv.účt.operáciami- ID k 31.12.?
Už som sa dajak domotala.
Prosím môžte mi to pozrieť.

Vopred ďakujem
A ešte by som Vás poprosila, ak si tlačíte evidenciu záväzkov z ALFY a chcete, aby tam boli záväzky- ako aj DPH 12/2010,DzMV a DzP za rok 2010- musím dátum vystavenia napísať 31.12.2010. Je to tak správne, aj keď som to vystavila napr.2/2011, ale súvisia s rokom 2010. Inak mi nebude to nebude sedieť s výkazom o MaZ.
0 0
ema_ema ema_ema

ema_ema je offline (nepripojený) ema_ema

prosím kto mi poradí ako urobiť odpis v alfe na auto ktoré bolo kúpené v r. 2010 a splátky sú bez dph??
- zmluva je v záväzkoch a splátky sú istina = znižujú záväzok a zároveň VNOZD nákup dm a úrok je PR iné
- UO sa neúčtujú sú len na karte majetku
- DO sa neúčtujú len ak sa uplatní odpis auta za daný rok tak ide ako VOZD ??? v členení???
- ako sa to prejaví vo výkaze majetku a záväzkov,
ked auto je iba na 70% vo firme kde to treba na karte majetku uviesť??
odpis budeme môcť dať tiež len na 70%
ďakujem
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Pozdravujem Alfáčky. Mám prosbu, hľadala som všade a odpoveď som nenašla:
Pri vypĺňaní interných dokladov priebežné položky, napr.pri platbe kartou, čo uvádzate do kolonky Prijaté od:?
ďakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
usko 1 Pozri príspevok
Pozdravujem Alfáčky. Mám prosbu, hľadala som všade a odpoveď som nenašla:
Pri vypĺňaní interných dokladov priebežné položky, napr.pri platbe kartou, čo uvádzate do kolonky Prijaté od:?
ďakujem
Môžeš napr. "zákazník"
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

áno? ďakujem pekne, už som z toho celá domotaná a a aj to najjednoduchšie riešenie sa mi zdá byť podozrivé.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
ema_ema Pozri príspevok
prosím kto mi poradí ako urobiť odpis v alfe na auto ktoré bolo kúpené v r. 2010 a splátky sú bez dph??
- zmluva je v záväzkoch a splátky sú istina = znižujú záväzok a zároveň VNOZD nákup dm a úrok je PR iné
- UO sa neúčtujú sú len na karte majetku
- DO sa neúčtujú len ak sa uplatní odpis auta za daný rok tak ide ako VOZD ??? v členení???
- ako sa to prejaví vo výkaze majetku a záväzkov,
ked auto je iba na 70% vo firme kde to treba na karte majetku uviesť??
odpis budeme môcť dať tiež len na 70%
ďakujem
Zrejme ste vozidlo kúpili na leasing (nepíšeš). Ak áno, počas leasingu nesmú byť odpisy prerušené.
Zákon o dani z príjmov
§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.



Vypočítané daňové odpisy si však nemusíš uplatniť do výdavkov.

Účtovné odpisy sa vykazujú na karte majetku, o vypočítané UO sa znižuje vstupná cena majetku a do výkazu o majetku a záväzkoch sa ti dostane zostatková cena majetku (vstupná cena mínus UO).
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
usko 1 Pozri príspevok
áno? ďakujem pekne, už som z toho celá domotaná a a aj to najjednoduchšie riešenie sa mi zdá byť podozrivé.
Môžeš si vyplnenie partnera aj "odkliknúť" a potom nemusíš vypisovať nič.
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

rodina1 Pozri príspevok
Môžeš si vyplnenie partnera aj "odkliknúť" a potom nemusíš vypisovať nič.
Nechápem, kde odkliknúť?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
usko 1 Pozri príspevok
Nechápem, kde odkliknúť?
Platbu kartou účtuješ z výpisu banky, alebo v pokladni?
V podstate je to jedno. Keď si dáš príjem hneď na začiatku máš partner. Pri tom je malé okienko, ktoré keď zaklikneš, rozvinie sa ti partner - celý. Ak odklikneš, partner sa schová.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
1 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Ďakujem Ti, teraz nie som pri PC s Alfou, ale kuknem sa na to.
Pekný deň.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Kedze ste tu nacali temu odpisy, ak je auto zaradene v majetku tak by sa malo odpisovat teda ak splna aj ostatne podmienky,tomu chapem,ale mozem odpisy posunut, ze ked je auto zaradene v r.2010 do majetku a je narok na odpisy tak mozem ho zacat odpisovat az v r.2011 lebo z cas.hladiska nemam cas sa venovat odpisom, este ma caka preuctovanie kopec veci z rezie do materialu.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
nikulik Pozri príspevok
Kedze ste tu nacali temu odpisy, ak je auto zaradene v majetku tak by sa malo odpisovat teda ak splna aj ostatne podmienky,tomu chapem,ale mozem odpisy posunut, ze ked je auto zaradene v r.2010 do majetku a je narok na odpisy tak mozem ho zacat odpisovat az v r.2011 lebo z cas.hladiska nemam cas sa venovat odpisom, este ma caka preuctovanie kopec veci z rezie do materialu.
Ak nie je auto kúpené na leasing, môžeš v zmysle zákona o dani z príjmov odpisovanie prerušiť.

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Dakujem pekne.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Este by som sa opytala, ked mam v alfe v zaväzkoch poistne szčo do SP,ZP za 12.mesiac ale zaplatene boli az 04.01.2011 tak v zaväzkoch mi to bude figurovat v r.2010 ale vydavok bude az v r.2011 vsak?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Áno
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

dakujem pekne, tomu aj chapem,ale co take zaväzky, ako napr. ze szčo podala za r.2010 prehlady za dohodarov az v r.2011 aj ich zaplatila v r.2011. mam to dat do r.2010 myslim do zaväzkov alebo do r.2011.
lebo aj napr. danove priznanie k dani z mot.voz. alebo RZZP to je to iste, je to za r.2010 ale podane aj zaplatene je to v r.2011.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
nikulik Pozri príspevok
dakujem pekne, tomu aj chapem,ale co take zaväzky, ako napr. ze szčo podala za r.2010 prehlady za dohodarov az v r.2011 aj ich zaplatila v r.2011. mam to dat do r.2010 myslim do zaväzkov alebo do r.2011.
lebo aj napr. danove priznanie k dani z mot.voz. alebo RZZP to je to iste, je to za r.2010 ale podane aj zaplatene je to v r.2011.
Prehľad za IV. Q 2010 je záväzkom roku 2010. Zaplatený v roku 2011 - výdavok roku 2011.
Čo sa týka ostatných záväzkov, bola tu dosť široká diskusia.
Ja som DzMV, mzdy za 12/2010, odvody zamestnancov i zamestnávateľa za 12/2010 do SP, ZP dávala ako záväzok roku 2010.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať