Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
30.12. sa tankovalo na kartu, účtovanie bude nasled:
- 30.12. - PPD - prieb.polož.
- 30.12.05- VPD - prev.réžia
- 1.1.06.- výdaj cez účet -prieb.polož.

k 31.12. budeš evidovať vo výkaze rozdiel na prieb.položkách, čo nie je zlé...
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Zita5
Priebežné položky sa Ti vysporiadajú až v roku 2006 , pretože to bude v banke vo výpise č. 1.
K 31.12.2005 Ti nebudú sedieť priebežné položky presne o sumu tankovania , a tento budeš uvádzať vo Výkaze o majetku a záväzkoch .

Ja by som to zaúčtovala v rámci uzáviekových operácii do výdavkov - prevádzková réžia . Priložila doklad o nákupe PHM .Potom v novom roku už len vysporiadala PP a nič viac by som nerobila .
Pokiaľ by to bolo v priebehu roka , tak nákup PHM by som účtovala do réžie cez banku , ale toto je zrovna prelom rokov .
s týmto si dovolím nesúhlasiť priebežné položky musia byť k 31.12.2005 0 !
Ja by som to riešila tak, že v 12/2005 - ak platíš kartou bloček ti dajú - dať ho riadne do nákladov - cez pokladňu (tak si to tuším spravila).
V BV v roku 2006 zaúčtovať výdaj z banky ako NDZ ! a je to vyriešené a správne.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
sway
s týmto si dovolím nesúhlasiť priebežné položky musia byť k 31.12.2005 0 !
Ja by som to riešila tak, že v 12/2005 - ak platíš kartou bloček ti dajú - dať ho riadne do nákladov - cez pokladňu (tak si to tuším spravila).
V BV v roku 2006 zaúčtovať výdaj z banky ako NDZ ! a je to vyriešené a správne.
a ja zasa nesúhlasím s tebou, kde máš napísané, že prieb.položky sa musí rovnať 0,00. Ani 261 v PÚ nemusí byť nulová....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
sway
s týmto si dovolím nesúhlasiť priebežné položky musia byť k 31.12.2005 0 !
Ja by som to riešila tak, že v 12/2005 - ak platíš kartou bloček ti dajú - dať ho riadne do nákladov - cez pokladňu (tak si to tuším spravila).
V BV v roku 2006 zaúčtovať výdaj z banky ako NDZ ! a je to vyriešené a správne.

Sway , ja zasa nesúhlasím s Tebou , pretože priebežné položky vo všeobecnosti nemusia súhlasiť k 31.12.2005 a byť na 0 ,stačí ak
31.12.05 vyberiem z BÚ hotovosť napr.10 000 a už nebudú sedieť .

Ešte mi vysvetli , ako môže dať výdavok z pokladne , keď ho v skutočnosti nezrealizovala , ale platba prešla bankou .

Prípad kedy PÚ používa - peniaze na ceste , tak JÚ používa k tomu účelu priebežné položky .

Ako môže sedieť inventarizácia pokladne k 31.12.2005 !!!!! Veď fyzicky prevod cez pokladňu nebol .Tu sa nejedná o žiadny hotovostný pohyb pokladňou Ani z hľadiska príjmu ani z hľadiska výdaju .
Naposledy upravil Zita5 : 20.02.06 at 12:23
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Zita5
Sway , ja zasa nesúhlasím s Tebou , pretože priebežné položky vo všeobecnosti nemusia súhlasiť k 31.12.2005 a byť na 0 ,stačí ak
31.12.05 vyberiem z BÚ hotovosť napr.10 000 a už nebudú sedieť .

Ešte mi vysvetli , ako môže dať výdavok z pokladne , keď ho v skutočnosti nezrealizovala , ale platba prešla bankou .

Prípad kedy PÚ používa - peniaze na ceste , tak JÚ používa k tomu účelu priebežné položky .

Ako môže sedieť inventarizácia pokladne k 31.12.2005 !!!!! Veď fyzicky prevod cez pokladňu nebol .Tu sa nejedná o žiadny hotovostný pohyb pokladňou Ani z hľadiska príjmu ani z hľadiska výdaju .
OK beriem späť, nie cez pokladňu!
Zrejme jednoduchšie dať to Interným dokladom do nákladov v 2005 a v 2006 v banke ako výdaj NDZ ! Ja osobne by som to riešila takto.

Ale je na každom ako sa rozhodne.


nakoľko:


OBSAHOVÉ VYMEDZENIE ÚČTOVNÝCH KNÍH

§ 15
Peňažný denník

............................................


(7) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch medzi pokladňou a účtami v banke, pri prevodoch medzi pokladňami a pri prevodoch medzi účtami v banke. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Na stranu príjmu sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorých nie je účtovný doklad o príjme, na stranu výdavku sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Keďže téma znie: Ako na ALFU?, mám i ja jednu otázočku:
do krátkodobého majetku sme zaradili rôzne veci - cez réžiu - do členenia majetok, okrem iného aj vŕtacie kladivo. Toto sa nám po roku pokazilo a v záručnej dobe ho vymenili - ale za iný typ. Manžel ho iniciatívne zaradil "na kartu" do krátkodobého majetku so sumou, ktorú malo toto kladivo predajnú v tom obchode, v ktorom ho menil (bola o nejakých 20,-- Sk nižšia ako cena pôvodného kladiva). Pôvodné - vrátené kladivo vyradil dátumom, keď toto nové zaradil. Lenže na toto nové kladivo nemá žiadny doklad - takže je zaradené "len tak". Neviete mi prosím poradiť s týmto problémom? Ja som navrhovala zaradiť ho v nulovej cene, lenže keď vrátené kladivo vyradíme, tak sa vlastne hodnota tohto majetku stráca.
Vopred ďakujem za "poradu".
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5
Priebežné položky sa Ti vysporiadajú až v roku 2006 , pretože to bude v banke vo výpise č. 1.
K 31.12.2005 Ti nebudú sedieť priebežné položky presne o sumu tankovania , a tento budeš uvádzať vo Výkaze o majetku a záväzkoch .

Ja by som to zaúčtovala v rámci uzáviekových operácii do výdavkov - prevádzková réžia . Priložila doklad o nákupe PHM .Potom v novom roku už len vysporiadala PP a nič viac by som nerobila .
Pokiaľ by to bolo v priebehu roka , tak nákup PHM by som účtovala do réžie cez banku , ale toto je zrovna prelom rokov .
Sway , citujem sama seba, ako som radila .

Koniec koncom je to to isté ako uvadzaš teraz Ty .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zuzana2
Keďže téma znie: Ako na ALFU?, mám i ja jednu otázočku:
do krátkodobého majetku sme zaradili rôzne veci - cez réžiu - do členenia majetok, okrem iného aj vŕtacie kladivo. Toto sa nám po roku pokazilo a v záručnej dobe ho vymenili - ale za iný typ. Manžel ho iniciatívne zaradil "na kartu" do krátkodobého majetku so sumou, ktorú malo toto kladivo predajnú v tom obchode, v ktorom ho menil (bola o nejakých 20,-- Sk nižšia ako cena pôvodného kladiva). Pôvodné - vrátené kladivo vyradil dátumom, keď toto nové zaradil. Lenže na toto nové kladivo nemá žiadny doklad - takže je zaradené "len tak".

Nie je zaradené len tak , lebo v rámci faktúry ste pôvodné kladivo vymenili z dôvodu vadnosti za nové v rámci záruky . Ja by som to zaradenie nechala v cene pôvodného . Pokazné vyradiť , spraviť poznámku že z akého dôvodu .Pri zaradení nového použiť pôvodný doklad .

Neviete mi prosím poradiť s týmto problémom? Ja som navrhovala zaradiť ho v nulovej cene, lenže keď vrátené kladivo vyradíme, tak sa vlastne hodnota tohto majetku stráca.
Vopred ďakujem za "poradu".
Odpoveď tučným písmom . To je môj názor , ale môžem sa aj mýliť . Určite by som postupovala tak ako som písala .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Chcem urobiť konečne prechod do ďalšieho účtov.roka, ale mám strach... Robím to tak tiež prvý krát a neviem čo sa stane , ak urobím tento prechod a potom budem účtovať ešte do roku 2005 napr. na sklad. kartách a urobím znova prechod, viem ,že všetky zápisy sa mi prepíšu za nové, ale zmení sa mi stav aj na tých sklad.kartách? alebo ich treba ručne opraviť? Čo musím všetko potom pomeniť len pokladňu alebo aj niečo iné? Ešte stále nemám nič naúčtované v r.2006 a je to už neusledovatelné....
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
renča1
Chcem urobiť konečne prechod do ďalšieho účtov.roka, ale mám strach... Robím to tak tiež prvý krát a neviem čo sa stane , ak urobím tento prechod a potom budem účtovať ešte do roku 2005 napr. na sklad. kartách a urobím znova prechod, viem ,že všetky zápisy sa mi prepíšu za nové, ale zmení sa mi stav aj na tých sklad.kartách? alebo ich treba ručne opraviť? Čo musím všetko potom pomeniť len pokladňu alebo aj niečo iné? Ešte stále nemám nič naúčtované v r.2006 a je to už neusledovatelné....
posúvam------
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
renča1
Chcem urobiť konečne prechod do ďalšieho účtov.roka, ale mám strach... Robím to tak tiež prvý krát a neviem čo sa stane , ak urobím tento prechod a potom budem účtovať ešte do roku 2005 napr. na sklad. kartách a urobím znova prechod, viem ,že všetky zápisy sa mi prepíšu za nové, ale zmení sa mi stav aj na tých sklad.kartách? alebo ich treba ručne opraviť? Čo musím všetko potom pomeniť len pokladňu alebo aj niečo iné? Ešte stále nemám nič naúčtované v r.2006 a je to už neusledovatelné....
Renča obdobne aj ja nemám účtovaný ešte rok 2006.Tak som prechod ešte nerobila,ako to chceš spraviť, ale jedno je isté , ak spravíš prechod a budeš ešte pracovať so skladom , tak sa ti zmenia zostatky .Začiatočné stavy pokladňa,banka,PP a ostatné je v pohode spraviť. Ale čo spravia skladové karty neviem. Ešte som nikdy neskušala dávať 2x pechod .

Ja zatiaľ využívam rok 2005 na to čo môžem a potom to vymazávam , proste si pomáham ako sa dá ,ale prechod robím až po ukončení roka a spracovaní DP.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Neviem , ale mám tušenie ,že skladové karty by sa museli nahadzovať nanovo, ale možno sa nájde dobrá duša , ktorá to má prakticky vyskúšané , napíše svoju skúsenosť .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zita5
Neviem , ale mám tušenie ,že skladové karty by sa museli nahadzovať nanovo, ale možno sa nájde dobrá duša , ktorá to má prakticky vyskúšané , napíše svoju skúsenosť .
ja som vedela , že ma nesklameš.... , no ja zatiaľ vystavujem fa, pf v skušobnom príklade a tiež si myslím, že radšej počkám bud na niekoho radu alebo pokiaľ celý r.2005 nedorazím...
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
renča1
ja som vedela , že ma nesklameš.... , no ja zatiaľ vystavujem fa, pf v skušobnom príklade a tiež si myslím, že radšej počkám bud na niekoho radu alebo pokiaľ celý r.2005 nedorazím...
Presne ako hovorí Zita, treba si uvedomiť, že Alfa nerobí prechod do prechodu:
- ak čokoľvek zmeníte v 2005 a spravíte prechod, budete mať čisté účtovníctvo pripravené k účtovaniu roku 2006.
- tada odporúčam uzavrieľ rok 2005, spraviť prechod a potom účtovať rok 2006, hlavne pri účtovaní so skladmi je to dôležité, lebo budete mať chaos v kartách a pohyboch.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
sway
Presne ako hovorí Zita, treba si uvedomiť, že Alfa nerobí prechod do prechodu:
- ak čokoľvek zmeníte v 2005 a spravíte prechod, budete mať čisté účtovníctvo pripravené k účtovaniu roku 2006.
- tada odporúčam uzavrieľ rok 2005, spraviť prechod a potom účtovať rok 2006, hlavne pri účtovaní so skladmi je to dôležité, lebo budete mať chaos v kartách a pohyboch.
ďakujem ti za odpoveď a aj Zitke, teda nebudem riskovať, radšej najskôr darazím ten rok 2005.Hmmmmm.
0 0
lbdent lbdent

lbdent je offline (nepripojený) lbdent

mamička na rodičovskej dovolenke ...viac
Dievčatá, ďakujem Vám za radu, urobím to tak, ako radila Renča1 : 30,12, PPD prieb položka, 30,12, VPD -prev. réžia, 1,1, - výdaj cez prieb. položku.
Renča, ak spravíš prechod skôr ako uzavrieš rok, tak určite budeš musieť pohyby v sklade robiť dvakrát, teda aj v novom roku a opraviť Výkaz o majetku a záväzkoch
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ako riešite v Alfe úhradu a účtovanie preddavkových a vyúčtovacích faktúr, ktoré vystaví neplatca DPH.
Ako odberateľ spravím úhradu preddavkovej faktúry vo výške 1000,- Sk dňa 3.3.06. Následne dostanem vyúčtovaciu faktúru v ktorej je odpočítaná uhradená záloha a k úhrade je nula. Túto nulovú faktúru ak nahrám do KZ tak prakticky len evidenčne, pretože s ňou už nič nerobím=nemám čo.
ĎAkujem.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ja v MRP si nahrám pekne preddavkovú fa (zálohovú fa) = hodnota 1000Sk. A potom mám možnosť v MRP uhradiť túto predfaktúru a zároveň vystaviť aj daňový doklad faktúru - tzv. ostrú faktúru do ktorej dám hodnotu 1000Sk a mne MRP zaznačí uhradu aj na Predfaktúre aj na Faktúru s označením, že majú medzi sebou súvis. Ale úhrada len jedna.
Ak nemáš v Alfe takúto možnosť, tak potom by som spravila:
Predfaktúra 1000Sk, Faktúra s hodnotou 0Sk a do textu by som napísala napr. tovar 1000Sk a druhý riadok predfaktúra (záloha) -1000Sk, výsledok = 0.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lenkak
Ja v MRP si nahrám pekne preddavkovú fa (zálohovú fa) = hodnota 1000Sk. A potom mám možnosť v MRP uhradiť túto predfaktúru a zároveň vystaviť aj daňový doklad faktúru - tzv. ostrú faktúru do ktorej dám hodnotu 1000Sk a mne MRP zaznačí uhradu aj na Predfaktúre aj na Faktúru s označením, že majú medzi sebou súvis. Ale úhrada len jedna.
Ak nemáš v Alfe takúto možnosť, tak potom by som spravila:
Predfaktúra 1000Sk, Faktúra s hodnotou 0Sk a do textu by som napísala napr. tovar 1000Sk a druhý riadok predfaktúra (záloha) -1000Sk, výsledok = 0.
Nepochopili sme sa.
Ja ako odberateľ som dodavatelovi neplatcovi zaplatil zálohu. Oni mi vystavil ostrú faktúru na hodnotu NULA. Jedná sa mi o zaevidovanie ostrej = nulovej faktúry u mňa ako odberateľa. Alebo sa nemusí u mňa evidovať keď je nulová ? Lebo nič s ňou nerobím.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Mal si od dodávateľa zálohovú faktúru?
Ak nie, ako si potom zaúčtoval zálohovú platbu? Na základe čoho?
Ja by som ostrú faktúru tak či tak mala v DF. Aj s poznámkou ako som písala pred tvojim príspevkom.
Naposledy upravil lenkak : 11.04.06 at 18:53
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať