Zavrieť

Porady

dedičské konanie

Ahoj všetci, v účtovníctve a mzdách viem ako tak poradiť, ale teraz potrebujem radu, resp. usmernenie ja, lebo v tejto oblasti som úplný laik.

Vie mi niekto povedať ako to je v nasledujúcej situácii: zomrela manželova stará mama. Švagor podpisoval papiere ohľadne úmrtia a pohrebu (neviem presne čo). Teraz prišlo na jeho meno predvolanie vo veci predbežného šetrenia k dedičskému konaniu (alebo také niečo). Teda istá notárka si ho dala predvolať aj s rôznymi dokumentami, aby sa zistilo, či stará mama mala nejaký majetok. (Samozrejme nemala závet.)
Je toto správne? Nezdá sa mi, aby cudzí človek, hoci je notár, mal právo zisťovať takéto veci. A dokonca, aby si ten notár vyberal pozostalých. Keď už, prečo si pozostalí nemôžu vybrať notára? Ale ako som písala, som úplný laik v tomto.
Vie mi niekto poradiť? Vopred vďaka.
Usporiadat
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Dedičské konanie sa riadi obcianskym súdnym poriadkom. Znamena to tolko, ze je to sudny spis. Sudy iba poveruju notara na prejednanie dedicstva (sudny komisariat).
Z toho jasne vyplyva, ze rovnako, ako si nemozes vybrat sudcu, ktory bude rozhodovat o Tvojom spore, si nemozes slobodne vybrat ani notara, ktory bude prejednavat dedicske konanie. Nahodne prideluje spisy pocitac pre vsetkych notarov v obvode sudu.
Co sa tyka predbezneho vysetrenia, notar postupoval spravne. Kedze notar Tvoju rodinu nepozna, tak jedine meno (ziveho), koho pozna je ten, kto sa postaral o pohreb zomreteho. Toto meno sa totiz uvedie v umrtom liste. Tento clovek potom v predbeznom setreni (to este nie je samotne prejednanie) nahlasi porucitelov majetok, dedicov a dlhy. Notar bude z tychto veci vychadzat.
Ak ten, kto sa postaral o pohreb, nie je doveryhodna osoba, kludne mozes navstivit notara a skontrolovat, ci nahlasil uplne vsetko. Ak nie, notar s Tebou spise zaznam, doplni zapisnicu a pod. a podla toho sa bude dalej postupovat.
Ked bude mat vsetky podklady, predvola dedicov (vsetkych uz) na dedicske konanie, kde bude cakat, aby dedicia uzatvorili dohodu alebo im potvrdi dedicstvo podla zakonnych podielov.
Ak su otazky, pytaj sa kludne este
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
dedia len synovia
3 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Bronaa Pozri príspevok
Dobry den,
vie mi niekto povedať ako to je v nasledujúcej situácii:
Zomrel mi priatel s ktorym som zila v spolocnej domacnosti 21 rokov, nemala som u neho ale trvaly pobyt. On ma dvoch synov z prveho manzelstva. Mam nejaky narok na podiel z bytu?
http://www.porada.sk/t66599-druzka-a-dedenie.html
3 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
poplatky za darovanú vec nebudeš platiť žiadne,
ak bude auto prededené, môže ti ho babka darovať - v dohode medzi dedičmi nemôžeš figurovať nakoľko nie si účastníkom ded.konania
2 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

V tomto pripade nebude notar nariadovane pojednavanie. Ked ten, kto sa postaral o pohreb nahlasi, ze porucitel zomrel bez zanechania majetku, tak sa s nim spise uz spominana zapisnica o predbeznom setreni a uznesenim sa dedicske konanie zastavi.
Niektore sudy toto uznesenie posielaju dedicom zo zakona, niektore nie, takze nie je iste, ze dostanu dedicia nejaku pisomnost o tomto.
Ak chcete, mozete u notara alebo na sude skontrolovat, ci boli v predbeznom setreni zahlaseni vsetci dedicia, ma to do buducna ten dosledok, ze keby sa objavil dalsi majetok porucitela, budu ho dedit ti, ktori boli zahlaseni.
1 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Casovo narocne ani nie, zavisi od mnozstva darovanych nehnutelnosti. Ja obvykle hovorim klientom, nech mi daju 24 hodin na to, v pripade ak na druhy den nemam terminy (dedicske konania a pod).
V pripade, ak sa daruje byt, je treba: aktualny list vlastnictva s 250,-Sk kolkom, zmluva, s ktorou sa byt kupoval (kvoli popisu spolocnych casti a spolocnych zariadeni, ....), a potvrdenie spravcu (alebo predsedu spolocenstva vlastnikov) o tom, ze nema nedoplatky do fondu udrzby, oprav a pod.
V pripade, ak sa daruje ina nehnutelnosti, staci aktualny list vlastnictva.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

trisestri Pozri príspevok
Považujem za problém v dnešnej dobe nečestnosti a bezbrehej chamtivosti,čast zákona ktorá určuje že majetok ma nahlásit organizator pohrebu/áno ešte je dost čestných ludí/,ale v našej rodine zostal švagor ktorý organizoval pohreb a nenahlásil žiadný majetok,lebo všetok si chce privlastnit pre seba /obrazy,šperky,drahý porcelán,nábytok,vklady na ktoré je spoludisponent/ a notár nekona
Ako sa rieši dlh jedného z dedičov voči poručitelovi?
Účastníci ded. konania môžu nahlásiť počas konania majetok, ktorý nebol nahlásený.
Mám s tým osobnú skúsenosť, notárka bez problémov pripísala.
1 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ďakujem pekne.
Zaujímalo by ma, ako to bude, ak vlastne zosnulá nemá žiaden majetok. Jedná sa o osobu, ktorá zomrela ako 93-ročná. Bola v opatere svojej dcéry (mojej svokry), žiaden nehnuteľný majetok nemala, hnuteľný iba osobné veci ako šaty, modlitebné knižky, ruženec a pod. Naozaj jednoduchá osôbka, ktorá posledné roky bohužiaľ kvôli zdraviu už iba prežívala. Bude aj napriek uvedeným skutočnostiam prebiehať nejaké dedičské konanie? Podľa zákonov budú dediť okrem detí a ich manželov/manželiek aj vnuci s manželmi/manželkami? Kto bude povinný prísť na to dedičské konanie?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ďakujem veľmi pekne, pomohli tvoje poznámky. Bohužiaľ bod sa tu nedá prideliť, ale aspoň dúfam, že moju vďaku pociťuješ aj tak.

A keď už tak tu kecame...
Je časovo náročné spísať darovaciu zmluvu na nehnuteľnosť u notára? Aké doklady k tomu treba predložiť, a ako staré?
Ešte raz vďaka.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Tak... z profilu nie je zrejmé, či si notár, ale podľa príspevku predpokladám, že áno. Že si z Nitry som vyčítala z nejakého iného príspevku. (Ak sa mýlim, oprav ma.)
Potrebujem napísať darovaciu zmluvu na pozemok so stavbou ale len 1/2. Môžeme sa nejako dohodnúť?
0 0
1ELLA 1ELLA

1ELLA je offline (nepripojený) 1ELLA

Prosím o radu , čo v prípade ak počas prebiehajuceho dedičského konania zomrie účastník? Je nejaký rozdiel ak bol účastník konania závetný alebo zákonný dedič?
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

Pozdravujem,
v dnešnej Pravde je uverejnený článok týkajúci sa dedičského konania, keď vás to zaujíma, prečítajte si ho na adrese

http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.as...natesa_tp_24_2
0 0
mco mco

mco je offline (nepripojený) mco

Ako je to v pripade ded. konania, ak dedicia a porucitel ziju(zil) uz dlhsi cas v CR, teda maju(mal) ceske obcianstvo pricom sa jedna o majetok-nehnutelnost v SR? Ktory sud sa bude zaoberat dedicskym konanim? Ak uz prebehlo dedicske konanie tykajuce sa majetku porucitela v CR a na Slovensku nie, je mozne poziadat dodatocne o dalsie kolo? Ak ano, v SR alebo v CR?
0 0
Bronaa Bronaa

Bronaa je offline (nepripojený) Bronaa

Dobry den,
vie mi niekto povedať ako to je v nasledujúcej situácii:
Zomrel mi priatel s ktorym som zila v spolocnej domacnosti 21 rokov, nemala som u neho ale trvaly pobyt. On ma dvoch synov z prveho manzelstva. Mam nejaky narok na podiel z bytu?
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

Pozdravujem. Mám takúto vec, s ktorou si neviem poradiť. Zomrel mi otec a podľa zákona sme 4 dedičia / mama a 3 dcéry/. Otec ešte za života daroval darovacou zmluvou majetok/ dom,pozemok/ jednej z dcér, / so súhlasom ostatných dedičov/.čo je aj zdokumentované na katastrálnom úrade. Teraz došlo predvolanie notárom na pojednávanie o dedič. konaní po nebohom. Notár predpísal zaplatiť poplatok po 111,27 e - všetkým 4 dedičom- spolu 445,08 e. Pri prvom stretnutí s notárom ,mu bolo povedané, že žiadny majetok po nebohom nezostal, ktorý by mal byť predmetom dedenia.

Postupuje notár správne ? Za čo je tak vysoký poplatok ???

Za odpoveď vopred vďaka
0 0
Alex_Ovechkin Alex_Ovechkin

Alex_Ovechkin je offline (nepripojený) Alex_Ovechkin

Neber život príliš vážne, aj tak z neho nevyviazneš živý. ...viac
Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť, povedať ohľadom tejto veci?
Budúci týždeň bude dedičské konanie po zosnulom starom otcovi. Starý otec zanechal okrem nehnuteľností aj osobné auto. Auto je stále napísané na starého otca. Na dedičskom konaní chce stará mama povedať, že ho daruje vnukovi - teda mne. Chcel by som vedieť, či som ja povinný zaplatiť z takto darovanej veci nejakú daň, alebo nejaké poplatky?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Alex_Ovechkin Pozri príspevok
Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť, povedať ohľadom tejto veci?
Budúci týždeň bude dedičské konanie po zosnulom starom otcovi. Starý otec zanechal okrem nehnuteľností aj osobné auto. Auto je stále napísané na starého otca. Na dedičskom konaní chce stará mama povedať, že ho daruje vnukovi - teda mne. Chcel by som vedieť, či som ja povinný zaplatiť z takto darovanej veci nejakú daň, alebo nejaké poplatky?
Ďakujem za odpoveď.
Je babka univerzálnym dedičom po dedkovi? Nie je tam ešte nejaký iný dedič - dedkov syn alebo dcéra? Keďže ty si vnuk, tak tvoja mama alebo otec sú tiež dedičia. Nestačí, že len babka povie, že auto ti daruje. Dedičmi auta sú všetci účastníci dedičského konania, takže s tým musia súhlasiť všetci.

Ešte otázka - si aj ty účastníkom dedičského konania?

Lebo buď to auto zdedí babka a potom ti ho daruje, alebo ak si účastníkom dedičského konania, tak sa môžete rovno na konaní dohodnúť, že auto zdedíš len ty. Neviem, či je možné, aby dedil niekto iný mimo okruhu dedičov.
0 0
Alex_Ovechkin Alex_Ovechkin

Alex_Ovechkin je offline (nepripojený) Alex_Ovechkin

Neber život príliš vážne, aj tak z neho nevyviazneš živý. ...viac
Chobot Pozri príspevok
Je babka univerzálnym dedičom po dedkovi? Nie je tam ešte nejaký iný dedič - dedkov syn alebo dcéra? Keďže ty si vnuk, tak tvoja mama alebo otec sú tiež dedičia. Nestačí, že len babka povie, že auto ti daruje. Dedičmi auta sú všetci účastníci dedičského konania, takže s tým musia súhlasiť všetci.

Ešte otázka - si aj ty účastníkom dedičského konania?

Lebo buď to auto zdedí babka a potom ti ho daruje, alebo ak si účastníkom dedičského konania, tak sa môžete rovno na konaní dohodnúť, že auto zdedíš len ty. Neviem, či je možné, aby dedil niekto iný mimo okruhu dedičov.
Dedič je babka, môj otec a otcov brat. Otcov brat ale súhlasil s tým, že to auto daruje babka mne. Na dedičskom konaní sa zúčastní babka a otec. Ja nie, ani otcov brat nie (je odcestovaný). Babka len povie na dedičskom konaní, že sa všetci dohodli, aby to auto darovala mne.

Len som chcel vedieť, či budem musieť z takto darovaného auta platiť nejakú daň, prípadne iné poplatky.

V každom prípade ďakujem aj za predošlú odpoveď.
0 0
Alex_Ovechkin Alex_Ovechkin

Alex_Ovechkin je offline (nepripojený) Alex_Ovechkin

Neber život príliš vážne, aj tak z neho nevyviazneš živý. ...viac
hanelie Pozri príspevok
poplatky za darovanú vec nebudeš platiť žiadne,
ak bude auto prededené, môže ti ho babka darovať - v dohode medzi dedičmi nemôžeš figurovať nakoľko nie si účastníkom ded.konania
ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Alex_Ovechkin Pozri príspevok
Dedič je babka, môj otec a otcov brat. Otcov brat ale súhlasil s tým, že to auto daruje babka mne. Na dedičskom konaní sa zúčastní babka a otec. Ja nie, ani otcov brat nie (je odcestovaný). Babka len povie na dedičskom konaní, že sa všetci dohodli, aby to auto darovala mne.

Len som chcel vedieť, či budem musieť z takto darovaného auta platiť nejakú daň, prípadne iné poplatky.

V každom prípade ďakujem aj za predošlú odpoveď.
Tento prípad presne nepoznám, ale treba sa spýtať na dedičskom konaní, či môžeš ty v rámci dedičského konania zdediť predmet dedičstva - teda to auto. Pokiaľ áno, ty budeš riadnym účastníkom dedičského konania a auto riadne zdedíš. Z takto zdedeného auta sa neplatí žiadna daň. Platí sa len odmena notárovi za dedičské konanie ako celok, ale to predpokladám, že budú platiť babka s otcom a prípadne strýko (podľa toho, kto koľko zdedí, alebo ako sa dohodnú).

Ak by si nemohol byť účastníkom dedičského konania, pretože nie si dedič, tak to auto bude musieť zdediť najprv niekto z dedičov - otec alebo babka a tí ti následne auto darujú. Pre teba to môže byť jedno, pretože ani z darovaného auta sa neplatí daň. Jediné, čo budeš musieť uhradiť, sú poplatky spojené s evidenciou auta. (prepis majiteľa, prípadne nové EČV - ak sa mení okres).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať