Zavrieť

Porady

Rodičovský prispevok a príjem z DoVP viac ako 1/2 min. mzdy

Ahojte poraďáci,
chcela by som sa spýtať, nemáte niekto skúsenosť?
Ako je to v príde, že osoba poberá rodičovský príspevok a pracuje na dohodu, z ktorej má priíjem viac ako 1/2 min. mzdy, musí si platiť odvody na zdravnoté poistenie? Ak ano, másí sám prihlásiť ako samoplatiteľ alebo má nejaké povinnosti voči ZP zamestnávateľ.
Alebo stačí ak vykoná RZZP?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Netka Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    chcela by som sa spýtať, nemáte niekto skúsenosť?
    Ako je to v príde, že osoba poberá rodičovský príspevok a pracuje na dohodu, z ktorej má priíjem viac ako 1/2 min. mzdy, musí si platiť odvody na zdravnoté poistenie? Ak ano, másí sám prihlásiť ako samoplatiteľ alebo má nejaké povinnosti voči ZP zamestnávateľ.
    Alebo stačí ak vykoná RZZP?
    Ďakujem.
    Nie, z dohôd zamestnanec neplatí preddavky na ZP, ani do SP. Zamestnávateľ odvádza iba 0,25% GP, 0,8% ÚP.

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    Tweety Pozri príspevok
    Nie, z dohôd zamestnanec neplatí preddavky na SP, ani do ZP. Zamestnávateľ odvádza ib 0,25% GP, 0,8% ÚP.

    A platí to aj v prípade, že poberá RP?
    V zákone o ZP som čítala v §11 ods 9 pis. c)
    a tam sa píše že štát je platiteľom za osobu uvedenú v odseku 8 ak nie ja zamestnancom ani SZČO a ak v období, v ktorm sa považuje za osobu podľa ods.8 jej príjem, kotrý podlieha dani z príjmov okrem vyňatých príjmov, nepresahuje 1/2 z úhrnu MM.
    Tak teraz neviem ....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Netka Pozri príspevok
    A platí to aj v prípade, že poberá RP?
    V zákone o ZP som čítala v §11 ods 9 pis. c)
    a tam sa píše že štát je platiteľom za osobu uvedenú v odseku 8 ak nie ja zamestnancom ani SZČO a ak v období, v ktorm sa považuje za osobu podľa ods.8 jej príjem, kotrý podlieha dani z príjmov okrem vyňatých príjmov, nepresahuje 1/2 z úhrnu MM.
    Tak teraz neviem ....
    Je to tak.

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    A teraz má ako postupovať? Má sa prihlásiť do ZP ako samoplatca alebo stačí ak podá RZZP?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Netka Pozri príspevok
    A teraz má ako postupovať? Má sa prihlásiť do ZP ako samoplatca alebo stačí ak podá RZZP?
    Ak je na RD zo zamestnania, nemusí sa nikde prihlasovať. Urobí RZZP, a hotovo.

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    Tweety Pozri príspevok
    Ak je na RD zo zamestnania, nemusí sa nikde prihlasovať. Urobí RZZP, a hotovo.
    Ďakujem. :-)

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak je na rodičovskej dovolenke zo zamestnania a zamestnanie trvá, nič na ZP nenahlasuje ani z titulu príjmu na dohodu nemusí robiť RZZP. Ak už zamestnaná nie je, nemusí sa prihlasovať ako samoplatiteľ, ale bude musieť urobiť RZZP.

    Ak sa jedná o príjem na dohodu v roku 2007, tak k tomu sa chystá ešte novela k 1.7.. Popýtaj sa, keď bude uverejnená v Z.z..

    Rodičovský prispevok a príjem z DoVP viac ako 1/2 min. mzdy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.